Завантаження
Азбука елеватора
Азбука елеватора

Як сушити соняшник, особливості сушіння соняшнику і його зберігання

02.08.2019

Щоб звести ризики до мінімуму, потрібно дотримуватися базових правил, як сушити соняшник. Але ж треба розуміти, на чому базуються зі правила.

Деякі факти про насіння соняшника

  • Питома щільність соняшнику майже в два рази менша ніж у пшениці, а сушіння відбувається швидше, ніж у насіння інших культур.
  • Технологічна цінність насіння соняшнику визначається його олійністю. Тому важливо зберегти кількість і якість олії. У процесі сушіння може відбуватися або синтез, або розпад жирових компонентів. Спрямованість цих перетворень залежить від вологості насіння, від температури і тривалості його нагрівання. За оптимальних режимів сушіння вміст олії в насінні соняшнику збільшується. В олію переходять супутні їй речовини, що містяться в насінні: фосфатиди, каротиноїди, стероли, воскоподібні речовини.
  • При випаровуванні з поверхні зернового матеріалу відбувається усадка насіння соняшнику, а його низька вологопровідность заважає обміну вологою з глибинними шарами. Тому при порушенні технології сушіння існує висока ймовірність розтріскування і псування продукції.

Щоб звести ризики до мінімуму, потрібно дотримуватися базових правил сушіння соняшнику.

Сушіть своєчасно!

Щойно зібране насіння соняшнику відрізняється дуже низькою стійкістю при зберіганні, особливо при високій вологості, температурі і засміченості. Хімічним змінам в першу чергу піддаються жири, а потім білкові речовини.

Насіння високоолеїнового соняшнику надійно зберігається, якщо його вологість не перевищує 7%, а температура знижена до 10 °С і нижче. При вологості вище критичної і температурі 20 … 25 °С, характерної для щойно сформованих партій соняшнику, в насипу насіння починається бурхливий розвиток мікроорганізмів, інтенсивно відбуваються гідролітичні та окисні процеси, що призводить до швидкого погіршення якості насіння соняшнику як олійної сировини.

Навіть кілька годин зберігання щойно зібраного насіння високоолеїнового соняшнику вологістю вище критичної призводять до масового самозігрівання і псування, що робить неможливим отримання олії преміальних сортів.

Обов’язково очищуйте

Самозігрівання соняшнику розвивається дуже швидко і призводить до повного псування насіння. Серед причин самозігрівання – засміченість (при зберіганні в одних і тих же умовах вологість сміттєвої домішки майже в 2 рази вища за вологість насіння), а також наявність мікроорганізмів в зерні.

Сушіння насіння без його попереднього очищення не допускається! Культура має обов’язково пройти сепаратор, в ідеалі – із декількома типами сит. Наприклад, в сепараторі КБС встановлено 4 сита, які обов‘язково підбираються під культуру, з якої він працюватиме.

Пам’ятайте: швидкість сушіння для соняшника – згубний фактор

Підвищення температури агента сушіння призводить до пошкодження (тріщин) оболонки зерна, в якому згодом прискорюватимуться несприятливі біохімічні і мікробіологічні процеси. Тож обов’язково контролюйте нагрів насіння: він не повинен перевищувати 55 °С. Крім того, краще зосередитись на сушінні більшим об’ємом повітря, ніж на температурі, за якої це відбувається.

Обирайте відповідне обладнання

Найкраще для сушіння насіння соняшнику підходять зерносушарки шахтного типу з можливістю рециркуляції продукту (наприклад, зерносушарка ДСП). Продукт проходить через сушарку 2-3 рази: такий тип сушіння забезпечує поступове зняття вологи, а отже – дбайливе сушіння. Крім того, постійне перемішування продукції при повторних циклах підсилює тепло- і вологообмін.

Подбайте про безпеку

Зробити це можна за рахунок точного контролю температури зерна й повітря, який забезпечить автоматизація зерносушарки. А ще завдяки датчикам ви достеменно знатимете вологість насіння на вході, задасте точні параметри сушіння й по закінченню процесу отримаєте продукцію потрібної якості та вартості.

Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:

  1. Тримайте зерно холодним! (читати статтю).
  2. Від кошика до елеватора: особливості сушіння соняшнику (читати статтю).
  3. Сім раз підготуй, а раз висуши, або як правильно обробити і зберегти збіжжя з підвищеною вологістю (читати статтю).
  4. Зазираючи в «шахту» (читати статтю).
  5. Q&A: Що треба знати про зерносушарки шахтного типу (читати статтю).
  6. Лайфхаки з вибору зерносушарок (читати статтю).
  7. Обережно, зерно! Декілька корисних порад зі збереження (читати статтю).
  8. Автоматизована зерносушарка: чому варто платити більше, переваги та особливості (читати статтю).

Автор – Владислав Переходько, керівник регіонального представництва KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

ПОПУЛЯРНЕ

KMZ Industries долучилася до програми Lugera Ukraine та USAID «Повернемо таланти в Україну»

Мета програми – допомогти тисячам українців, які постраждали від війни, отримати якісну роботу Докладніше

Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

Курс на енергоефективність: нові транспортери та норії KMZ Industries знайшли своїх перших покупців

Розроблено та випробувано нові лінійки ланцюгових транспортерів та норій продуктивністю 100 та 175 т/год. Докладніше

«АГРО ГРАНТИ»: відтепер інформація про актуальні гранти та фінансові програми для агро в одному Telegram-каналі

Ефективність служби головного інженера можна визначити за кількістю проблем, що виникають саме в незручний час: коли обладнання працює з продуктом

Про важливість служби головного інженера та про необхідні заходи, які дозволяють запобігти проблемам на елеваторі, директор з монтажу та будівництва KMZ Industries Вячеслав Степанчук. Докладніше

Ключові імпортери елеваторного обладнання KMZ Industries – з найближчих країн

Найбільшу частку в експорті обладнання KMZ Industries має Румунія

Докладніше

Синергія | KMZ Industries

Синергія між виробництвом, командою та аграріями є основою успіху кожного у цьому переліку. Разом ми створюємо нові можливості для розвитку галузей та сприяємо розбудові України. Об'єднуємо зусилля та допомагаємо один одному реагувати на нові виклики та змінні обставини. Докладніше

НОТАТКИ З ПЕРЕДЗАЯВОЧНОГО ВЕБІНАРУ USAID АГРО ПРО ГРАНТИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ПОТУЖНОСТЕЙ З ДОРОБКИ, СУШІННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ ЗЕРНА

USAID АГРО надасть до 270 млн грн співфінансування на розвиток потужностей з доробки, сушіння та зберігання зерна. Ось що треба знати перед тим, як подати заявку на участь у конкурсі та збільшити свої шанси на отримання гранту. Докладніше
СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
ВТІЛЕНО В СВІТІ

Поділитися:
Відправити посилання
на цю сторінку: