17.09.2019
Елеватор є об’єктом підвищеної вибухо- та пожежонебезпеки. Тут присутня велика кількість потенційних джерел запалювання та горіння, сприятливих умов для швидкого поширення пожежі та велика кількість чинників, що ускладнюють процес її ліквідації.
Основою безпеки елеватора (як і будь-якого виробництва) є людський фактор. Забезпечення пожежної безпеки суб’єкта господарювання покладається на власників та керівників цих суб’єктів господарювання.
Початок роботи новоутворених підприємств здійснюється суб’єктом господарювання на підставі поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки. На кожному підприємстві АПК мають бути розроблені загальна інструкція про заходи пожежної безпеки та інструкції для всіх вибухопожежонебезпечних, пожежонебезпечних та вибухонебезпечних приміщень. Співробітники повинні пройти обов’язковий протипожежний інструктаж.
Далі розповімо про найбільш поширені причини елеваторних пожеж – адже навряд чи хтось сперечатиметься із тим, що краще попередити, ніж ліквідовувати наслідки.
В переліку ймовірних причин пожежі – і свідоме (або через неуважність) порушення правил пожежної безпеки: паління на робочих місцях, виконання зварювальних робіт тощо.
Окремо хочемо зупинитися на можливих причинах загоряннях зерносушарок, адже за класикою саме їх практики знають як найбільш частого ініціатора пожеж.
Отже, серед причин загоряння зерна в зерносушарках такі:
Насправді порад лише дві.
Якщо ж говорити не про глобальну безпеку елеватора, а про автоматизацію і захист окремих елементів, то найбільш доречним прикладом буде зерносушарка. Адже у всіх 100% реальних випадків загорання зерносушарок, це були неавтоматизовані зерносушарки.
Натомість автоматика знижує ризики загоряння в рази. Завдяки спеціальним датчикам правильно задається температура сушіння. Можна визначати запиленість в зоні агента сушіння і в зоні охолодження, вібрацію обладнання тощо. В результаті суттєво мінімізуються ризики загоряння .
Якщо ви працюєте з насінням соняшника, то зону захоплення повітря в пальник варто додатково захистити або оснастити аспіраційними установками. А якщо не впевнені, що обслуговуючий персонал буде регулярно очищати вентилятори (а не тільки звітувати про це), тоді краще встановити додаткові датчики вібрації. Вони будуть отримувати осьове биття і сигналізувати про те, що лопаті не почищені. Інформація про порушення техрегламенту потрапить безпосередньо до вас, а не до начальника зміни. Так вдасться уникнути несправності дороговартісного обладнання й вірогідної пожежі.
Під час переміщення зернових культур завдяки тертю зернин одна об одну утворюється багато пилу. Він через найменші нещільності виділяється назовні норії. Тож під час монтажу обладнання не варто забувати і про конопачення шпарин. Цього вимагають протипожежні й санітарні вимоги. Також слід обладнати системами аспірації місця найбільшого пилоутворення – башмак та головку.
Комбінація замкнутого простору і займистих, пилоутворючих матеріалів робить ковшовий елеватор потенційним джерелом пожежі або вибуху. Швидко знизити тиск при вибухонебезпечній ситуації і попередити руйнування допоможе вибухорозрядна панель. Опційно вона може комплектуватися вогнегасником, щоб запобігти поширенню вогню і вибухової хвилі в навколишній простір.
Автор – Борис Рибачук, заступник генерального директора з розвитку KMZ Industries (Facebook, Linkedin)
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В