Завантаження

    UA

    Азбука елеватора
    Азбука елеватора

    Ефективність шахтної зерносушарки: як сушити початкову партію зерна?

    26.05.2022

    Забезпечення відповідної якості зневоднення зерна потребує вправного використання наявної сировини та обладнання. Зменшення втрат та витрат, або раціональне використання ресурсів – це не гасло, це підґрунтя сталого розвитку підприємства. Тобто потрібно знати всі доступні методи та принципи сушіння зерна. У цій статті, окрім додаткового узагальнення знань про зерносушіння, зосередимось на питанні, як сушити початкову партію зерна, та розглянемо три варіанти цього процесу.

    Але перш ніж говорити про початок сушіння, потрібно нагадати, що у питаннях експлуатації зерносушарки ніяк не оминути питання дотримання Правил охорони праці для працівників, зайнятих на роботах зі зберігання та переробки зерна.

    Важливо: Відповідно до норм чинного законодавства України роботодавець повинен забезпечити створення нешкідливих та безпечних умови праці або компенсувати ризики, що виникають. Персонал, який обслуговує сушарку, має:

    • знати склад та правила експлуатації зерносушарки;
    • розумітись на призначенні окремих вузлів та деталей, технологічному процесі сушіння зерна;
    • знати чинні правила охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії та пожежної безпеки;
    • дотримуватись режимів сушіння зерна;
    • знати та забезпечувати відповідну правильну організацію процесу сушіння та роботи сушарки.

    Вам здається, що остання фраза про «правильну організацію процесу сушіння та роботи сушарки» ні про що? Але є основні принципи, які для когось абсолютно зрозуміли, а для інших будуть справжнім відкриттям. У будь-якому разі на них варто звернути увагу.

    Зерносушіння: підготовчі клопоти

    В першу чергу до пуску в роботу із зерном сушарка повинна бути підготовлена до сушіння: оглянута, звільнена від сміття та пилу. Перевірте працездатність механізмів сушарки (холостий рух) без навантаження.

    До речі, автоматизована система управління технологічним процесом (далі – АСУ ТП) значно скоротить підготовку зерносушарки до роботи. «Доручіть» контролеру АСУ ТП виконувати перевірки стану транспортних систем та їхню готовність до роботи. Перевірку натягнення стрічки в норіях, ланцюгів у конвеєрах, працездатності та положення шиберів та заслінок тощо в процесі руху можна виконати, «не виходячи з кабінету». Для цього потрібно оснастити транспортне обладнання достатньою кількістю контрольно-вимірювального устаткування та мати в АСУ ТП алгоритм аналізу стану та помилок процесів транспортування зерна.

    Чи може працювати елеватор без персоналу?

    Одразу коротка відповідь – на жаль, ні. Автоматизація процесів не виключає необхідності фахового огляду та налагодження роботи механізмів. Все це доведеться робити працівникам елеватора:

    • проконтролювати відсутність невластивого шуму та вібрації під час роботи обладнання;
    • перевірити наявність мастила в підшипниках та олії в редукторі;
    • натягнення приводних ременів;
    • щільність з’єднання повітроводів, дифузорів та прилягання кришок оглядових люків;
    • справність аспіраційного обладнання;
    • наявність та справність первинних засобів пожежогасіння, пожежної сигналізації;
    • наявність та справний стан огорож;
    • заземлення електрообладнання;
    • інше, що забезпечує безпеку роботи.

    Приклади організації процесу сушіння зерна

    Партії зерна для сушіння на шахтних прямоточних сушарках необхідно формувати відповідно до затвердженого порядку на підприємстві.

    • У прямоточних сушарках зерно проходить через шахту один раз, після чого повністю випускається із сушарки.
    • У рециркуляційних сушарках частина зерна багаторазово циркулює по замкнутому контуру, змішується з вологим/сирим зерном, що надходить, проходить через шахту і знову повертається в сушарку. Тому на рециркуляційні зерносушарки допускається спрямовувати зерно без формування партій за вологістю.

    Зрозуміло, що спочатку потрібно сушити зерно, яке має більш високі вологість, температуру та зараженість.

    На розсуд пропонуємо розглянути три способи організації початку процесу сушіння в прямоточних шахтних сушарках: із сухим зерном, із вологим/сирим зерном та із вологим/сирим зерном без рециркуляції.

    • Запуск систем спрямування зерна в сушарку, формування агенту сушіння та інших проводимо відповідно до інструкцій керуючих документів відповідного обладнання.

    Пуск зерносушарки: початок сушіння із сухим зерном

    Покроковий процес пуску зерносушарки із сухим зерном виглядає так:

    1. Завантажте сушарку на три чверті сухим зерном.
    2. Додайте поверх нього вологе зерно.
    3. Запустіть сушарку в безперервному режимі з початковими параметрами налаштування, що відповідають вологому зерну, яке завантажується зверху.

    У такому варіанті на початку роботи сушарки ви повторно сушите сухе зерно. Тобто в першій партії ці три чверті зерна будуть зневоднені більш, ніж потрібно. З часом, у сховищі, їхній показник вологи прийде до середнього значення.

    Коли через сушарку пройде «нове» зерно (чверть першого завантаження), воно має бути трохи вологим. Наступна година зневоднення однорідного вологого зерна буде вирішальна, щоб встановити остаточний результат ваших налаштувань. Коли зерно здійснить повний прохід через сушарку за умови, що налаштування були вірними, ви повинні бути близькі до мети. Якщо результати зовсім не такі, як передбачалося, тоді час коригувати налаштування шляхом спроб і помилок.

    У більшості випадків у керівництві з експлуатації є настанови, як потрібно налаштувати час витримки зерна: тобто яким має бути цикл/швидкість розвантаження та як налаштовується робота вивантажувальних механізмів відповідно до завдання початкової та кінцевої вологи.

    Пуск зерносушарки: початок сушіння з вологим або сирим зерном із рециркуляцією

    Найчастіше сухе зерно не так просто знайти. Але проблема вирішується легко – отримайте своє власне сухе зерно за допомогою рециркуляції.

    1. Завантажте зерносушарку на 100% вологим зерном.
    2. Запустіть зерносушарку із рекомендованими налаштуванням зневоднення обраної культури.
    3. Перше зерно, що вивантажується з сушарки, подайте нагору – знов до зерносушарки. Це можливо за умови, що на вашому підприємстві передбачено такий маршрут руху зерна.
    4. Як тільки партія буде сухою (або майже сухою), продовжуйте роботу так, наче ви починаєте із сухого зерна.

    Будь-яке пересушування першої/початкової партії має ігноруватися. Оскільки ви з часом станете досвідченішими, то зможете робити деяку поправку режимів роботи для отримання пересушування/недосушування, щоб вирівняти за вологою перше вивантаження вже на складі тривалого зберігання зерна.

    Лічильник розвантаження (розрахунку кількості зневодненого зерна) буде корисним для налаштування поточної роботи, він дозволить вам простежити за рухом «нового» зерна вниз по сушарці.

    ВАЖЛИВО: При переході в режим рециркуляції залежно від вихідної різниці вологості необхідно провести довантаження зерна в сушарку. Контролюйте рівень зерна в приймальній секції зерносушарки, адже через зневоднення об’єм зерна в сушарці зменшується, тому існує загроза порушення правильного руху агенту сушіння.
    Про універсальні методи та способи експлуатації шахтних зерносушарок, які забезпечують рівномірність сушіння зерна, читайте в публікації «Узагальнення знань про зерносушіння: лайфхаки ефективної експлуатації».

    Рециркуляція зерна проводиться доти, поки вологість, що вимірюється вологоміром на виході сушарки, не дійде до цільової. Цільовою вологістю є та, до якої необхідно висушити зерно. Температура зерна на виході з сушарки не має перевищувати температуру довкілля більш ніж на 10 °С.

    Після цього відбувається розвантаження зерна на склад, а сушарка завантажуються сирим зерном – і переходимо до потокового процесу зневоднення.

    Пуск зерносушарки: початок сушіння з вологим або сирим зерном без циркуляції

    Якщо повернення зерна одразу в процес зневоднення неможливе, переходьте безпосередньо на функцію безперервного сушіння.

    1. Налаштуйте вивантажувальний механізм таким чином, щоб отримати цільовий критерій /параметр вологості щонайменше за годину.
    2.  Вологе зерно, яке виходить із сушарки, вивантажуйте в приймальний бункер (завантажувальну яму), в окремий оперативний силос вологого зерна або в окрему купу – майданчик тимчасового зберігання. З часом ви направите це зерно на повторне сушіння.
    3. Коли сушарка нарешті вивантажує зерно із прийнятним вмістом вологи, змініть маршрут так, щоб його кінцевою точкою були склади сухого зерна.

    Зерносушарник-оператор, особливо під час налагодження процесу зневоднення, повинен приділити особливу увагу контролю за:

    • нормальним заповненням зерном сушильної камери/шахти та бункера над нею,
    • безперебійною роботою випускного механізму, рівномірним випуском зерна по всьому перерізу шахти,
    • справністю та роботою приладів контролю температури агента сушіння та зерна.

    Сушарка передається по змінах «на ходу», тобто без зупинки роботи обладнання при налагодженому технологічному процесі.

    Для контролю та звітності зерносушарник/ майстер зерносушіння має вести вахтовий журнал роботи сушарки. До речі, такий журнал обов’язково видається замовникам зерносушарок KMZ Industries при налаштуванні обладнання. Якщо ви хочете отримати журнал роботи для вашої шахтної зерносушарки, зателефонуйте нам.

    Слід зауважити, що у ХХІ столітті журнал роботи зерносушарки ще не моветон, але наявність сучасної системи АСУ ТП не тільки позбавить від «зайвих паперів», але й дозволить провести аналіз напрацювань, режимів роботи, статистику помилок та аварій тощо. Подивіться за посиланням, якою є АСУ ТП від KMZ Industries.

    Технологічний алгоритм процесу автоматичного режиму сушіння зерна повинен включати окрім управління параметрами зневоднення зерна ще й перелік дій оператора при аваріях та передаварійних ситуаціях.

    Додаткові матеріали щодо автоматизації зерносушіння та елеватора, які стануть вам у пригоді:

    1. Автоматизована зерносушарка: чому варто платити більше. Переваги та особливості (читати статтю).
    2. Чотири «ЗА» на користь автоматизації. Досвід «УІФК-АГРО» (читати статтю).
    3. Ера диджиталізації (читати статтю).

    Автор – Роман Штельмах, директор департаменту клієнтського сервісу KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

    ПОПУЛЯРНЕ

    Розширили потужності елеватора на Полтавщині більш як на 10 тис. тонн зберігання

    Завершуємо монтажні роботи на елеваторному комплексі в Полтавській області, де встановили два силоси лінійки Brice-Baker загальною місткістю 13200 м³ Докладніше

    Тримаємо обраний курс на експорт: здійснили комплексне постачання елеваторного обладнання в Румунію

    Тепер українські аграрії можуть отримати страхове покриття за зовсім невеликий, у порівнянні з лімітом відшкодування, платіж Докладніше

    Нарешті власникам елеваторів доступне страхування від воєнних ризиків

    Розроблено та випробувано нові лінійки ланцюгових транспортерів та норій продуктивністю 100 та 175 т/год. Докладніше

    Виконали заміну корпусу шротового силосу іноземного виробництва без зупинки виробничої лінії

    Завдання, яке було поставлено перед монтажниками, інженерно-технічними та технічними фахівцями виходило за межі стандартного Докладніше

    Автоматизація елеваторів: просто про складне

    Системи автоматизації елеваторів зазвичай виконують функцію «підказки та попередження». Підказка допомагає оператору швидко орієнтуватися та приймати рішення, а попередження запобігає травматизму персоналу та виходу обладнання з ладу. Програма або блокує неправильні дії, або попереджає оператора – виводить відповідні підказки на монітор Докладніше

    Ключові імпортери елеваторного обладнання KMZ Industries – з найближчих країн

    Найбільшу частку в експорті обладнання KMZ Industries має Румунія

    Докладніше

    Нюанси монтажу фермерського елеватора

    Вячеслав Степанчук, директор з монтажу та будівництва KMZ Industries розповідає про нюанси монтажу елеватора. Докладніше
    СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

    ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
    ВТІЛЕНО В СВІТІ

    Поділитися:
    Відправити посилання
    на цю сторінку: