30.07.2020
Аби вберегти від втрат прийняте зерно із підвищеною вологістю:
1. Сушіть вчасно
Є культури, де навіть кілька годин зберігання за наявності підвищеної вологості можуть призвести до значного зниження якості й навіть масового псування. А це – ваш недоотриманий прибуток.
2. Приділіть особливу увагу попередньому очищенню
Сильна засміченість – ще одна причина низької стійкості при зберіганні продукції й ризик займання. Крім того, вона призводить до забруднення сушарки й може навіть стати причиною її загоряння.
Що стосується вибору очисної машини – важливо, щоб вона ефективно працювала із вологим зерном та мала аспіраційну колонку. Найкраще підійде сепаратор барабанного типу.
3. Повільно, рівномірно і ощадно!
Що в першу чергу робить недосвідчений зерносушарник, як тільки на зерносховище прийшло «вологе» зерно? Намагається висушити його швидко! Проте поспішність тут грає «проти», а не «за»: різке підвищення температури агента сушіння неодмінно призведе до пошкодження (тріщинок) оболонки зерна. У результаті отримуємо неякісний продукт на виході із зерносушарки. А в пошкодженому зерні, як відомо, прискорюються несприятливі біохімічні та мікробіологічні процеси, тож його подальше переміщення до силосу може призвести до погіршення якості загалом, сприяти самозігріванню зернової маси, а в найгіршому випадку – навіть спричинити займання.
Пам’ятайте: підвищена вологість ефективніше видаляється не підвищенням температури агента сушіння, а часом, протягом якого зерно знаходиться в зерносушарці у зоні сушіння. Ідеальний варіант – забезпечення декількох проходів зерна через зону сушіння, завдяки чому досягається плавність витіснення зайвої вологи і недопущення псування зародка і ендосперму зерна.
Що вища початкова вологість зерна, то більш щадним за температурою теплоносія і тривалістю за часом повинен бути процес сушіння. Так ви убезпечите зерно від пошкодження тканин і утворення тріщин.
Для сушіння зерна із підвищеною вологістю найкраще підійдуть зерносушарки поточного типу . Обладнання з таким типом конструкції рівномірно розподіляє зерно і агент сушіння по всій камері: так забезпечується рівномірний прогрів продукції по всій ширині шахти і як результат – однорідна кінцева вологість. За рахунок того, що продукт проходить через сушарку 2-3 рази, сушіння відбувається дбайливо. А постійне перемішування зерна при повторних циклах підсилює тепло- і вологообмін.
Активне вентилювання також дає змогу зняти вологу із зерна без термічної обробки. Такий спосіб – сушіння вологого зерна з подальшим довготривалим охолодженням з вентилюванням – на 20–40% скорочує енерговитрати.
4. «Готуйте» повітря
Так, готувати треба не тільки зерно, а й повітря. Щоб зменшити вологість зерна, слід впливати не лише на об’єкт сушіння, але й на використовуване повітря. Враховуйте також температуру та вологість навколишнього середовища.
5. Охолоджуйте зерно після сушіння
У процесі охолодження зерна після сушіння на ньому може виступати конденсат, який потім всмоктується і як наслідок – знову підвищує рівень вологи.
Зазвичай враховуються 3 способи «природного» зниження рівня вологи після сушіння:
Проте для культури, що була надмірно вологою «на старті», цього недостатньо. Як бути?
Попереднє підсушування повітря, підготовка вологого зерна перед сушінням та його подальше охолодження, звісно, потребують додаткових енергоресурсів, і навряд чи цей факт аж надто порадує аграрія. Проте у випадку із зерном, що має підвищену вологість, такий «вклад» у якість продукції та строк її зберігання обґрунтовано необхідний і цілком виправданий.
6. Пам’ятайте про безпеку
На жаль, саме процес сушіння й безпосередньо сушарку за класикою практики знають як найбільш частого ініціатора пожеж. Серед розповсюджених причин загоряння продукції в зерносушарках:
Як убезпечитися? Особливий контроль дотримання правил пожежної безпеки і, звісно ж, використання усіх можливих сучасних технічних досягнень. KMZ Industries, наприклад, виготовляє виключно автоматизовані зерносушарки: адже автоматизоване обладнання – це максимально безпечне обладнання.
Така зерносушарка оснащена вологомірами вхідної та вихідної вологості: ви знатимете показники вологості на вході, зможете задати точні параметри сушіння і забезпечити таким чином оптимальну кондиційність зерна на виході. На додачу такі датчики допоможуть вам економити: точно вимірюючи вологість зерна, ви не витрачатимете зайве паливо. Автоматика також дозволяє визначати запиленість в зоні агента сушіння і в зоні охолодження, вібрацію обладнання та багато іншого – це дозволить уникнути несправностей і захистити дороговартісне обладнання.
Як відомо, саме сушіння генерує половину прибутків елеватора, тож про доцільність інвестицій в автоматизовану зерносушарку і її комплектацію сперечатися не доводиться. Автоматизація дасть змогу звести до мінімуму залежність кінцевої якості зернопродукції, призначеної для зберігання, від людського чинника, а також максимально ефективно використовувати це обладнання та підвищити його ККД. У результаті ви матимете зерно з тими самими ідеальними процентами вологості й бажані заплановані прибутки.
Стаття опублікована у журналі «Пропозиція»
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В