13.02.2024
2 лютого в Києві пройшов AGRO UKRAINE SUMMIT, який об’єднав понад 1000 представників сільськогосподарської та суміжних галузей. Організаторами заходу виступили компанія «ПроАгро Груп», Асоціація елеваторів України й Співтовариство виробників і споживачів бобових України.
Протягом дня відбулося п’ять окремих тематичних конференцій, спікерами яких стали понад 70 експертів, та масштабна виставка AGRO UKRAINE Expo, на якій були представлені більш як 50 стендів компаній-виробників обладнання, техніки та технологій для сільського господарства.
Захід включав і відомий учасникам елеваторного ринку «Grain Storage Forum: Smart Сушіння».
Спікери панельних дискусій, традиційно, обговорили питання зберігання, сушіння та перевалки сільськогосподарської продукції, а також автоматизації та цифровізації підприємств.
З великої кількості цікавої інформації виділили кілька ключових тез:
Українські фермери ще до повномасштабної війни досить активно розширювали потужності зі зберігання зерна. Однак, за оцінками експертів, елеваторний «бум» в Україні ще попереду.
Зокрема, таку думку підтримують і в ГК «Епіцентр Агро», яка на сьогоднішній день має елеваторні потужності на 1,8 млн тонн одночасного зберігання, а також додатково рукави на 300 тис. тонн. Наявність 8 маршрутних елеваторів дозволяє робити 10 маршрутів за день, відвантажуючи близько 35 тис. тонн зерна.
Наразі в планах агрохолдингу:
З початку повномасштабного вторгнення близько 30 компаній отримали дозволи на створення залізничної інфраструктури для терміналів на кордоні України з Польщею, Угорщиною та Румунією, з яких 7 на сьогоднішній день вже функціонує, 12 – активно будується.
На думку аналітиків, у перевалювальних терміналів, які зараз будуються на західному кордоні, є майбутнє. В подальшому вони будуть виступати не просто як перевалювальні бази, а і як торговельні майданчики для трейдингу: фермерам буде вигідніше везти продукцію відразу на кордон.
Подібними торговими площадками будуть і сухі порти, які також наразі активно будуються. Попит є і на проєкти, які за масштабами є мультимодальними терміналами, і на такі, що реалізуються з мінімальними інвестиціями ($100-150 тис.): вони взагалі не мають ємностей для зберігання зерна, працюють із завальними ямами.
Нестача кваліфікованого персоналу є значною проблемою для українських агропідприємств вже не один рік.
Компанії, які будують нові потужності зі зберігання, доробки, перевалки чи переробки сільськогосподарської продукції, автоматизовують та оцифровують максимальну кількість процесів на виробництві ще на етапі проєктування, інші – теж стараються поетапно впроваджувати, розуміючи їх важливість та необхідність.
А невпинний розвиток технологій не дозволяє цим тенденціям змінюватися.
До прикладу, українські холдинги, активне розширення яких припало на останнє п’ятиріччя, вже говорять, що планують впроваджувати ще більш оновлені та сучасні системи автоматизації.
Загалом, серед тенденцій розвитку цифровізації підприємств як у світі, так і в Україні експерти виділяють наступне:
І не можливо не відмітити той запал і завзяття, з яким наш український бізнес долає перепони, справляється з труднощами та будує плани розвитку наперекір всьому.
Раді були всіх бачити!
Тепер – до зустрічі на «Зернових технологіях».
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В