Завантаження

  UA

  Азбука елеватора
  Азбука елеватора

  Як сушити ріпак, особливості сушіння ріпаку та його зберігання

  30.07.2019

  Сушити ріпак треба надзвичайно обережно. Можна з впевненістю сказати, що цей процес – один із найбільш трудомістких і відповідальних в технології сушіння зернових. В першу чергу тому, що вологе насіння, яке містить великим відсоток масла і білка, має високий ризик самозаймання. Крім того, сушити його треба з особливою обережністю, аби не згорнувся білок.

  Ось декілька порад щодо особливостей сушіння та зберігання ріпаку

  1. Не зволікайте.

  Насіння ріпаку з понад 8% вологості не можна зберігати на токах понад одну добу. Поєднання підвищеної вологості і температури в процесі зберігання може призвести до псування та самозігрівання. Вже за відносної вологості повітря 70%, вологості насіння ріпаку 8,3% і температурі +25 °С починається розвиток цвілевих грибів. Тож не зволікайте: якщо не вдається сформувати велику партію – сушіть порційно.

  2. Приділяйте належну увагу очищенню.

  Очищення насіння ріпаку від домішок зазвичай здійснюють у два етапи. Під час першого відділяють великі та легкі домішки, а за другим – решту домішок, а також надто дрібне насіння (діаметром менше 1 мм). Найкраще для цих цілей підійде очисна машина, що комбінує механічне просівання та очищення повітряним потоком. Наприклад, сепаратор КБС з аспірацією.

  3. Не перевищуйте допустиму температуру сушіння.

  • Ріпак віддає вологу швидше, ніж зернові, – це потрібно враховувати у разі визначення режиму роботи сушарки.
  • Температура агенту сушіння має бути не більше +50 °С, аби культура не втратила життєздатності.
  • Чим нижчий вміст вологи, тим нижчою повинна бути температура сушіння.

  4. Охолоджуйте.

  Після сушіння ріпак потрібно обов’язково охолодити – до температури 15–20 °С. Так Ви збережете якість насіння.

  5. Зверніть увагу на комплектацію зерносушарки.

  Система вентиляції зерносушарки повинна бути обладнана актуаторами (заслонками) для регулювання ступеню розрідження повітря. Насіння ріпаку має невелику вагу і за потужної вентиляції просто видуватиметься на вулицю.

  6. Обирайте потужну вентиляцію для силосів.

  Ріпак має низьку скважність, тож потрібен більший потік повітря, щоб провентилювати. Наприклад, якщо порівняти одні й ті самі вентилятори, то вони можуть продути шар рапсу, в 4 рази менший за шар кукурудзи.

  7. Встановіть дрібні секції аероднища.

  Для зберігання ріпаку в силосах потрібні спеціальні аероднища – решітки з діаметром отворів 1,5 мм. Базові секції аероднища мають отвори досить великого розміру, тож без спеціальної дрібної решітки будуть певні втрати за рахунок потрапляння продукту в аероканали.

  8. Враховуйте ризики.

  Протягом зберігання насіння ріпаку є більш чутливим до зараження, аніж зерно злакових культур. Це спричиняє високий вміст олії, яка за вологих умов та в пошкоджених насінинах легко деградує під дією ферментів і кисню з повітря. У результаті утворюються вільні жирні кислоти, зростає кислотність, а підвищення температури під час зберігання підсилює окислювальні процеси.

  Інтенсивність біологічних і хімічних процесів, що відбуваються у насінні, залежить від умов зберігання, а також від їх стану перед закладанням у сховища. Наявність пошкоджених і недостиглих насінин призводить до швидкого розвитку бактерій і грибків, які істотно впливають на якість закладеного матеріалу.

  Тож, аби не понести втрати, обов’язково врахуйте попередні поради щодо обробки та зберігання цієї культури!

  Поради досвідченого елеваторника

  1. Продуктивність сушарки під час роботи з ріпаком на 60–70% нижча порівняно з сушінням зернових – враховуйте це.
  2. У спекотну погоду, коли вологість ріпаку невелика, деякі аграрії просто завантажують ріпак в зерносушарку і продувають зовнішнім повітрям без підключення агенту, аби зняти 1,5-2% вологості.
  3. Базова вологість при прийомі ріпаку – 8%. Проте часто в силоси його закладають на рівні 8,5%. Там за спекотної погоди культура підсихає іноді й до 7,5%, тож щоб довести її до потрібних для відвантаження 8%, силоси активно вентилюють вночі.

  Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:

  1. Що робити з урожаєм ріпаку (читати статтю).
  2. Тримайте зерно холодним! (читати статтю).
  3. Сім раз підготуй, а раз висуши, або як правильно обробити і зберегти збіжжя з підвищеною вологістю (читати статтю).
  4. Q&A: Що треба знати про зерносушарки шахтного типу (читати статтю).
  5. Обережно, зерно! Декілька корисних порад зі збереження (читати статтю).
  6. Сучасний силос VS підлогове сховище: хто переможе в битві технологій зберігання зерна? (читати статтю).
  7. Автоматизована зерносушарка: чому варто платити більше, переваги та особливості (читати статтю).

  Автор – Костянтин Дяченко, регіональний менеджер зі збуту KMZ Industries (Linkedin)

  ПОПУЛЯРНЕ

  Хліб-Агро

  Кожне господарство має свою унікальну історію, не схожу на інші, і за кожною обов’язково стоїть особиста історія фермера та його сім’ї. Шлях до успіху власника ФГ «Хліб-Агро» Володимира Ткаченка був непростим і, можна сказати, відбувся швидше «всупереч», ніж «завдяки». Докладніше

  Унікальний стрічковий транспортер для зерна

  Нещодавно KMZ Industries представив ринку ще одну свою нову розробку – унікальний стрічковий транспортер для зерна (або стрічковий конвейєр) закритого типу. Докладніше

  Глобальне розширення виробництва: на завод KMZ Industries переїздить обладнання елеваторного напрямку «Варіант Агро Буд»

  Після об’єднання у квітні цього року KMZ Industries та елеваторного напрямку «Варіант Агро Буд» виробничі майданчики обох заводів поєднуються в єдине виробництво/ Докладніше

  ЕФЕКТИВНІСТЬ ШАХТНОЇ ЗЕРНОСУШАРКИ

  Забезпечення відповідної якості зневоднення зерна потребує вправного використання наявної сировини та обладнання. Зменшення втрат та витрат, або раціональне використання ресурсів, – це не гасло, це підґрунтя сталого розвитку підприємства. Докладніше

  ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНА ТА ЯК ПРАЦЮЄ СИСТЕМА МОНІТОРИНГУ ОБЛАДНАННЯ НА ЕЛЕВАТОРІ

  У цій статті докладно розглянемо, як відпрацьовує система автоматизації елеваторів від KMZ Industries за другим завданням – в аварійних та передаварійних ситуаціях. Докладніше

  DANUBE OIL COMPANY SRL

  Для нового олійнопресового заводу в Молдові KMZ Industries виготовила та змонтувала силоси. Докладніше

  Досвід екплуатації фермерським господарством

  Зерносушарки на альтернативі стають все більш популярними. 40% наших клієнтів вже обрали сушарки з теплогенератором. Серед них – СФГ «Юлія» що на Черкащині. Докладніше

  Ірина Редченко: «Якщо все зроблено правильно і довіряєш колегам – брати на себе відповідальність нескладно»

  Спілкуємося з керівницею технічного відділу Іриною Володимирівною Редченко в рамках проєкту «Обличчя заводу»/ Докладніше
  СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

  ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
  ВТІЛЕНО В СВІТІ

  Поділитися:
  Відправити посилання
  на цю сторінку: