Завантаження
Статті та огляди
Статті та огляди

Фермерський елеватор: осінь - найкращий час для старту

08.10.2021

Літо порадувало аграріїв добрим урожаєм, а останні місяці були повністю присвячені його збиранню: тож і думки фермера були зайняті виключно цим. Настала пора підрахунків, аналізу й планів на майбутнє. Серед таких планів у багатьох господарів – будівництво власного елеватора.

ПОЕТАПНІСТЬ БУДІВНИЦТВА – ЗАПОРУКА ДОБРОГО РЕЗУЛЬТАТУ

Будь-який елеватор повинен починатися з проєкту, першим етапом якого буде складання бізнес-плану. Або ж техніко-економічного розрахунку – якщо йдеться про невелике фермерське зерносховище. Адже елеватор – це в першу чергу об’єкт інвестицій. Із досвіду наших клієнтів, окуповуються такі інвестиції в середньому за два, максимум – за п’ять років. Звичайно, цей строк може варіюватися, зокрема, залежно від того, чи працюватиме майбутній елеватор виключно з власним зерном господарства чи також надаватиме послуги з доробки та зберігання продукції іншим товаровиробникам. Друге, звісно ж, пришвидшить терміни окупності новозбудованого об’єкту.

Далі йде розробка базової концепції, що базується на технологічних процесах вашого майбутнього елеватора: прораховуються необхідні потужності зберігання, транспортного обладнання, сушіння, сепаратора тощо. Як правильно провести такі розрахунки, розглянемо далі.

І обов’язковий наступний етап – інженерні та геологічні вишукування, щоб, зокрема, перевірити, чи не стануть «непередбачувані» ґрунти на заваді вашому омріяному будівництву. До речі, цей етап саме й можна починати вже зараз, восени, аби до нового року, не поспішаючи, визначитися з виробником обладнання, підключивши надійну проєктну організацію, отримати необхідні дозвільні документи і, зрештою, почати будівництво. Тоді в наступний сезон ви маєте всі шанси вступити власником новенького елеватора, а відтак, мати вже зовсім іншу «економіку». Адже зараз кожен аграрій розуміє: недостатньо просто виростити зерно – його треба ще й правильно зберегти й продати по вигідній ціні й у вигідний вам час.

ЩО МАЄ БУТИ НА ВАШОМУ ЕЛЕВАТОРІ?

На фермерському елеваторі обов’язково потрібні: завальна яма, очисна машина й зерносушарка. Біля сушарки мають бути встановлені оперативні силоси (хопери), за необхідності – силоси тривалого зберігання на плоскому днищі. І, звісно, транспортне обладнання.

На великому фермерському підприємстві також має бути повноцінний вузол відвантаження на автомобільний та, по можливості, – на залізничний транспорт.

ЗЕРНОСУШИЛЬНЕ ОБЛАДНАННЯ: ЗВАЖАЙТЕ НА КІЛЬКІСТЬ ЗЕРНА, ЯКЕ ЗБИРАЄТЕ

На сторінках журналу ми вже не раз обговорювали, як розраховувати необхідні потужності зерносушарки: з огляду на кількість зерна, що збирається в господарстві й надходить на елеватор за добу.

Наприклад, комбайни за добу збирають 200 т продукції, і господарство планує працювати 20 годин щодоби (4 години необхідні для проведення технологічних зупинок). Отже, продуктивність сушарки: 200 т/20 год. = 10 т/год. Також потрібно врахувати максимальний процент вологості, із яким зерно зазвичай надходить на елеватор, і саму культуру –адже під час сушіння різних культур продуктивність тієї ж зерносушарки буде різною. Тобто запит виробникові може, наприклад, звучати так: «Потрібна зерносушарка продуктивністю 10 т/год. із вологістю 22% по кукурудзі».

До речі, необхідна продуктивність сепаратора так само, як і зерносушарки, розраховується, виходячи з кількості зерна в тоннах, яке буде надходити на підприємство й потребуватиме очищення. Її ділять на 24 й отримують необхідний показник в тоннах на годину. Тут також треба враховувати, будете ви очищувати вологу культуру чи суху, і яку саме культуру будете очищувати – від цього буде залежати вибір решіт. А якщо планується очищення кількох видів культур, варто замовити кілька комплектів решіт.

«ГАЗОВА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ»: НАСКІЛЬКИ ЦЕ РЕАЛЬНО?

Що найбільше турбує власників зерносушильного обладнання цього сезону, так це значне здорожчання голубого палива, на якому працює більшість зерносушарок в Україні. Зважаючи на невтішні прогнози щодо погіршення погодних умов, виробники кукурудзи, наприклад, навіть побоюються, що витрати на досушування цієї культури за такої ціни на газ можуть досягти навіть і половини її вартості…

У такій ситуації на арену виходить зерносушарка на альтернативному паливі, а багато сільгоспвиробників намагаються переобладнати навіть уже існуючі сушарки – на солому, пелети, тріску тощо. Проте через конструктивні особливості не всі вони можуть працювати на «альтернативі». Тож, обираючи сушарку:

Силосы на плоском и конусном днище KMZ Industries
  • Заздалегідь дізнайтеся у виробника, чи можна адаптувати її до використання теплогенератора.
  • Прорахуйте логістику, якщо власного джерела альтернативного палива в господарстві немає, і вчасно забезпечте його накопичення для наступної безперервної подачі.
  • Передбачте додаткові інвестиції в теплогенератор із теплообмінником, які, втім, згодом окупляться тією самою незалежністю від газу та економією під час сушіння.

До речі, наші зерносушарки Brice-Baker можуть працювати одночасно на двох видах палива (і газ, і «альтернатива»), тож, залежно від змін ціни, можна обирати найбільш вигідний вид палива самостійно.

Що стосується інформації по прорахунку необхідних ємностей, то вона буде корисна як тим, хто планує будувати елеватор «з нуля», так і тим, хто бажає розширити вже існуючий зерносушильний комплекс сучасними силосами. Адже в ситуації, коли доробка зерна – за рахунок того ж здорожчання газу – значно підвищує собівартість продукції, можливість продати по висхідній ціні на ринку за рахунок довготривалого зберігання стає надзвичайно важливою для утримання прибутку на необхідному рівні.

ОПЕРАТИВНІ СИЛОСИ: ВРАХУЙТЕ КУТ НАХИЛУ

Об’єм і необхідна кількість оперативних силосів (їх ще називають конусними – через форму та конструкцію, або хоперами), як і продуктивність сушарки і сепаратора, залежать від добового об’єму вологого зерна, що надходить на елеватор – саме вологий продукт перед сушінням зберігають у конусних силосах. Тобто, якщо сушарка, наприклад, потужністю 400 т/добу, то має бути два хопери по 200 тонн, або ж один на 400 тонн, якщо елеватор монокультурний.

Важливо також правильно обрати кут нахилу конусного силоса – з огляду на продукт, який буде в ньому зберігатися: під стандартні культури достатньо 45°, а під продукти переробки (шрот, жом) – оскільки вони жирні та схильні до налипання – краще використовувати силос із кутом нахилу 65°.

Зазначу також, що наявність достатньої кількості оперативних силосів у господарстві дозволяє прискорити прийом продукції, окремо розміщувати зерно з різних полів із різною вологістю та сортувати за класами культури і більш оптимально готувати партії для подальшого сушіння.

СИЛОСИ ТРИВАЛОГО ЗБЕРІГАННЯ: ЯКІ ТА СКІЛЬКИ?

Щоб виробник правильно підібрав для вас силоси тривалого зберігання, потрібно повідомити йому об’єм продукту, який ви плануєте зберігати на елеваторі довгостроково. Наприклад, ви плануєте зберігати 5 000 тонн зерна. Зберігати його можна: в одному силосі на 5 000 тонн; у двох силосах по 2 500 тонн; у п’яти силосах по 1 000 тонн і т.д. Найоптимальнішим за ціною буде варіант «один силос на 5 000 тонн», але він можливий тільки в тому випадку, якщо на елеваторі зберігається один вид культури.

До речі, про культуру. Вона теж надзвичайно важлива при підборі об’єму силоса. Наприклад, якщо в силос поміщається 5 000 тонн пшениці, то соняшника туди поміститися вже 2 500 тонн (щільність соняшника 0,4 т/м3, а пшениці – 0,8 т/м3).

Оптимальне співвідношення діаметра і висоти силоса – коли діаметр = висоті, тобто якщо діаметр – 27,5 м, то і висота повинна бути 27,5 м. При такому співвідношенні металоємність на 1 тонну зберігання оптимальна, а, отже, ціна такого силоса теж оптимальна. Однак у силу обмежень за розміром ділянки під установку силосів таке співвідношення не завжди вдається зберегти.

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ, ЩОБ ОБРАТИ ТРАНСПОРТНЕ ОБЛАДНАННЯ?

  1. Характеристики продукту, що буде транспортуватися: питому вагу; температуру для продуктів переробки; грудкуватість продукту; гранульований це продукт чи ні. Зауважте: в одного й того ж транспортера буде різна продуктивність при переміщенні різних продуктів. Наприклад, транспортер, що переміщує пшеницю зі швидкістю 100 т/год., кукурудзу вже транспортуватиме зі швидкістю 90 т/год.
  2. Продуктивність обладнання (т/год. або т/добу). Для її розрахунку потрібно розуміти, яку кількість зерна елеватор буде приймати на добу. Далі розділити її на 24 години, і ви отримаєте необхідну продуктивність транспорту для вашого елеватора.
  3. Довжину – для стрічкових та ланцюгових конвеєрів, висоту – для норій. Габаритні розміри транспортерів при одній і тій же довжині можуть відрізнятися.
  4. Кількість точок завантаження та вивантаження. Ланцюгові та стрічкові конвеєри можуть мати кілька/необмежену кількість точок завантаження та вивантаження, а у норії максимальна кількість можливих точок завантаження лише дві.

НА ДОПОМОГУ ВАШИМ ІНВЕСТИЦІЯМ

Повертаючись до питання інвестицій, не зайвим буде нагадати й про 25% компенсацію вартості обладнання – на неї можна розраховувати, якщо обладнання для зерносховища купуватимете у вітчизняного виробника. Програма дієва й справді працює: усі наші замовники, які звернулися за компенсацією, зібрали й подали всі необхідні документи – отримали її в повному обсязі.

Зерносушилка Brice-Baker

Варто сказати, що охоче кредитують аграріїв і фінустанови – це повністю зрозумілий для них бізнес. Ми, наприклад, маємо сім партнерських програм з банками щодо кредитування придбання елеваторного обладнання свого виробництва, ще одна, із UnexBank, – на підході. Є серед них і спільні програми з «Ощадбанком», і з банком «Credit Agricole», і партнерська програма з «ОТП Банком»: за нею на строк до двох років аграрій має можливість отримати кредит під 0% річних.

Взагалі що стосується інвестицій у будівництво елеватора, доречно процитувати нашого клієнта – власника фермерського елеватора на 15 тис. тонн одночасного зберігання «Україна-Агро-2С» Олега Скринчука: «Елеватор – це в будь-якому разі вигідно для господарства. Адже навіть зберігання власного зерна на чужому елеваторі обходиться в 3-4 рази дорожче, ніж на власному. Не можете за раз побудувати великий елеватор – ставте спочатку менший. Об’єднуйтеся з іншими фермерами, якщо не вистачає коштів. Залучайте кредити. Але однозначно це треба робити, бо це вигідно і це перспектива. Коли в тебе власний елеватор – ти ні від кого не залежиш».

ЗАРУЧІТЬСЯ ПІДТРИМКОЮ ПРОФЕСІОНАЛІВ

І насамкінець. Будівництво елеватора – справа відповідальна, що передбачає проходження всіх обов’язкових етапів і грамотної реалізації кожного. І звісно ж, тут варто заручитися підтримкою професіоналів: перевірених проєктувальників, надійного виробника обладнання, професійних будівельників та монтажників. І якщо ідея будівництва елеватора, як і ваш урожай, вже повністю дозріла – час дати старт її реалізації! А з чого починати, тепер ви вже знаєте. Успішного вам будівництва!

Оригінал статті опубліковано на сайті Agrobusiness.com

ПОПУЛЯРНЕ

KMZ INDUSTRIES ОГОЛОШУЄ ПРО ПРИЗНАЧЕННЯ СТРАТЕГІЧНОЮ РАДНИЦЕЮ КОЛИШНЮ ТОП-МЕНЕДЖЕРКУ AGI

KMZ Industries – провідний український виробник рішень для зберігання та обробки зерна – оголошує про призначення Вікторії Умін на посаду Стратегічної радниці. Докладніше

Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

Курс на енергоефективність: нові транспортери та норії KMZ Industries знайшли своїх перших покупців

Розроблено та випробувано нові лінійки ланцюгових транспортерів та норій продуктивністю 100 та 175 т/год. Докладніше

«АГРО ГРАНТИ»: відтепер інформація про актуальні гранти та фінансові програми для агро в одному Telegram-каналі

Ефективність служби головного інженера можна визначити за кількістю проблем, що виникають саме в незручний час: коли обладнання працює з продуктом

Про важливість служби головного інженера та про необхідні заходи, які дозволяють запобігти проблемам на елеваторі, директор з монтажу та будівництва KMZ Industries Вячеслав Степанчук. Докладніше

Ключові імпортери елеваторного обладнання KMZ Industries – з найближчих країн

Найбільшу частку в експорті обладнання KMZ Industries має Румунія

Докладніше

Синергія | KMZ Industries

Синергія між виробництвом, командою та аграріями є основою успіху кожного у цьому переліку. Разом ми створюємо нові можливості для розвитку галузей та сприяємо розбудові України. Об'єднуємо зусилля та допомагаємо один одному реагувати на нові виклики та змінні обставини. Докладніше

НОТАТКИ З ПЕРЕДЗАЯВОЧНОГО ВЕБІНАРУ USAID АГРО ПРО ГРАНТИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ПОТУЖНОСТЕЙ З ДОРОБКИ, СУШІННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ ЗЕРНА

USAID АГРО надасть до 270 млн грн співфінансування на розвиток потужностей з доробки, сушіння та зберігання зерна. Ось що треба знати перед тим, як подати заявку на участь у конкурсі та збільшити свої шанси на отримання гранту. Докладніше
СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
ВТІЛЕНО В СВІТІ

Поділитися:
Відправити посилання
на цю сторінку: