Зерносушарки на альтернативному паливі: ЗА і ПРОТИ
18.06.2020
Чергова зустріч учасників галузі, і цього разу – прицільне обговорення конкретного питання. Наскількі прийнятні зерносушарки на альтернативному паливі для українських елеваторів? Дякуємо Agrobuild Online за ємкий чіткий формат і реальну позицію практиків!
За нашою традицією – тези заходу
Сушіння генерує до 50% доходу елеватора, тож його собівартість надважлива. Альтернативне паливо як можливість знизити цю собівартість: чи має право на життя? Думки практиків розділилися:
Стовідсотково має, вважає Роман Андрейків, генеральний директор ТОВ «Агродар-Бар», і наводить приклади використання трьох видів палива на очолюваному ним елеваторі, два з яких – альтернативні: покупні соняшникові пелети і зріджений газ. Тим, хто власного джерела альтернативного палива не має, а закупає його, радить не забувати про сезонність у ціні, необхідність забезпечити його накопичення і безперервну подачу.
Віталій Кондратенко (компанія «АГРО-ПОЛІС»), навпаки, бачить вигоду від використання «альтернативи» лише на МЕЗАх, де є доступ до відходів, із яких можна виготовляти пелети, а ще – на невеликих господарствах із банком землі до 2 тис. га, де немає потреби в сушарці великої потужності. В інших випадках фахівець альтернативи категорично не розглядає, у тому числі спираючись на власний досвід її використання. Газ – безпечніше, зручніше й ефективніше, вважає він.
Підтримує колегу й Людмила Мартинюк, генеральний директор ТОВ «КІВШОВАТА АГРО», що належить японській корпорації SDGs. Останнім часом ціна на природний газ дещо знизилася, тож використовувати його економічно прийнятно, особливо в умовах безпосереднього доступу об’єкту до газогону, пояснює керівник елеватора. Найближчим часом «зраджувати» традиційному паливу тут не збираються, проте не виключають можливості розглядати доцільність альтернативи у більш віддаленій перспективі.
Відома і невідома «альтернатива»
До речі, крім популярної «альтернативної» пелети, яка вважається найбільш ефективною з-поміж усіх видів такого палива, і скрапленого газу, який найчастіше використовують як альтернативу природному зерносховища, значно віддалені від газогону, елеваторам є сенс поглянути і в бік біогазу. Саме таку пораду дав Юрій Епштейн, директор консалтингової компанії «Аккорд-Лтд».
Відходи елеватора у вигляді некондиційного зерна – один із найкращих видів сировини по виходу біогазу, що конкурує навіть із визнаною у світі для цих завдань силосною кукурудзою. Проте фахівець зауважує: для рентабельності біогазової установки таких відходів потрібно немало, від 15 тис. тонн на рік. Ще краще, якщо у господарстві є тваринницький комплекс, – тоді джерел для переробки на біогаз буде ще більше. Елеватори ж, які не розглядають інвестицію в біогазову установку, мають можливість продавати такі відходи компаніям, де вже працює це обладнання.
Досвід KMZ Industries
Від нашої компанії участь в обговоренні брав Олександр Ткаченко, керівник відділу продуктового маркетингу. Серед основних порад спеціаліста тим, хто розглядає можливість використання зерносушарки на альтернативному паливі, такі:
Щодо вартості пального для зерносушарок: найдорожче – дизельне, далі йде – скраплений газ, потім – альтернативні види. Найдешевше – природний газ.
В той же час вони потребують початкових інвестицій в теплогенератор, що працює на альтернативних видах палива.
Зерносушарка має бути адаптована до використання цього теплогенератора, адже не все обладнання такого типу працює на «альтернативі» в силу своїх конструктивних обмежень. Поцікавтеся про це у виробника, якщо плануєте використовувати таку можливість економії зараз або у майбутньому.
Ефективність рішення потрібно рахувати індивідуально для кожного окремого господарства. Якщо власних джерел палива немає, варто обов’язково прораховувати логістику – адже чим легший продукт, тим дорожче його транспортувати. Аби рішення було дійсно дешевшим за газ, при щільності продукту до 300 кг/м куб. віддаленість джерела не повинна перевищувати 80 км
За останні 2 роки серед клієнтів KMZ Industries – уже 7 господарств, що експлуатують зерносушарки на альтернативному паливі; частина з них придбали зерносушарки Brice-Baker, що працюють одночасно на двох видах палива – традиційному та альтернативному. Раді допомагати українським аграріям економити й сушити ефективно.
ПОПУЛЯРНЕ
Повністю автоматизований відбір проб працює на двох елеваторах в Україні
Система була розроблена і реалізована спеціалістами департаменту автоматизації KMZ Industries. Докладніше
Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші
Випробування нової норії потужністю 175 т/год пройшли успішно
Це вже друга норія, яка була розроблена спеціалістами технічного відділу нашого підприємства з початку повномасштабної війни, протестована та додана до нової продуктової лінійки транспортного обладнання, виготовлюваного KMZ Industries. Особливий акцент при розробці фахівці робили на ощадність в роботі із зерном. Докладніше
Цього року певний обсяг кукурудзи не був своєчасно зібраний – і культура зимувала в полі. Чи є безпечним таке зерно? На що слід звернути увагу фермерам?
Про досвід відновлення пошкоджених внаслідок війни елеваторів
Спеціалісти, зокрема, радять власникам починати процес з ретельної фіксації збитків і наводять відповідні нормативні документи Докладніше
ЕЛЕВАТОР НА ЛЬВІВЩИНІ
У Львівській області розришено елеватор найбільшим силосом в лінійці Variant Agro Build. Докладніше
Чернігівський елеватор з Донецьким корінням
Елеваторний комплекс ТОВ «Ім. Шевченка», що у Чернігівській області укомплектовано елеваторним обладнанням лінійки Variant Agro Build.
Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше
USAID оголосила про нову програму: співфінансуватимуть проєкти з підтримки переробки зернових, олійних та бобових культур