18.10.2021
Керівник департаменту автоматизації та електрифікації KMZ Industries Олексій Ломакін – про основні тенденції цифрової трансформації елеваторного бізнесу сьогодні та практичні розробки нашої компанії в цьому напрямку.
Не секрет, що чи не найбільш розвинене зараз ІТ «верхнього рівня» – робота з цифрами, фінансовими показникам, базами даних. У той же час не менша потреба наразі існує і в цифровізації реального сектору, живого виробничого процесу. Це саме те, чим займається наш департамент на стику ІТ та виробництва.
Власна розробка KMZ Industries – віртуальна програма, яку ми «насичуємо» реальним «залізом», конектимо з реальними дільницями виробничого ланцюга. З єдиного центру управління за її допомогою можна запускати/зупиняти будь-яке обладнання, управляти технологічними процесами, з’ясовувати причини пошкоджень, аби отримувати оперативний сервіс, та багато-багато іншого.
«Елеватор у комп’ютері» – прозорий, зрозумілий, керований, без дороговартісних надбудов – це реальність, яка сьогодні впроваджена нами на багатьох зерносховищах України.
Питання контролю об’єкта – друге за актуальністю після його керованості. Звісно, це розміщення віртуального елеватора у хмарі для перегляду процесів на об’єкті в реальному часі – з можливість доступу керівника з будь-якої точки світу, де є інтернет.
Телеграм-боти, рухомі картинки,3D-зображення зерносховища в гаджеті власника – теж must have цього процесу: невиразні умовні графічні позначення тепер вже просто не мають права на існування.
І все це, зауважте, обов’язково з максимальною захищеністю: адже, як свідчать останні події, елеватори стають все більш привабливими для хакерських атак.
Молоде покоління, яке приходить працювати на елеватор, складно сприймає довжелезні заплутані інструкції й віддає перевагу спрощенню й структуризації. У той же час такі користувачі миттєво сприймають інтерфейс і навіть самостійно можуть опанувати управління програмою, якщо усе виконано у зрозумілому користувацькому дизайні – до нього вони звикли у програмах, якими послуговуються в повсякденному житті.
Сприйняття користувача стало більш живим. Яскрава картинка із асоціативними сигнальними кольорами, відхід від суворого промислового дизайну, максимальна візуалізація процесу і навіть запит «зробіть усе цікавим» – серед обов’язкових у нашій галузі.
Тому і постійний зворотній зв’язок із користувачами, тестування їхнього сприйняття та регулярне опитування щодо інформативності інтерфейсу – теж серед наших постійних розробницьких практик.
Проблема нестачі кваліфікованих кадрів для елеваторів, тих же операторів сушарки, стоїть так само гостро. Тож замовник хоче купити не лише обладнання, а й досвід його експлуатації. Бо окрім точних показників автоматики й інструкцій тут також присутнє інтуїтивне розуміння процесу, яке в першу чергу будується саме на досвіді.
Як ми можемо «зашити» його у «залізо»? На основі досвіду роботи нашого обладнання на елеваторах по всій Україні формуємо базу даних у нашому персональному хмарному сховищі. А далі розробляємо алгоритми, прописуємо їх у ПЗ, «навчаємо» наші сушарки. Тож саме машина, а не оператор, з огляду на певні фізичні параметри видає чітку вказівку – як, наприклад, усунути конкретну проблему з обладнанням у разі її настання чи вирішити ту чи іншу виробничу ситуацію.
Що далі? Наступний наш крок – система повністю інтелектуального управління, і вона теж уже в у нас розробці.
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В