Завантаження

  UA

  Азбука елеватора
  Азбука елеватора

  Зерносушарки: загальна класифікація

  23.08.2019

  Багато фахівців називають зерносушарку чи не ключовим об’єктом сучасного елеватора. Насправді зерносховище – це комплекс взаємопов’язаних між собою елементів, де кожен «грає» свою, обов’язкову роль. Але слід визнати, що від правильного вибору параметрів зерносушарки безпосередньо залежать такі важливі показники, як продуктивність всього комплексу, якість зерна та собівартість його обробки. До того ж, часто саме з покупки зерносушарки починається шлях фермера до зведення власного, нехай і невеликого, елеватора, щоб в майбутньому розширити і комерціалізувати його. Тому до вибору цього обладнання треба підходити особливо ретельно, а в допомогу вам – класифікація зерносушарок за різними принципами.

  1. Класифікація зерносушарок за принципом сушіння.

  Згідно з цим принципом зерносушарки діляться на поточні та циклічні.

  • Потокові. У цей тип зерносушарок зерно завантажується, просушується і відвантажується в потоковому режимі, що дозволяє швидко працювати із великими партіями зерна. Це найпродуктивніші сушарки, саме їх в першу чергу використовують на великих елеваторах.
  • Циклічні. Такі зерносушарки працюють в рециркуляційному (циклічному) режимі – зерно подається сюди партіями. Вони досить економні й підходять тільки для невеликих обсягів, оскільки значно поступаються потоковим за продуктивністю: обсяг висушуваного продукту за одну сушку (цикл) обмежений. До того ж, в порційних сушарках не можна організувати систему рекуперації тепла для заощадження палива.

  2. Класифікація зерносушарок за критерієм мобільності.

  Тут сушарки поділяються на мобільні та стаціонарні.

  • Мобільні не потребують фундаменту, можуть переміщатися в різні місця і дозволяють сушити зерно безпосередньо в поле.
  • Стаціонарні – єдино можливий варіант, якщо ви плануєте працювати зі скільки-небудь пристойними обсягами зерна.

  3. Класифікація зерносушарок за вектором руху зерна.

  • У вертикальних зерносушарках продукція переміщається зверху вниз під дією сили тяжіння. Вертикальними, наприклад, є найпопулярніші зараз – шахтні зерносушарки.
  • У горизонтальних зерно рухається по горизонталі за допомогою спеціального конвеєра. На такому принципі працюють, наприклад, конвеєрні зерносушарки.

  4. Класифікація зерносушарок за принципом руху повітря.

  За цим принципом зерносушарки діляться на сушарки поперечного потоку, сушарки змішаного потоку, сушарки одностороннього потоку і сушарки протитоку.
  Найбільш поширеними є зерносушарки змішаного потоку і поперечного потоку.

  • Зерносушарки поперечного потоку. Зерно просувається зверху вниз між двох перфорованих стінок зерносушарки. Робочий агент подається в середину зерносушарки і проходить назовні через шар зерна і перфорацію, рухаючись поперек потоку зерна.
  • Зерносушарки змішаного потоку. Сушильний агент подається із зовнішнього боку зернової колони і проходить через неї за допомогою безлічі повітроводів, розташованих у шаховому порядку. Торці одних повітропроводів закриті з одного боку, а торці інших – з іншого. Завдяки цьому гаряче повітря поширюється крізь зерновий шар рівномірно в різних напрямках.
  • Зерносушарки протитоку. Зерно в цьому обладнанні просувається зверху вниз під дією сили тяжіння, а гаряче повітря подається навпаки – знизу вгору (проти вектору руху зерна).
  • Зерносушарки одностороннього потоку. Вектори руху робочого агента і зерна збігаються: повітря і зерно просуваються по зерносушарці зверху вниз.

  5. Класифікація зерносушарок за наявністю або відсутністю системи рекуперації тепла.

  • Система рекуперації (повторного використання) тепла дозволяє відновлювати тепло з повітря, яке нагрівається в процесі охолодження зерна. Наявність або відсутність такої системи – дуже важливий показник, який варто враховувати при купівлі обладнання. Адже такий енергозберігаючий принцип сушіння значно зменшує витрату палива і підвищується ККД сушарки.

  Порада досвідченого елеваторника: Врахуйте, система рекуперації тепла може працювати тільки в поточних зерносушилках, у яких процеси сушіння і охолодження відбуваються одночасно.

  6. Класифікація зерносушарок за типом конструкції.

  Це, певне, найпоширеніша класифікація. Згідно з нею сушарки поділяються на типи за конструкцією сушильної камери, яка буває: барабанною, камерною, шахтною, трубною і конвеєрною.

  • Барабанна потокова зерносушарка складається із барабана, топки і охолоджувальної камери. Сушильна камера тут представляє собою порожнистий циліндр, що обертається, всередині якого встановлюють насадку у вигляді лопатей, що сприяють розпушуванню і пересипанню зерна при його транспортуванні уздовж барабана. Як правило, стаціонарні барабанні сушарки забезпечують продуктивність 8 т/год, а пересувні дозволяють просушити до 2,5 т/год.
  • Найбільш прості по влаштуванню камерні сушарки. Є обладнанням періодичної дії, використовуються в невеликих господарствах. Основна їх частина – це прямокутна або кругла камера з похилим або горизонтальним сітчастим днищем. У першому випадку камеру розвантажують самопливом, а в другому – через центральний отвір в днищі спочатку самопливом, а потім за допомогою шнека-підбирача.
  • Конвеєрні зерносушарки. Серед переваг даного обладнання – досить дбайливе поводження із зерном (підходять для обробки насіннєвого матеріалу), в них також можна обробляти неочищену продукцію, зерно високої вологості (до 30%) або в невеликій кількості. Конвеєрними, або стрічковими, сушарками сьогодні переважно сушать деревну тріску, брикети, гранули, овочі, фрукти, харчові напівфабрикати.
  • Трубні зерносушарки представлені як стаціонарними, так і пересувними установками вертикального або горизонтального типу. Вони складаються з однієї або декількох перфорованих труб, крізь які і відбувається циркуляція теплового агента. Використовуються переважно для вентиляційного сушіння і аерації зернових мас, а пересувні установки такого типу – для усунення самозігрівання зерна на відкритих майданчиках, а також в засіках або складах, які не обладнані стаціонарними вентилюючими пристроями.
  • Шахтні зерносушарки – найпопулярніший на сьогодні тип зерносушарок в Україні, в першу чергу завдяки високій продуктивності й енергоефективності. А ще, якщо оцінювати тривалість життєвого циклу цього обладнання, то шахтні сушарки безумовні лідери, тобто довгожителі. У поточній шахтній зерносушарці зерно подається вертикально, обробляється тепловим потоком агента, і після сушіння надходить в спеціальні камери для охолодження. Завдяки вивантажувальному механізму забезпечується рівномірний рух зерна по всій ширині шахти і виключається його травмування під час вивантаження.

  Шахтні зерносушарки – одні з найбільш високопродуктивних на ринку. (Наприклад, в лінійці шахтних зерносушарок серії Brice-Baker – 115 моделей з продуктивністю 9,5–300 т/год). Вони, як правило, використовуються в комплексі середніх і великих елеваторів, де працюють без зупинки по 3-4 місяці під час сезону.

  На що звернути увагу при виборі шахтної зерносушарки, читайте тут.

  Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:

  1. Q&A: Що треба знати про зерносушарки шахтного типу (читати статтю).
  2. Лайфхаки з вибору зерносушарок (читати статтю).
  3. Зазираючи в «шахту» (читати статтю).
  4. Як елеватору отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин для зерносушарки: покрокова інструкція (читати статтю).
  5. Сушарки KMZ запрацювали на щепі (читати статтю).

  Автор – Владислав Переходько, керівник регіонального представництва KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

  ПОПУЛЯРНЕ

  Повністю автоматизований відбір проб працює на двох елеваторах в Україні

  Система була розроблена і реалізована спеціалістами департаменту автоматизації KMZ Industries. Докладніше

  Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

  Випробування нової норії потужністю 175 т/год пройшли успішно

  Це вже друга норія, яка була розроблена спеціалістами технічного відділу нашого підприємства з початку повномасштабної війни, протестована та додана до нової продуктової лінійки транспортного обладнання, виготовлюваного KMZ Industries. Особливий акцент при розробці фахівці робили на ощадність в роботі із зерном. Докладніше

  Цього року певний обсяг кукурудзи не був своєчасно зібраний – і культура зимувала в полі. Чи є безпечним таке зерно? На що слід звернути увагу фермерам?

  Про досвід відновлення пошкоджених внаслідок війни елеваторів

  Спеціалісти, зокрема, радять власникам починати процес з ретельної фіксації збитків і наводять відповідні нормативні документи Докладніше

  ЕЛЕВАТОР НА ЛЬВІВЩИНІ

  У Львівській області розришено елеватор найбільшим силосом в лінійці Variant Agro Build. Докладніше

  Чернігівський елеватор з Донецьким корінням

  Елеваторний комплекс ТОВ «Ім. Шевченка», що у Чернігівській області укомплектовано елеваторним обладнанням лінійки Variant Agro Build.
  Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше

  USAID оголосила про нову програму: співфінансуватимуть проєкти з підтримки переробки зернових, олійних та бобових культур

  СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

  ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
  ВТІЛЕНО В СВІТІ

  Поділитися:
  Відправити посилання
  на цю сторінку: