Завантаження
Азбука елеватора
Азбука елеватора

Як сушити ріпак, особливості сушіння ріпаку та його зберігання

30.07.2019

Сушити ріпак треба надзвичайно обережно. Можна з впевненістю сказати, що цей процес – один із найбільш трудомістких і відповідальних в технології сушіння зернових. В першу чергу тому, що вологе насіння, яке містить великим відсоток масла і білка, має високий ризик самозаймання. Крім того, сушити його треба з особливою обережністю, аби не згорнувся білок.

Ось декілька порад щодо особливостей сушіння та зберігання ріпаку

1. Не зволікайте.

Насіння ріпаку з понад 8% вологості не можна зберігати на токах понад одну добу. Поєднання підвищеної вологості і температури в процесі зберігання може призвести до псування та самозігрівання. Вже за відносної вологості повітря 70%, вологості насіння ріпаку 8,3% і температурі +25 °С починається розвиток цвілевих грибів. Тож не зволікайте: якщо не вдається сформувати велику партію – сушіть порційно.

2. Приділяйте належну увагу очищенню.

Очищення насіння ріпаку від домішок зазвичай здійснюють у два етапи. Під час першого відділяють великі та легкі домішки, а за другим – решту домішок, а також надто дрібне насіння (діаметром менше 1 мм). Найкраще для цих цілей підійде очисна машина, що комбінує механічне просівання та очищення повітряним потоком. Наприклад, сепаратор КБС з аспірацією.

3. Не перевищуйте допустиму температуру сушіння.

 • Ріпак віддає вологу швидше, ніж зернові, – це потрібно враховувати у разі визначення режиму роботи сушарки.
 • Температура агенту сушіння має бути не більше +50 °С, аби культура не втратила життєздатності.
 • Чим нижчий вміст вологи, тим нижчою повинна бути температура сушіння.

4. Охолоджуйте.

Після сушіння ріпак потрібно обов’язково охолодити – до температури 15–20 °С. Так Ви збережете якість насіння.

5. Зверніть увагу на комплектацію зерносушарки.

Система вентиляції зерносушарки повинна бути обладнана актуаторами (заслонками) для регулювання ступеню розрідження повітря. Насіння ріпаку має невелику вагу і за потужної вентиляції просто видуватиметься на вулицю.

6. Обирайте потужну вентиляцію для силосів.

Ріпак має низьку скважність, тож потрібен більший потік повітря, щоб провентилювати. Наприклад, якщо порівняти одні й ті самі вентилятори, то вони можуть продути шар рапсу, в 4 рази менший за шар кукурудзи.

7. Встановіть дрібні секції аероднища.

Для зберігання ріпаку в силосах потрібні спеціальні аероднища – решітки з діаметром отворів 1,5 мм. Базові секції аероднища мають отвори досить великого розміру, тож без спеціальної дрібної решітки будуть певні втрати за рахунок потрапляння продукту в аероканали.

8. Враховуйте ризики.

Протягом зберігання насіння ріпаку є більш чутливим до зараження, аніж зерно злакових культур. Це спричиняє високий вміст олії, яка за вологих умов та в пошкоджених насінинах легко деградує під дією ферментів і кисню з повітря. У результаті утворюються вільні жирні кислоти, зростає кислотність, а підвищення температури під час зберігання підсилює окислювальні процеси.

Інтенсивність біологічних і хімічних процесів, що відбуваються у насінні, залежить від умов зберігання, а також від їх стану перед закладанням у сховища. Наявність пошкоджених і недостиглих насінин призводить до швидкого розвитку бактерій і грибків, які істотно впливають на якість закладеного матеріалу.

Тож, аби не понести втрати, обов’язково врахуйте попередні поради щодо обробки та зберігання цієї культури!

Поради досвідченого елеваторника

 1. Продуктивність сушарки під час роботи з ріпаком на 60–70% нижча порівняно з сушінням зернових – враховуйте це.
 2. У спекотну погоду, коли вологість ріпаку невелика, деякі аграрії просто завантажують ріпак в зерносушарку і продувають зовнішнім повітрям без підключення агенту, аби зняти 1,5-2% вологості.
 3. Базова вологість при прийомі ріпаку – 8%. Проте часто в силоси його закладають на рівні 8,5%. Там за спекотної погоди культура підсихає іноді й до 7,5%, тож щоб довести її до потрібних для відвантаження 8%, силоси активно вентилюють вночі.

Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:

 1. Що робити з урожаєм ріпаку (читати статтю).
 2. Тримайте зерно холодним! (читати статтю).
 3. Сім раз підготуй, а раз висуши, або як правильно обробити і зберегти збіжжя з підвищеною вологістю (читати статтю).
 4. Q&A: Що треба знати про зерносушарки шахтного типу (читати статтю).
 5. Обережно, зерно! Декілька корисних порад зі збереження (читати статтю).
 6. Сучасний силос VS підлогове сховище: хто переможе в битві технологій зберігання зерна? (читати статтю).
 7. Автоматизована зерносушарка: чому варто платити більше, переваги та особливості (читати статтю).

Автор – Костянтин Дяченко, регіональний менеджер зі збуту KMZ Industries (Linkedin)

ПОПУЛЯРНЕ

KMZ INDUSTRIES ОГОЛОШУЄ ПРО ПРИЗНАЧЕННЯ СТРАТЕГІЧНОЮ РАДНИЦЕЮ КОЛИШНЮ ТОП-МЕНЕДЖЕРКУ AGI

KMZ Industries – провідний український виробник рішень для зберігання та обробки зерна – оголошує про призначення Вікторії Умін на посаду Стратегічної радниці. Докладніше

Елеватор під кулями: як швидко відновити пошкоджений силос і не витратити даремно гроші

Курс на енергоефективність: нові транспортери та норії KMZ Industries знайшли своїх перших покупців

Розроблено та випробувано нові лінійки ланцюгових транспортерів та норій продуктивністю 100 та 175 т/год. Докладніше

«АГРО ГРАНТИ»: відтепер інформація про актуальні гранти та фінансові програми для агро в одному Telegram-каналі

Ефективність служби головного інженера можна визначити за кількістю проблем, що виникають саме в незручний час: коли обладнання працює з продуктом

Про важливість служби головного інженера та про необхідні заходи, які дозволяють запобігти проблемам на елеваторі, директор з монтажу та будівництва KMZ Industries Вячеслав Степанчук. Докладніше

Ключові імпортери елеваторного обладнання KMZ Industries – з найближчих країн

Найбільшу частку в експорті обладнання KMZ Industries має Румунія

Докладніше

Синергія | KMZ Industries

Синергія між виробництвом, командою та аграріями є основою успіху кожного у цьому переліку. Разом ми створюємо нові можливості для розвитку галузей та сприяємо розбудові України. Об'єднуємо зусилля та допомагаємо один одному реагувати на нові виклики та змінні обставини. Докладніше

НОТАТКИ З ПЕРЕДЗАЯВОЧНОГО ВЕБІНАРУ USAID АГРО ПРО ГРАНТИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ПОТУЖНОСТЕЙ З ДОРОБКИ, СУШІННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ ЗЕРНА

USAID АГРО надасть до 270 млн грн співфінансування на розвиток потужностей з доробки, сушіння та зберігання зерна. Ось що треба знати перед тим, як подати заявку на участь у конкурсі та збільшити свої шанси на отримання гранту. Докладніше
СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
ВТІЛЕНО В СВІТІ

Поділитися:
Відправити посилання
на цю сторінку: