17.06.2022
Подекуди перемовини про плани фермерів щодо створення зерносушильного комплексу або навіть елеватора проходять на тлі неглибокого розуміння аграрієм процесів зберігання зерна, із розглядом «типових» пропозиції від різних компаній. У таких випадках стандартні комерційні пропозиції не завжди ефективні й не підлягали будь-яким техніко-економічним розрахункам.
Очевидно, що загальні витрати, пов’язані з післязбиральною обробкою зерна, будуть меншими, якщо організовано узгоджену роботу робочих місць, машин та обладнання в часі. Крім того, ця робота має бути синхронізована та має враховувати мінливість вихідних якісних характеристик зерна, нерівномірність надходження протягом доби тощо. Отже, організація безперервного потоку обробки зерна – це ваша мета, якщо бажаєте створити ефективний елеватор.
Хоча інтенсивність надходження зерна в обробку залежить від зовнішніх та внутрішніх випадкових факторів, насамперед ефективність роботи елеватора виявляється на етапах приймання та обробки зерна.
Тривалість процесу приймання визначатиме подальшу швидкість/продуктивність процесів. Тобто необхідно узгодити процеси технологічних операцій (приймання, відбір проб, очищення, накопичення партій і сушіння зерна) та транспортних операцій.
Розглянемо взаємозв’язок продуктивності цих процесів:
Саме питання – якою є мінімально необхідна кількість оперативних накопичувальних хоперів та їхня місткість для забезпечення ефективності процесу сушіння зерна – детально розглянемо у цій статті.
Основне завдання оперативних «буферних» накопичувальних силосів/ ємностей – це згладжування нерівномірності та «циклічності» процесів.
При розрахунку сумарного «тактичного» об’єму необхідно враховувати об’єм хоперів для вологого зерна, а також накопичувальний об’єм приймальних пристроїв (приймального бункера під автомобілерозвантажувачем, бункера над і під очисними машинами тощо).
При цьому необхідно розділяти поняття:
Як тільки настає час сушити зерно, всі говорять і пишуть про необхідність формування партій з однаковою вологістю. Але це неможливо зробити, якщо в технологічній схемі на підприємстві/елеваторі не передбачено достатнього накопичувального обсягу, який би дав можливість розподілити зерно за партіями постачання!
Спочатку необхідно визначити обсяг партії зерна:
Обробку однотипної партії доцільно проводити повністю після накопичення, тоді буде отримано найкращий з економічної точки зору результат з мінімальними втратами на пересушене зерно. Але, зрозуміло, що послідовне виконання операцій (накопичення/очищення, сушіння) займе більше часу, ніж паралельна організація цих процесів. Процес зневоднення варто розпочинати, маючи достатній обсяг для запуску сушарки, одночасно продовжуючи процес накопичення.
Є загальновідомі «Норми технологічного проектування хлібоприймальних підприємств та елеваторів» (далі – Норми), в яких викладено вказівки:
Часто в проєктах враховують лише безперебійну роботу зерносушарки, обмежуючись одним оперативним/ накопичувальним силосом.
Зверніть увагу на п. 31 Наказу №1504 від 20.09.2017 Про затвердження «Правил охорони праці для працівників, зайнятих на роботах зі зберігання та переробки зерна». В ньому зазначено:
Не допускається одночасне проведення операцій із завантаження зерна в металевий силос та його вивантаження з ємності, а також одночасне проведення операцій із завантаження-вивантаження та аерації.
Тоді оперативних/ накопичувальних силосів вже має бути не менше двох, щоб, подаючи зерно в сушарку з першого силосу, прийом зерна відбувався в другий. Або оперативною ємністю повинен бути приймальний бункер обсягом не менше 8 годин роботи зерносушарки з можливістю одночасного завантаження та вивантаження.
Варто акцентувати, що накопичувальні ємності в Нормах розглядаються також як обсяг до сушіння. При проєктуванні зерносушильного комплексу, щоб забезпечити можливість формування однорідних партій за показниками якості зерна, доцільно передбачити хоча б один із зазначених варіантів (одну із зазначених можливостей):
• додаткові оперативні накопичувальні ємності;
• майданчики тимчасового зберігання;
• маршрути переміщення вологого/сирого зерна до зерносховища/силосу тривалого зберігання з поверненням на доопрацювання.
Для кожної культури будуть свої критерії показників якості. Ба більше: для кожного типу виробництва можуть бути визначені свої вимоги для формування партії, у тому числі й специфічні. Наприклад, цінні сорти культури, вирощені без застосування пестицидів, ГМО тощо.
З погляду ефективності процесу зневоднення необхідно прийняти/затвердити розбивку партій за показником «вологість».
Для кукурудзи краще формувати такі партії для сушіння:
• вологість до 18%;
• вологість від 18,0 до 20,0%;
• вологість від 20,0 до 22,0%;
• вологість від 22,0 до 24,0%;
• і т.д. з градацією 2%.
Чому так?
По-перше, на підставі низки досліджень є певні залежності терміну безпечного зберігання зерна з огляду на вологість та температуру зерна. Для кукурудзи вологістю 26% при температурі зерна 25 0С вже немає часу для безпечного зберігання. Вона підлягає негайному сушінню або принаймні охолодженню. При цьому з тією ж вологістю, але температурою 15 0С можна розраховувати на три доби зберігання кукурудзи. Що одноріднішою за якісними показниками буде культура, тим простіше забезпечити її безпечне тимчасове збереження.
По-друге, рекомендовано знімання вологи 5-6% за один прохід. При достатньому обсязі агенту сушіння знімають до 10% без втрати якості кукурудзи. Чим меншим є перепад вологості в партії для сушіння, тим менше пересушеного або недосушеного зерна в потоці.
Складнішими є умови зберігання соняшника. Партії можна формувати за вологістю:
• вологість до 8%;
• вологість від 8,0 до 12,0% – зберігати не більше доби;
• вологість понад 12% – сушити негайно!
Зберігання сирого засміченого соняшника в хопері (силосі) пов’язане з ризиком не тільки псування продукту, але і аваріями, такими як деформація корпусу (чекайте на додаткову статтю з цього приводу).
Важливо: будь-які зернові, олійні, бобові, інші культури до сушіння необхідно зберігати в умовах, які можуть забезпечити активне вентилювання та контроль температури.
Щоб знайти найкращий результат оптимальної роботи кожної одиниці обладнання та елеватора в цілому, потрібно мати/зробити порівняльну оцінку можливих варіантів організації процесу.
У пошуках рішення, яке необхідно застосовувати для середньостатистичного мультикультурного елеватора, на підставі вищерозглянутого робимо висновок:
На одну приймальну лінію перед сушаркою мінімально потрібно встановити щонайменше дві оперативні ємності для вологого зерна з об’ємом, який повинен забезпечити безперебійну роботу зерносушарки не менше 8-ми годин (краще 24 години) кожен. Більша кількість оперативних ємностей дозволить формувати порядок розміщення зерна за вологістю (якістю), що забезпечує стабільність якості зерносушіння.
Автор – Роман Штельмах, директор департаменту клієнтського сервісу KMZ Industries (Facebook, Linkedin)
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В