Завантаження

  UA

  Статті та огляди
  Статті та огляди

  Внутрішня безпека елеватора: на чому акцентувати увагу в гарячий сезон?

  16.09.2022

  Елеватори входять у новий сезон, і поряд з новими складнощам роботи в умовах війни на підприємства чатують і традиційні небезпеки. Так нещодавно надійшло нове повідомлення про загибель людини на елеваторі в Полтавській області – працівника засипало лушпинням соняшника. На превеликий жаль, такі випадки непоодинокі. Тож спеціалісти радять перевірити всі «критичні точки» і подбати про безпеку заздалегідь.

  Элеватор Хлеб-Агро, зерносушилка, силосы

  Експлуатація: де бути особливо пильним?

  1. Найсерйозніші ризики на вже діючому елеваторі: падіння в зерно, падіння з висоти або в завальну яму, потрапляння частин одягу, ніг і рук у рухомі механізми.
  2. Серед найпоширеніших причин пожеж на елеваторі: потрапляння металевих предметів на робочі органи вентиляторів, завали норії, обриви норійної стрічки й несправності електрообладнання. Спричинити пожежу може й ігнорування регламенту очищення зерносушарки, сушіння дуже засміченого зерна.
  3. Отруєння чадним газом може статися, коли оператор намагається самостійно розв’язати проблему з тліючим зерном.
  4. Травми та навіть летальні випадки трапляються і під час ремонту, якщо лагодити обладнання береться робітник без відповідної кваліфікації, коли приступають до ремонту, не знеструмивши обладнання, або експлуатують його несправним. 
  5. Неправильне завантаження й вивантаження зерна в ємності може спричинити падіння силосів і наразити на ризик працівників.

  Як убезпечити?

  Серед традиційних порад – постійне навчання персоналу і обов’язкове «ТО» зерносховища. Адже елеваторне обладнання, як і будь-яке інше, потребує регулярних оглядів (щоденний, плановий, міжсезонний) і завчасного планування та проведення ремонтів. Бо навіть невчасно змащена «незначна» деталь чи не замінений підшипник згодом можуть вилитися у незапланований простій і фінансові втрати.

  Руслан Демчук

  Проте спеціалісти наголошують: основи безпеки елеватора закладаються не в процесі роботи, а ще на етапі його будівництва. «Обираючи обладнання, в площині безпеки найперше радимо звертати увагу на наявність майданчиків відпочинку, люка обслуговування зачисного шнека, дахової драбини, решіток на оглядових люках, відповідність естакади нормам щодо ширини проходів, захищеність рухомих частин обладнання, – розповідає Руслан Демчук, регіональний представник компанії KMZ Industries. – Від того, наприклад, чи будуть достатньо широкими внутрішні майданчики обслуговування зерносушарки, залежатиме зручність процесу очищення від пилу цього обладнання, яке треба проводити регулярно згідно регламенту. І якщо не догледіти цей момент, він надокучливо нагадуватиме вам про себе щоразу протягом усього строку експлуатації обладнання».

  Керуючись природнім бажанням заощадити, фахівці радять не піддавати при цьому ризику майбутній елеватор – адже економія не завжди буває доречною. «Ось лише один із багатьох прикладів, – розповідає Руслан Демчук. – Привод мотор-редуктора норії можна під’єднати через порожнистий вал, а можна за допомогою муфти пружної втулково-пальцевої – МПВП. Якщо вам знадобиться провести ремонт мотор-редуктора, то щоб від’єднати для цих цілей його від норії, у першому випадку треба буде кувалдою вибивати редуктор із валу. Це при тому що його вага іноді сягає 100 кг. У другому ж випадку достатньо всього лише відкрутити з десяток шурупів. Зрозуміло, що саме безпечніше робити на висоті».

  Зерносушилка Brice-Baker

  Не співпрацюйте з неперевіреними монтажнимибригадами

  «По-перше, тому що лише спеціалісти мають відповідне оснащення для монтажу, – пояснює Руслан Демчук. – За законом, таке оснащення має бути виготовлене за конструкторською документацією, введене в експлуатацію, проходити обов’язкові випробування й технічний огляд: адже саме від його якості залежить, чи буде взагалі змонтований силос, а найголовніше — безпека людей. По-друге, таке оснащення потрібно правильно підібрати для  кожного конкретного монтажу –  виключно розрахунковим методом під час розробки проєкту виконання робіт. Якщо ж неправильно розрахувати вагу обладнання, яке потрібно підіймати, не виконати передбачену проєктом фіксацію оснащення – аварія неминуча».

  дах

  Якщо ви все ж вирішили зекономити і залучити неспеціалізовані монтажні організації, варто замовити хоча би послугу шефмонтажу від виробника. «Так ви будете впевнені, що на майданчику є спеціаліст, який допоможе прочитати креслення, відповість на питання. До того ж, лише за умови надання послуги шефмонтажу кожен виробник надає гарантію на своє обладнання», – пояснює Руслан Демчук.

  Автоматизація – найкраща страховка

  «Автоматизація знижує втручання людини у виробничі процеси, до того ж, Вам буде потрібно в рази менше персоналу, – перелічує переваги Руслан Демчук. –  Завдяки віддаленому управлінню робітникам не доведеться весь час знаходитися на висоті чи біля небезпечного обладнання, а програма вчасно просигналізує про потребу в ремонті чи заміні деталей. Саме тому зерносушарки Brice-Baker, які ми виробляємо на нашому заводі, – виключно автоматизовані, а повну автоматизацію зерносховища більшість наших клієнтів одразу ж включають у загальне замовлення на будівництво елеватора».

  Статтю опубліковано на сайті AgroReview.

  Елеватор KMZ Industries

  ПОПУЛЯРНЕ

  Повністю автоматизований відбір проб працює на двох елеваторах в Україні

  Система була розроблена і реалізована спеціалістами департаменту автоматизації KMZ Industries. Докладніше

  Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

  Випробування нової норії потужністю 175 т/год пройшли успішно

  Це вже друга норія, яка була розроблена спеціалістами технічного відділу нашого підприємства з початку повномасштабної війни, протестована та додана до нової продуктової лінійки транспортного обладнання, виготовлюваного KMZ Industries. Особливий акцент при розробці фахівці робили на ощадність в роботі із зерном. Докладніше

  Цього року певний обсяг кукурудзи не був своєчасно зібраний – і культура зимувала в полі. Чи є безпечним таке зерно? На що слід звернути увагу фермерам?

  Про досвід відновлення пошкоджених внаслідок війни елеваторів

  Спеціалісти, зокрема, радять власникам починати процес з ретельної фіксації збитків і наводять відповідні нормативні документи Докладніше

  ЕЛЕВАТОР НА ЛЬВІВЩИНІ

  У Львівській області розришено елеватор найбільшим силосом в лінійці Variant Agro Build. Докладніше

  Чернігівський елеватор з Донецьким корінням

  Елеваторний комплекс ТОВ «Ім. Шевченка», що у Чернігівській області укомплектовано елеваторним обладнанням лінійки Variant Agro Build.
  Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше

  USAID оголосила про нову програму: співфінансуватимуть проєкти з підтримки переробки зернових, олійних та бобових культур

  СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

  ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
  ВТІЛЕНО В СВІТІ

  Поділитися:
  Відправити посилання
  на цю сторінку: