Завантаження

  UA

  Статті та огляди
  Статті та огляди

  Інтерв’ю з Дмитром Скорняковим, генеральним директором HarvEast, в рамках спільного проєкту компанії KMZ Industries та Agravery.com

  14.10.2020

  Дмитрий Скорняков генеральный директор HarvEast

  Дмитро Скорняков: Краще залишитися не на найліпшій землі, але з гарною командою

  Дмитро Скорняков, генеральний директор HarvEast, розповів про те, яким бачить сільське господарство у майбутньому, про інновації, підходи до вирощування нішевих культур і можливий вихід на IPO.

  Які культури порадували хорошим урожаєм у цьому році, а що стало розчаруванням сезону?

  — Про пізні культури говорити рано – ми в процесі збирання соняшника та кукурудзи. А урожай ранніх культур в 2020 році оцінюю як задовільний. Розчаруванням став ріпак – цю олійну посіяли на незначних площах, але отримали дуже низьку врожайність і від’ємну рентабельність.

  У сівозміні HarvEast є бобові, які з них найбільш маржинальні?

  — На жаль, бобові поки не можна віднести до маржинальних культур, на них вдається заробити не так багато. Але компанії вони необхідні в сівозміні для збільшення врожайності наступних культур.

  На ваш погляд, наскільки великі перспективи у м’яса, яке виробляють з рослинних інгредієнтів? Як цей тренд вплине на агрогалузь?

  — Я вважаю, що перспективи у рослинного м’яса дуже хороші. У розвинених країнах більшість людей вже зрозуміли, що ми вживаємо занадто багато свинини та яловичини, що, напевно, не дуже корисно для здоров’я. Це також шкодить екології і природному різноманіттю, оскільки зараз, можливо, сумарна вага корів перевищує вагу всіх диких тварин разом узятих. Тому мені подобається тенденція зростання популярності рослинного м’яса.

  Як даний тренд відіб’ється на галузі в цілому? Сподіваюся, що нарешті виросте споживання і вартість бобових культур як основної сировини для виробництва рослинного м’яса. Бобові необхідні для оздоровлення ґрунту, тому це позитивний момент для планети в цілому.

  Наскільки успішно компанія вирощує нішеві культури?

  — Зараз ми не вирощуємо нішеві культури в загальноприйнятому розумінні цього слова. До нішевих я відношу ті, що мало представлені на світовому ринку, наприклад, просо, кіноа, гречка. Раніше у нас в портфелі були такі культури, але ми вирішили від них відмовитися. Коли в тебе велика компанія – це повинна бути машина, яка працює як чітко налагоджений механізм, як конвеєр. А нішеві культури вимагають занадто багато уваги, там маса нюансів. Я вважаю, що це варіант для більш дрібних фермерів, які можуть швидше реагувати на зміни попиту і пропозиції.

  Ви не перший рік інвестуєте у зрошувальні системи. Чому обрали саме такий шлях? Чи не простіше придбати землі в регіонах з достатнім забезпеченням вологою?

  — Хтось із великих інвесторів сказав, що краще дати гроші блискучій команді із середньою ідеєю, ніж середній команді з блискучою ідеєю. Ось це якраз про наше зрошення. У нас є дуже крута команда для реалізації даного проєкту – ми вирішили довірити їй гроші.

  Купити землю в інших регіонах – це не найпростіший шлях для інвестора. У більшості випадків там доведеться формувати команду з нуля. Ми ж вважали за краще залишитися не на найліпшій землі, але з гарною командою. Плюс, за рахунок близькості цього активу до Маріупольського порту, у нас низькі витрати на логістику, що істотно покращує рентабельність культур.

  Поширена думка, що агрокомпанії будуть більш мотивовані розвивати зрошення саме на власних землях. Ви згодні з таким ствердженням? Які ще позитивні зміни можна очікувати після того, як запрацює ринок землі?

  — Я повністю згоден із цим. Вже багато разів казав про те, що інвестування у зрошення, садівництво, овочівництво, вирощування ягід можна порівняти з капітальним ремонтом житла, який ти навряд чи будеш робити в чужій квартирі своїм коштом. Тільки якщо є довгостроковий договір оренди.

  Схожа ситуація і з землею – після запуску ринку інвестиції будуть більш захищені, з’являться передумови розвитку галузей, які приносять більше грошей з одного гектара, – наприклад, виноградарство і виноробство.

  Іспанія за останні 20 років у десятки разів збільшила зрошувані площі. При цьому вони всю інфраструктуру побудували з нуля! Зрозуміло, що європейські гроші – це дешеві гроші. Але у нас з радянських часів є гігантський спадок систем зрошення, який країна зараз використовує не більше ніж на 3-4%.

  Як ви ставитеся до технології мінімального обробітку ґрунту «no-till»?

  — Технологія «no-till» в Україні вимагає грамотного підходу. Якщо займатися цим серйозно, то потрібно і поля обов’язково вирівнювати, і ґрунт спеціально готувати. Тому справжнього «no-till» в Україні обмаль. Взагалі до цієї технології ставлюся добре і вважаю, що для частини низькопродуктивних площ – це єдино можливий варіант. У нас в компанії близько 3–5% земель під «no-till». Так, це не багато, але я думаю, що більше 10% і не буде. При цьому на тих площах, де вже впровадили цю технологію, компанія почала заробляти. А раніше це були ґрунти, де ми в кращому випадку виходили в нуль по рентабельності.

   У 2019 році в інтерв’ю нашому виданню ви говорили про плани ефективно приєднати до агрохолдингу новий підрозділ у Київській області. Наскільки це вдалося здійснити?

  — Приєднання київського кластера трохи затяглося. Ось коли ми прийняли рішення про те, що велика частина топ-менеджменту в київському активі буде з нашої старої команди, тоді, я вважаю, ми і наблизилися до завершальної стадії приєднання нового підрозділу. У 2021 році всі процеси, сподіваюся, остаточно завершимо.

  Окремо відзначу, що інтеграція була успішною саме завдяки формуванню команди переважно з кадрів нашого першого активу. Організація праці відразу налагодилась, а це в будь-якому виробництві – найголовніше.

  Компанія також планувала модернізувати елеватор у київському кластері, зокрема, збільшити потужності зберігання. Проєкт уже завершено? Чи є нові плани з модернізації елеватора?

  — Ми планували збільшити потужності зберігання до 50 тис. тонн. Модернізація елеватора передбачала дві стадії. Перша – це збільшення потужності відвантаження, для того щоб елеватор став маршрутним, щоб він зміг більше і швидше вантажити. По цьому пункту ми знаходимося майже на фініші. Наступний етап – це збільшення саме тоннажу.

  Розкажіть про роботу насіннєвих програм цього сезону в київському кластері. Які культури і на яких площах посіяні? Чи всі насіннєві посіви під зрошенням?

  — В основному вирощуємо насіння кукурудзи та соняшнику для Mas Seeds, Euralis і ВНІС – це наші основні партнери. Всі насіннєві посіви знаходяться під зрошенням, а вищеназвані компанії надають нам свої технології. У цій схемі ми, по суті, – руки, які повинні вчасно і правильно все зробити. І це дуже відповідально, оскільки вироблений нами товар виходить на ринок під брендом наших партнерів.

  Наскільки цікавий для вашої компанії вихід на IPO?

  — Це питання сьогодні не є для нас пріоритетним, але я вважаю, що з часом це цілком реально. Хоча за останні кілька років жодна українська компанія не вийшла на IPO. А ті агрохолдинги, які виходили на IPO, робили це або в Лондоні, або в Варшаві.

  В Україні практично відсутня культура інвестування у фондовий ринок. Ми в цьому плані на рівні Зімбабве і Буркіна-Фасо. Я думаю, що ми єдина європейська країна, яка не має розвиненого фондового ринку. Відповідно, у нас немає культури корпоративного управління в країні у великому масштабі. Є окремі холдинги, окремі компанії, які управляються за європейськими нормативами, але вони – швидше виняток з правил.

  IPO приносить більше грошей в компанію, і вона отримує можливість різко зростати, розвиватися. Це може бути нашим варіантом, враховуючи, що для акціонерів HarvEast – не основний бізнес. Якщо ми будемо готові, і акціонери схвалять істотне зростання компанії, то це можна буде здійснити, в тому числі і за рахунок IPO.

  Які інновації плануєте впровадити в компанії в 2020-2021 рр.?

  — На мій погляд, всі інновації сьогодні в українському сільському господарстві спрямовані на вирішення двох ключових завдань: боротьбу з неефективним використанням ресурсів і підвищення результативності бізнесу. Для вирішення першої ми застосовуємо безліч суперсучасних датчиків, моніторів, впровадили центри спостереження і керування, почали тотальну діджиталізацію. За другим напрямком займаємося точним землеробством: виконуємо диференційоване внесення добрив, більш точні аналізи ґрунту. В принципі, у нас пріоритет номер один на сьогоднішній день – це найбільш детальний аналіз полів із сіткою в 10 гектарів.

  Яким буде сільське господарство через 10-20 років?

  — Я думаю, що воно протягом 10 років зміниться не надто сильно. Напевно, з’являться електротрактори, адже створити і впровадити їх не складно, під них не потрібна особлива інфраструктура.

  Все буде рухатися в бік зменшення ручної праці, людського впливу. Уже з’явилися розкидачі, які самі враховують вітер, автоматично змінюють силу кидка, враховують рельєф поля. По всій техніці буде розміщуватися ще більше датчиків. Також в найближчому майбутньому на полях можуть з’явитися машини-автопілоти.

  Величезний потенціал у гідропоніки. Зараз, теоретично, з одного гектара гідропоніки можна отримувати врожай в десятки разів більше, ніж з ґрунту. Я думаю, що в найближчі 25–50 років цілком можливо знецінення землі як джерела виробництва агропродукції. Наприклад, сьогодні практично вся зелень, яка продається в Європі, вирощується на мінеральній ваті або кокосовій стружці в системах гідропоніки, в приміщеннях. А приміщення в рази менше полів, на яких все це можна було б виростити. Якщо на початку даний напрямок розвивався на високомаржинальних культурах: зелені, томатах, огірках, то з часом піде далі. Уже проводять відповідні досліди з пшеницею.

  Сучасне сільське господарство на 99% залежить від того, чи буде дощ, чи буде сонце, вітер і так далі. У гідропонній установці все це керовано. Тобто зовнішні чинники тут впливають на успіх лише на 3–10%. Ще 100 років, і я впевнений, що у нас будуть виключно біозаводи.

  Розкажіть, як любите проводити вільний час?

  — Діти, робота, спорт, подорожі – ось головне в моєму житті. Ділові зустрічі часом проводжу і в неділю. А можу, навпаки, узяти дітей в офіс. Коли ти керівник компанії, то у тебе особистий і робочий час змішуються. Подобається тобі це чи ні.

  У чому секрет вашого успіху? Як вдається поєднувати керівництво великим агробізнесом, роль голови родини і знаходити час для інших захоплень?

  — Секретів нема. Просто мені реально подобається моя робота, і я дуже люблю своїх дітей. Їм віддаю максимально багато часу, а інше витрачаю на спорт і захоплення. По можливості займаюся муай-тай, вейкбордингом і серфінгом.

  Остання прочитана книга: про що вона і чим привернула увагу?

  — Дуже сподобалося видання Lonely Planet – “Мрійники”. Це 34 розповіді відомих письменників про подорожі, які назавжди їх змінили. Книга чіпляє безліччю внутрішніх переживань авторів, вона більше емпірична, ніж сюжетна. Взагалі, коли їдеш в іншу країну, то бачиш, як ту ж саму проблему і ситуацію вирішують люди з абсолютно іншою свідомістю і менталітетом. У тебе народжуються десятки нових рішень, і це можливо тільки в подорожах.

  Яке хобі надихає найбільше?

  — Мені завжди був близьким спорт. Пам’ятаю такий період, коли я не займався, – було фізично і морально важко. Спорт – невід’ємна частина мого життя, починаючи з 5 років. Я вважаю, що багато в чому саме спорт допоміг мені досягти успіху в роботі. Тому що в бізнесі, як і в спорті, ти стаєш успішним за рахунок характеру, тренувань, таланту, і тільки тоді, коли ти перевершив себе, розширив межі своїх можливостей.

  Оригінал статті за посиланням.

  ПОПУЛЯРНЕ

  Повністю автоматизований відбір проб працює на двох елеваторах в Україні

  Система була розроблена і реалізована спеціалістами департаменту автоматизації KMZ Industries. Докладніше

  Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

  Випробування нової норії потужністю 175 т/год пройшли успішно

  Це вже друга норія, яка була розроблена спеціалістами технічного відділу нашого підприємства з початку повномасштабної війни, протестована та додана до нової продуктової лінійки транспортного обладнання, виготовлюваного KMZ Industries. Особливий акцент при розробці фахівці робили на ощадність в роботі із зерном. Докладніше

  Цього року певний обсяг кукурудзи не був своєчасно зібраний – і культура зимувала в полі. Чи є безпечним таке зерно? На що слід звернути увагу фермерам?

  Про досвід відновлення пошкоджених внаслідок війни елеваторів

  Спеціалісти, зокрема, радять власникам починати процес з ретельної фіксації збитків і наводять відповідні нормативні документи Докладніше

  ЕЛЕВАТОР НА ЛЬВІВЩИНІ

  У Львівській області розришено елеватор найбільшим силосом в лінійці Variant Agro Build. Докладніше

  Чернігівський елеватор з Донецьким корінням

  Елеваторний комплекс ТОВ «Ім. Шевченка», що у Чернігівській області укомплектовано елеваторним обладнанням лінійки Variant Agro Build.
  Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше

  USAID оголосила про нову програму: співфінансуватимуть проєкти з підтримки переробки зернових, олійних та бобових культур

  СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

  ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
  ВТІЛЕНО В СВІТІ

  Поділитися:
  Відправити посилання
  на цю сторінку: