Завантаження

  UA

  Статті та огляди
  Статті та огляди

  Як елеватору отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин для зерносушарки: покрокова інструкція

  17.04.2019

  У класичному розумінні елеватор – це підприємство зі зберігання й обробки зерна. А от з погляду екологічного законодавства – ще й суб’єкт, що володіє стаціонарними джерелами викидів. В першу чергу йдеться, звісно ж, про зерносушарки.

  На прохання KMZ Industries експерт-еколог Світлана Гресь роз’яснює нюанси отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин для зерносушарки і описує законодавчу базу цього питання.

  Згідно зі ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря можуть здійснюватися тільки після отримання підприємством дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі – Дозвіл).

  Хто повинен отримувати дозвіл на викиди забруднюючих речовин?

  В обов’язковому порядку його повинні отримувати всі суб’єкти господарювання, які мають стаціонарні джерела викидів.

  Під це визначення підпадають елеватори, які планують експлуатувати зерносушарку(и) будь-якого типу, розташовану на відкритому просторі, або зерносушарку, розташовану в приміщенні, але з організованим відведенням будь-якого типу – аспірацією, вентилятором або навіть звичайним вікном. Тобто таку, яка здійснює викиди в навколишнє середовище.

  Виняток становлять зерносушарки, розташовані в повністю закритому приміщенні, без вікон і вентиляторів (так, іноді елеватори вдаються і до таких хитрощів). Але слід зауважити, що така ситуація не зовсім законна і навряд чи пройде найближчу держперевірку з охорони праці.

  Експлуатація зерносушарки до отримання Дозволу заборонена.

  Де отримати Дозвіл?

  Видається Дозвіл територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Наразі для елеваторів такі Дозволи можна отримати в Департаменті екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації.

     Экология Выбросы зерносушилки Без аспирации

  Законодавче підґрунтя

  Дозволи видаються відповідно до Порядку проведення та оплати робіт, пов’язаних із видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, затвердженого Постановою КМУ №302 від 13.03.2002 р. (далі – Порядок).

  Відповідно до п. 2 цього Порядку Дозвіл – офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям і громадянам-підприємцям експлуатувати об’єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини, за умови дотримання встановлених відповідних гранично допустимих викидів та вимог до технологічних процесів.

  Цим документом підприємству встановлюються затверджені гранично допустимі викиди в мг/м³ згідно з Нормативами граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел, які затверджені Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №309 від 27.06.2006 р. (далі – Нормативи №309).

  Згідно з п. 2 Порядку Дозвіл видається безкоштовно.

  Як отримати Дозвіл?

  Згідно з п. 4 Порядку для отримання Дозволу елеватор повинен:

  1. Подати оголошення в газету про намір отримати Дозвіл (за встановленою формою такої заяви).
  2. Отримати в облдержадміністрації інформацію про відсутність зауважень громадських організацій за поданим оголошенням.
  3. Провести інвентаризацію стаціонарних джерел.
  4. На основі показників інвентаризації визначити групу, до якої належить елеватор, згідно з «Переліком забруднюючих речовин та порогових значень потенційних викидів, за якими здійснюється державний облік», затвердженим Наказом №177 від 10.05.2002 р. Від цього буде залежати перелік необхідних обґрунтовуючих документів для отримання Дозволу.
  5. Підготувати документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин (в письмовій та електронній формі).
  6. Подати обґрунтовуючі документи в органи СЕС і отримати висновок СЕС щодо видачі Дозволу.
  7. Подати заяву, обґрунтовуючі документи та супутній пакет документів до Центру надання адміністративних послуг в обласному департаменті екології та природних ресурсів.

  Згідно з п. 7 Порядку Дозвіл видається протягом 30 днів від дати надходження заяви.

  Елеватори для розробки обґрунтовуючих документів можуть залучати організації, яким Міністерство екології та природних ресурсів України дає право на таку діяльність.

  Выбросы зерносушилки без аспирации

  Як проводять інвентаризацію викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря?

  Для нових елеваторів

  Оскільки експлуатація зерносушарки до отримання Дозволу для нових елеваторів заборонена, кількість викидів забруднюючих речовин визначають розрахунковим методом відповідно до «Інструкції про зміст та порядок складання звіту про проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10 лютого 1995 р. №7.

  Після отримання Дозволу обладнання запускають і проводять реальні вимірювання силами власній акредитованій або залученої незалежної лабораторії. Показники заносять до Протоколу запуску – його в ході найближчої перевірки має право запросити у вас інспектор Державної екологічної інспекції України.

  Для діючих об’єктів

  Якщо елеватор уже має Дозвіл на експлуатовану зерносушарку, але прийняв рішення встановити ще одну або кілька зерносушарок (які будуть новим джерелом викидів), то він повинен провести інвентаризацію цього нового джерела (джерел) викидів самостійно або за допомогою відповідних організацій.
  На підставі цієї інвентаризації підприємство отримує Додаток до дозволу – для цього готує ті ж документи і проходить ту ж процедуру, що і для отримання Дозволу для нового об’єкта.

  Зверніть увагу!
  Якщо елеватор здійснює зміни на існуючих джерелах викидів (заміна зерносушарки на нову, її розширення, додавання нового обладнання на існуючу та ін.), то зобов’язаний провести інвентаризацію всіх джерел викидів заново і на підставі цієї інвентаризації повторно пройти ту ж процедуру для отримання нового Дозволу.

  Выбросы зерносушилки без аспирации

  До якої групи належить елеватор?

  Згідно з Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 09.03.2006 р. №108 «Про затвердження Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців» підприємства діляться на три групи:

  • Перша група – об’єкти, які ставляться на державний облік і мають виробництво та технологічне обладнання, на якому повинні впроваджуватися найкращі доступні технології та методи управління.
  • Друга група – об’єкти, які ставляться на держоблік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися найкращі доступні технології та методи управління.
  • Третя група – об’єкти, які не входять до першої та другої групи (тобто підприємства, які не поставлені на державний облік і не мають виробництв, на яких повинні впроваджуватися найкращі доступні технології та методи управління).

  Належність до групи визначається законодавчо встановленими граничними значеннями викидів (тонн/рік).

  Невеликі фермерські елеватори, як правило, належать до 3-ї, найбільш безпечної групи, термін дії Дозволу для якої необмежений. Середні та великі елеватори, які найчастіше підпадають під умови 2-ї групи, Дозвіл отримують на 10 років і ставляться на держоблік.

  Крім того, законодавством визначений список виробництв та технологічного обладнання, на яких повинні впроваджуватися найкращі доступні технології та методи. Підприємства, які експлуатують таке обладнання, належать до 1-ї, найбільш «серйозної», групи і також ставляться на держоблік. Жодна з позицій елеваторного обладнання до цього списку не потрапила, тому до 1-й групи елеватори не відносять.

  • Дозвіл на викиди забруднюючих речовин зобов’язані отримувати всі елеватори, які планують експлуатувати зерносушарки.

  • Отримати його можна в Департаменті екології та природних ресурсів своєї облдержадміністрації.

  • У ньому згідно з нормативами встановлять гранично допустимі викиди в мг/м³ або г/с для вашого елеватора.

  • Щоб отримати Дозвіл, потрібно, зокрема, провести інвентаризацію викидів та їхніх джерел і розробити документи, що обґрунтовують обсяги викидів.

  • Для отримання Дозволу можна залучати спеціалізовані організації, які розробляють документи для отримання Дозволу на викиди забруднюючих речовин.

  • Дозвіл видається держорганом безкоштовно протягом 30 днів від дати надходження заяви.

  • Після отримання Дозволу обладнання можна запускати. При цьому слід провести реальні вимірювання силами власної акредитованої або залученої незалежної лабораторії.

  • Показники треба занести до Протоколу запуску – його в ході найближчої перевірки має право запросити у вас інспектор Державної екологічної інспекції України.

  • У разі модернізації експлуатованої зерносушарки процедуру отримання Дозволу необхідно пройти повторно.

  • Якщо елеватор купує нову зерносушарку (зерносушарки), слід оформити Додаток до Дозволу, процедура отримання якого аналогічна отриманню самого Дозволу.

  Выбросы зерносушилки без аспирации

  Важливість питання

  Як бачимо, отримання Дозволу – процес досить складний і, як правило, потребує немало часу – від 6 місяців до року. Поширена практика, коли елеватори залучають спеціалізовані організації для проходження всієї необхідної процедури. Але незалежно від того, займаєтеся ви отриманням дозволу самостійно чи звертаєтеся за допомогою до сторонніх компаній, – до підготовки необхідних для отримання Дозволу документів слід підійти серйозно: відповідальність за їхню якість та коректність Дозволу розтягується на весь термін його дії і в подальшому впливає на виконання поточного виробничого контролю, нарахування та сплату податків за викиди, результати перевірки інспекції тощо.

  ПОПУЛЯРНЕ

  ОЧІКУЄМО, ЩО НАСТУПНОГО РОКУ БУДЕ БАГАТО ПРОЄКТІВ ПЕРЕВАНТАЖУВАЛЬНИХ ТЕРМІНАЛІВ НА ЗАХІДНИХ КОРДОНАХ

  Коментар Бориса Рибачука, заступника генерального директора з розвитку KMZ Industries, про загальні темпи будівництва елеваторів у 2022 році в Україні, результати роботи компанії та плани на 2023 рік. Докладніше

  Унікальний стрічковий транспортер для зерна

  Нещодавно KMZ Industries представив ринку ще одну свою нову розробку – унікальний стрічковий транспортер для зерна (або стрічковий конвейєр) закритого типу. Докладніше

  Аналітична довідка про зерновий ринок та стан потужностей для зберігання зерна в Україні

  Огляд включає: дані про врожай 2021-2022, експорт за період від початку повномасштабної війни, дані по держпідтримці та міжнародним інвестиціям. А також – втрати елеваторних потужностей по регіонах України, аналіз збитків та ключових наслідки російської агресії на українське довкілля. І зрештою – прогноз по відновленню та необхідному обсягу інвестицій в агросферу України. Докладніше


  УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ: ТЕРМІНИ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗЕРНА В МЕТАЛЕВИХ СИЛОСАХ

  Маємо силос та систему аерації в справному стані, які попередньо прибрані та знезаражені. В зерні позбулися сміттєвої домішки. Зерно зневоднено відповідно до інструкцій. Скільки воно може зберігатися за таких умов? Докладніше

  ЗАВЕРШИЛИ МАСШТАБНИЙ РЕМОНТ ЕЛЕВАТОРА ДЛЯ ЗАМОВНИКА

  Силоси по зберіганню зернової продукції, що постраждали внаслідок російського обстрілу, тепер відновлені й приймають продукцію на об’єкті. Докладніше

  ГОСПОДАРСЬКИЙ ПІДХІД

  Елеваторні господарства, навіть попри умови повномасштабної війни, вкладають у розвиток і модернізацію підприємств. Докладніше

  Сушарки на альтернативі

  Зерносушарки на альтернативі стають все більш популярними. 40% наших клієнтів вже обрали сушарки з теплогенератором. Серед них – СФГ «Юлія» що на Черкащині. Директор господарства Отенія Микола поділився досвідом експлуатації такої сушарки. Докладніше

  МАЄМО ДОПОМАГАТИ АГРАРІЯМ ОПЕРАТИВНО ВИРІШУВАТИ ПРОБЛЕМУ З НЕСТАЧЕЮ ЕЛЕВАТОРНИХ ПОТУЖНОСТЕЙ

  За розрахунками аналітиків KSE, морська блокада вже обійшлася українським аграріям в 11,9 млрд дол. Це найбільша стаття втрат агропромислового комплексу за період великої війни. Детальна аналітика з коментарями KMZ Industries і замовника нашого заводу Докладніше
  СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

  ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
  ВТІЛЕНО В СВІТІ

  Поділитися:
  Відправити посилання
  на цю сторінку: