03.09.2018
– Насамперед, хотів би застерегти від поширеної помилки, якої припускається недосвідчений оператор зерносушарки: якщо на елеватор надійшло «вологе» зерно, не можна намагатися його висушити швидко. Поспішність у цьому випадку — згубний чинник.
Підвищення температури агента сушіння призводить до пошкодження (тріщинок) оболонки зерна. У результаті отримуємо неякісний продукт на виході із зерносушарки. У пошкодженому зерні прискорюються несприятливі біохімічні та мікробіологічні процеси. Його переміщення до силосу може призвести до погіршення якості зерна загалом, сприяти самозігріванню зернової маси та в найгіршому випадку спричинити займання.
Підвищена вологість ефективніше видаляється не підвищенням температури агента сушіння, а часом, протягом якого зерно знаходиться в зерносушарці у зоні сушіння. Ідеальний варіант — забезпечення декількох проходів зерна через зону сушіння, завдяки чому досягається плавність витіснення зайвої вологи і недопущення псування зародка і ендосперму зерна.
– Що ви порадили б, аби впоратися з цим завданням?
Перша порада логічно випливає з роботи над описаною вище помилкою: «Один раз висуши, раз відвантаж». Із підвищеною вологістю зерна дієво справляються тільки зерносушарки поточного типу або рециркулярного. У цьому випадку їхній недолік – необхідність пропускати продукт через сушарку 2-3 рази – перетворюється на перевагу. Така сушка поступово знімає вологу, тобто забезпечує дбайливе сушіння зерна. Крім того, постійне перемішування зерна при повторних циклах підсилює тепло- і вологообмін.
Шахтні зерносушарки Brice-Baker неперервної дії, які виробляє KMZ Industries, демонструють високу ефективність роботи з вологим зерном завдяки кільком чинникам.
Наші клієнти сушать кукурудзу з вологістю до 30% і більше, знімаючи від 2% до 15% за один прохід.
Активне вентилювання також дає змогу зняти вологу із зерна без термічної обробки. Такий спосіб – сушіння вологого зерна з подальшим довготривалим охолодженням з вентилюванням – на 20-40% скорочує енерговитрати.
– Є й друга порада?
Так. Готуйте не лише зерно, а й повітря. Щоб зменшити вологість зерна, впливайте не тільки на об’єкт сушіння, але й на повітря, яке використовується. Врахуйте також температуру та вологість навколишнього середовища.
По-перше, використовуйте підсушене повітря безпосередньо для сушіння. Для визначення наявності вологи у повітрі зручною є «i-d діаграма вологого повітря». Вона показує графічну залежність між основними параметрами повітря: t, φ, d, i – при певному барометричному тиску повітря. За її допомогою легко визначити наявність вологи у повітрі та, вносячи показники температури й відносної вологості повітря, визначити, до якого рівня знизити вологість повітря до його подачі у бункер сушіння. Діаграма з можливістю розрахунків є в інтернеті у вільному доступі.
По-друге, зніміть зайву вологу з партії зерна безпосередньо перед сушінням. У цьому допоможуть оперативні передсушильні бункери з вентиляцією. Зерно охолоджується, а первинна волога відводиться до вентиляції. Далі – підсушене холодом зерно передається до бункера сушіння (рис. 1).
– Як має діяти оператор під час охолодження зерна після сушки?
На цей випадок є третя порада: «Врахуй рівень вологи при охолодженні після сушки». Річ у тім, що у процесі охолодження зерна після сушіння на ньому може виступати конденсат, який потім всмоктується і як наслідок – знову підвищує рівень вологи.
Зазвичай враховуються 3 способи «природного» зниження рівня вологи після сушіння:
Для культури, яка була надмірно вологою на старті, цього недостатньо. При роботі з таким зерном збільшується зона охолодження перед вивантаження продукту із зерносушарки (рис. 2). У Brice-Baker зона охолодження регулюється (крок – 500 мм). Це дозволяє оператору залежно від температури зерна змінювати кількість охолоджувальних секцій.
Ще один із способів боротьби з цією проблемою – пересушування. У спрощеному вигляді формула говорить, що зерно потрібно висушити додатково на 0,1% на кожен відсоток знімання вологи.
Безперечно, попереднє підсушування повітря, підготовка вологого зерна перед сушінням та його подальше охолодження потребує додаткових енергоресурсів. Прийміть це як інвестиції у якість зерна та строк його зберігання.
Головна порада аграріям цього збирального сезону: сушіть зерно грамотно.
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В