Завантаження

    UA

    Азбука елеватора
    Азбука елеватора

    Сушіння льону

    05.09.2019

    Олійний льон – досить перспективна культура, яка останнім часом значно збільшила свою рентабельність завдяки новітнім сортам і технологіям.

    Серед інших її переваг: проста технологію вирощування, що, як правило, не потребує застосування інсектицидів; невибагливість щодо ґрунтів; стійкість до посухи; зручність у сівозміні – короткий вегетаційний період дає змогу збирати льон наприкінці липня і використовувати його як гарного попередника для озимих зернових.

    Які особливості культури і як впливають на процес сушіння?

    • Як правило, після збирання врожаю насіння льону олійного має високий ступінь забруднення, крупні домішки, тож потребує ретельного очищення.
      При недостатньому очищенні домішки потраплятимуть в сушарку, негативно впливають на технологічний процес, сприяють утворенню застійних зон та перегріванню матеріалу – аж до виникнення осередків загоряння.
      Приділити увагу очищенню варто ще й тому, що наразі компанії-імпортери висувають все більші вимоги до рівня засміченості льону.
    • Щодо сушіння: насіння льону має малі розміри, що робить його чутливим до температурного режиму сушіння, а незначне перевищення допустимих максимальних температур нагрівання насіння призводить до втрати його якості

    Режим зберігання льону

    Під час зберігання в першу чергу треба враховувати стан вологості насіння льону.

    1. Нормальна вологість льону – 8-10%.
    2. Насіння з вологістю більше 10% можна зберігати на токах не довше доби!
    3. Насіння льону, призначене для промислової переробки, на тимчасове зберігання (строк до 1 місяця) в зерносховище можна закладати з вологістю не більше 10%, вмістом сміттєвої домішки – не більше ніж 4% та оліїстої домішки – не більше 5%.
    4. На тривале зберігання (більше 1 місяця) льон закладати в зерносховище треба з вологістю не більше 8%, вмістом сміттєвої домішки – не більше 2% та оліїстої домішки – не більше 3%.

    Якщо вологість насіння значно вища за стандартну (8-10%), його слід висушити.

    Як сушити льон?

    • Сушать льон, як і інші олійні культури, переважно в шахтних зерносушарках, рідше – в барабанних. Шахтним також однозначно віддають перевагу у випадку роботи із насіннєвим матеріалом цієї культури.
    • Льон, як і насіння інших дрібнонасінних олійних культур (рижію, гірчиці тощо), через низьку шпаруватість сушать при низькій витраті агента сушіння – не більше +65 °С і нагріванні насіння +35 +45 °С.
    • Через невисоку температуру агента сушіння дуже важливе рівномірне продування насіннєвої маси. Наприклад, конструкція коробів шахтної зерносушарки Brice-Baker – трикутовий перегин, рівномірний переріз з внутрішньою перегородкою розподілу повітряного потоку – ефективно перешкоджає виникненню застійних зон та сприяє рівномірності просушування.
    • Насіння льону містить багато високонасичених жирних кислот, тому важливо не допустити його перегріву. Датчики температури зерна, якими укомплектовані сучасні автоматизовані зерносушарки, вимірюють та контролюють рівень нагріву насіння. А датчики вологості – контролюють вологість льону в процесі сушіння і забезпечують точні показники на виході.
    • Часто льон сушать у суміші з насінням вівса, ячменю у співвідношенні 1:3 – так само при температурі теплоносія 60-70 °С і нагріванні до +40-45 °С.
    • Насіння багаторічних трав дуже дрібне й сипке, через це сушарки мають бути добре ущільнені.

    Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:

    1. Резерв підвищення врожаїв льону олійного (читати статтю).
    2. Особливості сушіння різних культур (читати статтю).
    3. Тримайте зерно холодним (читати статтю).
    4. Вентилювання силосу. Система вентиляції (читати статтю).
    5. Шахтна комбінація (читати статтю).
    6. Автоматизирована зерносушарка: чому варто платити більше, переваги та особливості (читати статтю).
    7. Зазираючи в «шахту» (читати статтю).

    Автор – Богдан Дудар, регіональний менеджер KMZ Industries (Facebook)

    ПОПУЛЯРНЕ

    Розширили потужності елеватора на Полтавщині більш як на 10 тис. тонн зберігання

    Завершуємо монтажні роботи на елеваторному комплексі в Полтавській області, де встановили два силоси лінійки Brice-Baker загальною місткістю 13200 м³ Докладніше

    Тримаємо обраний курс на експорт: здійснили комплексне постачання елеваторного обладнання в Румунію

    Тепер українські аграрії можуть отримати страхове покриття за зовсім невеликий, у порівнянні з лімітом відшкодування, платіж Докладніше

    Нарешті власникам елеваторів доступне страхування від воєнних ризиків

    Розроблено та випробувано нові лінійки ланцюгових транспортерів та норій продуктивністю 100 та 175 т/год. Докладніше

    Виконали заміну корпусу шротового силосу іноземного виробництва без зупинки виробничої лінії

    Завдання, яке було поставлено перед монтажниками, інженерно-технічними та технічними фахівцями виходило за межі стандартного Докладніше

    Автоматизація елеваторів: просто про складне

    Системи автоматизації елеваторів зазвичай виконують функцію «підказки та попередження». Підказка допомагає оператору швидко орієнтуватися та приймати рішення, а попередження запобігає травматизму персоналу та виходу обладнання з ладу. Програма або блокує неправильні дії, або попереджає оператора – виводить відповідні підказки на монітор Докладніше

    Ключові імпортери елеваторного обладнання KMZ Industries – з найближчих країн

    Найбільшу частку в експорті обладнання KMZ Industries має Румунія

    Докладніше

    Нюанси монтажу фермерського елеватора

    Вячеслав Степанчук, директор з монтажу та будівництва KMZ Industries розповідає про нюанси монтажу елеватора. Докладніше
    СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

    ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
    ВТІЛЕНО В СВІТІ

    Поділитися:
    Відправити посилання
    на цю сторінку: