Завантаження

    UA

    Статті та огляди
    Статті та огляди

    Обережно, зерно! Декілька корисних порад зі збереження

    19.01.2018

    На що звернути увагу, зберігаючи зерно?

    Наприкінці року деякі фермери Львівщині припинили збирати врожай, хоча кукурудзи в полях ще вистачало та погода дозволяла працювати. Причина – “Укрзалізниця” вчасно не вивозила зерно, а елеваторів не вистачало. За даними Аграрної біржі, у Львівській області розташовано 23 елеватори загальною потужністю у 0,6 млн тон, а врожай цьогоріч склав 1,6 млн тон зерна. Президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов очікує, що у 2022 році врожай зерна в Україні сягне 100 млн тон, та побоюється, що навіть наполовину УЗ не зможе задовольняти заявки на перевезення зерна. Тож з кожних роком потужності зі зберігання відіграватимуть все більшу роль.

    Але навіть найкращі фахівці, що вирощують та зберігають зерно, можуть не врахувати певні речі та зашкодити врожаю. Agravery.com поспілкувався з Русланом Демчуком, старшим менеджером з продажу найбільшого українського виробника елеваторного обладнання для сушіння зерна KMZ Industries. Він дав неочевидні поради, як правильно зберегти врожай.

    Не будуйте завеликі силоси

    Навіть якщо ви розраховуєте, що протягом найближчих п’яти років ваші врожаї подвояться, а то й потрояться, не варто одразу будувати великі силоси, адже завантажені вони мають бути не менш, ніж на 30%. Якщо зерна або олійної в силосі менше, то, по-перше, при провітрюванні потужні вентилятори підіймають його догори та виштовхують через повітрявідвіди на землю. Тож його треба буде змітати та знов висипати до елеватору. По-друге, вентилятори силосів розраховані на певний опір зернової маси. Якщо опору не буде, вентилятори можуть вийти з ладу.

    Крім того, співробітникам елеватору треба буде витрачати час на додатковий збір “летючого” зерна. І це коштуватиме власнику елеватора дорожче. Тож завантажуйте  силос з пласким дном хоча б  на 30%, а силос з конусним дном на перший ярус. І, якщо хочете будувати з запасом, краще зробіть декілька менших за розміром силосів.

    Не заощаджуйте на цинку

    Багато силосів будується біля моря. Змінювати конструкцію в такому випадку зайве, адже типові силоси будуються згідно ДБН і розраховані на максимальні вітрові або снігові навантаження. Але треба врахувати більш агресивне повітря приморських територій. Тож, коли ви будуєте поблизу моря, беріть оцинкованний метал із вмістом цинку не менш, ніж 450 гр на метр квадратний.

    Портовый элеватор

    Не будуйте зависокі силоси для збереження насіння соняшнику

    Якщо ви будуєте силос для зберігання насіння соняшнику, майте на увазі, що його не варто робити вищим за 20 метрів. На відміну від зернових та зернобобових, насіння соняшнику більш м’яке та може злежатися під власною вагою. І тоді, по-перше, нижні шари насіння можуть бути пошкоджені, а, по-друге, їх важко буде вигрузити.

    Не впадайте у відчай, як не маєте доступу до залізниці чи нормальних автодоріг

    Щоб зробити точку завантаження, достатньо отримати від залізниці рампу (можливо, навіть без доступу до електричної енергії). Потім потрібно встановити біля рампи спеціальний перевантажувальний бункер (ковчег), який дозволяє завантажувати вагони через боковий отвір. І вже після цього перевозити зерно з елеватора до місця завантаження за допомоги зерновозів. Але слід врахувати, що таким способом неможливо вантажити вагони, коли йде дощ.

    Не поспішайте із збором

    Навіть якщо не маєте власної техніки чи бажаєте прибрати до морозів, не поспішайте занадто. Бо закладати на тривале зберігання можна лише зерно чи олійні, які відповідають ДСТУ. Наприклад, якщо вологість пшениці має бути не більше 14%, а насіння соняшнику – 7%, то з приблизно такими показниками треба закладати. Бо, хоч як банально це б не звучало, завологе зерно ставатиме гарячим, покриватиметься пліснявою. Тоді ви ризикуєте загубити не тільки зерно, яке вкладали вологим, а й всю партію.

    Вивантажуйте лише через середній отвір

    Треба починати розвантажувати силос лише через центральний отвір: якщо силос заповнений, а його почали вивантажувати з боків, він може похилитися та/або пошкодитися. Коли зерно або олійні перестали висипатися через середній отвір, можна відкривати інші отвори від центру. Фахівці радять ставити два типи засувів: автоматичні та ручні. Ручні під кожним отвором, автоматична та ручна по центру. Останнє потрібно, щоб перестрахуватись від помилкового відкриття автоматичної засувки.

    Коли на вулиці дощ, не продувайте

    Навіть коли ви завантажили сухе зерно, якщо ви продуватимете його в “сезон дощів”, воно набере вологи. Тож навіть не намагайтеся забирати повітря ззовні, поки воно не стане сухішим, і тоді вам не потрібно буде витрачати кошти на додаткове сушіння.

    Та найголовніше: які б помилки ви не допустили, будуючи елеватор, це все одно краще, ніж зберігати зерно в старій тваринницькій фермі, навіть сухій та цілій. Приміщення, не пристосоване до зберігання зерна, має інші тепло- та повітропровідність, тож буде використовуватися не за цільовим призначенням. Через це зерно втрачатиме товарні якості і є ризик, що його важко буде продати трейдеру. Особливо, якщо воно зберігатиметься там протягом декількох місяців.

     

    Джерело Agravery.com

    ПОПУЛЯРНЕ

    Повністю автоматизований відбір проб працює на двох елеваторах в Україні

    Система була розроблена і реалізована спеціалістами департаменту автоматизації KMZ Industries. Докладніше

    Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

    Випробування нової норії потужністю 175 т/год пройшли успішно

    Це вже друга норія, яка була розроблена спеціалістами технічного відділу нашого підприємства з початку повномасштабної війни, протестована та додана до нової продуктової лінійки транспортного обладнання, виготовлюваного KMZ Industries. Особливий акцент при розробці фахівці робили на ощадність в роботі із зерном. Докладніше

    Цього року певний обсяг кукурудзи не був своєчасно зібраний – і культура зимувала в полі. Чи є безпечним таке зерно? На що слід звернути увагу фермерам?

    Про досвід відновлення пошкоджених внаслідок війни елеваторів

    Спеціалісти, зокрема, радять власникам починати процес з ретельної фіксації збитків і наводять відповідні нормативні документи Докладніше

    ЕЛЕВАТОР НА ЛЬВІВЩИНІ

    У Львівській області розришено елеватор найбільшим силосом в лінійці Variant Agro Build. Докладніше

    Чернігівський елеватор з Донецьким корінням

    Елеваторний комплекс ТОВ «Ім. Шевченка», що у Чернігівській області укомплектовано елеваторним обладнанням лінійки Variant Agro Build.
    Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше

    USAID оголосила про нову програму: співфінансуватимуть проєкти з підтримки переробки зернових, олійних та бобових культур

    СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

    ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
    ВТІЛЕНО В СВІТІ

    Поділитися:
    Відправити посилання
    на цю сторінку: