Завантаження

  UA

  Статті та огляди
  Статті та огляди

  Що і як футерувати

  14.06.2019

  Юрій Борщ, головний конструктор KMZ Industries

  Борщ Юрий Петрович, главный конструктор KMZ Industries
  Юрій Борщ, головний конструктор KMZ Industries

  Футерування (нім. Futter – підкладка) – спеціальне облицювання поверхонь і деталей елеваторного обладнання стійкими до спрацювання матеріалами для  забезпечення їх стійкості до механічного впливу та захисту від можливих пошкоджень. Таким чином основне завдання футерування – максимально подовжити термін експлуатації обладнання та уникнути витрат на його ремонт та заміну.

  Захист  обладнання, який забезпечує футерування, розрахований як мінімум на один сезон. Після спрацювання футерування замінюють на нове. Хоча останнім часом завдяки підвищенню якості матеріалів можна говорити про значне збільшення строку його служби.

  Чи можна обійтися без футерування? Звісно, можна, але тоді в рази збільшиться спрацювання обладнання, а вартість його експлуатації значно зросте. Сьогодні навіть користуватися смартфоном чи планшетом  без чохла і захисної плівки навряд чи комусь спаде на думку. А вже що казати про дороге обладнання, яке має експлуатуватися не один рік. Тому для багатьох питання «футерувати чи не футерувати» вже просто не стоїть. Треба тільки розібратися в тонкощах футерування – правильно вибрати матеріал, його товщину, спосіб нанесення,  а також  врахувати нюанси застосування для різних механізмів і культур. 

  Де футерування необхідне в першу чергу

  Найперше футерувати потрібно самопливне обладнання, бо саме воно спрацьовується й першим виходить із ладу. Зазвичай трапляється це в самий розпал приймання зернових, і тоді доводиться терміново замінювати спрацьовані частини обладнання на нові. Звісно, це супроводжується зупинкою роботи і збитками від простою. Відремонтувати самопливне обладнання, яке «розкидано» по всьому елеватору й до того ж розташоване на висоті, можна тільки спустивши його вниз, адже зварювальні роботи на висоті заборонені. Для ремонту обладнання треба знімати, а отже, на значний період зупиняти весь технологічний процес. Щоб уникнути цього, в хід часто йдуть різні підручні засоби, як наприклад, «ремонт» скотчем і гумою, що теж не завжди вирішує ситуацію.Щоб продовжити строк служби обладнання, футерують місця, найбільш схильні до стирання,  – там, де зерно змінює свою траєкторію руху. Футерування такої ділянки не дозволить зноситися їй раніше, ніж спрацюються інші частини самопливу.   Рис. 1. Футерування самопливного обладнання поліуретаном

  Футеровка
   Рис. 1. Футерування самопливного обладнання поліуретаном

  Окрім самопливного обладнання також футерують норії. У яких місцях необхідний захист норії, порадять фахівці – з урахуванням типу, продуктивності й інших нюансів. Як правило, в першу чергу тут футерують точки входу і виходу продукту, тобто приймальний носок башмака та головку.

  Футерування потребують і ланцюгові скребкові конвеєри. Захист робочих поверхонь конвеєрів має ту саму мету – підвищення строку експлуатації за рахунок виключення протирання конструкцій транспортера. Захищають в основному днище й іноді бічні стінки конвеєрів до рівня переміщуваного продукту. Погодьтеся, легше замінити спрацьоване футерування, ніж частину короба.

  Футеровка капролоном (дно цепного конвейера)
  Рис.2. Футерування капролоном (дно ланцюгового конвеєра)
  Футеровка полиуретаном (дно цепного конвейера)
  Рис.3. Футерування поліуретаном (дно ланцюгового конвеєра)

  Орієнтуйтеся на культуру

  Для кожного продукту існує свій оптимальний матеріал футерування. Так, обладнання, що працює із соняшником, соєю, шротами й іншими абразивними продуктами, футерують сталевим покриттям. У KMZ Industries для захисту основного корпусу самопливів, норій, ланцюгових транспортерів використовуємо Hardox® 450 – відому шведську сталь із високою стійкістю до абразивного стирання. Додаткові 50 одиниць твердості по Брінеллю (порівняно з вітчизняними марками сталі, які забезпечують тільки 400) наділяють Hardox® 450 підвищеною стійкістю до появи вм’ятин і значно подовжують строк експлуатації виробів, схильних до спрацювання.

  Рис. 4. Футерування транспортного обладнання сталлю Hardox® 450

   Сьогодні все частіше для футерування елеваторного обладнання також використовують  поліуретан, який чудово підходить для інтенсивної експлуатації з такими культурами, як кукурудза, ячмінь, жито, пшениця, рис і просо. Цей унікальний синтетичний полімер не так давно зайшов на ринок футерування, проте дуже швидко завоював його довіру завдяки своїй високій стійкості до спрацювання, еластичності та невеликій вазі. До того ж поліуретанове футерування підходить для будь-якого типу обладнання.

  Футеровка. Полиуретан армированный
  Рис. 5. Поліуретан армований
  Футеровка. Полиуретан армированный
  Рис. 6. Поліуретан армований

   Лариса Ткаченко, комерційний директор НВП «Форполімер»

  – Як визначити якість поліуретану, який пропонують для футерування ? Найпростіший спосіб – механічний: спробуйте просто пошкрябати матеріал: на якісному поліуретані сліду не залишиться, а на неякісному може зійти навіть стружка. Також слід ураховувати, що зносостійкість поліуретану залежить і від його твердості. Чим твердіший поліуретан, тим менша його зносостійкість, і навпаки. Якщо взяти лінійку поліуретану з показниками твердості 80, 83, 90, 95, то першим зноситься поліуретан із показником 95. А матеріал із показником по твердості 80 прослужить у 2–2,5 рази довше.

  Однак також потрібно враховувати, на яких ділянках буде встановлено цей матеріал. Так для  прямих ділянок конвеєрів і самопливів найкраще вибирати жорсткіший поліуретан із показником твердості 90 одиниць – він не гальмуватиме рух зерна. На поворотних ділянках потрібно ставити більш м’який поліуретан, який гаситиме удари зерна, завдяки чому  такі ділянки будуть менше стиратися. В обох випадках товщина шару поліуретану залежить від продуктивності перевалки зерна.

  Для футерування елеваторного обладнання використовують і поліетилен. Цей матеріал придатний для роботи з будь-якими зерновими культурами в сховищах із невеликою кількістю циклів завантаження-вивантаження. Футерування поліетиленом – бюджетний варіант захисту, який часто використовують невеликі фермерські та лінійні елеватори. В основному поліетиленом футерують ланцюгові транспортери та норії. У KMZ Industries ми використовуємо високомолекулярний і надвисокомолекулярний поліетилени марки PE-1000. Такі матеріали мають високу стійкість до спрацювання, вони не поглинають воду, тому у водному середовищі не змінюють розміру. Завдяки ковзкій поверхні перешкоджають налипанню вологих продуктів. Мають гарні діелектричні властивості, механічно міцні й жорсткі.

  Технологія футерування

  Кожна ділянка елеваторного обладнання, що футерується, вимагає індивідуального підходу. У більшості випадків листовий матеріал футерування можна прикріпити тільки на болти, для деяких деталей можливе нанесення – напилення поліуретаном. Залежно від інтенсивності експлуатації, продуктивності, культур, із якими працює елеватор, і частин обладнання, які підлягають футеруванню, приймається рішення про вид і спосіб футерування.

  Замість висновків

  1. Якісно виконане футерування захистить обладнання від спрацювання, а значить, убезпечить ваші інвестиції. А серед інших бонусів підприємство отримає зниження відсотка бою зерна в разі застосування в якості футерування полімерів.
  2. На експлуатаційні властивості футерування впливають твердість і товщина футерувального шару, метод футерування і правильність установки та монтажу обладнання. Підібрати ці характеристики з урахуванням особливостей застосовуваного матеріалу, культури, типу і режиму експлуатації обладнання допоможуть фахівці.
  3. Доцільно купувати у виробників вже футероване елеваторне обладнання – вони знають його специфіку і «захистять» необхідні ділянки матеріалами перевірених брендів.

  Оригінал статті опублікований у виданні The Ukrainian Farmer, №5, травень 2019 року

  ПОПУЛЯРНЕ

  Повністю автоматизований відбір проб працює на двох елеваторах в Україні

  Система була розроблена і реалізована спеціалістами департаменту автоматизації KMZ Industries. Докладніше

  Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

  Випробування нової норії потужністю 175 т/год пройшли успішно

  Це вже друга норія, яка була розроблена спеціалістами технічного відділу нашого підприємства з початку повномасштабної війни, протестована та додана до нової продуктової лінійки транспортного обладнання, виготовлюваного KMZ Industries. Особливий акцент при розробці фахівці робили на ощадність в роботі із зерном. Докладніше

  Цього року певний обсяг кукурудзи не був своєчасно зібраний – і культура зимувала в полі. Чи є безпечним таке зерно? На що слід звернути увагу фермерам?

  Про досвід відновлення пошкоджених внаслідок війни елеваторів

  Спеціалісти, зокрема, радять власникам починати процес з ретельної фіксації збитків і наводять відповідні нормативні документи Докладніше

  ЕЛЕВАТОР НА ЛЬВІВЩИНІ

  У Львівській області розришено елеватор найбільшим силосом в лінійці Variant Agro Build. Докладніше

  Чернігівський елеватор з Донецьким корінням

  Елеваторний комплекс ТОВ «Ім. Шевченка», що у Чернігівській області укомплектовано елеваторним обладнанням лінійки Variant Agro Build.
  Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше

  USAID оголосила про нову програму: співфінансуватимуть проєкти з підтримки переробки зернових, олійних та бобових культур

  СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

  ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
  ВТІЛЕНО В СВІТІ

  Поділитися:
  Відправити посилання
  на цю сторінку: