Завантаження

  UA

  Статті та огляди
  Статті та огляди

  Увага, зерносховище! Як убезпечити об’єкт

  24.08.2020

  Безпека елеватора – одне з тих питань, яке  й досі не втрачає актуальності для елеваторників. Особливо нині, в умовах тенденції щодо збільшення потужностей, обсягів роботи та швидкості технологічних операцій. Як бути в такій ситуації? Фахівці стверджують: допомогти елеватору стати більш безпечним можна ще задовго до початку його роботи – ще на етапі проєктування і підбору обладнання.

  Ні сумнівній економії!

  Досвідчені елеваторники знають, наскільки серйозно безпека майбутнього зерносховища і працівників залежить від правильного вибору обладнання і де саме потрібно бути максимально обережними. А от «новачки» часто наражаються на небезпеку вже тут. Адже, на жаль, в Україну ще й досі постачається багато елеваторного обладнання, яке не відповідає чинним нормам охорони праці. Насамперед ідеться про наявність майданчиків відпочинку, люка обслуговування зачисного шнека, дахової драбини, відповідність естакади нормам щодо ширини проходів, наявність решіток на оглядових люках, захищеність рухомих частин обладнання та багато іншого. Через цю «невідповідність» таке обладнання коштує трохи дешевше, а от наслідки можуть бути плачевними. До того ж, така сумнівна економія в результаті складе не більше 1–3%. Чи варта вона спокою власника, іміджу підприємства і найголовніше – здоров’я чи й життя працівників?

  Деталі – важливі

  Безпека елеватора на етапі підбору обладнання – це саме той випадок, де важлива кожна деталь. Ось лише декілька прикладів по різних типах обладнання, що допоможуть зрозуміти значення таких «дрібниць».

  • Очищувати зерносушарку від пилу, що збирається в шахті, вам доведеться регулярно – незалежно від того, оснащена вона ефективною системою аспірації чи ж ви обрали більш доступне за ціною пилопригнічення.  Для цього тут мають бути встановлені внутрішні майданчики обслуговування: і від того, чи будуть вони достатньо широкими, залежатиме зручність регулярної операції, яку щоразу мають проводити ваші співробітники.
  • У транспортному обладнанні, наприклад, мотор-редуктори можна встановлювати паралельно до обладнання чи ж перпендикулярно. У другому випадку працівнику елеватора доведеться щоразу переступати через них, що на висоті, погодьтеся, робити дуже незручно і навіть небезпечно.
  • А ось приклад шкідливої економії в норіях. Привод мотор-редуктора норії можна під’єднати через порожнистий вал, а можна за допомогою МУВП – муфти пружної втулково-пальцевої. Якщо вам знадобиться провести ремонт мотор-редуктора, то щоб від’єднати для цих цілей його від норії, у першому випадку персоналу елеватора треба буде кувалдою вибивати редуктор із вала (а вага його іноді сягає і 100 кг!). У другому ж –  достатньо лиш відкрутити з десяток шурупів. Як думаєте, що безпечніше буде робити на висоті?

  Пам’ятайте про безпеку на етапі монтажу

  Ви вже обрали обладнання й приступаєте до зведення елеватора? Найнебезпечніше, що можна зробити зараз, – вдатися до послуг неперевірених бригад. Особливо тих, що жодного разу не мали справи із монтажем саме зерносховища. Така безпечність загрожує не лише ризиками зривання строків і немалими фінансовими втратами, найгірше – від непрофесіоналізму можуть постраждати люди.

  Важливий момент: лише професійні монтажні бригади мають спеціальне оснащення для монтажу. Цей такелажний пристрій потрапляє під дію спеціальних норм — «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 19.01.2018 №62. За законом, таке оснащення має бути виготовлене за конструкторською документацією, введене в експлуатацію, проходити обов’язкові випробування й технічний огляд: адже саме від його якості залежить, чи буде взагалі змонтований силос, а найголовніше — безпека людей.

  Крім відповідності законодавчим вимогам професійні монтажники також правильно підберуть відповідне оснащення для кожного конкретного монтажу: роблять це виключно розрахунковим методом під час розробки проєкту виконання робіт. Якщо ж неправильно розрахувати вагу обладнання, яке потрібно підіймати, не виконати передбачену проєктом фіксацію оснащення – аварія неминуча.

  Зважайте на ризики у процесі експлуатації

  Найсерйозніші ризики на вже діючому елеваторі: падіння в зерно, падіння з висоти або в завальну яму, потрапляння частин одягу, ніг і рук у рухомі механізми.

  Спричинити падіння силосів і наразити на ризик працівників може й неправильне завантаження й вивантаження зерна в ємності. Не забувайте також і про небезпеку  перевантаження  силосу внаслідок його експлуатації із сировиною більшої насипної щільності від максимально допустимої за паспортом обладнання.

  Окремий пункт — ремонт обладнання. Травми та навіть летальні випадки тут трапляються, коли лагодити обладнання береться робітник без відповідної кваліфікації, коли приступають до ремонту, не знеструмивши обладнання, або експлуатують його несправним.

  Також на елеваторі присутня велика кількість потенційних джерел запалювання та горіння, сприятливих умов для швидкого поширення пожежі та велика кількість чинників, що ускладнюють процес її ліквідації. Серед найпоширеніших причин пожеж на елеваторі: потрапляння металевих предметів на робочі органи вентиляторів, завали норії, обриви норійної стрічки й несправності електрообладнання.

  Спричинити пожежу може й недостатнє очищення зерносушарки, як того вимагає регламент, сушіння надто засміченого зерна і, звісно ж, людський чинник, що часто стає причиною порушення правил експлуатації цього обладнання. Особливо небезпечно, коли оператор намагається самостійно розв’язувати проблему з тлійним зерном і наражається на ризик отруїтися чадним газом.

  Навчайте персонал

  Адже саме непідготовлені працівники найчастіше порушують  виробничі процеси й правила охорони праці, виводять із ладу обладнання і головне самі наражаються на небезпеку. Вихід – регулярне навчання. До речі, допомогти в цьому може і виробник обладнання. KMZ Industries, наприклад, проводить обов’язкове безкоштовне навчання персоналу замовника в період монтажу, під час налагодження нового обладнання. Також ми можемо забезпечити підтримку клієнта на першому етапі роботи. Крім того, коли вводимо в експлуатацію зерносушарку Brice-Baker нашого виробництва, то крім власних спеціалістів запрошуємо досвідчених майстрів-зерносушарників з елеваторів, де вже експлуатується це обладнання. Адже в Україні ще й досі не існує жодного навчального закладу чи постійних курсів, де б готували таких спеціалістів. А між тим попит на них надзвичайно великий.

  Користуйтеся благами автоматизації

  На автоматизованому елеваторі максимально знижується потреба втручання людини у виробничі процеси. Так само зменшується і кількість персоналу, необхідна для обслуговування зерносховища. Крім того, завдяки автоматиці і віддаленому управлінню працівникам не потрібно весь час знаходитися на висоті чи біля небезпечного обладнання , що значно знижує ризики травмування.

  Автоматика вчасно просигналізує і про можливі проблеми з обладнанням, заздалегідь попередить про необхідність огляду й можливу потребу в заміні деталей і нагадає про плановий ремонт. Це допоможе вам не лише вчасно замовляти запасні частини для ремонтів й уникати простоїв і фінансових втрат від них, а й запобігати аваріям і травмуванню людей.

  І звісно ж, найбезпечніша зерносушарка – лише автоматизована зерносушарка. Саме тому наші зерносушарки Brice-Baker ми виготовляємо виключно автоматизованими. Зокрема, забезпечуємо їх датчиками вхідного та вихідного рівнів вологості зерна: тож робітникам не потрібно перевіряти її у вивантажувальному бункері чи, тим більше, підійматися наверх. За допомогою датчиків можна визначати запиленість у зоні агента сушіння і в зоні охолодження, вібрацію обладнання. А завдяки датчикам перегрівання обладнання автоматично вимкнеться, якщо температура в зерносушарці буде вищою за максимально допустиму.

  Забезпечте належне обслуговування зерносховища

  Обов’язкові 3 типи регулярних оглядів: щоденний, плановий і міжсезонний. Не зайвим буде запросити для огляду і сервісну бригаду виробника. Професійний погляд незацікавлених у приховуванні недоліків спеціалістів допоможе виявити огріхи в експлуатації й запропонувати коригувальні дії. Саме з огляду на безпеку зерносховища останнім часом набирає популярності і послуга сервісного обслуговування елеваторів, яку також надає KMZ  Industries. Аутсорсинг цієї задачі дозволяє власнику перекласти профілактику, техобслуговування та необхідні ремонти на плечі висококваліфікованих зовнішніх фахівців – запобігти несправностям і простоям обладнання, уникнути фінансових втрат і ризику травмування працівників.

  Максимальна безпека – відповідальний бізнес

  Резюмуючи сказане, аби ваш елеватор був безпечним:

  • Обирайте якісне обладнання, виготовлене тільки відповідно до чинних українських стандартів і норм охорони праці, зважайте на важливі для комфортної та зручної роботи деталі.
  • Суворо контролюйте дотримання правил охорони праці на вашому підприємстві.
  • Навчайте персонал: як під час уведення елеватора в експлуатацію, так і далі, кожних 1–2 роки.
  • Обирайте максимально автоматизоване обладнання, за потреби розширюйте базовий пакет автоматизації додатковими опціями безпосередньо під завдання вашого елеватора.
  • Монтаж, обслуговування, огляди та ремонт обладнання довіряйте лише професіоналам.

  І тоді ваш елеватор буде по-справжньому безпечним, а бізнес – відповідальним.

  Автор – Олександр Небеський, комерційний директор KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

  Статтю опубліковано в журналі «Агробізнес Україна»

  ПОПУЛЯРНЕ

  Повністю автоматизований відбір проб працює на двох елеваторах в Україні

  Система була розроблена і реалізована спеціалістами департаменту автоматизації KMZ Industries. Докладніше

  Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

  Випробування нової норії потужністю 175 т/год пройшли успішно

  Це вже друга норія, яка була розроблена спеціалістами технічного відділу нашого підприємства з початку повномасштабної війни, протестована та додана до нової продуктової лінійки транспортного обладнання, виготовлюваного KMZ Industries. Особливий акцент при розробці фахівці робили на ощадність в роботі із зерном. Докладніше

  Цього року певний обсяг кукурудзи не був своєчасно зібраний – і культура зимувала в полі. Чи є безпечним таке зерно? На що слід звернути увагу фермерам?

  Про досвід відновлення пошкоджених внаслідок війни елеваторів

  Спеціалісти, зокрема, радять власникам починати процес з ретельної фіксації збитків і наводять відповідні нормативні документи Докладніше

  ЕЛЕВАТОР НА ЛЬВІВЩИНІ

  У Львівській області розришено елеватор найбільшим силосом в лінійці Variant Agro Build. Докладніше

  Чернігівський елеватор з Донецьким корінням

  Елеваторний комплекс ТОВ «Ім. Шевченка», що у Чернігівській області укомплектовано елеваторним обладнанням лінійки Variant Agro Build.
  Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше

  USAID оголосила про нову програму: співфінансуватимуть проєкти з підтримки переробки зернових, олійних та бобових культур

  СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

  ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
  ВТІЛЕНО В СВІТІ

  Поділитися:
  Відправити посилання
  на цю сторінку: