17.02.2022
Власний елеватор економічно вигідний для господарств із будь-яким земельним банком, стверджує експерт. Проте окупність інвестицій може суттєво відрізнятися для різних зерносховищ і залежить від ряду умов.
«Фермери із земельним банком від 500 до 3000 га зараз зазвичай одразу будують повноцінний елеватор – із очищенням, зерносушаркою та сучасними металевими силосами, – говорить Руслан Демчук. – На такому елеваторі є можливість не лише доробляти та зберігати власне зерно господарства, а й надавати послуги із сушіння та зберігання іншим фермерам. За рахунок додаткового прибутку від співпраці із поклажодавцями інвестиції окупаються досить швидко – в середньому за 3–5 років».
А от для менших господарств, із земельним банком 200–400 га, час окупності повноцінного мініелеватора з очищенням, сушаркою та силосом під зберігання може сягнути 8–10 років.
«Тож такі господарства зазвичай спочатку встановлюють сепаратор та сушарку, а для зберігання все ще використовують криті приміщення, – говорить представник KMZ Industries. – А вже згодом поступово добудовують на об’єкті силоси для якісного зберігання. Саме із таких невеличких зерносушильних комплексів починався шлях багатьох наших замовників-фермерів до елеватора з повною комплектацією».
Окрім вартості обладнання витрати на будівництво включають також і вартість проєктування – залежно від складності об’єкта вона складає 3–5% від усього прайсу будівництва. Також одразу треба враховувати інженерно-геологічні та інженерно-геодезичні вишукування, авторський та технічний нагляди за будівництвом – це ще плюс 1-2% від загальної вартості будівництва.
Якщо з огляду на дорожнечу газу плануєте купувати зерносушарку на альтернативних видах палива, треба передбачити й інвестиції в теплогенератор, що працює на такому паливі.
«Наприклад, для фермерських сушарок із продуктивністю 200–500 тонн на добу теплогенератор із повною автоматизацією та системами захисту від перегріву буде коштувати приблизно 80% вартості зерносушарки», – говорить Руслан Демчук.
Тут вже витрати не такі значні, кажуть експерти. І акцентують: на них серйозно впливає грамотність експлуатації обладнання. Якщо елеватор експлуатувати правильно, перші 3–5 років він потребує лише планового технічного обслуговування, як то заміна мастила, ущільнювачів, ковшів у норії, підтяжка болтів, вкорочення стрічок та ланцюгів тощо. Якщо ж ставитися до обладнання неналежно, з великою вірогідністю знадобиться заміна моторів, редукторів, норійних стрічок, скребків на транспортерах, підшипників та інше.
«Якщо перевести це в цифри, то амортизація виглядає приблизно так: при правильній експлуатації перші 3–5 років це 0,5–1% від вартості елеватора, а от при неправильній – 3-4%, – пояснює Руслан Демчук. – Якщо ж говорити про довшу перспективу, від 5 до 10 років, то при правильній експлуатації це вже 3–5% від вартості елеватора, а от неправильна обійдеться у 7-8% від вартості елеватора. Тож будуйте грамотно й експлуатуйте правильно – це допоможе економити кошти й бути успішним елеваторником».
Оригінал статті опубліковано на сайті Agroreview.com
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В