Завантаження
Статті та огляди
Статті та огляди

Фермерський елеватор: чим відрізняється від лінійного та як можна зменшити його вартість?

12.06.2020

Бічне вивантаження

Суто «фермерська» опція, яка крім того, що зекономить ваші кошти, ще й спрощує технологічні процеси на елеваторі, полегшує вивантаження зерна, до того ж робить його більш щадним, що в кращий бік позначається на якості продукції. Як це працює?

У класичному розвантаженні беруть участь норії, самопливи й конвеєри, а зерно спочатку перевантажують у розвантажувальний бункер і лише потім – у машину. Бічне ж розвантаження (його ще називають гравітаційним або самопливним) відбувається під впливом сили тяжіння й передбачає розвантаження зерна безпосередньо на машину, без використання класичного транспортного елеваторного обладнання. Ви просто відкриваєте заслінку ззовні силосу, далі зерно стікає до жолоба й через самоплив вивантажується на будь-який автотранспорт.

Таким чином удається прискорити час вивантаження, а через те, що зерно не проходить транспортними системами, значно знижується його пошкодження і ви не втрачатимете на якості вашої продукції. Щодо економії, то тут вдасться значно заощадити на електроенергії: як уже зазначалося, на відміну від класичного транспортування зерно за такого способу вивантажується виключно під дією сили тяжіння. Так би мовити, безкоштовно.

Боковая выгрузка

Щоб продукт стікав до точки розвантаження пошарово й рівномірно, ми оснащуємо такі силоси спеціальними дефлекторами (коробами, що встановлюються на внутрішній стінці). Вони дещо затримують зерно й не дозволяють продукції із середніх шарів витікати раніше верхніх. До того ж, щоб компенсувати зусилля, що виникають через наявність бічного отвору в силосі, ми встановлюємо додаткові вітрові кільця й забезпечуємо підсилення корпуса, що збільшує міцність конструкції.

Які особливості експлуатації такого силосу?

  • Посилені вимоги до кваліфікації та навчання персоналу (правду кажучи, вони важливі на будь-якому елеваторі).
  • Заборонено вивантажувати через бічні самопливи вологе й недоочищене зерно.
  • І головне: бічне розвантаження силоса не можна розглядати як основне (за його допомогою вдається розвантажити в середньому 40% продукції із силоса). Остаточне розвантаження має проводитися за класичним принципом – через центральний вивантажувальний отвір у днищі силоса й за допомогою зачищувального шнека. Лише так (але в жодному разі не дозавантаженням) потрібно відновлювати утворений після бічного розвантаження кут нахилу зерна.

Боковая выгрузка

Вивантаження у фундаменті

Щодо економії, якої вдається досягти, відмовившись від підсилосної галереї на користь системи вивантаження у фундаменті, то, наприклад, для силосів діаметром від 11 до 24 м, вона вимірюється в сотнях тисяч гривень. Цифри як для фермера справді суттєві. Та й ті, хто вже мав справу з будівництвом елеватора, напевне знають, скільки коштів і часу вимагають бетонні та земляні роботи.

Як працює вивантаження у фундаменті? У класичному виконанні транспортер, на який подається зерно після вивантаження із силоса, знаходиться в підсилосній галереї. У фермерському ж варіанті можна відмовитися від будівництва підсилосної галереї й розмістити транспортер безпосередньо всередині фундаменту – в бетонній подушці. При цьому натяжна та приводна станції винесені за межі силоса.

Щодо пересторог відносно роботи із системою вивантаження у фундаменті: на відміну від класичної схеми ця система механічна, тож працювати з нею не настільки зручно. А ще доступ до транспортера при такому його розміщенні ускладнений, що в свою чергу дещо ускладнює обслуговування. Тому варто більше уваги приділяти доведенню зерна до кондиційного стану.

До речі, вивантаження у фундаменті дуже популярне в наших сусідів – фермерів країн Балтії: підсилосні галереї тут можна зустріти лише на портових елеваторах; власники ж невеликих зерносховищ намагаються оптимізувати кожний елемент свого об’єкта. А ще існує ситуація, коли вивантаження у фундаменті – не лише можливість зекономити значні кошти та пришвидшити здачу об’єкта в експлуатацію, а єдиний реальний варіант для зерносховищ будь-якого масштабу: коли через близькість ґрунтових вод підсилосну галерею побудувати просто неможливо.

 

Система аерації «фул-флор»

Якщо йдеться про силоси на плоскому днищі, то ще одна можливість зекономити для фермерського елеватора – вибір системи аерації. Насправді таких систем існує багато (наприклад, «ялинка», «F-форма», «лінії»), і відрізняються вони одна від другої шириною аераційних каналів і площею підлоги, яку займає силос.

Останнім часом у нас побільшало запитів від фермерів на силоси з повною аерацією підлоги (full floor – англ.). У цьому варіанті системи аерації вентиляція силосу відбувається через усі 100% площі підлоги, тоді як в інших системах вентиляційні канали займають лише 13-15% площі. Незважаючи на деякі складнощі з очищенням «фул-флору» (для цих цілей його потрібно принаймні частково розбирати), він користується попитом серед багатьох аграріїв.

Які переваги? «Фул-флор» не має як таких аераційних каналів – увесь простір між базовим бетоном і площиною «фул-флору» (близько 30 см) заповнюється повітрям, яке й продуває зернову масу. Тому «фул-флор», на відміну від інших систем, не потребує додаткової бетонної подушки, а встановлюється на металевих опорах безпосередньо на базовий фундамент. А економія на бетоні – це менша вартість. Та й монтувати такий силос швидше.

І наостанок. Чи може відрізнятися фермерський елеватор від лінійного? Може, і навіть на краще. Ви маєте можливість побудувати його конкретно під ваші індивідуальні потреби, максимально спростити й оптимізувати процеси, а головне – скористатися всіма доступними можливостями економії. Безкомпромісною має залишитися лише якість. Обирайте!

 

Статтю було опубліковано в журналі «Агробізнес Україна».

ПОПУЛЯРНЕ

Монтаж силосів Brice-Baker в Естонії виходить на фінішну пряму

Наразі наш замовник із Естонії завершує зведення останнього із трьох силосів BBK, які були виготовлені та поставлені нашим заводом. Докладніше

Унікальний стрічковий транспортер для зерна

Нещодавно KMZ Industries представив ринку ще одну свою нову розробку – унікальний стрічковий транспортер для зерна (або стрічковий конвейєр) закритого типу. Докладніше

Глобальне розширення виробництва: на завод KMZ Industries переїздить обладнання елеваторного напрямку «Варіант Агро Буд»

Після об’єднання у квітні цього року KMZ Industries та елеваторного напрямку «Варіант Агро Буд» виробничі майданчики обох заводів поєднуються в єдине виробництво/ Докладніше

DANUBE OIL COMPANY SRL

Для олійнопресового заводу в Молдові KMZ Industries виготовила конусні силоси СМВУ. У силосах зберігатимуть гранульовану та негранульовану лузгу, а також соняшник перед сушінням. Докладніше

Україна Агро-2С

На елеваторі ТОВ «Україна Агро-2С», що знаходиться у Хмельницькій області, встановлено елеваторне обладнання з лінійки Variant Agro Build. Докладніше

Промінь

На елеваторі в Миколаївській області запрацювало обладнання виробництва KMZ Industries. Довжина транспортних ліній на елеваторі – 441 м.
Для цього об‘єкту KMZ Industries не лише виготовив обладнання, але й забезпечив його монтаж. Докладніше

У вашого зерна буде дім | KMZ Industries

Рішення побудувати елеватор – це не тільки про бізнес. Це сміливість брати на себе більшу відповідальність і досягати більшого. Докладніше

Ірина Редченко: «Якщо все зроблено правильно і довіряєш колегам – брати на себе відповідальність нескладно»

Спілкуємося з керівницею технічного відділу Іриною Володимирівною Редченко в рамках проєкту «Обличчя заводу»/ Докладніше
Поділитися:
Відправити посилання
на цю сторінку: