Завантаження
Азбука елеватора
Азбука елеватора

Узагальнення знань про зерносушіння: лайфхаки ефективної експлуатації

18.04.2022

Продовжуємо серію публікацій від Романа Штельмаха, директора департаменту клієнтського сервісу KMZ Industries. Їхня мета – допомогти фермерові знайти відповідь на запитання «Як висушити врожай із мінімальними витратами енергоносіїв та при максимальній швидкості видалення вологи, щоб зберегти при цьому технологічні властивості зерна?» Попередня стаття стосувалася вибору теплогенератора для зерносушарки.
Умови застосування та експлуатація шахтних зерносушарок на окремих підприємствах можуть бути різними. У цій статті йтиметься про перевірені універсальні методи та способи експлуатації, нехтування якими точно зменшує прибутки.

Розглянемо фактори, що впливають на рівномірність сушіння зерна.

Сформовані потоки зерна

Чинник якості – рівномірність сушіння зерна по всій площині шахти сушарки.

Переміщуючись, зерно завжди самосортується. Стосується це і процесу завантаження сушарки зерном. Якщо завантаження відбувається центром шахти, то в надсушильному бункері (просторі) сформується конусоподібний насип, у якому великі частки – зернинки – будуть скочуватися до стінок. У випадку коли шахта сушарки завантажується асиметрично, тобто не по центру, а, наприклад, ближче до однієї стіни, ефект сортування також буде присутній, і навіть більш виражений.

Самосортування зерна сприяє створенню потоків у шахті з різною швидкістю руху. Це в свою чергу призводить до нерівномірного нагріву зерна та його нерівномірного зневоднення, а при фатальному збігу обставин – до пожежі.

Висновок:

Запобігайте самосортуванню зерна в сушарці: перевіряйте, як завантажується шахта сушарки. Якщо в сушарці дві та більше точок завантаження, необхідно забезпечити рівномірність завантаження по всіх точках (засувках, вікнах) завантаження.

Затори в зерносушарці

Сторонні предмети, стеблини тощо можуть спричинити затори у просторі між коробами. А також можутьблокувати вихід зерна з вікон (щілин) розвантажувального механізму. Крім того, великий сторонній предмет може призвести до заклинювання або поломки механізму вивантаження шиберного та навіть маятникового типу. Додайте до цього й те, що на верхівках коробів високою є ймовірність накопичення стеблин, листя тощо, що при тривалому нагріванні призведе до задимлення чи спалаху в сушарці.

Різна вологість в партії зерна також може стати причиною утворення зон заторів, крім того, цей фактор призводить до нерівномірного сушіння (пересушування/ недосушування) потоку.

Висновок:

  1. На запланованих зупинках (щонайменше один раз на десять діб) ретельно оглядайте та очищуйте зерносушарку від сторонніх предметів, пилу та бруду.
  2. Попереднє формування партій та очищення зерна є обов’язковим. Це збереже ваші кошти від марного пересушування зерна, сушіння сміттєвих домішок та запобігатиме незапланованим зупинкам обладнання і процесу сушіння загалом.

Переривання процесу зневоднення

Якщо зупинити сушарку, наприклад, на ніч, та залишити в ній вологе або сире зерно, імовірніше за все відбудеться налипання зерна на стінки. Більшим буде налипання на бокові стінки – через те що конденсування вологи на них проходить інтенсивніше.

Конденсування випаровування в сушарці сприяє накопиченню зернового пилу та легковійних домішок на стінах. При контакті дрібних часток зернових (муки) з водою відбувається осмотичне зв’язування вологи, починаються хімічні та фізичні взаємодії – і формується «тісто».

Це в свою чергу призводить не тільки до затримки зерна в шахті, а ще й провокує корозію металу та формує середовище для розвитку цвілевих грибів/плісняви. Тривале нагрівання сформованих нерухомих коржів призведе до задимлення або займання в сушарці.

Висновок:

  1. Із метою запобігання налипанню зерна в сушарці плануйте зупинку із сухим або майже сухим зерном.
  2. Якщо залишили вологе зерно, перед початком наступного циклу сушіння його потрібно вивантажити, оглянути шахти сушарки та за потреби очистити їх.

Як відновити плин зерна в шахті за наявності застійних зон?

Руйнування застійних зон можливо забезпечити швидким/миттєвим вивантаженням зерна за умови повного відкривання вікон (щілин) затвору розвантаження. Якщо сушарка має декілька розвантажувальних пристроїв із можливостю налаштувати різну швидкість та періодичність циклів «відкриття – закриття», то така «опція» теж може стати в пригоді.

Якщо цей спосіб не допоміг, то без механічного втручання та ручного чищення поверхонь зерносушарки не обійтись. У такому випадку в пригоді будуть наявні майданчики обслуговування, спеціальні вікна/люки тощо.

Нерівномірність нагрівання

Зерно, розташоване ближче до коробів підводу агента сушіння, буде більш нагрітим і, відповідно, зневодненим. Тому важливо звернути увагу на розмір порції вивантаження: одне й те саме зерно не має кожного разу доходити до зон підвідних коробів.

Висновок:

  1. Перевірте крок між коробами по висоті та наскільки зерно осідає в шахті за одне вивантаження.
  2. Налаштуйте відповідну частоту вивантаження, щоб одне й те саме зерно не знаходилося в зоні інтенсивного нагрівання.

Втрата агента сушіння

Забезпечення потрібного рівня зерна в надсушильній секції дає необхідний аеродинамічний супротив, який «спрямовує правильний» рух агента сушіння в зерні. Втрата рівня завантаження призводить до змін руху потоків повітря, що може не тільки спричинити зниження ефективності та нерівномірність сушіння, а й локальне перегрівання, задимлення або й займання легковійних домішок у сушарці.

Висновок:

  1. Контролюйте та забезпечте необхідний рівень зерна в надсушильній секції (об’ємі).
  2. Запобігайте втратам агента сушіння (в нагнітаючих схемах) та підсмоктування повітря (в сушарках під розрядженням).

Що робити, якщо надсушильний бункер заповнений зерном і збільшити об’єм бункера неможливо, а повітря підсмоктує?

Перш за все треба зрозуміти, це особливість сушарки чи культури, яку зневоднюємо? В деяких випадках для забезпечення економії, ефективності процесу сушіння зерна потрібно зменшити продуктивність сушарки за допомогою перекриття потоку через короби верхніх сушильних секцій. Це збільшить аеродинамічний опір за рахунок додаткового об’єму зерна при недостатньому супротиві зернового шару в надсушильному бункері. Більш затратні способи управління потоком агента – це додавання регульованих клапанів у систему формування та (або) руху агента сушіння. Також залежно від конструктивних особливостей зерносушарки в пригоді може стати встановлення частотних перетворювачів управління електродвигунами вентиляторів.

Автор – Роман Штельмах, директор департаменту клієнтського сервісу KMZ Industries (FacebookLinkedin)

ПОПУЛЯРНЕ

KMZ Industries долучилася до програми Lugera Ukraine та USAID «Повернемо таланти в Україну»

Мета програми – допомогти тисячам українців, які постраждали від війни, отримати якісну роботу Докладніше

Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

Курс на енергоефективність: нові транспортери та норії KMZ Industries знайшли своїх перших покупців

Розроблено та випробувано нові лінійки ланцюгових транспортерів та норій продуктивністю 100 та 175 т/год. Докладніше

«АГРО ГРАНТИ»: відтепер інформація про актуальні гранти та фінансові програми для агро в одному Telegram-каналі

Ефективність служби головного інженера можна визначити за кількістю проблем, що виникають саме в незручний час: коли обладнання працює з продуктом

Про важливість служби головного інженера та про необхідні заходи, які дозволяють запобігти проблемам на елеваторі, директор з монтажу та будівництва KMZ Industries Вячеслав Степанчук. Докладніше

Ключові імпортери елеваторного обладнання KMZ Industries – з найближчих країн

Найбільшу частку в експорті обладнання KMZ Industries має Румунія

Докладніше

Синергія | KMZ Industries

Синергія між виробництвом, командою та аграріями є основою успіху кожного у цьому переліку. Разом ми створюємо нові можливості для розвитку галузей та сприяємо розбудові України. Об'єднуємо зусилля та допомагаємо один одному реагувати на нові виклики та змінні обставини. Докладніше

НОТАТКИ З ПЕРЕДЗАЯВОЧНОГО ВЕБІНАРУ USAID АГРО ПРО ГРАНТИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ПОТУЖНОСТЕЙ З ДОРОБКИ, СУШІННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ ЗЕРНА

USAID АГРО надасть до 270 млн грн співфінансування на розвиток потужностей з доробки, сушіння та зберігання зерна. Ось що треба знати перед тим, як подати заявку на участь у конкурсі та збільшити свої шанси на отримання гранту. Докладніше
СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
ВТІЛЕНО В СВІТІ

Поділитися:
Відправити посилання
на цю сторінку: