11.07.2018
Не так давно в пресі повідомляли про плани одного з найбільших українських зернотрейдерів компанії «Нібулон» побудувати в Єгипті власні потужності зі зберігання і транспортування зерна. Керівник експортного напрямку KMZ Industries Олександр Ткаченко на прохання інтернет-видання «Агроінсайдер» ділився досвідом і нюансами зведення зерносховищ в цьому регіоні (деталі – тут). Вашій увазі пропонуємо детальне інтерв’ю з Олександром по цій темі.
У скільки в середньому обійдеться будівництво елеватора в Єгипті? Це буде дорожче або дешевше, ніж в Україні?
– За нашими оцінками середня ціна будівництва елеватора в Україні на 1 тонну зберігання становить від 98$ од 220$. Вартість річкового елеватора співставляють з його потужністю одноразового зберігання. В середньому витрати будуть коливатися в межах 250-450 $/т зберігання.
Якщо говорити про будівництво за межами України, наведу приклад одного з експортних проектів, який ми недавно прораховували. Що важливо, об’єкт планується в сусудній з Єгиптом країні. Вартість проекту, елеваторного та вагового обладнання, автоматизація комплексу, а також доставка і монтаж в перерахунку на 1 т зберігання склали 74 євро. До цих витрат, звичайно ж, потрібно додати вартість бетонних робіт, геодезії, додаткових металоконструкцій і т.п. Виходить, що побудувати елеваторний комплекс за межами України буде не дешевше, але і не дорожче, ніж в Україні.
Чи має KMZ Industries досвід спорудження зерносховищ в цьому регіоні?
– Так, ми маємо такий досвід. У 2008-2009 рр. KMZ Industries брала участь в будівництві державного портового терміналу «Amir Abad» для General Trading Company «Behdis Tejarat Alborz» в Ірані, поблизу міста Тегеран. Потужність терміналу – 53 000 тонн одноразового зберігання. KMZ Industries виготовив, поставив і змонтував 14 силосів, розроблених нашим конструкторським бюро. Діаметр кожного силосу – 16,5 м, ємність кожного – 3 875 тонн. Ми інспектували продукцію через рік після запуску: в місцевих кліматичних умовах наше елеваторне обладнання працює без нарікань.
Виходячи з цього досвіду, скажіть: які труднощі можуть трапитися при будівництві зерносховища за кордоном?
А скільки часу може зайняти будівництво елеватора середньої потужності в нашій країні, за умови, що є всі дозвільні документи?
– Проектування, будівельні роботи, виробництво обладнання та монтаж обладнання і систем автоматизації в середньому складають 8-9 місяців. А підрядники, які обіцяють більш короткі терміни, просто таким чином спонукають вас будь-що підписати контракт.І навіть коли агрохолдинги афішують в ЗМІ будівництво елеватора за 3 місяці, вони не уточнюють, що договори на бетонні роботи, постачання обладнання та супутні роботи підписали як мінімум за півроку до старту будівництва. Тому обладнання, металоконструкції і будматеріали до цього часу знаходяться вже на будмайданчику. Адже не буває двох однакових елеваторів і обладнання для них не лежить на складах у постачальників – щоб виготовити його безпосередньо під ваш елеватор, знадобиться мінімум 3 місяці.
Як швидко окупиться елеватор?
– Терміни окупності прораховуються індивідуально для кожного конкретного елеватора. Але хочу звернути увагу майбутніх власників зерносховищ: за оцінками наших експертів, повністю автоматизовані елеваторні комплекси окупаються на 1,5 року швидше, ніж неавтоматизовані. За рахунок відсутності витрат на зайвий персонал, максимального контролю якості продукції (а значить, її вартості) і своєчасного запобігання несправностям обладнання.
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В