Завантаження
Статті та огляди
Статті та огляди

Експлуатуймо сушарку правильно

22.02.2021

Найрозповсюдженіші в зерноприймальних підприємствах шахтні сушарки можуть стати причиною неприємного клопоту тільки через неправильну експлуатацію.

Cушіння генерує до 50% доходу елеватора, у той самий час це, безперечно, найзатратніший і найскладніший технологічний процес. Неправильна експлуатація зерносушарки може призвести до понаднормових фінансових витрат та до втрат якості зерна, а інколи — навіть і до руйнування цього обладнання. Щоб запобігти, потрібно дотримуватись правил експлуатації сушарок.

Зерносушарка не є очисною машиною

Зерносушарка призначена для сушіння зерна — не соломи, качанів, колосків та/або інших домішок. Усе зерно, що потрапляє до зерносушарки, має бути попередньо очищене в очисній машині решітного типу. Додаткове засмічення призводить до понаднормової витрати пального, нестабільної роботи датчиків температури зерна в шахті, забивання вивантажувальних столів (у сушарках потокового типу), забруднення холодної зони та витяжних вентиляторів і що найголовніше — до ризику загоряння зерна в сушарці.

Спочатку тліє зерно

У разі виявлення диму чи вогню пам’ятайте: горіти починає зерно та пил, а не сушарка. За найменшої підозри на загоряння потрібно насамперед скинути зерно, що тліє, на землю й утилізувати його.

Біля зерносушарки також обов’язково мають знаходитися заряджені вогне­гасники.

Фото 1, 2. Понаднормовий вміст сміття в просушеній зерновій масі

Чистити, чистити та ще раз чистити!

Купуючи сушарку, переконайтеся, чи має вона майданчики для обслуговування та доступи до зон запилення. Це важливо для правильної її експлуатації й обслуговування. Інакше очищення стане проблемою й буде виконуватися рідше, ніж потрібно. Відповідно, зростуть ризики неправильної роботи сушарки та виникнення пожежі. Намагайтеся чистити зерносушарку від пилу не рідше ніж раз на тиждень.

Пам’ятайте: пил і бруд не лише створюють ризик загоряння, а ще й збільшують витрату пального.

Зерносушарка шахтного типу — не місткість для зберігання зерна

Фото 3. Швидкознімні кришки для скидання зернової маси в сушарках Brice-Baker виробництва KMZ Industries

Деякі підприємства іноді практикують лишати зерно в сушарці. Причини можуть бути різними: несправність транспортного обладнання, неготовність силосів тощо. Однак це зовсім некорисно для сушарки. Наприклад, кукурудза вбирає вологість і набухає, що призводить до блокування зернової маси в секціях. Соняшник злежується під власною вагою, і результат виходить таким самим — зернова маса блокується всередині сушарки. Тому потрібно пам’ятати: у зерносушарках потокового типу зерно має рухатися шахтою.

 

 

 

 

 

 

 

Якщо доводиться тримати заповнену сушарку більше як добу, потрібно робити до 10 скидань на день. Це дозволить уникнути блокування зерна всередині сушарки.

Приділяйте особливу увагу сушарці під час сушіння соняшнику

Фото 4. Датчики вібрації на циклофанах у сушарках Brice-Baker, які сигналізують про понаднормовий бруд на крильчатці вентилятора

Унаслідок своєї будови соняшник під час сушіння є досить пожежонебезпечним. Тому під час роботи із цією культурою правила безпеки стають ще жорсткішими.

Налаштуйте термостат (або систему сповіщення від перегріву) на температуру, вищу на +5 °C від заданого режиму сушіння. Перевіряйте раз на тиждень функції безпеки перегрівання та максимальної температури зерна. Так само раз на тиждень перевіряйте функції безпеки пальника. Якщо вологість соняшнику висока, перевіряйте кожних два тижні секції сушарки та за потреби очищуйте їх. Вимкніть вентилятор рекуперації відпрацьованого повітря (за наявності). Раз на день підмітайте підлогу по периметру сушарки (особливо в зоні пальника).

 

 

 

 

 

 

Теплогенератор і сушарка мають працювати в унісон

Якщо ви плануєте сушити зерно на альтернативних видах палива, обов’язково:

1. Запросіть у виробника сушарки такі параметри:

 • кількість потрібного повітря, м³/год.
 • максимальна температура агента, °C.
 • потужність теплогенератора, мВт.
 • місце приєднання патрубків для подачі теплоагента.

2. Надайте ці параметри постачальнику теплогенератора — він, своєю чергою, має зобов’язатися витримати їх усі.

3. «Зв’яжіть» автоматизацію безпеки сушарки й автоматизацію безпеки теплогенератора на випадок перегрівання першої.

Будь-яка зерносушарка потребує нагляду та керування оператором

Прогрес не стоїть на місці, і більшість виробників зерносушарок пропонують це обладнання повністю автоматизованим. Проте через неоднорідність продукту для сушіння на будь-якій зерносушарці так чи інакше потрібен досвідчений сушарний майстер.

Щоб зерносушарка працювала довго та без проблем, потрібно дотримуватися таких правил:

 • розмістіть операторську якомога ближче до сушарки. Оператор має буквально бачити й чути, що відбувається під час сушіння.
 • якщо сушарний майстер розпочинає працювати на «свіжозбудованій» сушарці, обов’язково відрядіть його на навчання до підприємства, що вже працює з таким обладнанням.
 • намагайтеся постійно покращувати навички сушарного майстра. Відрядіть його (їх) на сусідні господарства для обміну досвідом із колегами тощо.
 • проводьте тренування із сушарними майстрами та з іншим персоналом елеватора на випадок дій у разі пожежі.

Правила, як бачите, нескладні. Проте потребують від операторів точного дотримання, скрупульозності й регулярного повторювання. А на заміну ви отримаєте безпеку для працівників, збереження й довговічність обладнання, відсутність завищених витрат пального і високу якість (а отже, і вартість) оброблюваної продукції. Експлуатуйте грамотно — воно того варте!

ЯК ГОТУВАТИ СУШАРКУ ДО СЕЗОНУ ТА «КОНСЕРВУВАТИ» ПІСЛЯ

Перед новим сезоном сушіння перевірте:

 • зону гарячого повітря й холодну зону та за потреби очистіть їх;
 • секції нагрівання й охолодження та за потреби очистіть їх;
 • розвантажувальний бункер і жалюзі та за потреби почистьте їх;
 • аСУ ТП сушарки та функції режимів роботи;
 • електричні кабелі;
 • датчики температури та рівня;
 • вентилятори та за потреби очистіть їх;
 • газове приєднання та пальники (за допомогою відповідних сервісних компаній і отримайте звіт від них);
 • завантажувальний конвеєр і за потреби очистіть його;
 • розвантажувальний конвеєр і за потреби очистіть його;
 • затягнення болтів, здебільшого тих, що кріплять сушарку, вентилятори та пальник;
 • змастіть усі елементи, що потребують змащення, згідно з паспортом виробника

Після сезону:

 • Очистіть гарячу та холодну зони;
 • Очистіть секції нагрівання та охолодження;
 • Почистьте розвантажувальний бункер і жалюзі;
 • Накрийте вентилятори над сушаркою кришками;
 • Закрийте всі жалюзі (у разі сушарки з пилопригніченням);
 • Злийте конденсат із системи стисненого повітря;
 • Від’єднайте компресор і перевезіть його в закрите сухе приміщення;
 • Накрийте пальники в період простою сушарки.

Автор – Руслан Демчук, регіональний менеджер зі збуту KMZ Industries (Facebook, Linkedin).

Оригінал статті опубліковану у журналі The Ukrainian Farmer.

ПОПУЛЯРНЕ

Монтаж силосів Brice-Baker в Естонії виходить на фінішну пряму

Наразі наш замовник із Естонії завершує зведення останнього із трьох силосів BBK, які були виготовлені та поставлені нашим заводом. Докладніше

Унікальний стрічковий транспортер для зерна

Нещодавно KMZ Industries представив ринку ще одну свою нову розробку – унікальний стрічковий транспортер для зерна (або стрічковий конвейєр) закритого типу. Докладніше

Глобальне розширення виробництва: на завод KMZ Industries переїздить обладнання елеваторного напрямку «Варіант Агро Буд»

Після об’єднання у квітні цього року KMZ Industries та елеваторного напрямку «Варіант Агро Буд» виробничі майданчики обох заводів поєднуються в єдине виробництво/ Докладніше

DANUBE OIL COMPANY SRL

Для олійнопресового заводу в Молдові KMZ Industries виготовила конусні силоси СМВУ. У силосах зберігатимуть гранульовану та негранульовану лузгу, а також соняшник перед сушінням. Докладніше

Україна Агро-2С

На елеваторі ТОВ «Україна Агро-2С», що знаходиться у Хмельницькій області, встановлено елеваторне обладнання з лінійки Variant Agro Build. Докладніше

Промінь

На елеваторі в Миколаївській області запрацювало обладнання виробництва KMZ Industries. Довжина транспортних ліній на елеваторі – 441 м.
Для цього об‘єкту KMZ Industries не лише виготовив обладнання, але й забезпечив його монтаж. Докладніше

У вашого зерна буде дім | KMZ Industries

Рішення побудувати елеватор – це не тільки про бізнес. Це сміливість брати на себе більшу відповідальність і досягати більшого. Докладніше

Ірина Редченко: «Якщо все зроблено правильно і довіряєш колегам – брати на себе відповідальність нескладно»

Спілкуємося з керівницею технічного відділу Іриною Володимирівною Редченко в рамках проєкту «Обличчя заводу»/ Докладніше
Поділитися:
Відправити посилання
на цю сторінку: