02.08.2019
Сьогодні розповімо вам 5 порад, як сушити кукурудзу, та які особливості цієї культури впливають на процес сушіння.
1. Обробляйте вологе зерно протягом перших 4 годин.
Волога зернова маса кукурудзи потребує особливого контролю і регулювання температурного режиму. При 30 °С відбувається посилення природного випаровування вологості, а при 38 °С настає період бродіння, збільшується ризик ураження грибковими захворюваннями. За подальшого зростання температури зерно темніє і з’являється характерний солодовий запах. Саме тому не бажано, щоб зібрана перезволожена кукурудза тривалий час (іноді він обраховується годинами) лежала на току і на сонці чи взагалі купою.
2. Сушіть партіями.
Так ви уникнете пересушування чи навпаки – недосушування зерна із різною вологістю. Залежно від обсягів бажано мати 2–6 бункерів-накопичувачів, щоб на певний час завантажувати кукурудзу для формування партій перед сушінням.
3. Приділіть увагу попередньому очищенню.
При виборі очисної машини важливо, щоб вона ефективно працювала із вологим зерном та мала аспіраційну колонку. Найкраще підійде сепаратор барабанного типу, наприклад, сепаратор КБС.
4. Забезпечте рівномірність й ощадність сушіння.
Чим вища початкова вологість зерна, тим більш щадним за температурою теплоносія і тривалістю за часом повинен бути процес сушіння.
Якщо швидкість і температура процесу перевищують рекомендовані значення, кукурудзяні зерна можуть розтріскатися і втратити здатність до транспортування. Нагрівання зерна кукурудзи в рухомому шарі на шахтних сушарках допускається до 50 °С, температура теплоносія не вище 130 °С і 110 °С при сушінні кукурудзи відповідно для переробки та зберігання.
При більш високій температурі сушіння (понад 60 °С) відбувається окислення жиру, в якому розчинена велика кількість вітамінів і біологічно активних речовин, а отже, знижується якість і поживна цінність зерна.
Швидке охолодження висушеної партії підсилює ризик розтріскування. Знизити ймовірність до мінімальних значень можна, дотримуючись низької швидкості сушіння кукурудзи (не більше 10% в годину) з наступним охолодженням у силосах з вентилюванням від 2 до 4 днів.
5. Обирайте автоматизацію.
Автоматизована зерносушарка, а саме такою є зерносушарка Brice-Baker, оснащена високоточними вологомірами вхідної та вихідної вологості. Ви знатимете показники вологості на вході, зможете задати точні параметри сушіння, забезпечуючи таким чином оптимальну кондиційність зерна на виході – ті самі 14,5% вологості. До того ж, такі датчики допомагають економити: точно вимірюючи вологість зерна, ви не витрачаєте зайве паливо.
Автор – Владислав Переходько, керівник регіонального представництва KMZ Industries (Facebook, Linkedin)
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В