Завантаження
Азбука елеватора
Азбука елеватора

Особливості сушіння та зберігання рису

03.10.2019

Зараз рис в Україні вирощують тільки в Одеській і Херсонській областях. Але з огляду на кліматичні зміни останніх років в нашій країні, фахівці акцентують на можливості збільшення посівів цієї культури. Так, за оцінками вчених, кліматичні умови і водні ресурси дозволяють вирощувати рис в Україні на площі понад 100 тис. га. Зараз під цю культуру задіяні 13 тис. га. Зокрема, можливості вирощувати рис в даний момент розглядають аграрії Полтавщини та Дніпропетровщини. Отже, розглянемо особливості сушіння і зберігання цієї культури.

Декілька фактів, які впливають на процес сушіння рису

 1. Рис містить зв’язану і вільну вологу, яка з певною міцністю утримується колоїдами крохмалю, білка і деяких інших органічних речовин. Чим вище його вологість, тим більше в рисі вільної води, і, відповідно, менше необхідно затратити енергії, щоб її видалити.
  При вологості понад 20% вода починає випаровуватися так само легко, як і з довільною поверхні. Чим меншою стає вологість зерна, тим швидше зростають теплові витрати на видалення кожного наступного відсотка вологи. Особливо важко волога видаляється до сухого стану при вологості зерна, що дорівнює 16%.
 2. Висока вологість рису (вище 17,0%) сприяє його самозігріванню. Це призводить до незворотних процесів пожовтіння, псування і пошкодження зерна. З іншого боку, низька вологість рису (нижче 13,0%) призведе до суттєвого травмування зерна при збиранні, обмолочуванні й переробці в крупу. Наслідком цього буде зниження виходу цілого ядра.
 3. Рис в волоті дозріває неодночасно. Тому в зібраному врожаї завжди будуть знаходитися зерна різної стиглості та вологості.

Правила формування партій для сушіння та зберігання рису

Збирання за несприятливих погодних умов, несвоєчасний підробіток зернового вороху, недотримання режимів сушіння та зберігання призводить до різкого зниження якості зерна рису. Тому діяти треба швидко і чітко дотримуватися правил.

 • У процесі зберігання свіжозібраного зерна на майданчиках висота насипу зернової маси:
  • за вологості до 15% не повинна перевищувати 1,5 м;
  • за вологості вище 15 і до 17% – не більше 1 м;
  • за вологості більше 17% – не більше 0,5 м при постійному контролі температури зерна.
 • Термін формування партії вологого рису (до 17%) до обробки (очищення, сушіння) не повинен перевищувати 5 діб, сирого (понад 17%) – не більше 1 доби.
 • Температуру свіжозібраного рису-зерна (протягом трьох місяців з моменту приймання) перевіряють в такі строки:
  • за вологості до 14% – 1 раз на три дні;
  • за 14,1–15,5% – 1 раз в два дні;
  • за вологості вище 15,5% – щодня.

Як сушать рис

Для сушіння рису застосовуються шахтні прямоточні (наприклад, Brice-Baker) і рециркуляційні сушарки, рециркуляційні з нагріванням зерна в камерах з падаючим шаром.

Перед сушінням рису зерно необхідно очистити від різного сміття, щоб уникнути загоряння або нерівномірного пересування зернової маси в сушарці. Неочищений рис в сушарку направляти забороняється. Перед сушінням рису-зерна в шахтних сушарках зерно повинно бути очищено від грубих і легких домішок, а в рециркуляційних – від великих і грубих. Для очищення рису можна використовувати барабанний сепаратор КБС.

Сушіння рису відбувається при низькому температурному режимі з подальшим відлежуванням зерна. Під час відлежування вирівнюється волога в зерновій масі й переміщається з внутрішньої центральної частини ближче до поверхні.

 • Сушіння з відлежуванням знижує розтріскування зерен рису на 6–8%. Вихід цільного зерна підвищується на 2,7–5%, якщо порівнювати із сушінням рису без відлежування.
 • Час відлежування (незалежно від вологості) становить не менше 2-х годин.

Зниження вологості рису за один пропуск в прямоточних зерносушарках шахтного типу не допускається більш ніж на 3%. У рециркуляційних – 10%.

У шахтних зерносушарках рис сушиться за заниженого режиму, на відміну від інших зернових культур.

 • Гранична температура нагрівання зерна рису при сушінні в шахтних прямоточних зерносушарках не повинна перевищувати 35 °С незалежно від його первинної вологості.
 • У рециркуляційній сушарці з нагріванням рису в камері з падаючим шаром сушіння цієї культури відбувається при максимальній температурі нагріву 55 °С, з вологістю до 20%.

Правила зберігання рису

 • Рис, що розміщується на складах з наявністю активного вентилювання, повинен бути просушений до вологості 15,5%.
 • Зерно, що йде в переробку й поміщається в металеві силоси, необхідно просушити до вологості не більше 14-15%. Для більш тривалого зберігання – до вологості 13-14%.
 • Зерновий рис, який призначений для виробництва крупи і відповідно тривалого зберігання, повинен мати вологість 13–13,5%.
 • Вміст сміттєвої домішки при закладанні на зберігання в металеві силоси не повинен перевищувати 3%.

Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:

 1. Тримайте зерно холодним! (читати статтю).
 2. Сім разів підготуй, а раз висуши, або як правильно обробити і зберегти збіжжя з підвищеною вологістю (читати статтю).
 3. Q&A: що треба знати про зерносушарки шахтного типу (читати статтю).
 4. Обережно, зерно! Декілька корисних порад зі збереження (читати статтю).
 5. Сучасний силос VS підлогове сховище: хто переможе в битві технологій зберігання зерна (читати статтю).
 6. Автоматизована зерносушарка: чому варто платити більше, переваги і особливості (читати статтю).

Автор – Костянтин Дяченко, регіональний менеджер зі збуту KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

ПОПУЛЯРНЕ

Про експортний шлях KMZ Industries та роль Експортної академії в Україні розповіла Наталія Кулаковська

Наталія Кулаковська, директорка з маркетингу KMZ Industries та випускниця Експортної академії в Україні 2022-2023 (Visionest Institute) розповіла про експортний шлях компанії та роль Експортної академії. Докладніше

Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

Курс на енергоефективність: нові транспортери та норії KMZ Industries знайшли своїх перших покупців

Розроблено та випробувано нові лінійки ланцюгових транспортерів та норій продуктивністю 100 та 175 т/год. Докладніше

«АГРО ГРАНТИ»: відтепер інформація про актуальні гранти та фінансові програми для агро в одному Telegram-каналі

Ефективність служби головного інженера можна визначити за кількістю проблем, що виникають саме в незручний час: коли обладнання працює з продуктом

Про важливість служби головного інженера та про необхідні заходи, які дозволяють запобігти проблемам на елеваторі, директор з монтажу та будівництва KMZ Industries Вячеслав Степанчук. Докладніше

Ключові імпортери елеваторного обладнання KMZ Industries – з найближчих країн

Найбільшу частку в експорті обладнання KMZ Industries має Румунія

Докладніше

Синергія | KMZ Industries

Синергія між виробництвом, командою та аграріями є основою успіху кожного у цьому переліку. Разом ми створюємо нові можливості для розвитку галузей та сприяємо розбудові України. Об'єднуємо зусилля та допомагаємо один одному реагувати на нові виклики та змінні обставини. Докладніше

НОТАТКИ З ПЕРЕДЗАЯВОЧНОГО ВЕБІНАРУ USAID АГРО ПРО ГРАНТИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ПОТУЖНОСТЕЙ З ДОРОБКИ, СУШІННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ ЗЕРНА

USAID АГРО надасть до 270 млн грн співфінансування на розвиток потужностей з доробки, сушіння та зберігання зерна. Ось що треба знати перед тим, як подати заявку на участь у конкурсі та збільшити свої шанси на отримання гранту. Докладніше
СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
ВТІЛЕНО В СВІТІ

Поділитися:
Відправити посилання
на цю сторінку: