Загрузка
Статьи и обзоры
Статьи и обзоры

Как построить лучший элеватор для хозяйства

14.12.2017

Чи знали ви, що більше половини елеваторів в Україні працюють неефективно? Втрати зерна у застарілому підлоговому елеваторі можуть становити до 15% на місяць, тоді як у новому — не більше  одного відсотка. Лише чверть українських елеваторів сучасні, з повним технологічним циклом і можливістю відвантаження до 5 тис. тонн на добу.

В Україні близько 1,2 тис. елеваторів, сукупні потужності яких експерти оцінюють в 48 млн т. Незважаючи на активізацію ринку елеваторів (плюс 10-12 млн тонн зберігання за останні 10 років), він ще має значний потенціал для розвитку. Зараз в Україні попит на зерносховища значно перевищує пропозицію. За підрахунками аналітиків «ProConsulting», валовий збір зерна і насіння олійних культур забезпечений місцями зберігання лише на 42%, а 46% зерносховищ  — це склади підлогового зберігання з низькими рівнями механізації та автоматизації. При цьому 27% всіх елеваторів управляються 15-ма великими агрохолдингами та торговими компаніями. Можливість відвантаження зерна в залізничний транспорт мають близько 82% зерносховищ, але її інтенсивність у різних елеваторів відрізняється від 100 до 8 тис. тонн на добу (середня — близько 900 т/добу або 16 з/д вагонів). Особливо гостро позначається недолік місць зберігання зерна в сегменті малого і середнього бізнесу, якому необхідно зберегти урожай до продажу великим трейдерам. Найменш забезпеченими регіонами є Донецька, Закарпатська, Івано-Франківська та Львівська області, в яких потреба в сховищах покривається наявними потужностями лише на 30%. Найкраща ситуація із елеваторами в Одеській, Житомирській, Миколаївській, Полтавській та Херсонській областях.

У тому,  які  питання  найчастіше турбують агровиробників при спорудженні елеваторних об’єктів та  про які аспекти не слід забувати при експлуатації зерносховищ, Agravery.com поговорив з Русланом Демчуком, старшим менеджером з продаж найбільшого українського виробника елеваторів та обладнання для сушіння зерна KMZ Industries.

Які фактори потрібно враховувати при виборі місця під майбутній елеватор?

Насамперед у випадку, якщо це фермерський елеватор, то місце будівництва потрібно обирати неподалік від орендованих земель. Якщо це комерційний елеватор, то звернути увагу на наявність конкурентів в плечі 20-50 км. Другим фактором є наявність  під’їзних автодоріг, залізничної дороги, газової труби, електричної мережі потрібної потужності.

Яким чином розрахувати потужність об’єкту?

За об’ємом зберігання відповідно до кількості урожаю за один сезон. За потужністю транспортних ліній і зерносушарок відповідно до потужності і кількості комбайнів, а також вологості зернових.

Яким чином мають бути обладнані під’їздні шляхи, шляхи вивантаження/завантаження?

Автомобільна під’їзна дорога має бути з твердою поверхнею, щоб зерновози не застрягали перед елеватором. В місці вивантаження має бути достатньо території для маневрів зерновозом, після точки завантаження має бути кільце для розвороту транспорту і виїзду його з території елеватору.

Які помилки при виборі обладнання для елеватора зустрічаються найчастіше?

Вибір продуктивності транспортних ліній (норій, транспортерів), продуктивності зерносушарки, кількості і об’єму складів для зберігання.

Які помилки при спорудженні елеватора є найбільш вагомими?

Серед найбільш поширених можна назвати несвоєчасний старт будівництва, малоінформативну проектну документацію, монтаж технологічного обладнання невідповідно до монтажних креслень.

Скільки потрібно часу для спорудження елеватора? На що потрібно звертати увагу при його проектуванні?

Щоб встигнути до нового урожаю, потрібно починати будівництво мінімум за півроку, а планувати за дев’ять місяців. При виборі проектної організації обов’язково звернути увагу на кількість закінчених проектів, на репутацію компанії, а також на вартість проекту. Якщо ціна за проект нижча ринкової вдвічі, це означає, що будуть відсутні більше половини необхідних креслень. Стосовно монтажу найкращим рішенням буде замовити його «під ключ» від виробника, тому що він найкраще знає свій продукт та має великий досвід у цій справі. Сторонні недосвідчені монтажники ж обов’язково допустяться помилок.

Як правильно підібрати обладнання для відбору проб на елеваторах?

У випадку, якщо елеватор до 10-15 тисяч тонн, то можна обійтись і ручним пробовідбірником. Якщо ж елеватор середній і більше, то потрібно встановити автоматичний пробовідбірник. Тут себе гарно зарекомендували німецькі та французькі пробовідбірники.

Які типи очисного обладнання є найбільш популярними в Україні? На які параметри потрібно звернути увагу при купівлі такого обладнання?

Найпопулярнішими є зерноочисні машини в Україні плоско решітного типу та барабанного типу вітчизняного виробництва. При виборі зерноочисної машини потрібно обов’язково звертати увагу на систему очищення сит та систему очищення повітря. При очистці вологого зерна краще використовувати сепаратори барабанного типу, сухого – плоско решітного типу.

Зерносушарку якої продуктивності  варто обирати, та як розраховувати, яка продуктивність зерносушарки потрібна кожному конкретному підприємству? Сушарки якої потужності господарі обирають найчастіше?

При виборі продуктивності зерносушарки слід враховувати продуктивність та кількість  комбайнів господаря, вологість зернових та плече доставки зернових до елеватору. У випадку, якщо це фермерський елеватор, то достатньо буде однієї сушарки, якщо комерційний, то потрібно декілька сушарок або сушарка з можливістю сушіння двох культур одночасно. Найчастіше це зерносушарки 50 т/год, 100 т/год, 150 т/год за пшеницею, 50т/год – фермерські, 100 т/год – середній елеватор, 150 т/год і більше – великий елеватор.

Які моделі силосу користуються найбільшим попитом?

Найбільш запитуваними є силоси з конусною основою об’ємом у 350-700 тонн, силоси на плоскому дні на 3000 тонн, 5000 тонн, 10000 тонн. Силоси на конусній основі  використовують як оперативні ємкості для короткотермінового зберігання перед зерносушаркою. Силоси на плоскому дні відповідно до розміру елеватору, малий/середній/великий елеватор.

На які ще параметри потрібно звертати увагу господарям при замовленні  силосів?

Обов’язково звертати увагу на метал, з якого виготовлюється силос (ми використовуємо тільки метал європейських виробників), на снігове і вітрове навантаження, а також на наявність системи вентиляції та термометрії.

Про яке допоміжне обладнання на елеваторах не можна забувати?

Про автомобільні ваги, залізничні ваги, та систему пожежогасіння.

На які аспекти автоматизації елеваторів потрібно звернути увагу? Що найбільш доцільно автоматизувати?

У першу чергу на можливість віддаленого моніторингу за об’єктом, виробника комплектуючих, які входять в автоматизацію (це має бути не Китай), а також на контролер керування (радимо або Siemens, або Schneider Electric). Обов’язково потрібно автоматизувати зерносушарку та транспортне обладнання на елеваторі. Ціна залежить від глибини автоматизації і може варіюватися у межах 10-20% вартості технологічного обладнання елеватора.

Яке обладнання найбільше зношується, як часто треба замінювати?

Найбільш зношуваним є самопливне обладнання (зернові труби, сектори, перекидні клапани). Залежно від кількості зерна оброблюваного елеватором протягом сезону, але не рідше за раз в три роки.

Джерело Agravery.com

ПОПУЛЯРНОЕ

KMZ Industries присоединилась к программе Lugera Ukraine и USAID "Вернем таланты в Украину"

Цель программы - помочь тысячам украинцев, пострадавшим от войны, получить качественную работу Детальнее

Элеватор под пулями: как быстро восстановить поврежденный силос и не потратить зря деньги

С начала полномасштабного вторжения россии в нашей стране, по разным оценкам, оккупантами была разрушена по меньшей мере пятая часть элеваторов и утрачено минимум 9,4 млн тонн мощностей для хранения. Поэтому очень острым становится вопрос как строительства новых силосов, так и восстановления поврежденных мощностей. Что следует учесть, если аграрию нужно восстановить поврежденный элеватор, и как справляются те, кого это уже коснулось, разбирались журналисты GrowHow. Детальнее

Курс на энергоэффективность: новые транспортеры и нории KMZ Industries нашли своих первых покупателей

Разработаны и испытаны новые линейки цепных транспортеров и норий производительностью 100 и 175 т/ч. Детальнее

«АГРО ГРАНТИ»: отныне информация об актуальных грантах и финансовых программах для агро в одном Telegram-канале

«АГРО ГРАНТИ» - канал о грантах и интересных программах финансовой и нефинансовой поддержки для украинских производителей зерновых, масличных и бобовых культур, владельцев элеваторных и перерабатывающих мощностей. Детальнее

Эффективность службы главного инженера можно определить по количеству возникающих проблем именно в неудобное время: когда оборудование работает с продуктом

О важности службы главного инженера и о необходимых мерах, позволяющих предотвратить проблемы на элеваторе, директор по монтажу и строительству KMZ Industries Вячеслав Степанчук. Детальнее

Ключевые импортеры элеваторного оборудования KMZ Industries – из ближайших стран

Наибольшую долю в экспорте оборудования KMZ Industries имеет Румыния Детальнее

Синергия | KMZ Industries

Синергия между производством, командой и аграриями является основой успеха каждого в этом списке. Вместе мы создаем новые возможности для развития отраслей и содействуем развитию Украины. Объединяем усилия и помогаем друг другу реагировать на новые вызовы и переменные обстоятельства. Детальнее

Заметки с предзаявочного вебинара USAID АГРО о грантах для развития мощностей по доработке, сушке и хранению зерна

USAID АГРО предоставит до 270 млн грн софинансирования на развитие мощностей по доработке, сушке и хранению зерна. Вот что нужно знать перед тем, как подать заявку на участие в конкурсе и увеличить свои шансы на получение гранта. Детальнее
СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
ВТІЛЕНО В СВІТІ

Поделиться:
Отправить ссылку
на эту страницу: