17.04.2019
У класичному розумінні елеватор – це підприємство зі зберігання й обробки зерна. А от з погляду екологічного законодавства – ще й суб’єкт, що володіє стаціонарними джерелами викидів. В першу чергу йдеться, звісно ж, про зерносушарки.
На прохання KMZ Industries експерт-еколог Світлана Гресь роз’яснює нюанси отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин для зерносушарки і описує законодавчу базу цього питання.
Згідно зі ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря можуть здійснюватися тільки після отримання підприємством дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі – Дозвіл).
В обов’язковому порядку його повинні отримувати всі суб’єкти господарювання, які мають стаціонарні джерела викидів.
Під це визначення підпадають елеватори, які планують експлуатувати зерносушарку(и) будь-якого типу, розташовану на відкритому просторі, або зерносушарку, розташовану в приміщенні, але з організованим відведенням будь-якого типу – аспірацією, вентилятором або навіть звичайним вікном. Тобто таку, яка здійснює викиди в навколишнє середовище.
Виняток становлять зерносушарки, розташовані в повністю закритому приміщенні, без вікон і вентиляторів (так, іноді елеватори вдаються і до таких хитрощів). Але слід зауважити, що така ситуація не зовсім законна і навряд чи пройде найближчу держперевірку з охорони праці.
Експлуатація зерносушарки до отримання Дозволу заборонена.
Видається Дозвіл територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Наразі для елеваторів такі Дозволи можна отримати в Департаменті екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації.
Дозволи видаються відповідно до Порядку проведення та оплати робіт, пов’язаних із видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, затвердженого Постановою КМУ №302 від 13.03.2002 р. (далі – Порядок).
Відповідно до п. 2 цього Порядку Дозвіл – офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям і громадянам-підприємцям експлуатувати об’єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини, за умови дотримання встановлених відповідних гранично допустимих викидів та вимог до технологічних процесів.
Цим документом підприємству встановлюються затверджені гранично допустимі викиди в мг/м³ згідно з Нормативами граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел, які затверджені Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №309 від 27.06.2006 р. (далі – Нормативи №309).
Згідно з п. 2 Порядку Дозвіл видається безкоштовно.
Згідно з п. 4 Порядку для отримання Дозволу елеватор повинен:
Згідно з п. 7 Порядку Дозвіл видається протягом 30 днів від дати надходження заяви.
Елеватори для розробки обґрунтовуючих документів можуть залучати організації, яким Міністерство екології та природних ресурсів України дає право на таку діяльність.
Для нових елеваторів
Оскільки експлуатація зерносушарки до отримання Дозволу для нових елеваторів заборонена, кількість викидів забруднюючих речовин визначають розрахунковим методом відповідно до «Інструкції про зміст та порядок складання звіту про проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10 лютого 1995 р. №7.
Після отримання Дозволу обладнання запускають і проводять реальні вимірювання силами власній акредитованій або залученої незалежної лабораторії. Показники заносять до Протоколу запуску – його в ході найближчої перевірки має право запросити у вас інспектор Державної екологічної інспекції України.
Для діючих об’єктів
Якщо елеватор уже має Дозвіл на експлуатовану зерносушарку, але прийняв рішення встановити ще одну або кілька зерносушарок (які будуть новим джерелом викидів), то він повинен провести інвентаризацію цього нового джерела (джерел) викидів самостійно або за допомогою відповідних організацій.
На підставі цієї інвентаризації підприємство отримує Додаток до дозволу – для цього готує ті ж документи і проходить ту ж процедуру, що і для отримання Дозволу для нового об’єкта.
Зверніть увагу!
Якщо елеватор здійснює зміни на існуючих джерелах викидів (заміна зерносушарки на нову, її розширення, додавання нового обладнання на існуючу та ін.), то зобов’язаний провести інвентаризацію всіх джерел викидів заново і на підставі цієї інвентаризації повторно пройти ту ж процедуру для отримання нового Дозволу.
Згідно з Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 09.03.2006 р. №108 «Про затвердження Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців» підприємства діляться на три групи:
Невеликі фермерські елеватори, як правило, належать до 3-ї, найбільш безпечної групи, термін дії Дозволу для якої необмежений. Середні та великі елеватори, які найчастіше підпадають під умови 2-ї групи, Дозвіл отримують на 10 років і ставляться на держоблік.
Крім того, законодавством визначений список виробництв та технологічного обладнання, на яких повинні впроваджуватися найкращі доступні технології та методи. Підприємства, які експлуатують таке обладнання, належать до 1-ї, найбільш «серйозної», групи і також ставляться на держоблік. Жодна з позицій елеваторного обладнання до цього списку не потрапила, тому до 1-й групи елеватори не відносять.
Як бачимо, отримання Дозволу – процес досить складний і, як правило, потребує немало часу – від 6 місяців до року. Поширена практика, коли елеватори залучають спеціалізовані організації для проходження всієї необхідної процедури. Але незалежно від того, займаєтеся ви отриманням дозволу самостійно чи звертаєтеся за допомогою до сторонніх компаній, – до підготовки необхідних для отримання Дозволу документів слід підійти серйозно: відповідальність за їхню якість та коректність Дозволу розтягується на весь термін його дії і в подальшому впливає на виконання поточного виробничого контролю, нарахування та сплату податків за викиди, результати перевірки інспекції тощо.
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В