Завантаження

  UA

  Азбука елеватора
  Азбука елеватора

  Пожежна безпека на елеваторі: базові положення

  17.09.2019

  Елеватор є об’єктом підвищеної вибухо- та пожежонебезпеки. Тут присутня велика кількість потенційних джерел запалювання та горіння, сприятливих умов для швидкого поширення пожежі та велика кількість чинників, що ускладнюють процес її ліквідації.

  Основою безпеки елеватора (як і будь-якого виробництва) є людський фактор.  Забезпечення пожежної безпеки суб’єкта господарювання покладається на власників та керівників цих суб’єктів господарювання.

  Початок роботи новоутворених підприємств здійснюється суб’єктом господарювання на підставі поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки. На кожному підприємстві АПК мають бути розроблені загальна інструкція про заходи пожежної безпеки та інструкції для всіх вибухопожежонебезпечних, пожежонебезпечних та вибухонебезпечних приміщень. Співробітники повинні пройти обов’язковий протипожежний інструктаж.

  Найбільш поширені причини пожеж на елеваторі

  Далі розповімо про найбільш поширені причини елеваторних пожеж – адже навряд чи хтось сперечатиметься із тим, що краще попередити, ніж ліквідовувати наслідки.

  Пожежна небезпека елеваторів пов’язана:

  • із наявністю великої кількості горючих матеріалів (зерна), які зберігаються у великих спорудах,
  • значною кількістю різнофракційного пилу, суспендована суміш якого з повітрям здатна утворювати вибухонебезпечні концентрації як всередині обладнання, так і у виробничих приміщеннях,
  • а також значною кількість різноманітного устаткування, безпечна робота якого залежить від належного за ним догляду та контролю, тощо.

  Основні виробничі ситуації, які призводять до виникнення вибухів та пожеж на елеваторах:

  • Металеві предмети, що потрапляють на робочі органи вентиляторів, можуть викликати іскроутворення і займання пилу.
  • Всередині елеваторних норій: удари ковшів по зерну, що супроводжують вихлопи повітря, внаслідок чого утворюються концентрації пилу, які досягають нижньої межі вибуху.
  • Завали норії, коли її барабани спричиняють тертя об стрічку, внаслідок чого вона може загорітися від нагрівання.
  • Обриви норійної стрічки, що супроводжуються також утворенням концентрованих аерозолів.
  • Несправний стан електропроводки та електрообладнання, які можуть викликати коротке замикання в мережі, результатом якого є велике тепловиділення, що слугує причиною займання аерозолю.

  В переліку ймовірних причин пожежі – і свідоме (або через неуважність) порушення правил пожежної безпеки: паління на робочих місцях, виконання зварювальних робіт тощо.

  У разі пожежі на елеваторі можливе швидке поширення вогню:

  • перероблюваною сировиною, що зберігається чи транспортується;
  • неприбраним пилом на будівельних конструкціях і на обладнанні;
  • незахищеними отворами (вентиляційними шахтами тощо);
  • технологічними комунікаціями – електросиловими каналами і шахтами;
  • технологічним обладнанням й елементами будівельних конструкцій;
  • вентиляційними та аспіраційними системами;
  • з’єднувальними галереями.

  Особлива увага – пожежній безпеці сушарки

  Окремо хочемо зупинитися на можливих причинах загоряннях зерносушарок, адже за класикою саме їх практики знають як найбільш частого ініціатора пожеж.

  Отже, серед причин загоряння зерна в зерносушарках такі:

  1. Порушення правил експлуатації. Так, саме цей, відомий усім, людський фактор. Дається взнаки і дефіцит кваліфікованих кадрів у сільській місцевості, де, як правило, розташовують елеватори. До цього додається небажання персоналу вивчати і дотримуватися інструкцій – часто, незважаючи на їх існування. Оператор виключно на власний розсуд визначає температурний режим сушіння, які, коли і в якій послідовності запускати процеси на обладнанні. Найчастіше такі проблеми мають наслідки в період, коли сушарки завантажені роботою по-максимуму.
  2. Недотримання чистоти в зерносушарках. Інструкція з експлуатації зерносушарок містить регламент їх очищення, тому його слід дотримуватися неухильно. Якщо пил не видаляти, рано чи пізно при потраплянні іскри він обов’язково загориться.
   Окрім очищення, експерти також радять раз в тиждень (а при роботі із соняшником – раз в три-чотири дні) повністю спорожняти сушарку, аби уникнути залягання зерна.
  3. Недостатнє очищення зерна перед сушінням. У засміченому зерні рух відбувається нерівномірно, погіршується сипкість зерна. Це призводить до утворення зон, які не підлягають масообміну і перегріваються. Зрештою туди потрапляють розпечені радикали і відбувається загоряння: адже розпечена маса займається легше, ніж холодна.

  Поради досвідченого елеваторника:

  Насправді порад лише дві.

  • Поставте дотримання правил пожежної на особливий контроль. Пожежа на елеваторі – це не тільки велике лихо й загроза життю, але й значні фінансові втрати.
  • Користуйтеся усіма можливими сучасними технічними досягненнями, аби максимально захистити свій елеватор від пожежі, адже автоматизований елеватор – це максимально керований і максимально безпечний елеватор.

  Якщо ж говорити не про глобальну безпеку елеватора, а про автоматизацію і захист окремих елементів, то найбільш доречним прикладом буде зерносушарка. Адже у всіх 100% реальних випадків загорання зерносушарок, це були неавтоматизовані зерносушарки.

  Натомість автоматика знижує ризики загоряння в рази. Завдяки спеціальним датчикам правильно задається температура сушіння. Можна визначати запиленість в зоні агента сушіння і в зоні охолодження, вібрацію обладнання тощо. В результаті суттєво мінімізуються ризики загоряння .

  Якщо ви працюєте з насінням соняшника, то зону захоплення повітря в пальник варто додатково захистити або оснастити аспіраційними установками. А якщо не впевнені, що обслуговуючий персонал буде регулярно очищати вентилятори (а не тільки звітувати про це), тоді краще встановити додаткові датчики вібрації. Вони будуть отримувати осьове биття і сигналізувати про те, що лопаті не почищені. Інформація про порушення техрегламенту потрапить безпосередньо до вас, а не до начальника зміни. Так вдасться уникнути несправності дороговартісного обладнання й вірогідної пожежі.

  Пожежна безпека транспортної лінії

  Під час переміщення зернових культур завдяки тертю зернин одна об одну утворюється багато пилу. Він через найменші нещільності виділяється назовні норії. Тож під час монтажу обладнання не варто забувати і про конопачення шпарин. Цього вимагають протипожежні й санітарні вимоги. Також слід обладнати системами аспірації місця найбільшого пилоутворення – башмак та головку.

  Комбінація замкнутого простору і займистих, пилоутворючих матеріалів робить ковшовий елеватор потенційним джерелом пожежі або вибуху. Швидко знизити тиск при вибухонебезпечній ситуації і попередити руйнування допоможе вибухорозрядна панель. Опційно вона може комплектуватися вогнегасником, щоб запобігти поширенню вогню і вибухової хвилі в навколишній простір.

  Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:

  1. Автоматизована зерносушарка: чому варто платити більше, переваги та особливості (читати статтю).
  2. Прозорий елеватор: як виглядає розумна оптимізація (читати статтю).
  3. Вибір норії: на що звернути увагу (читати статтю).

  Автор – Борис Рибачук, заступник генерального директора з розвитку KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

  ПОПУЛЯРНЕ

  Хліб-Агро

  Кожне господарство має свою унікальну історію, не схожу на інші, і за кожною обов’язково стоїть особиста історія фермера та його сім’ї. Шлях до успіху власника ФГ «Хліб-Агро» Володимира Ткаченка був непростим і, можна сказати, відбувся швидше «всупереч», ніж «завдяки». Докладніше

  Унікальний стрічковий транспортер для зерна

  Нещодавно KMZ Industries представив ринку ще одну свою нову розробку – унікальний стрічковий транспортер для зерна (або стрічковий конвейєр) закритого типу. Докладніше

  Глобальне розширення виробництва: на завод KMZ Industries переїздить обладнання елеваторного напрямку «Варіант Агро Буд»

  Після об’єднання у квітні цього року KMZ Industries та елеваторного напрямку «Варіант Агро Буд» виробничі майданчики обох заводів поєднуються в єдине виробництво/ Докладніше

  ЕФЕКТИВНІСТЬ ШАХТНОЇ ЗЕРНОСУШАРКИ

  Забезпечення відповідної якості зневоднення зерна потребує вправного використання наявної сировини та обладнання. Зменшення втрат та витрат, або раціональне використання ресурсів, – це не гасло, це підґрунтя сталого розвитку підприємства. Докладніше

  ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНА ТА ЯК ПРАЦЮЄ СИСТЕМА МОНІТОРИНГУ ОБЛАДНАННЯ НА ЕЛЕВАТОРІ

  У цій статті докладно розглянемо, як відпрацьовує система автоматизації елеваторів від KMZ Industries за другим завданням – в аварійних та передаварійних ситуаціях. Докладніше

  DANUBE OIL COMPANY SRL

  Для нового олійнопресового заводу в Молдові KMZ Industries виготовила та змонтувала силоси. Докладніше

  Досвід екплуатації фермерським господарством

  Зерносушарки на альтернативі стають все більш популярними. 40% наших клієнтів вже обрали сушарки з теплогенератором. Серед них – СФГ «Юлія» що на Черкащині. Докладніше

  Ірина Редченко: «Якщо все зроблено правильно і довіряєш колегам – брати на себе відповідальність нескладно»

  Спілкуємося з керівницею технічного відділу Іриною Володимирівною Редченко в рамках проєкту «Обличчя заводу»/ Докладніше
  СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

  ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
  ВТІЛЕНО В СВІТІ

  Поділитися:
  Відправити посилання
  на цю сторінку: