Олійний льон – досить перспективна культура, яка останнім часом значно збільшила свою рентабельність завдяки новітнім сортам і технологіям.
Серед інших її переваг: проста технологію вирощування, що, як правило, не потребує застосування інсектицидів; невибагливість щодо ґрунтів; стійкість до посухи; зручність у сівозміні – короткий вегетаційний період дає змогу збирати льон наприкінці липня і використовувати його як гарного попередника для озимих зернових.
Які особливості культури і як впливають на процес сушіння?
- Як правило, після збирання врожаю насіння льону олійного має високий ступінь забруднення, крупні домішки, тож потребує ретельного очищення.
При недостатньому очищенні домішки потраплятимуть в сушарку, негативно впливають на технологічний процес, сприяють утворенню застійних зон та перегріванню матеріалу – аж до виникнення осередків загоряння.
Приділити увагу очищенню варто ще й тому, що наразі компанії-імпортери висувають все більші вимоги до рівня засміченості льону. - Щодо сушіння: насіння льону має малі розміри, що робить його чутливим до температурного режиму сушіння, а незначне перевищення допустимих максимальних температур нагрівання насіння призводить до втрати його якості
Режим зберігання льону
Під час зберігання в першу чергу треба враховувати стан вологості насіння льону.
- Нормальна вологість льону – 8-10%.
- Насіння з вологістю більше 10% можна зберігати на токах не довше доби!
- Насіння льону, призначене для промислової переробки, на тимчасове зберігання (строк до 1 місяця) в зерносховище можна закладати з вологістю не більше 10%, вмістом сміттєвої домішки – не більше ніж 4% та оліїстої домішки – не більше 5%.
- На тривале зберігання (більше 1 місяця) льон закладати в зерносховище треба з вологістю не більше 8%, вмістом сміттєвої домішки – не більше 2% та оліїстої домішки – не більше 3%.
Якщо вологість насіння значно вища за стандартну (8-10%), його слід висушити.
Як сушити льон?
- Сушать льон, як і інші олійні культури, переважно в шахтних зерносушарках, рідше – в барабанних. Шахтним також однозначно віддають перевагу у випадку роботи із насіннєвим матеріалом цієї культури.
- Льон, як і насіння інших дрібнонасінних олійних культур (рижію, гірчиці тощо), через низьку шпаруватість сушать при низькій витраті агента сушіння – не більше +65 °С і нагріванні насіння +35 +45 °С.
- Через невисоку температуру агента сушіння дуже важливе рівномірне продування насіннєвої маси. Наприклад, конструкція коробів шахтної зерносушарки Brice-Baker – трикутовий перегин, рівномірний переріз з внутрішньою перегородкою розподілу повітряного потоку – ефективно перешкоджає виникненню застійних зон та сприяє рівномірності просушування.
- Насіння льону містить багато високонасичених жирних кислот, тому важливо не допустити його перегріву. Датчики температури зерна, якими укомплектовані сучасні автоматизовані зерносушарки, вимірюють та контролюють рівень нагріву насіння. А датчики вологості – контролюють вологість льону в процесі сушіння і забезпечують точні показники на виході.
- Часто льон сушать у суміші з насінням вівса, ячменю у співвідношенні 1:3 – так само при температурі теплоносія 60-70 °С і нагріванні до +40-45 °С.
- Насіння багаторічних трав дуже дрібне й сипке, через це сушарки мають бути добре ущільнені.
Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:
- Резерв підвищення врожаїв льону олійного (читати статтю).
- Особливості сушіння різних культур (читати статтю).
- Тримайте зерно холодним (читати статтю).
- Вентилювання силосу. Система вентиляції (читати статтю).
- Шахтна комбінація (читати статтю).
- Автоматизирована зерносушарка: чому варто платити більше, переваги та особливості (читати статтю).
- Зазираючи в «шахту» (читати статтю).
Автор – Богдан Дудар, регіональний менеджер KMZ Industries (Facebook)