29.07.2020
При виборі обладнання обов’язково звертайте увагу на наявність майданчиків відпочинку, люка обслуговування зачисного шнека, дахової драбини, відповідність естакади нормам щодо ширини проходів, наявність решіток на оглядових люках, захищеність рухомих частин обладнання тощо.
Адже на український ринок ще й досі постачається багато елеваторного обладнання, яке не відповідає чинним нормам охорони праці. Через це воно виглядає трохи привабливішим у ціні (насправді зекономити вдасться не більше 1–3%), проте може стати причиною плачевних наслідків. Будьте пильні!
Кожна деталь при виборі обладнання гарантуватиме безпеку та комфорт подальшої роботи чи ж, навпаки, стане проблемним місцем зерносховища.
Це той випадок, де надважливо працювати виключно з професіоналами, що спеціалізуються саме на монтажу елеваторів. «Дружба» з випадковими будівельними бригадами, які зерносховище бачать уперше, може закінчитися не лише зривом строків і фінансовими втратами. Найгірше – під час такого монтажу можуть постраждати люди.
Візьмемо хоча б спеціальне оснащення, яке мають лише професійні монтажні бригади. Цей такелажний пристрій потрапляє під дію спеціальних норм — «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 19.01.2018 №62. За законом, таке оснащення має бути виготовлене за конструкторською документацією, введене в експлуатацію, проходити обов’язкові випробування й технічний огляд: адже саме від його якості залежить, чи буде взагалі змонтований силос, а найголовніше — безпека людей.
А ще таке оснащення потрібно правильно підібрати для кожного конкретного монтажу – виключно розрахунковим методом під час розробки проєкту виконання робіт. Якщо ж неправильно розрахувати вагу обладнання, яке потрібно підіймати, не виконати передбачену проєктом фіксацію оснащення – аварія неминуча.
Найсерйозніші ризики на вже діючому елеваторі: падіння в зерно, падіння з висоти або в завальну яму, потрапляння частин одягу, ніг і рук у рухомі механізми.
Травми та навіть летальні випадки трапляються, коли лагодити обладнання береться робітник без відповідної кваліфікації, коли приступають до ремонту, не знеструмивши обладнання, або експлуатують його несправним.
Спричинити падіння силосів і наразити на ризик працівників може й неправильне завантаження й вивантаження зерна в ємності. Небезпечна також експлуатація силосу із сировиною більшої насипної щільності від максимально допустимої за паспортом обладнання.
Серед найпоширеніших причин пожеж на елеваторі: потрапляння металевих предметів на робочі органи вентиляторів, завали норії, обриви норійної стрічки й несправності електрообладнання.
Спричинити пожежу може й недостатнє очищення зерносушарки, як того вимагає регламент, сушіння надто засміченого зерна і, звісно ж, людський чинник, що часто стає причиною порушення правил експлуатації цього обладнання. Наприклад, коли оператор намагається самостійно розв’язувати проблему з тлійним зерном і наражається на ризик отруїтися чадним газом.
Саме непідготовлені працівники найчастіше порушують виробничі процеси й правила охорони праці, виводять із ладу обладнання і головне – самі наражаються на небезпеку.
У питанні навчання допомогти може і виробник обладнання. KMZ Industries, наприклад, проводить обов’язкове безкоштовне навчання персоналу замовника в період монтажу, під час налагодження нового обладнання. А коли вводимо в експлуатацію зерносушарку Brice-Baker нашого виробництва, то крім власних спеціалістів запрошуємо досвідчених майстрів-зерносушарників з елеваторів, де вже експлуатується це обладнання.
Так само найбезпечніша зерносушарка – це автоматизована зерносушарка. Для прикладу, зерносушарка Brice-Baker оснащена датчиками вхідного та вихідного рівнів вологості зерна: тож робітникам не потрібно перевіряти її у вивантажувальному бункері чи, тим більше, підійматися наверх. За допомогою датчиків тут також визначається запиленість у зоні агента сушіння і в зоні охолодження, вібрація обладнання. А завдяки датчикам перегрівання обладнання автоматично вимкнеться, якщо температура в зерносушарці буде вищою за максимально допустиму.
Обов’язково проводьте 3 типи регулярних оглядів: щоденний, плановий і міжсезонний. Дотримуйтеся відповідних процедур, заздалегідь плануйте ремонти. Не доводьте обладнання до критичного стану й не наражайте на небезпеку працівників.
Можна запросити для огляду і сервісну бригаду виробника – професійний погляд незацікавлених у приховуванні недоліків спеціалістів допоможе виявити огріхи в експлуатації й запропонувати коригувальні дії.
Наразі зерносховища все частіше практикують передачу сервісного обслуговування елеватора на аутсорс (KMZ Industries, наприклад, забезпечує сервіс елеваторів з обладнанням різних виробників). Це дозволяє власнику повністю передати профілактику, техобслуговування та необхідні ремонти у відповідальність висококваліфікованих зовнішніх фахівців – щоб запобігти несправностям і простоям обладнання, уникнути фінансових втрат і ризику травмування працівників.
Концепція соціально відповідального бізнесу, необхідність дбати про імідж підприємства й тенденції останніх років спонукають власників елеваторів все більше дбати про безпеку й навіть комфорт працівників. Резюмуючи сказане, головні поради тут такі:
І тоді ваш елеватор буде по-справжньому безпечним, а бізнес – відповідальним!
Автор – Борис Рибачук, заступник генерального директора з розвитку KMZ Industries (Facebook, Linkedin)
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В