Завантаження
Азбука елеватора
Азбука елеватора

Вентилювання силосу. Система вентиляції

10.07.2019

Металеві силоси оснащують системою термометрії – вона представляє собою сукупність термопідвісок з цифровими датчиками та програмне забезпечення для передачі і відображення даних в користувацькому інтерфейсі. Завдання такої системи – безперервний моніторинг температури і попереджувальна сигналізація. Знаючи точні показники температури зерна, в разі необхідності приймають рішення про її зниження за допомогою вентилювання.

Як відбувається вентилювання силосу?

Активне вентилювання продукту, що зберігається,  здійснюють шляхом нагнітання повітря в силос відцентровими вентиляторами через повітророзподільну систему. Для посилення вентилювання дахового простору з метою видалення надлишкової вологи можуть також використовуватися дахові осьові вентилятори.

Як влаштована система вентиляції силосу?

Система аерації (вентиляції) продукту, що зберігається в силосі, включає в себе:

 • Комплект повітропідвідних каналів, розташованих в бетонній основі й перекритих гальванізованими перфорованими секціями.
 • Відцентрові вентилятори, що встановлюються зовні силосу і через сполучні патрубки приєднані до каналів аероднища. Через сполучні патрубки, по повітроводам, вони нагнітають повітря в силос, забезпечуючи активне вентилювання (аерацію) продукту.
 • У силосах з конусним днищем повітря нагнітається через розподільник повітря, встановлений всередині силосу . Вентилятори, розташовані зовні, використовуються того ж типу, залежно від обсягу силосу.

Навіщо потрібна дворівнева система вентилювання в силосі?

 1. Охолоджувати зерно після сушіння для попередження його загоряння в силосі.
 2. Розподіляти внутрішню вологість зерна після першого етапу двоетапного сушіння.
 3. Продувати по культурі інсектицид при боротьбі зі шкідниками.
 4. Остуджувати зерно в зимовий період для припинення життєдіяльності шкідників.

Дахові вентилятори обов’язкові для силосів ⌀165 і більше. Вони необхідні для видалення вологи і пилу з верхніх шарів зерна і запобігання його псуванню і утворення так званої кірки. Для ефективної вентиляції використовуються вентилятори потужністю 3 м куб. на тонну зернової маси.Наприклад, у всіх силосах з плоским днищем і конусних силосах виробництва KMZ Industries – дворівнева система вентилювання. У конусних силосах для пошарової вентиляції (виведення вологи з нижніх ярусів) використовуються також пристінні повітроводи (для модельної лінійки СМВУ, діаметр ≥7,3 м).

Правила вентилювання металевого силосу

 1. Активне вентилювання завантаженого продукту дозволяється проводити при заповненні силосу не нижче рівня першого ярусу.
 2. При вентилюванні зерновий насип охолоджується не відразу по всій висоті, а пошарово. Спочатку охолоджуються ті шари насипу, куди в першу чергу надходить повітря від вентилятора. Формується зона охолодження товщиною 50-60 см, яка в процесі вентилювання поступово переміщується в напрямку руху повітряного потоку. Таким чином, першим охолоджується нижній шар. Останнім охолоджується верхній шар, який найбільше віддалений від місця надходження повітря в зерно.Для запобігання переносу вологи з нижніх шарів у верхні на початку процесу вентилювання необхідно переконатися в тому, що клапани настінних повітровідводів знаходяться у відкритому положенні. Після просування зони охолодження до рівня клапанів їх слід закрити. Це правило стосується тільки до таких моделей силосів, в яких є настінні повітроводи.
 3. Можливість вентилювання визначають так: по психрометру, що знаходиться зовні силосу, фіксують температури сухого і мокрого термометра. За цими температурами і за допомогою таблиць визначають абсолютну вологість повітря, а за абсолютною вологістю і температурою зерна – рівноважну вологість зерно
 • Якщо рівноважна вологість повітря за конкретної температурі нижче фактичної вологості зерна, то вентилювати можна,
 • а якщо дорівнює або вище, вентилювати не можна.

4. Попередньо можливість вентилювання визначають за умови перевищення температури зернового насипу над температурою повітря:

 • в суху погоду: більш ніж на 4 °С;
 • в дощову погоду: більш ніж на 8 °С.

5. Якщо відносна вологість зерна вища 22% – вентилюють за будь-якої температури повітря, незалежно від його відносної вологості. Вентилюють, доки різниця температур повітря, що подається в силос, і зерна не складе 3-5 °С.

6. Під час вентилювання за стійкої погоди рівноважну вологість зерна необхідно перевіряти кожні 6 годин. За нестійкої погоди – кожні 3 години або навіть частіше.

7. Не дозволяється одночасне проведення операцій по завантаженню-вивантаженню і активне вентилювання!

Поради досвідченого елеваторника

 • За відсутності ефекту зниження температури і виникненні ризику самозігрівання продукцію необхідно перевантажити в інший вільний силос або перегнати транспортною системою та повернути в той самий силос. Зерно, проходячи маршрут, розмішається, і осередки самозігрівання усунуться за рахунок теплового обміну. Як правило самозігрівання  провокують сміттєві домішки в недоочищеному і недосушеному зерні.
 • Якщо попередні заходи неможливі або будуть неефективними в умовах надвисокої вологості або високого ризику самозаймання, зерно необхідно доочистити і досушити.
 • Подбайте про надійну вентиляції силосу, щоб убезпечити вашу продукцію. Особливо потужною вона повинна бути в оперативних ємностях для тимчасового зберігання вологого зерна.

Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:

 1. Тримайте зерно холодним! (читати статтю).
 2. Щоб не повторилося, або ще раз про падіння силосів (читати статтю).
 3. Сім раз підготуй, а раз висуши, або як правильно обробити і зберегти збіжжя з підвищеною вологістю (читати статтю).
 4. Обережно, зерно! Декілька корисних порад зі збереження (читати статтю).

Автор – Олександр Ткаченко, керівник відділу продуктового маркетингу KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

ПОПУЛЯРНЕ

Про експортний шлях KMZ Industries та роль Експортної академії в Україні розповіла Наталія Кулаковська

Наталія Кулаковська, директорка з маркетингу KMZ Industries та випускниця Експортної академії в Україні 2022-2023 (Visionest Institute) розповіла про експортний шлях компанії та роль Експортної академії. Докладніше

Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

Курс на енергоефективність: нові транспортери та норії KMZ Industries знайшли своїх перших покупців

Розроблено та випробувано нові лінійки ланцюгових транспортерів та норій продуктивністю 100 та 175 т/год. Докладніше

«АГРО ГРАНТИ»: відтепер інформація про актуальні гранти та фінансові програми для агро в одному Telegram-каналі

Ефективність служби головного інженера можна визначити за кількістю проблем, що виникають саме в незручний час: коли обладнання працює з продуктом

Про важливість служби головного інженера та про необхідні заходи, які дозволяють запобігти проблемам на елеваторі, директор з монтажу та будівництва KMZ Industries Вячеслав Степанчук. Докладніше

Ключові імпортери елеваторного обладнання KMZ Industries – з найближчих країн

Найбільшу частку в експорті обладнання KMZ Industries має Румунія

Докладніше

Синергія | KMZ Industries

Синергія між виробництвом, командою та аграріями є основою успіху кожного у цьому переліку. Разом ми створюємо нові можливості для розвитку галузей та сприяємо розбудові України. Об'єднуємо зусилля та допомагаємо один одному реагувати на нові виклики та змінні обставини. Докладніше

НОТАТКИ З ПЕРЕДЗАЯВОЧНОГО ВЕБІНАРУ USAID АГРО ПРО ГРАНТИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ПОТУЖНОСТЕЙ З ДОРОБКИ, СУШІННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ ЗЕРНА

USAID АГРО надасть до 270 млн грн співфінансування на розвиток потужностей з доробки, сушіння та зберігання зерна. Ось що треба знати перед тим, як подати заявку на участь у конкурсі та збільшити свої шанси на отримання гранту. Докладніше
СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
ВТІЛЕНО В СВІТІ

Поділитися:
Відправити посилання
на цю сторінку: