Завантаження

  UA

  Азбука елеватора
  Азбука елеватора

  Як сушити кукурудзу, особливості сушіння кукурудзи у порівнянні з іншими культурами

  02.08.2019

  Сьогодні розповімо вам 5 порад, як сушити кукурудзу, та які особливості цієї культури впливають на процес сушіння.

  Особливості кукурудзи, що впливають на процес сушіння

  • Кукурудза порівняно з іншими культурами має низьку вологовіддачу. Питома поверхня випаровування зерна кукурудзи удвічі менша, ніж зерна пшениці, – щільна оболонка ускладнює процес випаровування.
  • Слід також зауважити, що інтенсивність вологообміну зерна різних сортів кукурудзи неоднакова, оскільки залежить від розмірів зернин, їх форми, фізичної будови, хімічного складу.
  • Врахуймо також досить тривалий сезон збирання цієї культури та надходження на елеватори партій зерна з різних полів та від різних фермерів. Отже, зазвичай отримуємо кукурудзу різної якості та вологості.

  Як сушити, враховуючи ці особливості, аби зберегти без втрат прийняте зерно?

  1. Обробляйте вологе зерно протягом перших 4 годин.

  Волога зернова маса кукурудзи потребує особливого контролю і регулювання температурного режиму. При 30 °С відбувається посилення природного випаровування вологості, а при 38 °С настає період бродіння, збільшується ризик ураження грибковими захворюваннями. За подальшого зростання температури зерно темніє і з’являється характерний солодовий запах. Саме тому не бажано, щоб зібрана перезволожена кукурудза тривалий час (іноді він обраховується годинами) лежала на току і на сонці чи взагалі купою.

  2. Сушіть партіями.

  Так ви уникнете пересушування чи навпаки – недосушування зерна із різною вологістю. Залежно від обсягів бажано мати 2–6 бункерів-накопичувачів, щоб на певний час завантажувати кукурудзу для формування партій перед сушінням.

  3. Приділіть увагу попередньому очищенню.

  При виборі очисної машини важливо, щоб вона ефективно працювала із вологим зерном та мала аспіраційну колонку. Найкраще підійде сепаратор барабанного типу, наприклад, сепаратор КБС.

  4. Забезпечте рівномірність й ощадність сушіння.

  Чим вища початкова вологість зерна, тим більш щадним за температурою теплоносія і тривалістю за часом повинен бути процес сушіння.

  Якщо швидкість і температура процесу перевищують рекомендовані значення, кукурудзяні зерна можуть розтріскатися і втратити здатність до транспортування. Нагрівання зерна кукурудзи в рухомому шарі на шахтних сушарках допускається до 50 °С, температура теплоносія не вище 130 °С і 110 °С при сушінні кукурудзи відповідно для переробки та зберігання.

  При більш високій температурі сушіння (понад 60 °С) відбувається окислення жиру, в якому розчинена велика кількість вітамінів і біологічно активних речовин, а отже, знижується якість і поживна цінність зерна.

  Швидке охолодження висушеної партії підсилює ризик розтріскування. Знизити ймовірність до мінімальних значень можна, дотримуючись низької швидкості сушіння кукурудзи (не більше 10% в годину) з наступним охолодженням у силосах з вентилюванням від 2 до 4 днів.

  5. Обирайте автоматизацію.

  Автоматизована зерносушарка, а саме такою є зерносушарка Brice-Baker, оснащена високоточними вологомірами вхідної та вихідної вологості. Ви знатимете показники вологості на вході, зможете задати точні параметри сушіння, забезпечуючи таким чином оптимальну кондиційність зерна на виході – ті самі 14,5% вологості. До того ж, такі датчики допомагають економити: точно вимірюючи вологість зерна, ви не витрачаєте зайве паливо.

  Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:

  1. Тримайте зерно холодним! (читати статтю).
  2. Неперервним потоком (читати статтю).
  3. Сім раз підготуй, а раз висуши, або як правильно обробити і зберегти збіжжя з підвищеною вологістю (читати статтю).
  4. Q&A: Що треба знати про зерносушарки шахтного типу (читати статтю).
  5. Обережно, зерно! Декілька корисних порад зі збереження (читати статтю).
  6. Автоматизована зерносушарка: чому варто платити більше, переваги та особливості (читати статтю).

  Автор – Владислав Переходько, керівник регіонального представництва KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

  ПОПУЛЯРНЕ

  Повністю автоматизований відбір проб працює на двох елеваторах в Україні

  Система була розроблена і реалізована спеціалістами департаменту автоматизації KMZ Industries. Докладніше

  Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

  Випробування нової норії потужністю 175 т/год пройшли успішно

  Це вже друга норія, яка була розроблена спеціалістами технічного відділу нашого підприємства з початку повномасштабної війни, протестована та додана до нової продуктової лінійки транспортного обладнання, виготовлюваного KMZ Industries. Особливий акцент при розробці фахівці робили на ощадність в роботі із зерном. Докладніше

  Цього року певний обсяг кукурудзи не був своєчасно зібраний – і культура зимувала в полі. Чи є безпечним таке зерно? На що слід звернути увагу фермерам?

  Про досвід відновлення пошкоджених внаслідок війни елеваторів

  Спеціалісти, зокрема, радять власникам починати процес з ретельної фіксації збитків і наводять відповідні нормативні документи Докладніше

  ЕЛЕВАТОР НА ЛЬВІВЩИНІ

  У Львівській області розришено елеватор найбільшим силосом в лінійці Variant Agro Build. Докладніше

  Чернігівський елеватор з Донецьким корінням

  Елеваторний комплекс ТОВ «Ім. Шевченка», що у Чернігівській області укомплектовано елеваторним обладнанням лінійки Variant Agro Build.
  Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше

  USAID оголосила про нову програму: співфінансуватимуть проєкти з підтримки переробки зернових, олійних та бобових культур

  СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

  ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
  ВТІЛЕНО В СВІТІ

  Поділитися:
  Відправити посилання
  на цю сторінку: