30.12.2020
Ви рішуче налаштовані на зведення власного зерносховища, або ж ідея поки лише жевріє на горизонті й усе більше приваблює безліччю переваг такої інвестиції. Водночас ви розумієте, що будь-яке будівництво – процес непростий, а вже будівництво елеваторного комплексу, навіть, наприклад, і невеликого масштабу, – непростий удвічі. Куди звертатиметесь, із чого починатимете? Напевно, як і більшість, спершу дізнаєтеся порядок цін на ринку. А далі запитаєте порад у досвідчених колег, що вже мали справу із таким будівництвом. У відповідь почуєте безліч історій і рекомендацій, кожна з яких не буде схожа на попередню.
Перша і, напевне, найважливіша умова безпомилкового будівництва ідеального зерносховища – обов’язкове проходження усіх етапів, до того ж, у правильній їх послідовності. І саме це золоте правило зазвичай порушують, вважаючи деякі функції чи етапи будівництва менш важливими чи й навіть просто формальними. Водночас їхня необхідність безліч разів доведена практикою, і кожен своєю чергою страхує іншого і дозволяє уникнути безлічі великих і малих помилок.
Отже, як виглядає зразкове будівництво по етапах, в деталях і без помилок?
Саме так, усе починається з проєкту, і кожний наступний етап базується тільки на ньому. Це, крім іншого, дозволить завершити будівництво точно в строк, а ще – зекономити на капітальних інвестиціях, а в подальшому і на експлуатаційних витратах.
Не будемо сперечатися – ціна має значення. Але не лише від неї, і тим паче не від продуктивності обладнання чи ємностей і потужностей в тоннах, метрах кубічних тощо треба відштовхуватися. Повірте, як тільки ви почнете розмову із відповідальним виробником обладнання – що бажає не лише якнайшвидше продати, а й прагне встановити партнерські відносини і мати можливість подальшого співробітництва – спливуть не менш важливі для правильного будівництва і розвитку вашого бізнесу питання.
Планується новий об’єкт або ж модернізацію вже існуючого? Яка задача стоятиме перед вашим елеватором: перевантажуватимете через свій елеватор зерно як трейдер чи ж використовуватиме зерносховище виключно для власних потреб? Під які культури, під яку кількість класів плануються ємності? Чи потрібне вам попереднє зберігання вологого зерна перед очищенням і сушінням? Хочете економити за рахунок сушіння на альтернативному паливі, а чи маєте його вдосталь у власному господарстві? І багато-багато інших. І лише з огляду на відповіді триватиме кропіткий процес підбору необхідних вам потужностей зберігання і обладнання відповідної продуктивності.
Як знайти відповідального виробника? Запитуйте об’єктивні відгуки у тих, хто вже будувався, ваших колег, сусідів. Зустрічайтеся із виробниками, ставте питання – чим більше, тим краще. Вже по тому, як вам відповідатимуть, зрозумієте, чи чують ваші потреби чи ж просто нав’язують власне рішення.
Відвідайте виробництво – ви знайдете там багато цікавої інформації в елеваторній царині й навіть побачите на власні очі момент народження вашого зерносховища. Добре, якщо обладнання виробника експлуатується на різних об’єктах вже давно – так ви будете впевнені в його надійності без ризику вкласти інвестиції в недовговічний продукт. Зручно, і коли один виробник може не лише виготовити обладнання, а ще й змонтувати його, автоматизувати, навчити ваш персонал і забезпечувати подальший сервіс. Це і відповідальність більша, і більше задач, так би мовити, на одні плечі, без необхідності узгоджувати питання з безліччю контрагентів, якими і без того рясніє елеваторне будівництво.
Окреме питання економії під час придбання елеваторного обладнання. Вона, до речі, не завжди буває шкідливою. На прохання замовника виробник може оптимізувати певні моменті в проєкті – чи з точки зору кількості обладнання, чи технології, чи принаймні просто зекономити, не погіршуючи якості та функціоналу. Наприклад, для елеваторів, де транспортери працюватимуть лише у сезон, а не у форматі 365х24х7, можна обрати більш доступні за ціною мотор-редуктори українського виробництва. У випадку якщо зерносховище розташовуватиметься не поблизу водойм або складів з мінеральними добривами чи хімічними виробництвами, достатньо вибрати обладнання з оцинкованої сталі з покриттям не більше 275 г/м2 – такого шару цинку буде достатньо для експлуатації в цих умовах понад 30 років. До речі, що стосується силосів, найбільш вигідні в перерахунку вартості на тонну зберігання – ємності, в яких висота співпадає з діаметром.
Як ще грамотно зекономити? Проводьте тендери на всі види робіт. Увесь комплекс технологічного обладнання краще замовляйте у одного постачальника – в такому випадку він надасть вам хорошу знижку і нестиме відповідальність за все обладнання зерносховища. А якщо ваш вибір – на користь українських виробників, то отримаєте ще й державну компенсацію 25% вартості робіт і обладнання.
Де економити категорично не радимо? На якості обладнання, зокрема, металу. Силоси ми, наприклад, виготовляємо виключно з європейської оцинковки: шведської – виробництва SSAB, австрійської – Voestalpine та Wupperman, німецької TyssenKrupp. Ніколи не економте й на ключових деталях транспортного обладнання, на які припадає найбільше навантаження. Бо, знову ж таки, можна на норії зекономити 10 чи 15%, а вона потім стане в якийсь важливий момент, і виллється це у простій усього транспорту, сушарки тощо. Нерозумна економія – це аж ніяк не економія.
Тут в першу чергу слід нагадати про важливість надійних підрядників, якісний «правильний» бетон, на якому теж ні в якому разі не варто економити (це основа, до якої кріпитиметься все технологічне обладнання: чим вона міцніша – тим довше воно працюватиме), обов’язкові авторський і технічний нагляди, поетапне приймання робіт, у тому числі прихованих. А ще не зайвим буде згадати найрозповсюдженіші помилки, яких варто уникати.
Буває також, що проєктувальник, коли проєктує частину залізобетонних конструкцій, закладає в місці встановлення анкерних шпильок армування, через яке згодом неможливо просвердлити отвір саме в тому місці, де це необхідно. Усе це через те, що розробник не враховує діаметр розташування анкерних шпильок, який вказаний у завданні на фундамент. Бур свердлильної установки потрапляє в арматуру і йде вбік або швидко виходить із ладу. Тому важливо дуже ретельно вивчати документацію заводу-виготовлювача і не нехтувати дрібницями!
Радимо замовляти його виконання бригадами виробника. Це і наявність обладнання, що потрапляє під дію спеціальних норм, і максимальна безпека, і мінімальні терміни, і оптимальна організація робіт на будмайданчику, і зрештою – така важлива гарантія на обладнання від виробника. Варто сказати, послуга ця останнім часом все більш популярна, і все більше клієнтів запитують, чи й ми також монтуємо обладнання: лише за останній місяць, наприклад, було задіяно 150 монтажників і шефмонтажників нашого заводу на об’єктах у семи областях України.
Якщо ж вирішили ризикнути і довірити монтаж стороннім бригадам – радимо взяти хоча би послугу шефмонтажу від виробника: так ви будете впевнені, що на майданчику є спеціаліст, який допоможе прочитати креслення, відповість на запитання, а виробник надасть гарантію на своє обладнання. Адже самостійна робота неспеціалізованих бригад, що і елеватор часто бачать уперше, – це завжди ризик недотримання технології збірки та помилки, через що іноді навіть доводиться наново збирати обладнання. А ще – зірвані строки і фатальні порушення правил безпеки на будмайданчику.
Її можливості для елеваторів сьогодні справді величезні. Від відстеження роботи зерносховища із будь-якої точки світу, де є інтернет, чи власного чат-боту, що за вашим бажанням надсилатиме сповіщення у разі аварійної події або ж детальні меседжі про кожний рух на вашому об’єкті – до навчання елеваторного обладнання через застосування нейронної мережі для досягнення найвищого рівня диджіталізації і головної мети – повністю безлюдного зерносховища. Це те, що ми нині активно впроваджуємо в Україні, й що зараз, в умовах пандемії, набуває все більшої актуальності для елеваторів.
Звісно, великі холдинги з розгалуженою мережею і віддаленістю офісів від об’єктів значення автоматизації усвідомлюють добре. Не відстають від них і зерносховища середнього розміру, використовуючи її в тому числі для досягнення амбітних цілей збільшення масштабів елеваторного бізнесу. Що стосується фермерів, трапляється, вони вважають значення автоматизації аж надто перебільшеним чи й навіть такою собі нав’язаною виробником обладнання надбудовою. Насправді для них це не лише експлуатаційна зручність і максимальний контроль за процесами. Завдяки автоматизації в рази знижується потреба у спеціалістах (про проблему дефіциту кваліфікованих кадрів на елеваторах знає кожен). До того ж, чим менше задіяний людський фактор – тим менше помилок, тим ціліше обладнання, в яке ви інвестували, і вища якість продукції, яку обробляєте. А окупність автоматизованого елеватора на півтора роки швидша, ніж аналогічного, але неавтоматизованого. Погодьтеся, вагомий аргумент, як для інвестора.
Що би ви не вирішили, у будь-якому разі радимо одразу робити проєкт на повну автоматизацію, а вже реалізовувати її можна поступово. Це і кошти зекономить в майбутньому, і дасть повне розуміння усієї задачі, і вже на перших етапах дозволить закласти «фундамент» під майбутнє розширення функціоналу.
Як можна раніше визначайте ключових відповідальних осіб на вашому підприємстві. Головний інженер, головний енергетик тощо – їх потрібно наймати вже на початковому етапі будівництва, щоб вони обов’язково брали в ньому участь, бачили все на власні очі. Адже насправді процес монтажу, пусконалагодження тощо – і є таким собі курсом молодого бійця, тим необхідним мінімумом навчання, який потрібен персоналу елеватора. Якщо є така можливість, не відкидайте і допомогу виробника обладнання у цьому питанні. А підбиваючи підсумки сказаного, ще раз закликаємо вас дотримуватися обов’язкових етапів і необхідних функцій, бажаємо вам відповідальних підрядників і безпомилкового будівництва.
Автор – Руслан Демчук, регіональний менеджер зі збуту KMZ Industries (Facebook, Linkedin).
Стаття опублікована у 12 номері журналу «Пропозиція» за 2020 рік
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В