Завантаження

    UA

    Статті та огляди
    Статті та огляди

    Сім разів підготуй, а раз висуши, або як правильно обробити і зберегти збіжжя з підвищеною вологістю

    03.09.2018

    – Насамперед, хотів би застерегти від поширеної помилки, якої припускається недосвідчений оператор зерносушарки: якщо на елеватор надійшло «вологе» зерно, не можна намагатися його висушити швидко. Поспішність у цьому випадку — згубний чинник.

    Підвищення температури агента сушіння призводить до пошкодження (тріщинок) оболонки зерна. У результаті отримуємо неякісний продукт на виході із зерносушарки. У пошкодженому зерні прискорюються несприятливі біохімічні та мікробіологічні процеси. Його переміщення до силосу може призвести до погіршення якості зерна загалом, сприяти самозігріванню зернової маси та в найгіршому випадку спричинити займання.

    Підвищена вологість ефективніше видаляється не підвищенням температури агента сушіння, а часом, протягом якого зерно знаходиться в зерносушарці у зоні сушіння. Ідеальний варіант — забезпечення декількох проходів зерна через зону сушіння, завдяки чому досягається плавність витіснення зайвої вологи і недопущення псування зародка і ендосперму зерна.

    – Що ви порадили б, аби впоратися з цим завданням?

    Перша порада логічно випливає з роботи над описаною вище помилкою: «Один раз висуши, раз відвантаж». Із підвищеною вологістю зерна дієво справляються тільки зерносушарки поточного типу або рециркулярного. У цьому випадку їхній недолік – необхідність пропускати продукт через сушарку 2-3 рази – перетворюється на перевагу. Така сушка поступово знімає вологу, тобто забезпечує дбайливе сушіння зерна. Крім того, постійне перемішування зерна при повторних циклах підсилює тепло- і вологообмін.

    Шахтні зерносушарки Brice-Baker неперервної дії, які виробляє KMZ Industries, демонструють високу ефективність роботи з вологим зерном завдяки кільком чинникам.

    • Конструкція сушильної шахти забезпечує рівномірний розподіл агента сушіння.
    • Оптимальний підбір потужності турбовентиляторів, зерносушарка працює під розрідженням.
    • Короба, які підводять та відводять агент сушіння, мають рівномірний переріз та розташовані у шахівницею. Саме це сприяє кращому перемішуванню зерна у шахті та його вільному проходженню.

    Наші клієнти сушать кукурудзу з вологістю до 30% і більше, знімаючи від 2% до 15% за один прохід.

    Активне вентилювання також дає змогу зняти вологу із зерна без термічної обробки. Такий спосіб – сушіння вологого зерна з подальшим довготривалим охолодженням з вентилюванням – на 20-40% скорочує енерговитрати.

    – Є й друга порада? 

    Так. Готуйте не лише зерно, а й повітря. Щоб зменшити вологість зерна, впливайте не тільки на об’єкт сушіння, але й на повітря, яке використовується. Врахуйте також температуру та вологість навколишнього середовища.

    По-перше, використовуйте підсушене повітря безпосередньо для сушіння. Для визначення наявності вологи у повітрі зручною є «i-d діаграма вологого повітря». Вона показує графічну залежність між основними параметрами повітря: t, φ, d, i – при певному барометричному тиску повітря. За її допомогою легко визначити наявність вологи у повітрі та, вносячи показники температури й відносної вологості повітря, визначити, до якого рівня знизити вологість повітря до його подачі у бункер сушіння. Діаграма з можливістю розрахунків є в інтернеті у вільному доступі.

    По-друге, зніміть зайву вологу з партії зерна безпосередньо перед сушінням. У цьому допоможуть оперативні передсушильні бункери з вентиляцією. Зерно охолоджується, а первинна волога відводиться до вентиляції. Далі – підсушене холодом зерно передається до бункера сушіння (рис. 1).

    Обробка надмірно вологого зерна перед сушінням

    – Як має діяти оператор під час охолодження зерна після сушки? 

    На цей випадок є третя порада: «Врахуй рівень вологи при охолодженні після сушки». Річ у тім, що у процесі охолодження зерна після сушіння на ньому може виступати конденсат, який потім всмоктується і як наслідок – знову підвищує рівень вологи.

    Зазвичай враховуються 3 способи «природного» зниження рівня вологи після сушіння:

    1. Зерно охолоджується та досушується, поки рухається по транспортній системі.
    2. Фундаменту силоса воно віддає 0,5-1% вологи.
    3. Надлишкова волого після сушіння усувається системами активної вентиляції.

    Для культури, яка була надмірно вологою на старті, цього недостатньо. При роботі з таким зерном збільшується зона охолодження перед вивантаження продукту із зерносушарки (рис. 2). У Brice-Baker зона охолодження регулюється (крок – 500 мм). Це дозволяє оператору залежно від температури зерна змінювати кількість охолоджувальних секцій.

    зона охолодження зерна перед вивантаженням із зерносушарки

    Ще один із способів боротьби з цією проблемою – пересушування. У спрощеному вигляді формула говорить, що зерно потрібно висушити додатково на 0,1% на кожен відсоток знімання вологи.

    Безперечно, попереднє підсушування повітря, підготовка вологого зерна перед сушінням та його подальше охолодження потребує додаткових енергоресурсів. Прийміть це як інвестиції у якість зерна та строк його зберігання.

    Головна порада аграріям цього збирального сезону: сушіть зерно грамотно.

    ПОПУЛЯРНЕ

    Повністю автоматизований відбір проб працює на двох елеваторах в Україні

    Система була розроблена і реалізована спеціалістами департаменту автоматизації KMZ Industries. Докладніше

    Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

    Випробування нової норії потужністю 175 т/год пройшли успішно

    Це вже друга норія, яка була розроблена спеціалістами технічного відділу нашого підприємства з початку повномасштабної війни, протестована та додана до нової продуктової лінійки транспортного обладнання, виготовлюваного KMZ Industries. Особливий акцент при розробці фахівці робили на ощадність в роботі із зерном. Докладніше

    Цього року певний обсяг кукурудзи не був своєчасно зібраний – і культура зимувала в полі. Чи є безпечним таке зерно? На що слід звернути увагу фермерам?

    Про досвід відновлення пошкоджених внаслідок війни елеваторів

    Спеціалісти, зокрема, радять власникам починати процес з ретельної фіксації збитків і наводять відповідні нормативні документи Докладніше

    ЕЛЕВАТОР НА ЛЬВІВЩИНІ

    У Львівській області розришено елеватор найбільшим силосом в лінійці Variant Agro Build. Докладніше

    Чернігівський елеватор з Донецьким корінням

    Елеваторний комплекс ТОВ «Ім. Шевченка», що у Чернігівській області укомплектовано елеваторним обладнанням лінійки Variant Agro Build.
    Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше

    USAID оголосила про нову програму: співфінансуватимуть проєкти з підтримки переробки зернових, олійних та бобових культур

    СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

    ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
    ВТІЛЕНО В СВІТІ

    Поділитися:
    Відправити посилання
    на цю сторінку: