Завантаження
Статті та огляди
Статті та огляди

Безпечний елеватор – він який?

09.12.2020

Безпечне обладнання = безпечний елеватор

На превеликий жаль, на український ринок до сих пір постачається багато елеваторного обладнання, яке не відповідає  чинним нормам охорони праці. Через це таке обладнання дещо виграє у ціні (на повірку економія становитиме не більше 1–3%), проте може стати причиною майбутніх проблем і навіть плачевних наслідків. Будьте пильні: бо навряд чи мізерна в масштабах інвестицій у елеватор економія варта такого ризику.

На що в першу чергу радимо звертати увагу, обираючи обладнання, в площині безпеки? На наявність майданчиків відпочинку, люка обслуговування зачисного шнека, дахової драбини, решіток на оглядових люках, відповідність естакади нормам щодо ширини проходів, захищеність рухомих частин обладнання тощо.

Взагалі вибір обладнання – це той випадок, коли важлива кожна деталь. Бажаєте прикладів? Незалежно від того, оберете ви зерносушарку з ефективною системою аспірації або ж більш доступне за ціною пилопригнічення – очищувати її від пилу доведеться регулярно, як того вимагає регламент. У другому випадку просто частіше. Для цього зерносушарки обладнують внутрішніми майданчиками обслуговування, і від того, чи будуть вони достатньо широкими, залежатиме зручність операції, яку щоразу мають проводити ваші співробітники. І якщо не догледіти цей момент, він нагадуватиме про себе вам щоразу протягом усього строку експлуатації обладнання.

А ось іще один приклад недоречної економії, що позначається на безпеці зерносховища. Привод мотор-редуктора норії можна під’єднати через порожнистий вал, а можна за допомогою муфти пружної втулково-пальцевої – МПВП. Якщо вам знадобиться провести ремонт мотор-редуктора, то щоб від’єднати для цих цілей його від норії, у першому випадку треба буде кувалдою вибивати редуктор із валу. Зауважте: його вага іноді сягає і 100 кг! У другому ж випадку достатньо усього-на-всього відкрутити з десяток шурупів. Як гадаєте, що безпечніше робити на висоті?

Монтаж: жодних компромісів і неперевірених бригад

Чому? По-перше, лише спеціалізовані бригади мають відповідне оснащення для монтажу. Цей такелажний пристрій потрапляє під дію спеціальних норм — «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 19.01.2018 №62. За законом, таке оснащення має бути виготовлене за конструкторською документацією, введене в експлуатацію, проходити обов’язкові випробування й технічний огляд: адже саме від його якості залежить, чи буде взагалі змонтований силос, а найголовніше — безпека людей.

По-друге, таке оснащення потрібно правильно підібрати для  кожного конкретного монтажу –  виключно розрахунковим методом під час розробки проєкту виконання робіт. Якщо ж неправильно розрахувати вагу обладнання, яке потрібно підіймати, не виконати передбачену проєктом фіксацію оснащення – аварія неминуча.

По-третє, якщо будівельна бригада бачить силос і сушарку уперше – помилок не уникнути. У процесі будівництва виявляється, що креслення такі спеціалісти читати не вміють, плутають деталі, а запитати у виробника бояться – адже так покажуть свою некомпетентність. Результатом може стати не лише зрив строків і фінансові втрати, іноді доходить й до обриву деталей і руйнування обладнання, найгірше – можуть постраждати люди.

Якщо ви все ж вирішили зекономити і залучити неспеціалізовані монтажні організації, радимо замовити хоча би послугу шефмонтажу від виробника: так ви будете впевнені, що на майданчику є спеціаліст, який допоможе прочитати креслення, відповість на питання. До того ж, лише за умови надання послуги шефмонтажу кожен виробник надає гарантію на своє обладнання.

Експлуатація: де бути особливо пильним?

Найсерйозніші ризики на вже діючому елеваторі: падіння в зерно, падіння з висоти або в завальну яму, потрапляння частин одягу, ніг і рук у рухомі механізми.

Серед найпоширеніших причин пожеж на елеваторі: потрапляння металевих предметів на робочі органи вентиляторів, завали норії, обриви норійної стрічки й несправності електрообладнання.

Спричинити пожежу може й недостатнє очищення зерносушарки, як того вимагає регламент, сушіння дуже засміченого зерна і, звісно ж, порушення правил експлуатації цього обладнання працівниками. Наприклад, коли оператор намагається самостійно розв’язувати проблему з тліючим зерном і наражається на ризик отруїтися чадним газом.

Травми та навіть летальні випадки трапляються, коли лагодити обладнання береться робітник без відповідної кваліфікації, коли приступають до ремонту, не знеструмивши обладнання, або експлуатують його несправним.

Спричинити падіння силосів і наразити на ризик працівників може й неправильне завантаження й вивантаження зерна в ємності. Небезпечна також експлуатація силосу із сировиною більшої насипної щільності від максимально допустимої за паспортом обладнання.

Навчання має бути регулярним

Навчати персонал потрібно як під час уведення елеватора в експлуатацію, так і далі, кожних 1-2 роки. Адже саме через відсутність відповідного навчання і підготовки працівники найчастіше порушують виробничі процеси й правила охорони праці, виводять із ладу дороговартісне обладнання, а найнеприємніше – самі наражаються на небезпеку.

Силоси на конусному днищі KMZ Industries
Про водення що ден ного, пла но вого і міжсе зон ного огляду — запорука довготривалої, безвідмовної та безпечної роботи елеватора.

До речі, допомогти у навчанні може і виробник – користуйтеся цією можливістю. KMZ Industries, наприклад, проводить обов’язкове безкоштовне навчання персоналу замовника в період монтажу, під час налагодження нового обладнання. А коли вводимо в експлуатацію зерносушарку Brice-Baker нашого виробництва, то крім власних спеціалістів запрошуємо досвідчених майстрів-зерносушарників з елеваторів, де вже експлуатується це обладнання. Адже наразі в Україні немає навчальних закладів чи хоча би курсів, де б навчали таких фахівців, на них і досі великий попит і навіть дефіцит на зерносховищах, тож таке навчання і передача досвіду надзвичайно важливі для наших клієнтів.

Автоматизація – сучасна відповідь викликам безпеки

Як вона допомагає убезпечити елеватор?

  • Знижується втручання людини (а отже, і вплив людського фактора) у виробничі процеси.
  • Потрібно в  рази менше персоналу.
  • Робітникам не треба весь час знаходитися на висоті чи біля небезпечного обладнання – у цьому допоможе віддалене управління.
  • Програма вчасно просигналізує про можливі проблеми з обладнанням, потребу в заміні деталей чи плановий ремонт. Це допоможе не лише зазделегідь замовляти запасні частини для ремонтів й уникати простоїв і фінансових втрат від них, а й запобігати аваріям і травмуванню людей.

Зерносушарки Brice-Baker, які ми виробляємо на нашому підприємстві, – теж виключно автоматизовані. Ми чітко переконані: найбезпечніша – лише автоматизована зерносушарка. Оснащуємо нашу зерносушарку датчиками вхідного та вихідного рівнів вологості зерна: тож робітникам не потрібно перевіряти її у вивантажувальному бункері чи, тим більше, підійматися наверх. За допомогою датчиків тут також визначається запиленість у зоні агента сушіння і в зоні охолодження, вібрація обладнання. А завдяки датчикам перегрівання зерносушарка автоматично вимкнеться, якщо температура в ній буде вищою за максимально допустиму.

Не залишайте елеватор без «ТО»

Хіба станете ви, придбавши авто преміум-класу, обслуговувати його на неофіційних станціях, використовувати неякісне пальне, обходитися без техогляду і заміни мастила? Звісно, що ні. Так і елеватор – це величезний набір різного роду дороговартісного обладнання, яке потребує відповідного рівня сервісу

Обов’язково проводьте 3 типи регулярних оглядів: щоденний, плановий і міжсезонний. Дотримуйтеся відповідних процедур, заздалегідь плануйте ремонти. Не доводьте обладнання до критичного стану й не наражайте на небезпеку працівників. Адже усе починається з незначної деталі: не змастили вчасно, не замінили підшипник, не проконтролювали датчик, продовжили роботу за наявності стороннього шуму, не помітили витік…

Корисно також запрошувати для огляду і сервісну бригаду виробника – професійний погляд незацікавлених у приховуванні недоліків спеціалістів допоможе виявити огріхи в експлуатації й запропонувати коригувальні дії.

Наразі зерносховища все частіше практикують передачу сервісного обслуговування елеватора на аутсорс  (KMZ  Industries, наприклад, забезпечує сервіс елеваторів навіть із обладнанням різних виробників). Це дозволяє власнику повністю передати профілактику, техобслуговування та необхідні ремонти у відповідальність висококваліфікованих зовнішніх фахівців – щоб запобігти несправностям і простоям обладнання, уникнути фінансових втрат і ризику травмування працівників.

Елеваторне обладнання KMZ Industries

Безпечний елеватор – це відповідально

Дбати про безпеку елеватора ще від початку його проєктування – відповідально щодо працівників і вигідно для репутації підприємства. Тож обирайте лише відповідне чинним українським стандартам і нормам охорони праці обладнання, контролюйте дотримання правил охорони праці на вашому підприємстві, регулярно навчайте співробітників, автоматизуйте по-максимуму, а монтаж, обслуговування, огляди та ремонт довіряйте лише професіоналам. Так ви будете спокійні за безпеку вашого елеватора і матимете позитивний імідж соціально відповідального бізнесу!

Стаття опублікована у 7 номері журналу «Пропозиція» за 2020 рік

ПОПУЛЯРНЕ

KMZ INDUSTRIES ОГОЛОШУЄ ПРО ПРИЗНАЧЕННЯ СТРАТЕГІЧНОЮ РАДНИЦЕЮ КОЛИШНЮ ТОП-МЕНЕДЖЕРКУ AGI

KMZ Industries – провідний український виробник рішень для зберігання та обробки зерна – оголошує про призначення Вікторії Умін на посаду Стратегічної радниці. Докладніше

Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

Курс на енергоефективність: нові транспортери та норії KMZ Industries знайшли своїх перших покупців

Розроблено та випробувано нові лінійки ланцюгових транспортерів та норій продуктивністю 100 та 175 т/год. Докладніше

«АГРО ГРАНТИ»: відтепер інформація про актуальні гранти та фінансові програми для агро в одному Telegram-каналі

Ефективність служби головного інженера можна визначити за кількістю проблем, що виникають саме в незручний час: коли обладнання працює з продуктом

Про важливість служби головного інженера та про необхідні заходи, які дозволяють запобігти проблемам на елеваторі, директор з монтажу та будівництва KMZ Industries Вячеслав Степанчук. Докладніше

Ключові імпортери елеваторного обладнання KMZ Industries – з найближчих країн

Найбільшу частку в експорті обладнання KMZ Industries має Румунія

Докладніше

Синергія | KMZ Industries

Синергія між виробництвом, командою та аграріями є основою успіху кожного у цьому переліку. Разом ми створюємо нові можливості для розвитку галузей та сприяємо розбудові України. Об'єднуємо зусилля та допомагаємо один одному реагувати на нові виклики та змінні обставини. Докладніше

НОТАТКИ З ПЕРЕДЗАЯВОЧНОГО ВЕБІНАРУ USAID АГРО ПРО ГРАНТИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ПОТУЖНОСТЕЙ З ДОРОБКИ, СУШІННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ ЗЕРНА

USAID АГРО надасть до 270 млн грн співфінансування на розвиток потужностей з доробки, сушіння та зберігання зерна. Ось що треба знати перед тим, як подати заявку на участь у конкурсі та збільшити свої шанси на отримання гранту. Докладніше
СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
ВТІЛЕНО В СВІТІ

Поділитися:
Відправити посилання
на цю сторінку: