Що робити з урожаєм ріпаку
11.07.2019
Костянтин Дяченко, представник компанії KMZ Industries по південному регіону
Коментар для видання «Агробізнес Сьогодні».
Сушіння та зберігання ріпаку – надзвичайно відповідальний процес. Вологе насіння з великим відсотком олії має значний ризик самозаймання. А сушити його треба дуже обережно, аби не згорнувся білок.
Ось деякі базові правила.
- Велика увага приділяється попередньому очищенню. Найкраще підійде очисна машина, що комбінує механічне просівання та очищення повітряним потоком.
- Продуктивність сушарки під час роботи з ріпаком на 60–70% нижча порівняно з сушінням зернових. Температура агенту сушіння має бути не більше +50 °С, аби культура не втратила життєздатності. Цьогоріч, з огляду на спекотну погоду і невелику вологість ріпаку, деякі наші клієнти взагалі завантажують цю культуру в зерносушарку і просто продувають зовнішнім повітрям без підключення агенту, аби зняти 1,5-2% вологості. Чим нижчий вміст вологи, тим нижчою повинна бути температура сушіння. Ріпак віддає вологу швидше, ніж зернові, – це потрібно враховувати у разі визначення режиму роботи сушарки.
- Щоб зберегти якість насіння, після сушіння ріпак потрібно обов’язково охолодити до температури 15–20 0С.
- Велику партію ріпаку сформувати доволі складно: зберігання без сушіння навіть незначний час несе небезпеку втрати якості. Тож часто його сушать порційно, а не в потоці.
- Система вентиляції зерносушарки повинна бути обладнана актуаторами (заслонками) для регулювання ступеню розрідження повітря. Насіння ріпаку має невелику вагу і за потужної вентиляції просто видуватиметься на вулицю. У наших зерносушарках Brice-Baker такі актуатори швейцарського виробника Belimo розташовані на стінових панелях – для зручності експлуатації та обслуговування.
- Базова вологість ріпаку – 8%. Проте наші клієнти часто залишають її на рівні 8,5% для закладання в силоси. Там за спекотної погоди культура підсихає іноді й до 7,5%, тож щоб довести її до потрібних для відвантаження 8%, силоси активно вентилюють вночі.
- До речі, вентиляція має бути особливо потужною. Ріпак – дрібна культура, відстань між насінням дуже мала, тож потрібен більший потік повітря, щоб провентилювати.
- Для зберігання ріпаку в силосах потрібні спеціальні аероднища – решітки з діаметром отворів 1,5 мм. Базові секції аероднища мають отвори досить великого розміру, тож без спеціальної дрібної решітки будуть певні втрати за рахунок потрапляння продукту в аероканали.
- Зазвичай ріпак у силосах довго не зберігають – максимум місяць-півтора. Далі відвантажують, щоб звільнити місце для ранніх зернових.
Джерело за посиланням.