18.06.2018
Руслан Демчук, старший регіональний представник компанії KMZ Industries
Отже, ви ухвалили рішення будувати власний фермерський елеватор. Вітаю та пропоную ознайомитися з відповідями на типові запитання, які постають перед фермером у такій ситуації.
На що звернути увагу при виборі підрядника для будівництва елеватора?
Безумовно, майбутнє України за малими фермерськими елеваторами. Вже зараз ми маємо досить багато звернень від фермерських господарств, які цікавляться будівництвом міні-елеваторів. Здебільшого комплектація таких елеваторів містить:
Різниця між міні-елеваторами та елеваторами-велетнями суттєва. Якщо перші обирають альтернативні види палива для сушіння зерна, то останні – природний газ. Продуктивність ліній перевантаження зерна в міні-елеваторах здебільшого становить 50-100 т/год, тоді як в елеваторів-велетнів – від 150-250 т/год.
При виборі підрядників та постачальників обладнання для міні-елеваторів слід звернути увагу передусім на кількість уже реалізованих ними об’єктів. Зараз в Україні досить багато фірм-одноденок, які в гонитві за клієнтом занижують вартість
робіт і обладнання, що в кінцевому результаті впливає на терміни та якість будівництва об’єкта. Були навіть випадки, коли такі фірми не могли закінчити спорудження фундаменту під елеватор, оскільки в них закінчились обігові кошти.
Щоб не прогадати з вибором підрядника, фермеру слід відвідати об’єкти, які будувала конкретна фірма два-три сезони тому, та розпитати у власників елеваторів про якість виконання робіт і про експлуатацію технологічного обладнання.
Якщо дуже хочеться зекономити при будівництві, то на чому можна?
Для збереження ваших коштів при виборі обладнання для елеватора слід провести тендер. У такому разі постачальники самі підкажуть вам, на чому можна зекономити, не втрачаючи на якості спорудження зернового комплексу. Маючи восьмирічний досвід експлуатації елеваторних комплексів як з іноземним елеваторним обладнанням, так і з українським, раджу більше надавати перевагу перевірці якісних характеристик виробника і продукту, а не географії країни походження. Обладнання від провідних українських виробників нічим не поступається за якістю та виробничими характеристиками під час експлуатації.
Підбираючи постачальника, важливо звертати увагу на:
Дуже багато українських виробників «другого ешелону» (а втім часто й іноземні), щоб збільшити привабливість своєї пропозиції на тендері, пропонують замовнику здешевлену (обрізану) комплектацію обладнання, що в кінцевому результаті виливається фермерові в копієчку, оскільки все одно доведеться в останній момент докуповувати це все за місцем.
Отже, щоб заощадити при будівництві та в подальшій експлуатації, не втрачаючи при цьому якості, раджу вжити таких кроків.
На чому в жодному разі не можна економити?
Є речі, на яких ніколи не можна заощаджувати! Маючи великий досвід у будівництві як великих, так і малих елеваторів, раджу таке.
За який час можна побудувати елеватор?
Існує міф про те, що елеватор малої потужності можна побудувати за 1-2 місяці. Чимало підрядників для того, щоб підписати контракт, обіцяють звести його за короткий термін, щоб фермер уже зміг сушити кукурудзу в листопаді – за підписання контракту в серпні. Насправді тільки виготовлення обладнання займає мінімум три місяці, оскільки не буває ідеально тотожних елеваторів і обладнання для нихне лежить на складах у постачальників. Звісно, є випадки, коли агрохолдинги будують елеватори за три місяці, афішуючи це в ЗМІ як досягнення. Проте вони не повідомляють, що договори на бетонні роботи, на поставку обладнання та на інші супутні роботи починають підписувати за півроку (а то й більше) до старту будівництва, тож на момент його початку все обладнання, металоконструкції та будматеріали вже знаходяться на майданчику.
Наводжу приклад Календарного плану будівництва елеватора.
Щоб збудувати якісний елеватор, який приноситиме прибутки власнику впродовж довгих років, та встигнути до часу збирання врожаю ранньої групи зернових, слід дотримуватися таких термінів виконання робіт.
Де брати кадри для роботи на новому елеваторі?
Перед запуском в роботу слід відрядити персонал на навчання на діючий елеватор, бажано з обладнанням від цього самого постачальника. Там працівники зможуть навчитися, як правильно приймати, чистити та сушити зерно з погляду реальної експлуатації, а не так, як пише книжка. Нині агропідприємства відчувають досить великий дефіцит кадрів, тому найкраще їх вирощувати в себе на елеваторі.
Оригінал статті в журналі Зерно №5/2018.
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В