Завантаження

    UA

    Статті та огляди
    Статті та огляди

    Результати семінару «Розвиток елеваторної галузі в умовах кризи»

    12.06.2020

    Загальна обстановка

    Позитивна. Пандемія не зупинила агросектор. Попри все, аграрії активно працюють, машинобудівники виробляють обладнання для елеваторів без зупинок, зерносховища дотримуються контрактів і відвантажують продукцію навіть у карантин: простіше у цьому відношенні елеваторам, на яких впроваджений HACCP, – тут дії для забезпечення безпеки виробництва уже максимально прописані й відпрацьовані, їх лише розширили та посилили з огляду на вимоги карантину.

    Входимо у новий маркетинговий сезон із новими надіями та викликами!

    (Із виступу Святослава Ткаченка, редактора порталу «Хранение и переработка зерна»)

    Про статистику й перспективи

    • Стійка тенденція останніх десятиліть до зростання виробництва: в середньому маємо приріст зернових та олійних культур на 27% кожні 5 років. В результаті рекорд 2019-го сумарно становив 98,3 млн тонн.
    • В наступну «п’ятирічку» експерти обіцяють приріст на 20%, а далі – на 15%. До 2030-го врожай прогнозують на рівні 120 млн тонн.
    • Серед стимулів збільшення виробництва, а значить, і розвитку елеваторної галузі: активне впровадження нових технологій, формування якісного насіннєвого фонду, попит на українське зерно та продукти переробки олійних культур (азійські країни, значний експорт кукурудзи в ЄС тощо).
    • Стримуючі ж моменти: перегляд обсягів споживання деякими країнами через ризики пандемії; досить жорстка конкуренція на міжнародних ринках (по багатьох, наприклад, пересікаємося з тією ж Росією).

    «Про погоду»

    Загальна нестабільність погодних умов – тепла зима, дощовий травень і наступне різке зростання температури – спонукають фахівців робити досить обережні прогнози щодо врожаю цьогоріч. З одного боку, теплі зими знижують ризики втрати урожаю, з іншого – аномальні весни несуть ризики для факторів виробництва.

    Основні виклики, які ставить погода перед елеваторами цього сезону:

    • через значні опади у травні й неможливість обробляти посіви засобами захисту – додаткові вимоги щодо очищення продукції від бур’янів;
    • потреба у додатковому досушуванні навіть у регіонах, де її раніше не було, а отже, прийняття рішення про придбання зерносушарки в умовах невизначеності кліматичних умов;
    • розвиток захворюваності рослин, а значить, необхідність роздільного зберігання зерна з різною якістю задля збільшення маржі.

    До речі, в структурі зернових домінують все ті ж кукурудза, пшениця і соняшник (майже 80% виробництва). Тож така орієнтованість на монокультури вносить певні складнощі для обробки нішевих високомаржинальних культур, що експерти називають ще одним, уже незалежним від погоди, викликом для елеваторної галузі.

    Про потребу в елеваторах і плани на рік

    Спеціалісти говорять про необхідність технологічної оптимізації вже існуючих елеваторів відповідно до змін клімату та глобального попиту і озвучують прогнози щодо збільшення ємності спеціалізованих зерносховищ мінімум на 10 млн тонн на найближчі 10 років.

    На маркетинговий рік 20-21 планується зведення близько 1 млн – 1 млн 200 тонн зберігання ємностей.

    (Із виступу Андрія Купченка, керівника служби бізнес-проєктів ІА «АПК-Інформ»)

    Про інвестиції

    • Загалом інвестиційне забезпечення сільського господарства нашої держави – на досить непоганому рівні. Проте хочеться показників передових держав світу.
    • В структурі місцевих інвестицій переважають власні кошти підприємств (а отже, інвестиції залежать саме від їхніх прибутків) – майже 91% порівняно із 65% капітальних інвестицій із власних коштів підприємств та організацій загалом по державі.
    • Серед основних закордонних інвесторів – майже 50% від офшорних зон, далі традиційно Швеція, США, Франція та Німеччина.
    • Щодо іноземних інвестицій агросектор все ще значно програє харчовій галузі (різниця в 6,2 рази).

    (Із виступу Олександра Захарчука, доктора економічних наук,

    завідувача відділом інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення

    Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки»)

    Про роботу в умовах карантину

    Дякуємо учасниками, що поділилися особливостями співпраці з дозвільними інстанціями в період карантину та ще й на етапі їх реструктуризації, зокрема, щодо отримання дозволів на будівництво. Адже пандемія – не привід змінювати плани щодо будівництва елеваторів, і, як зазначив один із доповідачів, керівник проєкту будівництва зерносховища ТОВ «Виробниче об’єднання «Південь» Дмитро Ніколаєв, «для фундаментальних бізнесів умови кризи на руку в частині таких проєктів».

    Особлива подяка спікеру Ярослав Штика, експерту з будівництва та  експлуатації елеваторів, за те, що в деталях довів, що автоматизація зерносховища – не міфічна перевага, а реальна можливість оптимізувати штатний розпис і дієво допомогти бізнесу в ці часи.

    Про новий ДБН

    Учасники оцінили його позитивно, зокрема в частині уніфікації вимог щодо міцності елеваторних конструкцій. «Адже за останні 10 років саме за рахунок додаткової металоємності й додаткової надійності обладнання орієнтований на вимоги Єврокодів внутрішній виробник зміг завоювати додаткову довіру українських  аграріїв», – так резюмував питання Ярослав Штика.

    Дякуємо аграріям за довіру, учасникам за корисну практичну інформацію, а організаторам – порталу «Хранение и переработка зерна» і Асоціації елеваторів України – за організацію зустрічі професіоналів галузі, зручний формат і цікаві теми!

    Автор – Світлана Ларіонова, менеджер зі зв’язків з громадськістю KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

    ПОПУЛЯРНЕ

    Повністю автоматизований відбір проб працює на двох елеваторах в Україні

    Система була розроблена і реалізована спеціалістами департаменту автоматизації KMZ Industries. Докладніше

    Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

    Випробування нової норії потужністю 175 т/год пройшли успішно

    Це вже друга норія, яка була розроблена спеціалістами технічного відділу нашого підприємства з початку повномасштабної війни, протестована та додана до нової продуктової лінійки транспортного обладнання, виготовлюваного KMZ Industries. Особливий акцент при розробці фахівці робили на ощадність в роботі із зерном. Докладніше

    Цього року певний обсяг кукурудзи не був своєчасно зібраний – і культура зимувала в полі. Чи є безпечним таке зерно? На що слід звернути увагу фермерам?

    Про досвід відновлення пошкоджених внаслідок війни елеваторів

    Спеціалісти, зокрема, радять власникам починати процес з ретельної фіксації збитків і наводять відповідні нормативні документи Докладніше

    ЕЛЕВАТОР НА ЛЬВІВЩИНІ

    У Львівській області розришено елеватор найбільшим силосом в лінійці Variant Agro Build. Докладніше

    Чернігівський елеватор з Донецьким корінням

    Елеваторний комплекс ТОВ «Ім. Шевченка», що у Чернігівській області укомплектовано елеваторним обладнанням лінійки Variant Agro Build.
    Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше

    USAID оголосила про нову програму: співфінансуватимуть проєкти з підтримки переробки зернових, олійних та бобових культур

    СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

    ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
    ВТІЛЕНО В СВІТІ

    Поділитися:
    Відправити посилання
    на цю сторінку: