Завантаження

    UA

    Азбука елеватора
    Азбука елеватора

    Стандарти металевих силосів

    09.08.2019

    На нашому ринку представлено досить велику кількість виробників зерносховищ – це і українські компанії, й іноземні виробники з Європи, і навіть далекі «силоси-іноземці» з Америки. Що стоїть за поняттям «металевий силос» у кожного з цих виробників, які основні відмінності у силосів із різною країною походження і чи є загальноприйняті чіткі стандарти металевих силосів, за якими їх виготовляють? Відповідаємо.

    Методи проєктування металевих силосів: американський & європейський

    Існує два альтернативних кодекси, відповідно до яких застосовуються два різні методи проєктування силосів.

    1. Північноамериканський кодекс ANSI/ASAE EP 433 «Навантаження від тиску сипких зернових в бункерах». Він використовується вже давно і поширений не тільки в Америці, але і у всьому світі.
    2. Європейський кодекс «EN 1991-4: Eurocode 1: вплив на споруди – Частина 4: силоси і резервуари». Цей метод використовується на ринку не так давно (усього кілька останніх десятиліть), а розвинувся він на основі колишнього німецького стандарту DIN 1055.

    Яка основна різниця між методами?

    Основна різниця – у точності розрахунків при проєктуванні, які в результаті визначають витривалість і довговічність силосів. Розглянемо, як виглядає ця різниця за кількома ключовими критеріями.

    Критерій №1. Тиск, здійснюваний збережуваною продукцією

    Одним із найголовніших критеріїв, який враховують при проєктуванні силосу, є оцінка тиску, що здійснюється збережуваним матеріалом. Саме цей критерій зрештою впливає на розрахунок обсягу металу, необхідного для будівництва силосу. І саме цей критерій істотно різнитися в цих двох стандартах.

    Тиск на основі стандарту EN 1991-4 виглядає більше, ніж тиск на основі ANSI/ASAE EP 433, навіть якщо береться однаковий обсяг збережуваного матеріалу й розміри силосу. Чому?

    Головна причина – класифікація силосів: у європейського кодексу вона більш розширена, ніж у північноамериканського, і кожен клас тут у свою чергу передбачає різні формули і рівні точності розрахунків. А більш висока точність зазвичай призводить до розрахунків більш високих значень тиску.

    Наприклад, ANSI / ASAE EP 433 ділить силоси на:

    • силоси з нормальним стіканням (λ <2) і
    • силоси з корковим потоком (λ ≥ 2).

    А EN 1991-1-4 на:

    • на гнучкі силоси (λ ≥ 2),
    • силоси проміжної гнучкості (1 <λ <2) і
    • низькі силоси (λ ≤ 1).

    Крім того, EN 1991-1-4 класифікує силоси за трьома різними класами залежно від їх розміру: кожен з них має різну надійність в структурному розташуванні та різний рівень чутливості до різних видів ушкоджень.

    Різні стандарти – різні рівняння. Існують два основні методи для оцінки тиску, що діє на стіни силосу, –  формула Янсена та формула Раймберта.

    • Американський ANSI /ASAE EP 433 завжди використовує формулу Янсена, незалежно від коефіцієнта гнучкості силосу.
    • Європейський EN 1991-1-4 використовує формулу Янсена для гнучких силосів (λ ≥ 2), а формулу Раймберта – у всіх інших випадках. Формула Раймберта точніше розраховує форму розподілу тиску в силосах із низькими значеннями гнучкості.

    Критерій №2. Властивості матеріалу

    Еталонним матеріалом, який застосовується для проєктування силосу, в обох кодах прийнята пшениця. І її властивості також різняться в обох стандартах. Наприклад:

    • Різницявзначенняхоб’ємноїщільностіна 10% більше у EN 1991-1-4.
    • У коефіцієнтібічноготиску– на 20% більше у EN 1991-1-4.
    • Коефіцієнттертя обстінкирізниться ажна67% (!), теж на користь останнього.

    Ці відмінності в свою чергу також серйозно впливають на відмінності в розрахунках тиску зернових, отримані в результаті цих двох методів.

    Критерій №3. Коефіцієнт розвантаження

    При розрахунку цього важливого для проєктування показника в точності знову виграє європейський EN 1991-1-4.

    Коефіцієнти розвантаження, використовувані в стандарті EN 1991-4 (за винятком розрахунку при гнучкості силосу λ> 2), рівні (λ <1) або більше (1 <λ <2), ніж ті, які використовуються в ANSI/ASAE EP 433. Це також посилює «прірву» між обома методами.

    Критерій №4 (додатковий показник). Патч-навантаження

    Європейський кодекс EN 1991-4 враховує випадкові (несподівані) асиметрії або відхилення, які можуть відбуватися під час завантаження/розвантаження або в результаті неконтрольованих структурних дефектів стінок силосу.

    ANSI/ASAE EP 433 цей показник взагалі не використовує, що також знижує точність розрахунків за американським методом.

    Коротке резюме про різницю між європейським і американським стандартами металевих силосів

    • Відмінності між американськими і європейськими кодами існують, і вони суттєві.
    • Європейський метод ґрунтується на останніх удосконаленнях технології вченими за останні десятиліття і є більш точним.
    • EN 1991-4 – обов’язковий в країнах Євросоюзу.
    • Він більш «металоємний» порівняно з північноамериканським стандартом, тому що розрахований на більш сильні навантаження.
    • Українські стандарти проєктування силосів гармонізовані з європейським EN 1991-4.

    Як вибрати металевий силос: орієнтуватися на країну походження, виробника або стандарт?

    При виборі силосів в Україні ви можете зустріти різні пропозиції, і навіть силоси, спроєктовані місцевими або іноземними виробниками не за дозволеними в Україні, а за менш «металоємними» стандартами, в тому числі за стандартом ANSI/ASAE. Іноді це означає трохи нижчу ціну, але при цьому завжди – менший запас міцності й надзвичайно серйозні ризики при експлуатації. Вирішувати тільки вам.

    Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:

    1. Щоб не повторилося, або ще раз про падіння силосів (читати статтю).
    2. Що відбувається в силосі? Знати, щоб захистити (читати статтю).

    Автор – Борис Рибачук, заступник генерального директора з розвитку KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

    ПОПУЛЯРНЕ

    Повністю автоматизований відбір проб працює на двох елеваторах в Україні

    Система була розроблена і реалізована спеціалістами департаменту автоматизації KMZ Industries. Докладніше

    Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

    Випробування нової норії потужністю 175 т/год пройшли успішно

    Це вже друга норія, яка була розроблена спеціалістами технічного відділу нашого підприємства з початку повномасштабної війни, протестована та додана до нової продуктової лінійки транспортного обладнання, виготовлюваного KMZ Industries. Особливий акцент при розробці фахівці робили на ощадність в роботі із зерном. Докладніше

    Цього року певний обсяг кукурудзи не був своєчасно зібраний – і культура зимувала в полі. Чи є безпечним таке зерно? На що слід звернути увагу фермерам?

    Про досвід відновлення пошкоджених внаслідок війни елеваторів

    Спеціалісти, зокрема, радять власникам починати процес з ретельної фіксації збитків і наводять відповідні нормативні документи Докладніше

    ЕЛЕВАТОР НА ЛЬВІВЩИНІ

    У Львівській області розришено елеватор найбільшим силосом в лінійці Variant Agro Build. Докладніше

    Чернігівський елеватор з Донецьким корінням

    Елеваторний комплекс ТОВ «Ім. Шевченка», що у Чернігівській області укомплектовано елеваторним обладнанням лінійки Variant Agro Build.
    Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше

    USAID оголосила про нову програму: співфінансуватимуть проєкти з підтримки переробки зернових, олійних та бобових культур

    СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

    ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
    ВТІЛЕНО В СВІТІ

    Поділитися:
    Відправити посилання
    на цю сторінку: