Завантаження

  UA

  Азбука елеватора
  Азбука елеватора

  Зерносушарки: загальна класифікація

  23.08.2019

  Багато фахівців називають зерносушарку чи не ключовим об’єктом сучасного елеватора. Насправді зерносховище – це комплекс взаємопов’язаних між собою елементів, де кожен «грає» свою, обов’язкову роль. Але слід визнати, що від правильного вибору параметрів зерносушарки безпосередньо залежать такі важливі показники, як продуктивність всього комплексу, якість зерна та собівартість його обробки. До того ж, часто саме з покупки зерносушарки починається шлях фермера до зведення власного, нехай і невеликого, елеватора, щоб в майбутньому розширити і комерціалізувати його. Тому до вибору цього обладнання треба підходити особливо ретельно, а в допомогу вам – класифікація зерносушарок за різними принципами.

  1. Класифікація зерносушарок за принципом сушіння.

  Згідно з цим принципом зерносушарки діляться на поточні та циклічні.

  • Потокові. У цей тип зерносушарок зерно завантажується, просушується і відвантажується в потоковому режимі, що дозволяє швидко працювати із великими партіями зерна. Це найпродуктивніші сушарки, саме їх в першу чергу використовують на великих елеваторах.
  • Циклічні. Такі зерносушарки працюють в рециркуляційному (циклічному) режимі – зерно подається сюди партіями. Вони досить економні й підходять тільки для невеликих обсягів, оскільки значно поступаються потоковим за продуктивністю: обсяг висушуваного продукту за одну сушку (цикл) обмежений. До того ж, в порційних сушарках не можна організувати систему рекуперації тепла для заощадження палива.

  2. Класифікація зерносушарок за критерієм мобільності.

  Тут сушарки поділяються на мобільні та стаціонарні.

  • Мобільні не потребують фундаменту, можуть переміщатися в різні місця і дозволяють сушити зерно безпосередньо в поле.
  • Стаціонарні – єдино можливий варіант, якщо ви плануєте працювати зі скільки-небудь пристойними обсягами зерна.

  3. Класифікація зерносушарок за вектором руху зерна.

  • У вертикальних зерносушарках продукція переміщається зверху вниз під дією сили тяжіння. Вертикальними, наприклад, є найпопулярніші зараз – шахтні зерносушарки.
  • У горизонтальних зерно рухається по горизонталі за допомогою спеціального конвеєра. На такому принципі працюють, наприклад, конвеєрні зерносушарки.

  4. Класифікація зерносушарок за принципом руху повітря.

  За цим принципом зерносушарки діляться на сушарки поперечного потоку, сушарки змішаного потоку, сушарки одностороннього потоку і сушарки протитоку.
  Найбільш поширеними є зерносушарки змішаного потоку і поперечного потоку.

  • Зерносушарки поперечного потоку. Зерно просувається зверху вниз між двох перфорованих стінок зерносушарки. Робочий агент подається в середину зерносушарки і проходить назовні через шар зерна і перфорацію, рухаючись поперек потоку зерна.
  • Зерносушарки змішаного потоку. Сушильний агент подається із зовнішнього боку зернової колони і проходить через неї за допомогою безлічі повітроводів, розташованих у шаховому порядку. Торці одних повітропроводів закриті з одного боку, а торці інших – з іншого. Завдяки цьому гаряче повітря поширюється крізь зерновий шар рівномірно в різних напрямках.
  • Зерносушарки протитоку. Зерно в цьому обладнанні просувається зверху вниз під дією сили тяжіння, а гаряче повітря подається навпаки – знизу вгору (проти вектору руху зерна).
  • Зерносушарки одностороннього потоку. Вектори руху робочого агента і зерна збігаються: повітря і зерно просуваються по зерносушарці зверху вниз.

  5. Класифікація зерносушарок за наявністю або відсутністю системи рекуперації тепла.

  • Система рекуперації (повторного використання) тепла дозволяє відновлювати тепло з повітря, яке нагрівається в процесі охолодження зерна. Наявність або відсутність такої системи – дуже важливий показник, який варто враховувати при купівлі обладнання. Адже такий енергозберігаючий принцип сушіння значно зменшує витрату палива і підвищується ККД сушарки.

  Порада досвідченого елеваторника: Врахуйте, система рекуперації тепла може працювати тільки в поточних зерносушилках, у яких процеси сушіння і охолодження відбуваються одночасно.

  6. Класифікація зерносушарок за типом конструкції.

  Це, певне, найпоширеніша класифікація. Згідно з нею сушарки поділяються на типи за конструкцією сушильної камери, яка буває: барабанною, камерною, шахтною, трубною і конвеєрною.

  • Барабанна потокова зерносушарка складається із барабана, топки і охолоджувальної камери. Сушильна камера тут представляє собою порожнистий циліндр, що обертається, всередині якого встановлюють насадку у вигляді лопатей, що сприяють розпушуванню і пересипанню зерна при його транспортуванні уздовж барабана. Як правило, стаціонарні барабанні сушарки забезпечують продуктивність 8 т/год, а пересувні дозволяють просушити до 2,5 т/год.
  • Найбільш прості по влаштуванню камерні сушарки. Є обладнанням періодичної дії, використовуються в невеликих господарствах. Основна їх частина – це прямокутна або кругла камера з похилим або горизонтальним сітчастим днищем. У першому випадку камеру розвантажують самопливом, а в другому – через центральний отвір в днищі спочатку самопливом, а потім за допомогою шнека-підбирача.
  • Конвеєрні зерносушарки. Серед переваг даного обладнання – досить дбайливе поводження із зерном (підходять для обробки насіннєвого матеріалу), в них також можна обробляти неочищену продукцію, зерно високої вологості (до 30%) або в невеликій кількості. Конвеєрними, або стрічковими, сушарками сьогодні переважно сушать деревну тріску, брикети, гранули, овочі, фрукти, харчові напівфабрикати.
  • Трубні зерносушарки представлені як стаціонарними, так і пересувними установками вертикального або горизонтального типу. Вони складаються з однієї або декількох перфорованих труб, крізь які і відбувається циркуляція теплового агента. Використовуються переважно для вентиляційного сушіння і аерації зернових мас, а пересувні установки такого типу – для усунення самозігрівання зерна на відкритих майданчиках, а також в засіках або складах, які не обладнані стаціонарними вентилюючими пристроями.
  • Шахтні зерносушарки – найпопулярніший на сьогодні тип зерносушарок в Україні, в першу чергу завдяки високій продуктивності й енергоефективності. А ще, якщо оцінювати тривалість життєвого циклу цього обладнання, то шахтні сушарки безумовні лідери, тобто довгожителі. У поточній шахтній зерносушарці зерно подається вертикально, обробляється тепловим потоком агента, і після сушіння надходить в спеціальні камери для охолодження. Завдяки вивантажувальному механізму забезпечується рівномірний рух зерна по всій ширині шахти і виключається його травмування під час вивантаження.

  Шахтні зерносушарки – одні з найбільш високопродуктивних на ринку. (Наприклад, в лінійці шахтних зерносушарок серії Brice-Baker – 115 моделей з продуктивністю 9,5–300 т/год). Вони, як правило, використовуються в комплексі середніх і великих елеваторів, де працюють без зупинки по 3-4 місяці під час сезону.

  На що звернути увагу при виборі шахтної зерносушарки, читайте тут.

  Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:

  1. Q&A: Що треба знати про зерносушарки шахтного типу (читати статтю).
  2. Лайфхаки з вибору зерносушарок (читати статтю).
  3. Зазираючи в «шахту» (читати статтю).
  4. Як елеватору отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин для зерносушарки: покрокова інструкція (читати статтю).
  5. Сушарки KMZ запрацювали на щепі (читати статтю).

  Автор – Владислав Переходько, керівник регіонального представництва KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

  ПОПУЛЯРНЕ

  Хліб-Агро

  Кожне господарство має свою унікальну історію, несхожу на інші, і за кожною обов'язково стоїть особиста історія фермера та його родини. Шлях до успіху власника ФГ «Хліб-Агро» Володимира Ткаченка був непростим і, можна сказати, відбувся скоріше «всупереч», ніж «завдяки». Докладніше

  Унікальний стрічковий транспортер для зерна

  Нещодавно KMZ Industries представив ринку ще одну свою нову розробку – унікальний стрічковий транспортер для зерна (або стрічковий конвейєр) закритого типу. Докладніше

  Аналітична довідка про зерновий ринок та стан потужностей для зберігання зерна в Україні

  Огляд включає: дані про врожай 2021-2022, експорт за період від початку повномасштабної війни, дані по держпідтримці та міжнародним інвестиціям. А також – втрати елеваторних потужностей по регіонах України, аналіз збитків та ключових наслідки російської агресії на українське довкілля. І зрештою – прогноз по відновленню та необхідному обсягу інвестицій в агросферу України. Докладніше

  ДЕПАРТАМЕНТ АВТОМАТИЗАЦІЇ KMZ INDUSTRIES УСПІШНО РЕАЛІЗУВАВ ЧЕРГОВИЙ ПРОЄКТ

  Наші спеціалісти автоматизували зерносушарку для одного із замовників в Чернігівській області. Докладніше

  ЧОМУ СИЛОСИ З ОДНАКОВОЮ ЄМНІСТЮ ВАЖАТЬ ПО-РІЗНОМУ?

  За розрахунками аналітиків KSE, морська блокада вже обійшлася українським аграріям в 11,9 млрд дол. Це найбільша стаття втрат агропромислового комплексу за період великої війни. Детальна аналітика з коментарями KMZ Industries і замовника нашого заводу. Докладніше

  САМБІРСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР

  Елеватор на Львівщині було розширено обладнанням виробництва KMZ Industries. Докладніше

  Чернігівський елеватор з Донецьким корінням

  Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше

  МАЄМО ДОПОМАГАТИ АГРАРІЯМ ОПЕРАТИВНО ВИРІШУВАТИ ПРОБЛЕМУ З НЕСТАЧЕЮ ЕЛЕВАТОРНИХ ПОТУЖНОСТЕЙ

  За розрахунками аналітиків KSE, морська блокада вже обійшлася українським аграріям в 11,9 млрд дол. Це найбільша стаття втрат агропромислового комплексу за період великої війни. Детальна аналітика з коментарями KMZ Industries і замовника нашого заводу Докладніше
  СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

  ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
  ВТІЛЕНО В СВІТІ

  Поділитися:
  Відправити посилання
  на цю сторінку: