Навіщо потрібна аспірація в зерносушарці?
Аспірація необхідна в зерносушарках для відділення пилу. Особливо це важливо на етапах переміщення зерна з однієї ємності в іншу: адже тоді пилу з’являється найбільше.
Аспірація важлива як з точки зору екологічної безпеки (відповідність встановленим законодавством нормам викидів в атмосферу), так і з позиції пожежної безпеки – адже, як відомо, пил займається не гірше за порох.
Менше пилу і… шуму
Наявність аспірації робить сушарку безпечною і з точки зору шумових характеристик. Наприклад, вентиляторні глушники шуму, що входять до системи аспірації зерносушарки Brice-Baker, знижують рівень гучності роботи обладнання: до 48 дБА з боку камери відпрацьованого повітря, до 55 дБА – з боку камери гарячого повітря і до 62 дБА в розбивці по частотах. Ці показники зерносушарки можна порівняти, наприклад, із середньостатистичними побутовими кондиціонерами, у яких рівень шуму зовнішнього блоку складає 45–55 дБА.
Викиди пилу: найбільш безпечна шахтна зерносушарка
Очищення повітря за допомогою різних пристосувань фактично зводиться до використання витяжних систем, через які повинно пройти все відпрацьоване повітря зерносушарки. А ефективно організувати такі системи очищення можливо тільки в сушарках шахтного типу, де конструктивно все повітря виходить через один або кілька отворів шахти.
Серед варіантів таких витяжних систем:
- Аспірація з додатковими системами пиловловлювання – циклофенами. Саме її мають на увазі, коли говорять про «класичну» аспірацію для зерносушарки. Система пропускає повітря через циклофени і одночасно відокремлює пил і січку з відпрацьованого повітря. У зерносушарках Brice-Baker така технологія, наприклад, дозволяє відібрати 97,85% пилу і таким чином стримати його вихід за межі обладнання.
Нещодавно KMZ Industries ініціював проведення незалежних випробувань із залученням сторонніх лабораторій на одному з об’єктів, де працює обладнання, – щоб перевірити ефективність своєї системи аспірації. За результатами досліджень максимальна разова концентрація забруднюючих речовин, що виділяються в процесі експлуатації зерносушарки Вrice-Baker, склала 28,32 ± 7,08 мг/м куб., а середньозважена – 18,32 ± 4,58 мг/м куб. при законодавчо встановлених гранично допустимих концентраціях в 50 мг/м куб.
- Пилопригнічення – це аспірація за допомогою спеціальних кишень для уловлювання пилу. Пилопригнічення є альтернативою класичній системи аспірації: їй, зокрема, віддають перевагу фермери – через більш привабливу ціну.
Як працює пилопригнічення?
- Максимальне запилення камери відпрацьованого повітря відбувається під час вивантаження при швидкому переміщенні зерна по шахті зерносушарки.
- Із метою запобігання викидам пилу в атмосферу при вивантаженні одночасно з відкриттям розвантажувача закриваються засувки, встановлені під вентиляторами.
- Після вивантаження засувки під вентиляторами відкриваються, відновлюється процес сушіння.
Важливо! Щоб не допустити займання пилу, зерносушарку з таким рішенням пиловловлювання потрібно чистити частіше, ніж зерносушарку з циклофенами.
Поради досвідченого елеваторника
- Зерносушарка – одне з основних джерел пилу на елеваторі. Згідно з українським законодавством мінімальна відстань від зерносушильних комплексів до межі житлової зони має становити 100 метрів.
- Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в обов’язковому порядку повинні отримувати всі суб’єкти господарювання, які мають стаціонарні джерела викидів. Під це визначення підпадають елеватори, які планують експлуатувати зерносушарку(и) будь-якого типу, розташовану на відкритому просторі, або зерносушарку, розташовану в приміщенні, але з організованим відведенням будь-якого типу – аспірацією або навіть звичайним вікном. Тобто таку, яка здійснює викиди в навколишнє середовище.
- Наявність аспірації в зерносушарці, й тим паче її реальна, а не декларована ефективність – дуже важливий аспект при виборі зерносушарки, особливо якщо ви плануєте експлуатувати її поблизу населених пунктів. Обов’язково уточніть це питання у виробника ще до придбання обладнання.
Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:
- Як елеватору отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин для зерносушарки: покрокова інструкція (читати статтю).
- Викиди із зерносушарки (читати статтю).
- Автоматизована зерносушарка: чому варто платити більше, переваги та особливості (читати статтю).
- Q&A: Що треба знати про зерносушарки шахтного типу (читати статтю).
- Лайфхаки з вибору зерносушарок (читати статтю).
- С ушарки КМZ запрацювали на трісці (читати статтю).
Автор – Наталія Кулаковська, начальник відділу маркетингу KMZ Industries (Facebook, Linkedin)