Завантаження

  UA

  Азбука елеватора
  Азбука елеватора

  Як сушити кукурудзу, особливості сушіння кукурудзи у порівнянні з іншими культурами

  02.08.2019

  Сьогодні розповімо вам 5 порад, як сушити кукурудзу, та які особливості цієї культури впливають на процес сушіння.

  Особливості кукурудзи, що впливають на процес сушіння

  • Кукурудза порівняно з іншими культурами має низьку вологовіддачу. Питома поверхня випаровування зерна кукурудзи удвічі менша, ніж зерна пшениці, – щільна оболонка ускладнює процес випаровування.
  • Слід також зауважити, що інтенсивність вологообміну зерна різних сортів кукурудзи неоднакова, оскільки залежить від розмірів зернин, їх форми, фізичної будови, хімічного складу.
  • Врахуймо також досить тривалий сезон збирання цієї культури та надходження на елеватори партій зерна з різних полів та від різних фермерів. Отже, зазвичай отримуємо кукурудзу різної якості та вологості.

  Як сушити, враховуючи ці особливості, аби зберегти без втрат прийняте зерно?

  1. Обробляйте вологе зерно протягом перших 4 годин.

  Волога зернова маса кукурудзи потребує особливого контролю і регулювання температурного режиму. При 30 °С відбувається посилення природного випаровування вологості, а при 38 °С настає період бродіння, збільшується ризик ураження грибковими захворюваннями. За подальшого зростання температури зерно темніє і з’являється характерний солодовий запах. Саме тому не бажано, щоб зібрана перезволожена кукурудза тривалий час (іноді він обраховується годинами) лежала на току і на сонці чи взагалі купою.

  2. Сушіть партіями.

  Так ви уникнете пересушування чи навпаки – недосушування зерна із різною вологістю. Залежно від обсягів бажано мати 2–6 бункерів-накопичувачів, щоб на певний час завантажувати кукурудзу для формування партій перед сушінням.

  3. Приділіть увагу попередньому очищенню.

  При виборі очисної машини важливо, щоб вона ефективно працювала із вологим зерном та мала аспіраційну колонку. Найкраще підійде сепаратор барабанного типу, наприклад, сепаратор КБС.

  4. Забезпечте рівномірність й ощадність сушіння.

  Чим вища початкова вологість зерна, тим більш щадним за температурою теплоносія і тривалістю за часом повинен бути процес сушіння.

  Якщо швидкість і температура процесу перевищують рекомендовані значення, кукурудзяні зерна можуть розтріскатися і втратити здатність до транспортування. Нагрівання зерна кукурудзи в рухомому шарі на шахтних сушарках допускається до 50 °С, температура теплоносія не вище 130 °С і 110 °С при сушінні кукурудзи відповідно для переробки та зберігання.

  При більш високій температурі сушіння (понад 60 °С) відбувається окислення жиру, в якому розчинена велика кількість вітамінів і біологічно активних речовин, а отже, знижується якість і поживна цінність зерна.

  Швидке охолодження висушеної партії підсилює ризик розтріскування. Знизити ймовірність до мінімальних значень можна, дотримуючись низької швидкості сушіння кукурудзи (не більше 10% в годину) з наступним охолодженням у силосах з вентилюванням від 2 до 4 днів.

  5. Обирайте автоматизацію.

  Автоматизована зерносушарка, а саме такою є зерносушарка Brice-Baker, оснащена високоточними вологомірами вхідної та вихідної вологості. Ви знатимете показники вологості на вході, зможете задати точні параметри сушіння, забезпечуючи таким чином оптимальну кондиційність зерна на виході – ті самі 14,5% вологості. До того ж, такі датчики допомагають економити: точно вимірюючи вологість зерна, ви не витрачаєте зайве паливо.

  Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:

  1. Тримайте зерно холодним! (читати статтю).
  2. Неперервним потоком (читати статтю).
  3. Сім раз підготуй, а раз висуши, або як правильно обробити і зберегти збіжжя з підвищеною вологістю (читати статтю).
  4. Q&A: Що треба знати про зерносушарки шахтного типу (читати статтю).
  5. Обережно, зерно! Декілька корисних порад зі збереження (читати статтю).
  6. Автоматизована зерносушарка: чому варто платити більше, переваги та особливості (читати статтю).

  Автор – Владислав Переходько, керівник регіонального представництва KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

  ПОПУЛЯРНЕ

  Хліб-Агро

  Кожне господарство має свою унікальну історію, несхожу на інші, і за кожною обов'язково стоїть особиста історія фермера та його родини. Шлях до успіху власника ФГ «Хліб-Агро» Володимира Ткаченка був непростим і, можна сказати, відбувся скоріше «всупереч», ніж «завдяки». Докладніше

  Унікальний стрічковий транспортер для зерна

  Нещодавно KMZ Industries представив ринку ще одну свою нову розробку – унікальний стрічковий транспортер для зерна (або стрічковий конвейєр) закритого типу. Докладніше

  Аналітична довідка про зерновий ринок та стан потужностей для зберігання зерна в Україні

  Огляд включає: дані про врожай 2021-2022, експорт за період від початку повномасштабної війни, дані по держпідтримці та міжнародним інвестиціям. А також – втрати елеваторних потужностей по регіонах України, аналіз збитків та ключових наслідки російської агресії на українське довкілля. І зрештою – прогноз по відновленню та необхідному обсягу інвестицій в агросферу України. Докладніше

  ДЕПАРТАМЕНТ АВТОМАТИЗАЦІЇ KMZ INDUSTRIES УСПІШНО РЕАЛІЗУВАВ ЧЕРГОВИЙ ПРОЄКТ

  Наші спеціалісти автоматизували зерносушарку для одного із замовників в Чернігівській області. Докладніше

  ЧОМУ СИЛОСИ З ОДНАКОВОЮ ЄМНІСТЮ ВАЖАТЬ ПО-РІЗНОМУ?

  За розрахунками аналітиків KSE, морська блокада вже обійшлася українським аграріям в 11,9 млрд дол. Це найбільша стаття втрат агропромислового комплексу за період великої війни. Детальна аналітика з коментарями KMZ Industries і замовника нашого заводу. Докладніше

  САМБІРСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР

  Елеватор на Львівщині було розширено обладнанням виробництва KMZ Industries. Докладніше

  Чернігівський елеватор з Донецьким корінням

  Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше

  МАЄМО ДОПОМАГАТИ АГРАРІЯМ ОПЕРАТИВНО ВИРІШУВАТИ ПРОБЛЕМУ З НЕСТАЧЕЮ ЕЛЕВАТОРНИХ ПОТУЖНОСТЕЙ

  За розрахунками аналітиків KSE, морська блокада вже обійшлася українським аграріям в 11,9 млрд дол. Це найбільша стаття втрат агропромислового комплексу за період великої війни. Детальна аналітика з коментарями KMZ Industries і замовника нашого заводу Докладніше
  СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

  ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
  ВТІЛЕНО В СВІТІ

  Поділитися:
  Відправити посилання
  на цю сторінку: