Завантаження
Статті та огляди
Статті та огляди

Шлях елеватора від проєктування до здачі. Як не наступити «на граблі»?

19.10.2020

Можливість будівництва власного зерносховища сьогодні розглядають багато аграріїв: в Україні все ще спостерігається дефіцит елеваторних потужностей, а рентабельність інвестицій у цю сферу залишається високою. У той же час зведення елеватора — процес непростий і багатоетапний, пов’язаний із безліччю нюансів отримання дозвільної документації, підбору обладнання, особливостями монтажу, автоматизації, запуску в експлуатацію та навчання персоналу. До того ж, тут задіяна велика кількість контрагентів, від кожного з яких залежить кінцевий результат.

Скільки коштує?

Саме це запитання ставлять найчастіше, коли вирішують будувати зерносховище і звертаються до виробника, аби придбати окреме обладнання чи ж збудувати елеваторний комплекс «під ключ». У відповідь на нього ви почуєте… ще більше запитань. Під які культури, під яку кількість класів плануються ємності? Чи потрібне попереднє зберігання вологого зерна перед очищенням і сушінням? Збираєтеся працювати лише із власною чи ще й із давальницькою сировиною? Йдеться про новий об’єкт або ж про модернізацію вже існуючого?

Усі ці та багато інших подібних запитань ставляться, щоб виявити вашу потребу, і саме з них починається подальша розмова зі спеціалістами заводу-виробника. А ще — розуміння того, що питання не лише у вартості силосу чи окремого виду обладнання, і вважати його єдино важливим помилково. Воно — одне з багатьох важливих на цьому етапі.

«Із чого почати?» — друге за частотою запитання

Відповідь: із проєкту! Будь-яке будівництво, будь-яка інвестиція незалежно від масштабу — і будівництво елеватора тут не виключення — повинні починатися з проєкту та базуватися виключно на ньому.

Силосы KMZ Industries

1. Перший етап проєктування — техніко-економічний розрахунок для невеликого зерносховища і техніко-економічне обґрунтування — для великого елеваторного комплексу. Простіше кажучи, бізнес-план. На жаль, цим пунктом часто нехтують, особливо ті, хто будує своє перше зерносховище. Не забувайте: елеватор — це об’єкт комерційної нерухомості, й для власника в першу чергу важлива окупність його інвестицій.

2. Після створення бізнес-плану розробляється базова концепція елеватора, основною складовою якої є технологія, — будь-яке будівництво має ґрунтуватися саме на майбутніх технологічних процесах. Прописуються необхідні потужності зберігання, транспортного обладнання, сушіння, сепараторів та ін., кількість маршрутів, завальних ям, багатокультурність елеватора, скільки повинно працювати паралельних маршрутів, планується залізничне або автовідвантаження та багато іншого. Розробка технології — живий процес, і цілком нормально, що в ході проєктування вона може коригуватися, уточнюватися і доповнюватися. Виробник, наприклад, може порадити, які моменти навіть у готовому проєкті можливо оптимізувати — чи з точки зору кількості обладнання, чи технології, чи навіть як зекономити, не погіршуючи якості та функціоналу, якщо про це просить замовник.

“Грамотно розроблений на початковому етапі проєкт дозволить зекономити багато коштів на капітальних інвестиціях, а в подальшому – і на експлуатаційних витратах.”

3. Перед тим як оформити земельну ділянку для будівництва зерносховища, грамотний власник майбутнього елеватора обов’язково проведе інженерні та геологічні вишукування, щоб визначити наявність і віддаленість комунікацій (газ, вода, каналізація, електрика), а головне — особливості ґрунту. Без «геології», на якій часто намагаються зекономити, на перший погляд приваблива ділянка може піднести сюрприз у вигляді, наприклад, пучинистих ґрунтів і в майбутньому звести нанівець усе будівництво або ж призвести до проєктування і будівництва недостатньо міцного фундаменту — потенційної причини руйнування силосів.

Надзвичайно важливі дослідження ґрунту на предмет стабільності до диференційних навантажень, якщо планується встановлення силосу із системою бічного вивантаження: у деяких випадках її впровадження може бути обмежене.

4. Після того як провели вишукування і визначилися з місцем будівництва, в регіональних органах містобудування та архітектури потрібно отримати «Містобудівні умови та обмеження». Розробляються вони на основі містобудівного розрахунку, який готує проєктна організація.

5. Від класу наслідків, до якого належить ваш об’єкт (значні, середні та незначні), залежить, наскільки складним буде шлях отримання дозволу на будівництво та введення об’єкта в експлуатацію. Як тільки ви отримали такий дозвіл, можна починати будівництво.

На якому з перерахованих етапів підключати проєктну організацію — вирішувати вам. Але чим раніше це буде зроблено (в ідеалі — ще на етапі інженерно-геологічних вишукувань), тим менше помилок буде допущено. Економити на послугах проєктної організації теж не радимо — краще обирати середню за тендером вартість. Якщо ціна за проєкт нижча ринкової вдвічі, це означає, що будуть відсутні більше половини необхідних креслень.

Взагалі, що стосується проєктних робіт, то, на жаль, дуже багато замовників недооцінюють їхнє значення і ставляться до проєкту як до якоїсь формальності, як до суто дозвільних папірців, що дають можливість запустити об’єкт в експлуатацію. Насправді ж, і це доведено неодноразово, грамотно розроблений на початковому етапі проєкт дозволить зекономити багато коштів на капітальних інвестиціях — металі, бетоні тощо, а в подальшому — і на експлуатаційних витратах. Недооцінювати значення проєкту, в тому числі його вплив на строки реалізації будівництва, — найбільш серйозна помилка на цьому етапі.

Тонни та метри — не першочергові

При плануванні будівництва елеватора неправильно орієнтуватися виключно на продуктивність обладнання або на ємності й потужності в тоннах, метрах кубічних тощо. Першочергове завдання, яке стоїть перед аграрієм, якщо він для себе прийняв рішення вкладати такі значні інвестиції, — зрозуміти, ким він планує бути у своєму регіоні: трейдером, який перевантажуватиме через свій елеватор зерно, чи ж він використовуватиме зерносховище виключно для власних потреб. До зберігання слід підходити в комплексі: правильно оцінити задачу, яка ставиться перед елеватором, і вже далі вести розмову зі спеціалістами про те, що підібрати і що порадити.

Якщо це, наприклад, власне зберігання, але в тому числі з наданням послуг іншим аграріям з очищення та досушування зерна, зберігання й перевалки, від цього і треба починати технічне завдання. Скільки плануєте збирати урожаю, за який період часу — відповідно до цього розраховується і продуктивність транспортного обладнання, і потужність очисного обладнання, і продуктивність зерносушарки, і той обсяг, який вам потрібно накопичувати у своїх ємностях для зберігання.

• Якщо це клієнт від 5-6 тис. га, він може орієнтуватися на одну ємність, плюс транспортне обладнання продуктивністю до 100 тонн/год., і відповідно підбір тієї ж самої продуктивності очисного і сушильного обладнання.

• Для елеваторів більшої потужності треба орієнтуватись вже на продуктивність 175 тонн/год.

• Коли говоримо про зерносховище доволі великої потужності від 60–80 тис. тонн і більше, то можливі два варіанти: або фіксуватися на 250 тонн/год. на всю лінійку транспортного обладнання, або ж приймати і відвантажувати зерно більш повільно – таке компонування різних типів і різної продуктивності транспортного обладнання теж зустрічається.

Як у сусіда

Ера цифрових технологій, з одного боку, дозволяє безперешкодно знайти безліч інформації й озброїти нею навіть новачка в елеваторній справі. З іншого боку, виробникам у процесі підбору обладнання для замовника іноді доводиться розвінчувати безліч міфів і доводити, що інтернет — не догма. От аграрій, наприклад, говорить: «Бачив у сусіда сушарку на альтернативному паливі, він на цьому пристойно економить. Мені на елеватор таку саму треба!» При цьому власного альтернативного палива у нього в господарстві немає, а віддаленість найближчого джерела призводить до значних витрат на логістику. Яка ж тут економія?

“Пам’ятайте: ефективність кожного, навіть найбільш популярного, рішення потрібно прораховувати індивідуально для кожного окремого господарства. Те, що підходить сусіду, не завжди обов’язково підійде вам: як з точки зору підбору обладнання, так і з погляду конкретних робіт на елеваторі.”

Вибір постачальника елеваторного обладнання: як не помилитися?

Підхід «ось обладнання, ось ціна, ось договір на купівлю» вже неефективний. Виробник має бути для клієнта свого роду технічним партнером, так би мовити, поринати у його бачення бізнесу. Адже елеваторний комплекс — це в першу чергу бізнес-проєкт, який повинен приносити максимальний прибуток із першого дня свого запуску.

Як обрати з-поміж багатьох?

• Якраз тут порада «запитати у сусіда» буде доречною.

• Подивіться також незаангажовані відгуки з професійних груп у соцмережах.

• При особистій зустрічі ставте провокаційні запитання виробникам. Попросіть у кожного контакти 2-3 клієнтів: тих, хто будувався нещодавно, і старожилів, хто експлуатує обладнання цього виробника 5, 10, 15 років. За допомогою других ви оціните його надійність. Запитайте у обох, наскільки комфортно було працювати із постачальником, чи були конкретні претензії до обладнання, чи виробник виправив їх. Чи купуватимуть вони це обладнання ще раз, якщо розширюватимуться.

• Відвідайте виробництво. Не бійтесь виглядати некомпетентним і ставте будь-які детальні запитання виробнику: вже по тому, що і як він на них відповідає, ви зможете оцінити його готовність почути саме ваші потреби, а не наполягати виключно на власних рішеннях.

“Не бійтесь виглядати некомпетентним і ставте будь-які детальні запитання виробнику.”

Звісно, кожна компанія обирає своєю стратегією певні нюанси, на які робить ставку. З досвіду спеціалістів, те, що цінують замовники найбільше:

• Можливість отримати усе обладнання «з одних рук»: KMZ Industries — єдиний український виробник повного комплексу елеваторного обладнання.

• Комплексний підхід: поцікавтеся, чи здатний постачальник забезпечити монтаж та автоматизацію, чи ж він лише відвантажить вам обладнання, а весь головний біль щодо пошуку монтажників та контролю за їхньою роботою ляже на ваші плечі.

• Експертиза: дізнайтеся про кількість вже побудованих виробником об’єктів та як давно на них експлуатується обладнання.

• Надійність обладнання, перевірена часом. Ви ж плануєте експлуатувати елеватор не 2-3-5 років. Тож варто знати, який максимальний строк вже відпрацювало обладнання виробника. Не пошкодуйте часу, поїдьте та подивіться це обладнання на власні очі. Обов’язково поставте запитання тому, хто його експлуатує.

Тож як збудувати безпомилковий елеватор?

Дотримуйтеся правильної хронології етапів зведення зерносховища. Починайте з розробки проєкту і не виключайте жоден етап і жодну функцію із будівництва. Повірте, їх необхідність безліч разів перевірена практикою, і кожен своєю чергою страхує іншого і дозволяє уникнути безлічі помилок.

Про те, які потенційні помилки чатують на наступних етапах будівництва і як їх уникнути, аби безперешкодно здолати шлях під назвою «Зведення власного елеватора», — розкажемо у наступних публікаціях «Елеваторних граблів». А ще порадимо, де можна заощадити, і розповімо, яка економія точно буде шкідливою. Аби ви швидше та якісніше збудували ваше ефективне зерносховище, що приноситиме бажаний прибуток!

Опубліковано на AgroPortal.

Автор – Владислав Переходько, керівник регіонального представництва KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

ПОПУЛЯРНЕ

KMZ INDUSTRIES ОГОЛОШУЄ ПРО ПРИЗНАЧЕННЯ СТРАТЕГІЧНОЮ РАДНИЦЕЮ КОЛИШНЮ ТОП-МЕНЕДЖЕРКУ AGI

KMZ Industries – провідний український виробник рішень для зберігання та обробки зерна – оголошує про призначення Вікторії Умін на посаду Стратегічної радниці. Докладніше

Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

Курс на енергоефективність: нові транспортери та норії KMZ Industries знайшли своїх перших покупців

Розроблено та випробувано нові лінійки ланцюгових транспортерів та норій продуктивністю 100 та 175 т/год. Докладніше

«АГРО ГРАНТИ»: відтепер інформація про актуальні гранти та фінансові програми для агро в одному Telegram-каналі

Ефективність служби головного інженера можна визначити за кількістю проблем, що виникають саме в незручний час: коли обладнання працює з продуктом

Про важливість служби головного інженера та про необхідні заходи, які дозволяють запобігти проблемам на елеваторі, директор з монтажу та будівництва KMZ Industries Вячеслав Степанчук. Докладніше

Ключові імпортери елеваторного обладнання KMZ Industries – з найближчих країн

Найбільшу частку в експорті обладнання KMZ Industries має Румунія

Докладніше

Синергія | KMZ Industries

Синергія між виробництвом, командою та аграріями є основою успіху кожного у цьому переліку. Разом ми створюємо нові можливості для розвитку галузей та сприяємо розбудові України. Об'єднуємо зусилля та допомагаємо один одному реагувати на нові виклики та змінні обставини. Докладніше

НОТАТКИ З ПЕРЕДЗАЯВОЧНОГО ВЕБІНАРУ USAID АГРО ПРО ГРАНТИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ПОТУЖНОСТЕЙ З ДОРОБКИ, СУШІННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ ЗЕРНА

USAID АГРО надасть до 270 млн грн співфінансування на розвиток потужностей з доробки, сушіння та зберігання зерна. Ось що треба знати перед тим, як подати заявку на участь у конкурсі та збільшити свої шанси на отримання гранту. Докладніше
СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
ВТІЛЕНО В СВІТІ

Поділитися:
Відправити посилання
на цю сторінку: