Завантаження

  UA

  Азбука елеватора
  Азбука елеватора

  Безпека елеватора

  29.07.2020

  Безпечний елеватор – це безпечне обладнання

  При виборі обладнання обов’язково звертайте увагу на наявність майданчиків відпочинку, люка обслуговування зачисного шнека, дахової драбини, відповідність естакади нормам щодо ширини проходів, наявність решіток на оглядових люках, захищеність рухомих частин обладнання тощо.

  Адже на український ринок ще й досі постачається багато елеваторного обладнання, яке не відповідає  чинним нормам охорони праці. Через це воно виглядає трохи привабливішим у ціні (насправді зекономити вдасться не більше 1–3%), проте може стати причиною плачевних наслідків. Будьте пильні!

  Кожна деталь при виборі обладнання гарантуватиме безпеку та комфорт подальшої роботи чи ж, навпаки, стане проблемним місцем зерносховища.

  Поради досвідченого елеваторника:

  1. Очищувати зерносушарку від пилу, що збирається в шахті, потрібно регулярно – незалежно від того, оснащена вона ефективною системою аспірації чи більш доступним за ціною пилопригніченням. Для цього зерносушарки обладнують внутрішніми майданчиками обслуговування: і від того, чи будуть вони достатньо широкими, залежатиме зручність операції, яку щоразу мають проводити ваші співробітники.
  1. У транспортному обладнанні, наприклад, мотор-редуктори можна встановлювати паралельно до обладнання чи ж перпендикулярно. У другому випадку вашим працівникам доведеться щоразу переступати через них, а на висоті це робити дуже незручно і головне –  небезпечно.
  2. Ще яскравий приклад, у що може вилитися нерозумна економія. Привод мотор-редуктора норії можна під’єднати через порожнистий вал, а можна за допомогою МУВП – муфти пружної втулочно-пальцевої. Якщо вам знадобиться провести ремонт мотор-редуктора, то щоб від’єднати для цих цілей його від норії, у першому випадку треба буде кувалдою вибивати редуктор із вала (а вага його іноді сягає і 100 кг!). У другому ж –  достатньо усього лиш відкрутити з десяток шурупів. Як думаєте, що безпечніше буде робити на висоті?

  Безпечний елеватор – це безпечний монтаж

  Це той випадок, де надважливо працювати виключно з професіоналами, що спеціалізуються саме на монтажу елеваторів. «Дружба» з випадковими будівельними бригадами, які зерносховище бачать уперше, може закінчитися не лише зривом строків і фінансовими втратами. Найгірше – під час такого монтажу можуть постраждати люди.

  Візьмемо хоча б спеціальне оснащення, яке мають лише професійні монтажні бригади. Цей такелажний пристрій потрапляє під дію спеціальних норм — «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 19.01.2018 №62. За законом, таке оснащення має бути виготовлене за конструкторською документацією, введене в експлуатацію, проходити обов’язкові випробування й технічний огляд: адже саме від його якості залежить, чи буде взагалі змонтований силос, а найголовніше — безпека людей.

  А ще таке оснащення потрібно правильно підібрати для  кожного конкретного монтажу –  виключно розрахунковим методом під час розробки проєкту виконання робіт. Якщо ж неправильно розрахувати вагу обладнання, яке потрібно підіймати, не виконати передбачену проєктом фіксацію оснащення – аварія неминуча.

  Безпечний елеватор – це безпека під час експлуатації

  Найсерйозніші ризики на вже діючому елеваторі: падіння в зерно, падіння з висоти або в завальну яму, потрапляння частин одягу, ніг і рук у рухомі механізми.

  Травми та навіть летальні випадки трапляються, коли лагодити обладнання береться робітник без відповідної кваліфікації, коли приступають до ремонту, не знеструмивши обладнання, або експлуатують його несправним.

  Спричинити падіння силосів і наразити на ризик працівників може й неправильне завантаження й вивантаження зерна в ємності. Небезпечна також експлуатація силосу із сировиною більшої насипної щільності від максимально допустимої за паспортом обладнання.

  Серед найпоширеніших причин пожеж на елеваторі: потрапляння металевих предметів на робочі органи вентиляторів, завали норії, обриви норійної стрічки й несправності електрообладнання.

  Спричинити пожежу може й недостатнє очищення зерносушарки, як того вимагає регламент, сушіння надто засміченого зерна і, звісно ж, людський чинник, що часто стає причиною порушення правил експлуатації цього обладнання. Наприклад, коли оператор намагається самостійно розв’язувати проблему з тлійним зерном і наражається на ризик отруїтися чадним газом.

  Безпечний елеватор – це навчений персонал

  Саме непідготовлені працівники найчастіше порушують виробничі процеси й правила охорони праці, виводять із ладу обладнання і головне – самі наражаються на небезпеку.

  У питанні навчання допомогти може і виробник обладнання. KMZ Industries, наприклад, проводить обов’язкове безкоштовне навчання персоналу замовника в період монтажу, під час налагодження нового обладнання. А коли вводимо в експлуатацію зерносушарку Brice-Baker нашого виробництва, то крім власних спеціалістів запрошуємо досвідчених майстрів-зерносушарників з елеваторів, де вже експлуатується це обладнання.

  Безпечний елеватор – це автоматизований елеватор

  • Максимально знижується потреба втручання людини у виробничі процеси.
  • Зменшується кількість персоналу, необхідна для обслуговування зерносховища.
  • Завдяки автоматиці та віддаленому управлінню працівникам не потрібно весь час знаходитися на висоті чи біля небезпечного обладнання , що значно знижує ризики травмування.
  • Автоматика вчасно просигналізує про можливі проблеми з обладнанням, заздалегідь попередить про необхідність огляду й можливу потребу в заміні деталей і нагадає про плановий ремонт. Це допоможе не лише вчасно замовляти запасні частини для ремонтів й уникати простоїв і фінансових втрат від них, а й запобігати аваріям і травмуванню людей.

  Так само найбезпечніша зерносушарка – це автоматизована зерносушарка. Для прикладу, зерносушарка Brice-Baker оснащена датчиками вхідного та вихідного рівнів вологості зерна: тож робітникам не потрібно перевіряти її у вивантажувальному бункері чи, тим більше, підійматися наверх. За допомогою датчиків тут також визначається запиленість у зоні агента сушіння і в зоні охолодження, вібрація обладнання. А завдяки датчикам перегрівання обладнання автоматично вимкнеться, якщо температура в зерносушарці буде вищою за максимально допустиму.

  Безпечний елеватор – це «доглянутий» елеватор

  Обов’язково проводьте 3 типи регулярних оглядів: щоденний, плановий і міжсезонний. Дотримуйтеся відповідних процедур, заздалегідь плануйте ремонти. Не доводьте обладнання до критичного стану й не наражайте на небезпеку працівників.

  Можна запросити для огляду і сервісну бригаду виробника – професійний погляд незацікавлених у приховуванні недоліків спеціалістів допоможе виявити огріхи в експлуатації й запропонувати коригувальні дії.

  Наразі зерносховища все частіше практикують передачу сервісного обслуговування елеватора на аутсорс  (KMZ  Industries, наприклад, забезпечує сервіс елеваторів з обладнанням різних виробників). Це дозволяє власнику повністю передати профілактику, техобслуговування та необхідні ремонти у відповідальність висококваліфікованих зовнішніх фахівців – щоб запобігти несправностям і простоям обладнання, уникнути фінансових втрат і ризику травмування працівників.

  Безпечний елеватор – це відповідальний бізнес

  Концепція соціально відповідального бізнесу, необхідність дбати про імідж підприємства й тенденції останніх років спонукають власників елеваторів все більше дбати про безпеку й навіть комфорт працівників.  Резюмуючи сказане, головні поради тут такі:

  • Обирайте якісне обладнання, виготовлене тільки відповідно до чинних українських стандартів і норм охорони праці, зважайте на важливі для комфортної та зручної роботи деталі.
  • Суворо контролюйте дотримання правил охорони праці на вашому підприємстві.
  • Навчайте персонал: як під час уведення елеватора в експлуатацію, так і далі, кожних 1–2 роки.
  • Обирайте максимально автоматизоване обладнання, за потреби розширюйте базовий пакет автоматизації додатковими опціями безпосередньо під завдання вашого елеватора.
  • Монтаж, обслуговування, огляди та ремонт обладнання довіряйте лише професіоналам.

  І тоді ваш елеватор буде по-справжньому безпечним, а бізнес – відповідальним!

  Автор – Борис Рибачук, заступник генерального директора з розвитку KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

  ПОПУЛЯРНЕ

  Хліб-Агро

  Кожне господарство має свою унікальну історію, не схожу на інші, і за кожною обов’язково стоїть особиста історія фермера та його сім’ї. Шлях до успіху власника ФГ «Хліб-Агро» Володимира Ткаченка був непростим і, можна сказати, відбувся швидше «всупереч», ніж «завдяки». Докладніше

  Унікальний стрічковий транспортер для зерна

  Нещодавно KMZ Industries представив ринку ще одну свою нову розробку – унікальний стрічковий транспортер для зерна (або стрічковий конвейєр) закритого типу. Докладніше

  Глобальне розширення виробництва: на завод KMZ Industries переїздить обладнання елеваторного напрямку «Варіант Агро Буд»

  Після об’єднання у квітні цього року KMZ Industries та елеваторного напрямку «Варіант Агро Буд» виробничі майданчики обох заводів поєднуються в єдине виробництво/ Докладніше

  ЕФЕКТИВНІСТЬ ШАХТНОЇ ЗЕРНОСУШАРКИ

  Забезпечення відповідної якості зневоднення зерна потребує вправного використання наявної сировини та обладнання. Зменшення втрат та витрат, або раціональне використання ресурсів, – це не гасло, це підґрунтя сталого розвитку підприємства. Докладніше

  ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНА ТА ЯК ПРАЦЮЄ СИСТЕМА МОНІТОРИНГУ ОБЛАДНАННЯ НА ЕЛЕВАТОРІ

  У цій статті докладно розглянемо, як відпрацьовує система автоматизації елеваторів від KMZ Industries за другим завданням – в аварійних та передаварійних ситуаціях. Докладніше

  DANUBE OIL COMPANY SRL

  Для нового олійнопресового заводу в Молдові KMZ Industries виготовила та змонтувала силоси. Докладніше

  Досвід екплуатації фермерським господарством

  Зерносушарки на альтернативі стають все більш популярними. 40% наших клієнтів вже обрали сушарки з теплогенератором. Серед них – СФГ «Юлія» що на Черкащині. Докладніше

  Ірина Редченко: «Якщо все зроблено правильно і довіряєш колегам – брати на себе відповідальність нескладно»

  Спілкуємося з керівницею технічного відділу Іриною Володимирівною Редченко в рамках проєкту «Обличчя заводу»/ Докладніше
  СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

  ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
  ВТІЛЕНО В СВІТІ

  Поділитися:
  Відправити посилання
  на цю сторінку: