Завантаження

  UA

  Статті та огляди
  Статті та огляди

  ProСушка: Як сушити нішеві культури

  30.08.2021

  У черговій серії спецпроекту ProСушка розповідаємо про досвід сушіння нішевих культур. Одна з найбільш поширених із них – горох. Нюансами сушіння цієї бобової культури поділилися фахівці «Вільногірського елеватора» компанії G.R. Agro, а також представники KMZ Industries.

  Нішеві культури відвойовують землі у кукурудзи та соняшника

  Руслан Демчук
  Регіональний менеджер компанії KMZ Industries по Черкаській і Кіровоградській областях Руслан Демчук

  Тенденція, коли виробники скорочують площі під традиційними культурами і вибирають більш маржинальні нішеві, помітна і стабільна не тільки в Україні, а й в усьому світі. І причин цьому багато.

  «Нішеві культури для аграріїв – я б сказав, це подушка безпеки, – говорить Руслан Демчук, регіональний менеджер компанії KMZ Industries по Черкаській і Кіровоградській областях. – По-перше, додатковий прибуток: на внутрішньому ринку цей сегмент користується значним попитом і потрапляє в розділ так званих здорових продуктів, де рентабельність по деяких позиціях може досягати рекордних відсотків. Друге і, мабуть, найголовніше – великий попит на нішеві культури, зокрема на зернобобові, на міжнародних ринках (першими за популярністю тут, як відомо, горох і квасоля)».

  Є й інші, «нефінансові» аргументи «за».

  «Серед них – можливість вирішувати багато агрономічних проблем: страхуватися від посухи, пересівати такими культурами загиблі озимі тощо. А ті ж бобові, наприклад, допомагають урізноманітнити сівозміну і трохи стримувати вовчок соняшниковий. А крім того, позитивно позначаються на земельному ґрунті, маючи здатність відновлювати його родючість, що також важливо в аграрному бізнесі», – говорить Руслан Демчук.

  Значну роль в цьому процесі посідають і зміни кліматичних умов, в останні десятиліття видимі навіть неозброєним оком.

  «Є всі підстави вважати, що в частині регіонів традиційні культури поступово будуть давати все менше вигоди. Зокрема, та ж вологолюбна кукурудза і навіть соняшник. Тому аграрії починають вже сьогодні потихеньку підшуковувати альтернативу їм», – уточнює Руслан Демчук.

  Особливі культури – особливе і ставлення

  Переходько Владислав KMZ Industries
  Керівник регіонального представництва компанії KMZ Industries по Чернігівській області Владислав Переходько

  Щоб освоїти «нішу», в першу чергу потрібно освоїти ефективну технологію її вирощування і забезпечити якісний посівний матеріал, стверджують фахівці. Не менш важливо вивчати і враховувати нюанси підробітку таких культур: в цьому плані вони, як правило, досить чутливі.

  «Сушити зерно нішевих культур найкраще при м’яких режимах на шахтних сушарках. При сушінні проса, наприклад, температура його нагрівання повинна бути не вище 40 °С, – розповідає Владислав Переходько, керівник регіонального представництва компанії KMZ Industries по Чернігівській області. – Зерно цієї культури має щільну оболонку і знижену шпаруватість. Між оболонкою і ядром є повітряний зазор, який перешкоджає теплопередачі, – тому тепло концентрується на оболонках проса, що при підвищених температурах призводить до їх розтріскування. Так само і насіння льону: воно містить багато високонасичених жирних кислот, тому тут також надзвичайно важливо контролювати температуру маси насіння в процесі сушіння і не допустити перегрівання».

  Крім чутливості до високої температури важливо враховувати і ряд інших важливих нюансів.

  «Ось зерно ще однієї нішевої культури – вівса завдяки великій шпаруватості добре сушиться. Але через небезпеку самозаймання насіннєвих і плодових плівок його все одно не можна нагрівати до температури вище 50 °С. Так само і гречка – добре піддається сушінню, однак через нерівномірність дозрівання і, як правило, велику засміченість зернової маси гречка часто зігрівається. Тому після збирання очищати і сушити її треба негайно. І робити це теж найкраще при м’яких режимах на шахтних сушарках, – говорить Владислав Переходько. – І, нарешті, найбільш «термостійка» нішева культура – жито. Її зерно має товсту оболонку, що уповільнює випаровування з нього вологи. Тому нагрівати це продукт можна до 60 °С».

  Із сушінням різних нішевих культур відмінно справляється зерносушарка Brice-Baker, акцентують фахівці KMZ Industries.

  «Brice-Baker виробництва KMZ Industries – універсальна шахтна зерносушарка, яка працює з усіма видами культур, в тому числі з нішевими, – пояснює Владислав Переходько. – Конструкція коробів зерносушарки (трьохкутового перегину, рівномірного перетину з внутрішньою перегородкою розподілу повітряного потоку) перешкоджає виникненню застійних зон і сприяє рівномірності просушки – це особливо цінно при роботі з нішевими культурами: адже температура агента сушіння для нішевих культур повинна бути, як правило, невисокою, тому надзвичайно важливо забезпечити ефективний розподіл повітряного потоку через сушильну масу».

  Brice-Baker автоматизована, що дозволяє здійснювати контроль вологості зерна, а також контроль температури маси насіння в процесі сушіння, про важливість якого говорилося вище.

  «До того ж, в ПЗ Brice-Baker включені вже готові рецепти сушіння – це значно полегшує експлуатацію зерносушарки і рутинну роботу оператора», – додає Владислав Переходько.

  Досвід «Вільногірського елеватора»

  На «Вільногірському елеваторі» в сезон приймають 2–5 тис. тонни гороху. У загальній масі зернових і олійних, які проходять через елеватор, це невелика частка, проте з культурою тут працюють дуже «ніжно».

  «Вільногірський елеватор»:

  • Потужності одночасного зберігання – 29,4 тис. тонн
  • Підлогове зберігання
  • Зерносушарки ДСП-50 і ДСП-32
  • Сепаратори БСХ-100
  • Потужність приймання зерна – 3600 тонн на добу
  • Потужність відвантаження зерна – 1200 тонн на добу на автовідвантаженні та 1900 тонн на добу на залізничний транспорт

  Весь процес роботи з горохом на елеваторі починається з визначення якості привезеної партії. У лабораторіях проводять аналізи на базові показники, для гороху – це волога та сміття.

  Горох:

  • Базові показники вологості – 14%
  • Базові показники сміттєвої домішки – 2%
  • Зернова домішка для 1 типу – 2%
  • Зернова домішка для 2 типу – 4%
  • Зараженість шкідниками – не допускається

  Для того щоб визначити засміченість гороху, в лабораторії елеватора проводять стандартну процедуру – розбір наважки на розбірний дошці. А ось вологість гороху на «Вільногірському елеваторі» визначають відповідно до ДСТУ за допомогою сушильної шафи.

  Розмелені боби гороху висушують у сушильній шафі. Після цього обчислюють різницю в масі наважки до сушіння і після нього, результат переводять у процентне співвідношення.

  Як розповіла начальник ВТЛ «Вільногірського елеватора», горох залежно від призначення, а також кольору насіння поділяють на типи і підтипи.

  Начальник ПТЛ "Вольногорского элеватора" Наталья Халепа
  Начальник ВТЛ «Вільногірського елеватора» Наталя Халепа

  Існує два типи гороху: продовольчий і кормовий. У свою чергу продовольчий буває двох підтипів – жовтий і зелений.

  «У кожному підтипі має бути другого типу не більше 7%. Якщо це підтип зеленого гороху, то там повинно бути жовтого гороху не більше 7%, і навпаки. А ось кормового гороху в продовольчому не повинно бути більше 1%, інакше автоматично цей продовольчий горох переходить в клас кормового», – пояснює фахівчиня.

  За її словами, при роботі з горохом дуже важливо правильно визначити зараженість культури. Найнебезпечніший з усіх шкідників для гороху – це брухус, або горохова зернівка. Личинка цього жука виїдає внутрішність горошини, залишаючи оболонку. Визначити зараженість цим шкідником тільки візуально неможливо, тому в лабораторії при проведенні аналізів на засміченість і зараженість наважку гороху розрізають за допомогою скальпеля. Таким чином, визначається кількість заражених насінин.

  Ще один шкідник гороху – горохова плодожерка, або листовійка. Вона об’їдає горошини ззовні. За вимогами до експортних партій заражених бобових бути не повинно, тому лабораторія ретельно стежить за цим показником.

  «Складність виявлення прихованої форми зараженості і пошкодженості в тому, що це займає багато часу. Порізати 100 грам гороху – це дуже довго і не так просто. А якщо разом із горохом елеватор приймає паралельно інші культури (елеватор одночасно може приймати три культури, прим. ред), то, звичайно, це додає нам турбот. Але ми справляємося із цими завданнями», – каже Наталя Халепа.

  Вредитель гороховая зерновка
  Шкідник горохова зернівка

  Що стосується домішок, то, за словами начальниці ВТЛ «Вільногірського елеватора», в їх Дніпропетровському регіоні часто зустрічаються насіння дурману, лозного молочаю і інших карантинних бур’янів.

  Очищення гороху

  Перед сушінням на «Вільногірському елеваторі» горох проходить очищення. Відбираються великі домішки і якщо є зовсім небагато – дрібні сміттєві домішки карантинних бур’янів.

  «Якщо трапляється насіння дурману, то відібрати його можна ситом розміром комірок 3–3,5 мм. На жаль, повністю ця домішка не відбирається. Якщо ж поставити сита крупніше, у відходи разом із дурманом потрапить битий і дрібний горох. Тому якщо ми визначаємо більшу частку дурману в партії (більше 1%), намагаємося такий горох не брати. Все по ДСТУ», – пояснює начальниця ВТЛ.

  Директор "Вольногорского элеватора" Александр Крат
  Директор «Вільногірського елеватора» Олександр Крат

  Якщо ж засміченість в межах норми і немає карантинних бур’янів, то на елеваторі використовують верхні сита з комірками 10,0, нижні з розміром комірки 2,5.

  Кількість проходів залежить від сміття. Якщо засміченість до 5%, горох очищається за один раз. Велику засміченість прибирають за два проходи.

  «Як правило, горох до нас йде злегка вологий, тому справляємося з очищенням до сушіння. Але якщо горох буде дуже вологий, тоді доведеться чистити двічі. Хоча в нашому регіоні це нонсенс, тому що, як правило, горох йде сухий або злегка вологий. За один прохід сушки ми встигаємо його висушити, за один прохід сепаратора встигаємо до сушки очистити», – розповідає директор елеватора Олександр Крат.

  Він додає, що вологий горох простіше підробляти, він не так травмується і не розтріскується.

  «На одній із робочих веж у нас встановлені каскадом – один над одним – сепаратори БСХ-100. Тобто якщо потрібен подвійний підробіток, ми пропускаємо зерно через два сепаратори каскадним методом. Сепаратори можуть працювати як послідовно, так і паралельно», – пояснює керівник.

  Сушіння гороху

  Горох, як і будь-який інший продукт, має свої нюанси сушіння, які залежать від особливостей цієї культури.

  «Зерно гороху, як і інших бобових, порівняно із зерном інших культур містить більше білка, – розповідає Руслан Демчук. – Воно більше за розміром, сухе, щільне, має структурно відособлені оболонки, а тому і меншу поверхню випаровування – а це в свою чергу знижує вологовіддачу. Вся теплота витрачається в основному на нагрівання насіння, а не на випаровування вологи. При цьому поверхня зерна швидко зневоднюється, а центральна частина зернівки залишається вологою. Тому при застосуванні інтенсивних режимів сушіння розтріскуються насіннєві оболонки».

  Насіння гороху необхідно сушити так, щоб швидкість випаровування вологи з поверхні зерна не перевищувала швидкість переміщення вологи з центру зерна до його поверхні. Інакше нерівномірне висушування різних частин зерна призведе до їх нерівномірної усадки, за якою послідує розтріскування зерен, пояснює фахівець.

  «Під час сушіння насіння гороху з надлишковою вологістю особливо важливо стежити за температурою теплоносія і часом обробки, – звертає увагу Руслан Демчук. – При вологості насіння 16–19% температура теплоносія не повинна перевищувати 40 °C ».

  сухой горох

  Для сушіння зерна бобових в основному використовують шахтні сушарки. Рекомендовано видаляти за один пропуск 3-4% вологи. Бобові обов’язково сушать із відлежуванням. Ефективна також сушка бобових активним вентилюванням.

  «Конструкція шахтної зерносушарки Brice-Baker виробництва KMZ Industries передбачає без особливих зусиль організацію зони відлежування, що важливо і в тому числі при сушінні бобових. Крім того, наша зерносушарка особливо ефективна при роботі з вологим зерном», – додає Руслан Демчук.

  Залежно від умов зберігання варіюється і відсоток необхідної вологості гороху.

  «Обмолочене і очищене насіння слід зберігати при вологості в межах 14-15%, хоча цей показник підходить тільки для короткострокового зберігання, наприклад, в підлогових сховищах для подальшої переробки або продажу, – говорить Руслан Демчук. – Якщо йдеться про закладання врожаю гороху в металеві силоси для тривалого зберігання, оптимальна вологість повинна бути в межах 12–14%. Так забезпечується максимально тривалий термін зберігання і мінімальне пошкодження насіння при роботі з ним».

  Як сушать на «Вільногірському елеваторі»

  На «Вільногірському елеваторі» дві зерносушарки – ДСП-50 і ДСП-32. Для гороху там частіше використовують ДСП-50. Її на елеваторі уніфікували – зерносушарка може сушити в потоковому режимі або в режимі рециркуляції.

  Зерносушарки «Вільногірського елеватора»:

  • ДСП-50 і ДСП-32. Потужність 50 і 32 т/год відповідно.
  • Прямоточні шахтні сушарки безперервної дії без обмежень по вхідній вологості продукту
  • Укомплектовані вологомірами із системою температурного контролю. Рекуперація агента сушіння.
  • Сушильні секції виготовляються в заводських умовах. Товщина сталі короба – 1,5 мм.
  • Інтуїтивно зрозуміла система управління технологічним процесом сушіння.
  • ДСП-50 на об’єкті працює в режимі рециркуляції зерна.

  «Біля ДСП-50 у нас встановлений оперативний бункер. У цьому бункері ми формуємо партії зерна по вологості. Це дає нам можливість комбінувати – частину сухого зерна додавати у вологе, тим самим збільшивши продуктивність сушарки», – говорить Олександр Крат.

  Він пояснив, що за один прохід в ДСП-50 знімають до 6% вологості по гороху. Із висушеної партії частину бобових випускають і переміщують в склад, а частину залишають. Сухі боби змішують з вологими, відбувається перерозподіл вологи, вологий горох висушується, при цьому економляться енергоресурси і прискорюється процес сушіння. КЕП, який регулює частоту вивантаження, встановлений на 40 секунд.

  «Нам не потрібно вологе зерно відразу обдавати агентом сушіння, чекати початку відділення вологи, пари і так далі, все відбувається само собою, завдяки змішуванню. Збільшується швидкість самої сушки. До того ж, якщо говорити про горох, це дає можливість сушити його в більш щадному режимі. Для гороху максимальне нагрівання бобів допускається 40–45 °C, а гранична температура теплового агента – 70–80 °C », – говорить директор елеватора.

  Він підкреслює, що при сушінні гороху дуже важливо контролювати температурні режими, інакше боби розколються.

  «При роботі з усіма бобовими – при сушінні, очищенні, укладанні в склад бажано вибирати найкоротші маршрути, тому що кожен ківш норії, який вдаряє по зерну, кожен короб в сушарці, через який проходять ті ж самі бобові, на жаль, призводять до травмування. Це така «тендітна» культура, яка дуже-дуже сильно травмується, і замість товарного гороху можна отримати відходи», – підкреслює Олександр Крат.

  Щоб бобові не билися, на «Вільногірському елеваторі» максимально оптимізували маршрути. Склади, в які переміщують горох, знаходяться поруч із сушарками. Тут же точки відвантаження на автомобільний транспорт і на ЖД, відповідно, маршрут пересування зерна максимально короткий.

  На підприємстві намагаються після просушування покласти горох у склади і більше не переміщати, щоб не травмувати боби.

  Оригінал статті опубліковано на сайті Elevatorist.com

  ПОПУЛЯРНЕ

  Повністю автоматизований відбір проб працює на двох елеваторах в Україні

  Система була розроблена і реалізована спеціалістами департаменту автоматизації KMZ Industries. Докладніше

  Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

  Випробування нової норії потужністю 175 т/год пройшли успішно

  Це вже друга норія, яка була розроблена спеціалістами технічного відділу нашого підприємства з початку повномасштабної війни, протестована та додана до нової продуктової лінійки транспортного обладнання, виготовлюваного KMZ Industries. Особливий акцент при розробці фахівці робили на ощадність в роботі із зерном. Докладніше

  Цього року певний обсяг кукурудзи не був своєчасно зібраний – і культура зимувала в полі. Чи є безпечним таке зерно? На що слід звернути увагу фермерам?

  Про досвід відновлення пошкоджених внаслідок війни елеваторів

  Спеціалісти, зокрема, радять власникам починати процес з ретельної фіксації збитків і наводять відповідні нормативні документи Докладніше

  ЕЛЕВАТОР НА ЛЬВІВЩИНІ

  У Львівській області розришено елеватор найбільшим силосом в лінійці Variant Agro Build. Докладніше

  Чернігівський елеватор з Донецьким корінням

  Елеваторний комплекс ТОВ «Ім. Шевченка», що у Чернігівській області укомплектовано елеваторним обладнанням лінійки Variant Agro Build.
  Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше

  USAID оголосила про нову програму: співфінансуватимуть проєкти з підтримки переробки зернових, олійних та бобових культур

  СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

  ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
  ВТІЛЕНО В СВІТІ

  Поділитися:
  Відправити посилання
  на цю сторінку: