Завантаження

    UA

    Азбука елеватора
    Азбука елеватора

    Узагальнення знань про експлуатацію силосів: обстеження металевих силосів

    16.05.2022

    У попередніх статтях ми говорили про експлуатаційну безпеку елеватора та детально про перелік робіт на кожному з етапів догляду за металевими силосами: при плановому/сезонному огляді, моніторингу, плановому/позаплановому обстеженні.

    Якщо ви виявили бажання та маєте наміри провести обстеження металевих силосів, я його вітаю. Саме тому далі поговоримо, на що звернути увагу при спілкуванні з підрядником.

    Хто має право проводити обстеження металевих силосів?

    Офіційне фахове обстеження виконують фахівці із кваліфікаційним посвідченням «ЕКСПЕРТ» у галузі «Технічне обстеження будівель і споруд». Такі посвідчення видаються Атестаційною архітектурно-будівельною комісію. На офіційних сайтах Ви можете перевірити статус, кваліфікаційний рівень та спеціалізацію фахівців-експертів.

     Наголошую, що важливими є не тільки назва або попередній досвід організації, до якої ви звертаєтесь, а й наявність тих фахівців, які сформували цей досвід.

    Відома істина: яке ТЗ – такий і результат

    Кожен із нас волів би займатися лише тими справами, на яких ми знаємося найбільше, а все інше віддати спеціалістам у своїй справі. Проте якщо повністю віддати завдання на відкуп підряднику, то є ризик отримати результат, який хоче підрядник, а не ви. Тому хочете чи ні, але доведеться хоч трохи розібратися.

    Пропоную вам у перемовинах із підрядником йти за таким сценарієм формування детального технічного завдання на обстеження елеваторного обладнання:

    1. Ви як керівник/власник елеватора формуєте перелік завдань/результатів обстеження, які ви б хотіли отримати.
    2. Підрядник зі свого боку коментує їх, розширює, деталізує, а може, і видаляє невідповідності, на його погляд.
    3. Ви не соромитеся та ставите питання щодо всього, що є не зрозумілим  у такій деталізації.
    4. І так далі. Пункти 2 та 3 будуть повторюватись, аж поки не дійдете розуміння, що обидві сторони розуміють однаково всі завдання, і саме це записано на папері – у додатку «Програма обстеження» до угоди.

    «Програма обстеження» – це організаційно-методичний документ, яким визначаються мета обстеження об’єкту, послідовність, види та обсяги робіт, що мають бути виконані, умови і терміни їх виконання, звітність, а також порядок забезпечення і проведення випробувань.

    Скільки може тривати обстеження металевих силосів?

    Повний перелік робіт, які входять до обстеження силосів, допоможе вам зорієнтуватись у строках його виконання та вартості. Отже, фахівці повинні виконати:

    1. Підготовчі роботи. Вони включають ознайомлення з об’єктом (умовами та режимом роботи, умовами обстеження в натурі), ознайомлення/вивчення наявної технічної документації, аналіз результатів періодичних оглядів та моніторингу за силосом.
      1. Зауважте, якісне обстеження можливо за умови очищення конструкції від продуктів зберігання, пилу, виробничих забруднень тощо. Визначте, хто це зробить до початку робіт.
      2. Встановлення підмостків, будівельних збірно-розбірних конструкцій/башт, інших пристосувань, а також можливість застосування механізованих автопідйомників, автовишок тощо надає кращий доступ для огляду силосу та різної мобільності для виконавців. Погодьте перелік заходів із техніки безпеки для забезпечення огляду в умовах договору.
    2. Ретельне візуальне обстеження. До нього входять:
      1. пошук, опис, фотофіксація, схеми та ескізи пошкоджень, що видимі та виявлені;
      2. невідповідності до креслень або умов нормальної експлуатації.
    3. Обмірні/вимірювальні робіти, інструментальне обстеження. На цьому етапі визначаються фактичні геометричні параметри силосу, які фіксуються у схемах, обмірних кресленнях тощо.
    4. Уточнення фактичних та прогнозування майбутніх навантажень, впливів і умов експлуатації.
    5. У разі виявлення відхилень (прогини, крени, вигини) від вимог експлуатаційної документації або нормативних документів, а також за наявності дефектів та пошкоджень (часткова або повна втрата стійкості перерізу деталей, наявність шпарин, розривів), що зніжують міцність конструкцій силосу, додатково потрібно застосовати:
      1. Методи неруйнівного або руйнованого контролю. Наприклад, ультразвукове обстеження зварних з’єднань, щоб відшукати приховані дефекти чи визначити фактичні фізико-механічні властивості металу тощо.
      2. Виконати перевірочні розрахунки несної спроможності металевих конструкцій силосів з урахуванням фактичного зносу металу, виявлених недосконалостей. З‘ясувати, чи відповідають вони фактичним та/або проєктним вимогам.
    6. Узагальнення вищевикладеного обсягу робіт, визначення ступеню зносу, класифікація технічного стану силосу та надання висновку щодо експлуатаційної придатності силосу. Рекомендації щодо підсилення або заміни окремих деталей та/або вузлів силосу.

    У складних випадках строк виконання робіт з обстеження силосу може бути подовжений, щоб розробити конструктивні рішення та креслення, які підсилять металоконструкції. Це доцільно робити із залученням постачальника та/або проєктувальника силосу.

    • Зауважте: виконання робіт з відновлення та/або підсилення конструкцій силосу краще зробити на умовах авторського нагляду з боку розробника силосу та на підставі розробленого та погодженого проєкту виконання робіт. Проєкт виконання  робіт  може бути розроблено проєктантом ремонтних  рішень (необхідно  мати відповідний  сертифікат) або  організацією, яка проводить  роботу.

    Задля вашої безпеки тимчасові пристрої або пристосування для виконання демонтажу-монтажу деталей силосу та проведення робіт з підсилення існуючих конструкцій силосу повинні бути зроблені відповідно до документації та креслень, які розроблені відповідальним досвідченим та атестованим конструктором.

    Нюанси складних випадків обстеження силосів

    Обстеження з перевіркою працездатності – це контрольоване пробне навантаження згідно з рекомендаціями проєктувальника/постачальника силосу.

    Його доцільно проводити, коли відбулись невивчені або непрогнозовані впливи на силоси:

    • Після проведення ремонтно-відновлювальних робіт.
    • Після модернізації силосу й приведення його у відповідність до нових технічних та/або технологічних вимог і норм тощо.
    • При природних катаклізмах або після техногенних аварій.
    • Після бойових дій із застосуванням боєприпасів об’ємного вибуху (об’ємно-детонуючих) в безпосередній близькості від об’єкту.
    • За підозри або за наявності свідчень, що ударна хвиля проходила скрізь елеватор, проте не завдала руйнувань.

    Не зайвим буде до початку завантаження зерном для випробування провести перевірку на водонепроникність дахів за допомогою подачі води.  

    • За відсутності вимог до перевірки герметичності даху силосу в експлуатаційній документації випробування на водонепроникність дахів всіх типів необхідно проводити при температурі не нижче +5 °С. Водонепроникність похилих дахів перевіряють методом поливки водою поверхні покрівлі й місць стиків з інтенсивністю не більше 10 літрів у хвилину на 1 квадратний метр поверхні даху. Огляд для виявлення протікання слід виконувати під час проливання і протягом 30 хвилин після закінчення випробування.
    • Подивіться, як відбувалась перевірка герметичності на одному з об‘єктів KMZ Industries.

    Ознайомтеся з порядком здійснення первинного завантаження силосів виробництва KMZ Industries.

    Виходячи з наведеного переліку робіт, очевидно, що ці роботи з обстеження металевих силосів не можуть бути виконані за декілька годин. Строк виконання залежить від багатьох організаційних чинників та професійних навичок фахівців.

    Вартість обстеження силосів може бути договірною. Вона також може бути розрахована відповідно до нормативів витрат праці на роботи з оцінки технічного стану металевих конструкцій будівель і споруд.

    Автор – Роман Штельмах, директор департаменту клієнтського сервісу KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

    ПОПУЛЯРНЕ

    Розширили потужності елеватора на Полтавщині більш як на 10 тис. тонн зберігання

    Завершуємо монтажні роботи на елеваторному комплексі в Полтавській області, де встановили два силоси лінійки Brice-Baker загальною місткістю 13200 м³ Докладніше

    Тримаємо обраний курс на експорт: здійснили комплексне постачання елеваторного обладнання в Румунію

    Тепер українські аграрії можуть отримати страхове покриття за зовсім невеликий, у порівнянні з лімітом відшкодування, платіж Докладніше

    Нарешті власникам елеваторів доступне страхування від воєнних ризиків

    Розроблено та випробувано нові лінійки ланцюгових транспортерів та норій продуктивністю 100 та 175 т/год. Докладніше

    Виконали заміну корпусу шротового силосу іноземного виробництва без зупинки виробничої лінії

    Завдання, яке було поставлено перед монтажниками, інженерно-технічними та технічними фахівцями виходило за межі стандартного Докладніше

    Автоматизація елеваторів: просто про складне

    Системи автоматизації елеваторів зазвичай виконують функцію «підказки та попередження». Підказка допомагає оператору швидко орієнтуватися та приймати рішення, а попередження запобігає травматизму персоналу та виходу обладнання з ладу. Програма або блокує неправильні дії, або попереджає оператора – виводить відповідні підказки на монітор Докладніше

    Ключові імпортери елеваторного обладнання KMZ Industries – з найближчих країн

    Найбільшу частку в експорті обладнання KMZ Industries має Румунія

    Докладніше

    Нюанси монтажу фермерського елеватора

    Вячеслав Степанчук, директор з монтажу та будівництва KMZ Industries розповідає про нюанси монтажу елеватора. Докладніше
    СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

    ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
    ВТІЛЕНО В СВІТІ

    Поділитися:
    Відправити посилання
    на цю сторінку: