Завантаження
Статті та огляди
Статті та огляди

«Дорожня карта» елеваторного будівництва

04.01.2021

Із чого почати? З проєкту!

  1. Елеватор – це в першу чергу об’єкт інвестицій, тож власнику важлива його окупність у якнайшвидші строки. Тому перший етап проєктування – це бізнес-план: техніко-економічний розрахунок для невеликого зерносховища, і техніко-економічне обґрунтування для великого елеваторного комплексу.
  2. Далі – базова концепція елеватора. Вона базується на технологічних процесах, що плануються на майбутньому елеваторі. Спираючись на технологію, прописуються необхідні потужності зберігання, транспортного обладнання, сушіння, сепараторів тощо, необхідна кількість маршрутів, завальних ям, багатокультурність зерносховища, скільки повинно працювати паралельних маршрутів, планується залізничне або автовідвантаження та багато-багато іншого.
  3. Наступний етап проєктування – «геологія». Повертаючись до головного секрету правильного будівництва – дотримання усіх без винятку передбачених етапів: саме етапом «геології» нехтують найчастіше. Які бувають наслідки? Зовні приваблива ділянка, яку не дослідили відповідні спеціалісти, може піднести сюрприз у вигляді, наприклад, ґрунтів із малою несучою здатністю і в майбутньому звести нанівець усе будівництво. Або ж призвести до проєктування й будівництва недостатньо міцного фундаменту – однієї з причин руйнування силосів. Не варто ризикувати! Ще до оформлення земельної ділянки для будівництва проведіть інженерні та геологічні вишукування, визначте наявність і віддаленість комунікацій – газу, води, каналізації, електрики, а головне, як уже було сказано, – особливості ґрунту.
  4. Потім у регіональних органах містобудування та архітектури треба отримати «Містобудівні умови та обмеження». Розробляють їх на основі містобудівного розрахунку, який готує проєктна організація. Від класу наслідків, до якого належить ваш об’єкт (значні, середні та незначні), залежить, наскільки складним буде шлях отримання дозволу на будівництво та введення об’єкта в експлуатацію. Як тільки ви отримали такий дозвіл, можна починати будівництво.

Невеличка «хитрість»

Ще до початку основного будівництва можна отримати Дозвіл на виконання підготовчих робіт – коли, наприклад, основний проєкт ще проходить експертизу – і вже починати розчищати майданчик, огороджувати ділянку парканом, встановлювати крани. Адже, як ми говорили, для інвестора важлива якнайшвидша окупність інвестицій, а вона напряму залежить від строків уведення об’єкту в експлуатацію.

Щодо співпраці з проєктною організацією. Краще починати її ще на початкових етапах – в ідеалі ще на етапі інженерно-геологічних вишукувань – досвідчені спеціалісти допоможуть вам уникнути багатьох помилок. Щодо ціни на послуги таких установ – радимо обирати середню по ринку. Бо якщо вона відрізняється у менший бік у рази, будьте готові до відсутності багатьох креслень та інших важливих недоробок. До теми економії ми повернемося пізніше, але цей момент відразу відносимо до пунктів елеваторного будівництва, на яких заощаджувати не слід.

Вибір елеваторного обладнання: чи важлива ціна?

Згодні, питання дивне: звісно ж, важлива. Але в процесі підбору обладнання ви зрозумієте, що важлива не лише вона і відштовхуватися лише від ціни (купую, бо у вас дешевше) і навіть від потрібних вам потужностей і продуктивності обладнання – не варто. Грамотний виробник буквально засипле вас питаннями і вже з огляду на них і на особливості елеваторного бізнесу, який ви плануєте будувати, підбере потрібне рішення.

Усе залежить від того, чи плануєте ви бути трейдером чи ж використовуватимете зерносховище суто для власних потреб. Під які культури, під яку кількість класів плануються ємності? Чи є потреба в попередньому зберіганні вологого зерна перед обробкою? Чи маєте можливість і бажання економити на сушінні альтернативним паливом? Для початку будьте готові, щонайменше, до цих базових питань.

Як знайти виробника, готового заглиблюватися в деталі вашого бізнесу й задач, що стоятимуть перед вашим елеватором, готового стати партнером і реалізовувати ще й індивідуальні побажання? В епоху відкритості інформації це вже простіше. Запитайте в тих, хто будувався, ваших колег, сусідів. І про позитивне, і про негативний досвід теж.

Зустрічайтеся вживу з виробниками, ставте безліч запитань, навіть якщо (і особливо якщо!) справа для вас нова і ви не знаєтеся на деталях. Повірте, скромність тут недоречна. Вже по тому, як вам відповідатиме виробник, ви зрозумієте, чи чує він ваші потреби, чи намагається вникнути в задачі вашого бізнесу й роз’яснити особливості підбору обладнання з огляду на них, чи ж просто «продавлює» власне рішення виключно заради продажу.

Зустрітися з виробником на виробництві – ідея ще краща. Ви на власні очі побачите виробничі потужності, спеціалістів, рівень оснащення, дізнаєтеся багато важливої інформації про елеватори.

Серед базових порад із вибору виробника: важливо, щоб його обладнання експлуатувалося на багатьох об’єктах і, що ще важливіше, тривалий час – так ви й відгуки від користувачів зможете отримати (попросіть виробника познайомити з ними), і в надійності будете впевнені – адже ризикувати з покупкою дороговартісного обладнання, не будучи впевненим у його довговічності, – не найкраще рішення. Добре, якщо виробник може також змонтувати обладнання силами власних монтажних бригад, автоматизувати, провести навчання для ваших працівників (знайти досвідчений персонал, особливо в сільській місцевості – проблема ще та) і надалі забезпечувати сервіс, аби вам не довелося утримувати для обслуговування обладнання власний штат. Комплексність послуг, так би мовити, «з одних рук» – це зручно й допомагає не загубитися в морі підрядників, яких і так немало на елеваторному будівництві.

Нарешті про економію…

Питання суттєве, подекуди спірне, але актуальне для багатьох. Буває, що замовники ще на етапі переговорів просять нас, виробника, по можливості оптимізувати певні моменти чи з точки зору кількості обладнання, чи технології, чи принаймні просто зекономити, не погіршуючи якості та функціоналу. Тож ми аналізуємо проєкт, і якщо бачимо таку можливість, то озвучуємо її клієнту – а вже він вирішує, іти йому на це чи ні.

Де можна зекономити, так би мовити, безболісно? Що стосується силосів, то найбільш вигідні в перерахунку вартості на тонну зберігання ті, у яких висота співпадає з діаметром. Для елеваторів, де транспортери працюватимуть лише в сезон, можна обрати більш доступні за ціною мотор-редуктори українського виробництва. Для фермерських елеваторів ми пропонуємо такі «економні опції», як система бічного вивантаження і вивантаження у фундаменті. Щодо економії, якої вдається досягти, відмовившись від підсилосної галереї на користь системи вивантаження у фундаменті, то, наприклад, для силосів діаметром від 11 до 24 м, вона вимірюється в сотнях тисяч гривень.

Якщо зерносховище розташовуватиметься не поблизу водойм або складів з мінеральними добривами чи хімічними виробництвами, достатньо вибрати обладнання з оцинкованої сталі з покриттям не більше 275 г/м2 – такого шару цинку буде достатньо для експлуатації в цих умовах понад 30 років. А от економити на якості металу категорично не радимо – KMZ Industries, наприклад працює виключно з європейською оцинковкою: шведською – виробництва SSAB, австрійською – Voestalpine та Wupperman, німецькою Tyssen Krupp. А для виготовлення дахів силосів використовуємо інноваційне металеве покриття «цинк + магній», що порівняно зі звичайною оцинкованою сталлю підвищує корозійну стійкість даху в 7 разів.

Така ж категоричність й щодо економії на ключових деталях транспортного обладнання – тих, на яке припадає найбільше навантаження. Бо от заощадили ви 10 – максимум 15% на норії, а вона зупинилася в самий розпал сезону, а значить, мусите зупинити й увесь інший транспорт, і сушарку, на яку підвозять усе нове й нове зерно, що ризикує зіпсуватися… І тут уже не економія, я чистої води шкода.

Та завершити питання хочеться на можливостях економії не шкідливої. Проводьте тендери на всі види робіт. Увесь комплекс технологічного обладнання краще замовляйте в одного постачальника – це не лише відповідальність «на одні плечі», як уже зазначалося раніше, а й можливість отримати хорошу знижку при комплексному замовленні. А якщо співпрацюєте з українським виробником, то отримаєте ще й державну компенсацію 25% вартості робіт і обладнання. Процедура отримання досить проста, і вже багато наших замовників нею скористалися.

Де не помилитися на будівництві

  • По-перше, із вибором підрядників. Вони повинні бути надійними.
  • По-друге, з бетоном. Це основа, до якої кріпитиметься все технологічне обладнання – тож чим вона міцніша, тим довше обладнання працюватиме. Не економте на якісному бетоні.
  • По-третє, не виключайте обов’язкові функції – авторський і технічний нагляди, поетапне приймання робіт, у тому числі прихованих, тощо.
  • По-четверте, не поспішайте. Бажання якнайшвидше завершити будівництво цілком зрозуміле й логічне, але іноді поспіх відгукується проблемами вже в процесі експлуатації. Буває, наприклад, щоб швидше запустити до роботи монтажні бригади, бетону не дають набрати необхідну міцність, яка потрібна для роботи хімічного анкера для кріплення силоса до основи. А згодом це проявляється у вигляді неякісного ущільнення основи, що призводить до нерівномірних осідань внутрішньої частини ємностей, а іноді – навіть і головного опорного кільця.
  • По-п’яте, будьте уважні із кріпленнями анкерів, які фіксують металеву ємність до фундаменту. Тут необхідний особливий контроль з боку технічного нагляду: проконтролювати потрібно діаметр і глибину свердління отвору, якість знепилювання, глибину встановлення анкера й повноту заповнення отвору хімічною сумішшю. На цей етап обов’язково складається акт огляду прихованих робіт, і роботу приймають комісією.

Що важливо знати про монтаж?

Це послуга суто спеціалізована. Тож передавати її в руки звичайних будівельних бригад – значний ризик. Адже ви довіряєте монтажникам й елеваторне обладнання, в яке інвестували, і правильність його складання в точній відповідності до креслень, і відповідність параметрам виробника, що забезпечить правильні експлуатаційні показники й закладену заводом довговічність та надійність, і навіть безпеку людей під час будівництва. Саме з огляду на це радимо замовляти його виконання бригадами виробника. Вони й спеціальне обладнання мають, до якого висуває вимоги законодавство, і оптимально організують роботу на будмайданчику, і строки не зірвуть. А виробник за умови монтажу своїми бригадами надасть гарантію на обладнання. Якщо ж віддаєте монтаж стороннім бригадам, підстрахуйтеся хоча б послугою шефмонтажу від виробника: так ви будете впевнені, що на майданчику є спеціаліст, який допоможе прочитати креслення, відповість на запитання, а виробник так само збереже гарантію на своє обладнання.

«Безлюдний» елеватор – це реально?

Так, і не лише за кордоном. Серед можливостей автоматизації, які KMZ Industries сьогодні впроваджує на зерносховищах по всій Україні, – і відстеження роботи об’єкта із будь-якої точки світу, де є Інтернет, і власний чат-бот, що за вашим бажанням надсилатиме сповіщення в разі аварійної події або ж детальні меседжі про кожний рух на вашому об’єкті. А ще наші програмісти «навчають» елеваторне обладнання через застосування нейронної мережі для досягнення найвищого рівня диджіталізації, коли елеватором можна управляти без присутності великої кількості людей на об’єкті, що особливо актуально в умовах пандемії.

Зерносховища середнього розміру ефективно використовують автоматизацію для збільшення масштабів бізнесу. Великі холдинги управління розгалуженою мережею в ситуації віддаленості офісів від об’єктів без автоматизації взагалі роботи не уявляють. А фермери завдяки ній зменшують потребу в спеціалістах. І, звісно ж, для всіх – це менший вплив людського фактору і вища якість продукції, яку обробляють.

Тож так само радимо не пропускати цей етап і не нехтувати його можливостями заради економії. Вкладені кошти себе виправдають: окупність автоматизованого елеватора на півтора року швидша, ніж неавтоматизованого.

І ще кілька порад

Порада перша. Уже на початкових етапах будівництва (або й ще до його початку) визначте ключових відповідальних осіб на вашому підприємстві – головного інженера, головного енергетика тощо. Вони братимуть участь у будівництві, розпочнуть навчання уже в процесі монтажу й пусконалагодження й уже на старті роботи новозбудованого елеватора будуть у повному всеозброєнні й знатимуть його, так би мовити, від народження.

Порада друга. Якщо є така можливість, використовуйте допомогу виробника обладнання для навчання ваших працівників. Навчений персонал – запорука грамотної експлуатації обладнання надалі.

Порада третя, головна. Не оминайте жодного етапу будівництва й жодної функції. Не нехтуйте сучасними можливостями автоматизації. Економте лише розумно. Співпрацюйте виключно з професіоналами. Зрештою, будуйте правильно. Воно того варте!

Стаття опублікована у 6-му номері журналу «Агробізнес Україна» за 2020 рік

ПОПУЛЯРНЕ

KMZ Industries долучилася до програми Lugera Ukraine та USAID «Повернемо таланти в Україну»

Мета програми – допомогти тисячам українців, які постраждали від війни, отримати якісну роботу Докладніше

Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

Курс на енергоефективність: нові транспортери та норії KMZ Industries знайшли своїх перших покупців

Розроблено та випробувано нові лінійки ланцюгових транспортерів та норій продуктивністю 100 та 175 т/год. Докладніше

«АГРО ГРАНТИ»: відтепер інформація про актуальні гранти та фінансові програми для агро в одному Telegram-каналі

Ефективність служби головного інженера можна визначити за кількістю проблем, що виникають саме в незручний час: коли обладнання працює з продуктом

Про важливість служби головного інженера та про необхідні заходи, які дозволяють запобігти проблемам на елеваторі, директор з монтажу та будівництва KMZ Industries Вячеслав Степанчук. Докладніше

Ключові імпортери елеваторного обладнання KMZ Industries – з найближчих країн

Найбільшу частку в експорті обладнання KMZ Industries має Румунія

Докладніше

Синергія | KMZ Industries

Синергія між виробництвом, командою та аграріями є основою успіху кожного у цьому переліку. Разом ми створюємо нові можливості для розвитку галузей та сприяємо розбудові України. Об'єднуємо зусилля та допомагаємо один одному реагувати на нові виклики та змінні обставини. Докладніше

НОТАТКИ З ПЕРЕДЗАЯВОЧНОГО ВЕБІНАРУ USAID АГРО ПРО ГРАНТИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ПОТУЖНОСТЕЙ З ДОРОБКИ, СУШІННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ ЗЕРНА

USAID АГРО надасть до 270 млн грн співфінансування на розвиток потужностей з доробки, сушіння та зберігання зерна. Ось що треба знати перед тим, як подати заявку на участь у конкурсі та збільшити свої шанси на отримання гранту. Докладніше
СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
ВТІЛЕНО В СВІТІ

Поділитися:
Відправити посилання
на цю сторінку: