Соя – це вигідно
Основними виробниками сої у світі є США, Бразилія, Аргентина і Китай. Останнім часом ця культура набула широкого поширення і в Україні. Наразі соя – в списку пріоритетних експортно-орієнтованих культур із високим рівнем економічного прибутку, і виробництво її в нашій країні щорічно збільшується.
Судіть самі: якщо порівняти з тією ж кукурудзою, то посівної площі тут потрібно в 2,5 раза менше, при грамотному підході вихід продукту з гектара буде той же, а ціна і затребуваність продукту на ринку в сої в кілька разів вище . Причому, вибравши цю культуру, виграють і ті, хто орієнтований на експорт, і ті, хто вирощує сою для комбікормової галузі, яка в Україні зараз розвивається досить активно. Крім того, кліматичні зміни в Україні з тенденцією до поступового підвищення температур сприяють вирощуванню сої в місцях із великою кількістю опадів, а отже, і зростанню її врожайності.
При цьому вимоги покупців, зокрема експортерів, до якості такої продукції високі, тому одним із важливих умов отримання прибутку є грамотне вирощування і післязбиральна обробка. І якщо технологічні елементи вирощування сої відпрацьовані досить детально, то питання, пов’язані із доробкою і зберіганням врожаю насіння, вимагають окремих роз’яснень.
Особливості сої, що впливають на процеси очищення та сушіння
- Соя (як і більшість бобових) порівняно із зерном інших культур містить більше білка (38–40%) і жиру (вміст сирої олії в сої – до 18–22%). Ці показники в поєднанні з підвищеною гігроскопічністю насіння призводять до того, що за несприятливих умов (наявність органічних домішок, підвищена вологість) продукція дуже швидко псується.
Навіть сухе насіння сої за наявності домішок самозігрівається. І вже тим більше небезпечно залишати необробленим зерно сої, зібране в дощову погоду: навіть одна ніч зберігання в буртах може призвести до розмноження цвілевих грибів і самозігрівання зерна і як наслідок – до зниження якості та втрати прибутку. Тому основне завдання післязбиральної доробки сої – якомога швидше очистити і посушити. - Що стосується особливостей сушіння. Зерно сої сухе, щільне, має структурно відособлені оболонки, а тому і меншу поверхню випаровування – а це знижує вологовіддачу.
Вся теплота витрачається в основному на нагрівання насіння, а не на випаровування вологи. При цьому поверхня зерна швидко зневоднюється, а центральна частина зернівки залишається вологою. Тому при застосуванні інтенсивних режимів сушіння насіннєві оболонки розтріскуються.
Очищення сої
Отже, відразу ж після збирання врожаю насіння сої максимально очищують від необмолочених бобів, незрілого битого і плюсклого зерна.
- У зв’язку з тим, що насіннєва оболонка сої дуже ніжна, очищення слід проводити дуже дбайливо.
- Повноцінного насіння сої має бути не менше 95%, домішок насіння інших рослин – не більше 15 шт./кг, у тому числі бур’янів – не більше 5 шт./кг.
- Згідно з агротехнічними вимогами до післязбиральної доробки весь урожай сої ділиться по насіннєвому режиму на такі фракції:
- непридатні для використання і фуражні відходи,
- продовольче зерно,
- посівний матеріал.
- Втрати повноцінного насіння сої у відходи при очищенні насіннєвого матеріалу не повинні перевищувати 10%, а зерна продовольчого призначення – 2%. Наявність розтріснутого насіння допускається не більше 2%.
- Післязбиральна доробка врожаю сої відбувається на зерноочисних машинах. Тут важливо правильно підібрати розміри отворів решіт безпосередньо під сою – тоді очищення буде максимально ефективним.
Як сушити сою
- Насіння сої вважають сухим, коли його вологість не перевищує 12%, середньої сухості – 12–14%, вологим –15-16% і сирим – більше 16%. Тому вологу і сиру сою зазвичай досушують до вологості 12–14%.
- Особливість процесу сушіння зерна сої полягає в тому, що її зернівка повільно віддає вологу (0,5–0,8%/год) і дуже легко пошкоджується від механічного впливу. Крім того, оболонка зерна висихає швидше, ніж ядро з сім’ядолями і зародком, починає збільшуватися і під тиском ядра розривається, в результаті чого сім’ядолі розходяться.
- Тому насіння сої необхідно сушити так, щоб швидкість випаровування вологи з поверхні зерна не перевищувала швидкість переміщення вологи з центру зерна до його поверхні. Інакше нерівномірне висушування різних частин зерна призведе до їх нерівномірного усаджування, за яким послідує розтріскування зерен.
- Для сушіння зерна бобових використовують шахтні сушарки. Допускається видалення за один пропуск 3-4% вологи.
- Насіння сої сушать в м’якому режимі за температури нагрівання 25–30 °С залежно від початкової вологості. Тому і температура агента сушіння в шахтних сушарках не повинна перевищувати рівня 50–70 °С (для початкової вологості більше 19%) або 60–80 °С (для початкової вологості до 19%).
- Товарне зерно сої можна сушити за температури, вищої на 5–10 °С, ніж температура насіння.
- Сою, як і всі бобові, обов’язково сушать з відлежуванням.
- Важливою умовою в кінці сушіння є охолодження насіння. Його температура не повинна перевищувати температуру навколишнього середовища більше ніж на 10 °С.
- Для сої з вологістю менше 15% ефективне також сушіння активним вентилюванням (повітря підігрівається до 30 °С при питомій подачі 400–600 м куб./т).
Порада досвідченого елеваторника: Максимальну точність сушіння забезпечує автоматизована зерносушарка. Похибка вологомірів вхідної та вихідної вологості, якими вона оснащена, тут становить не більше 0,5%. Так ви убезпечите себе від недосушеної або пересушеної продукції і подальших наслідків таких помилок.
Розміщення і зберігання насіння сої
- Однією з основних умов зберігання насіння сої є контроль гідротермічного режиму і ретельне управління ним в процесі всього зберігання.
- Силоси, в яких зберігається соя, обов’язково повинні бути обладнані системою термометрії. Причому із кроком термопари в 2 рази меншим, ніж для інших культур. Така система представляє собою сукупність термопідвісок із цифровими датчиками і програмне забезпечення для передачі і відображення даних в інтерфейсі. Завдання системи – безперервний моніторинг і попереджувальна сигналізація.
- Використовуючи показники термометрії, гідротермічним режимом керують за допомогою активної системи вентилювання зернової маси. Останнє може бути організовано в режимах підсушування, охолодження або «оздоровлення» насіннєвої маси залежно від її стану.
- Найбільш прийнятними є такі режими вологості сої при зберіганні:
– протягом зими для товарних партій сої – вологість 13% або менше;
– 12% або менше при зберіганні до одного року;
– 11% або менше при зберіганні більше одного року.
Порада досвідченого елеваторника: Базова вологість при покупці сої відрізняється у різних експортерів. Так, для прикладу, у японських покупців вона знаходиться на рівні 12%, а у корейських – 14%. Все визначається виключно вимогами контракту.
Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:
- Тримайте зерно холодним! (читати статтю).
- Вентилювання силосу. Система вентиляції (читати статтю).
- Особливості сушіння різних культур (читати статтю).
- Шахтна комбінація (читати статтю).
- Зазираючи в «шахту» (читати статтю).
Автор – Світлана Ларіонова, менеджер зі зв’язків з громадськістю KMZ Industries (Facebook, Linkedin)