30.07.2019
Сушити ріпак треба надзвичайно обережно. Можна з впевненістю сказати, що цей процес – один із найбільш трудомістких і відповідальних в технології сушіння зернових. В першу чергу тому, що вологе насіння, яке містить великим відсоток масла і білка, має високий ризик самозаймання. Крім того, сушити його треба з особливою обережністю, аби не згорнувся білок.
1. Не зволікайте.
Насіння ріпаку з понад 8% вологості не можна зберігати на токах понад одну добу. Поєднання підвищеної вологості і температури в процесі зберігання може призвести до псування та самозігрівання. Вже за відносної вологості повітря 70%, вологості насіння ріпаку 8,3% і температурі +25 °С починається розвиток цвілевих грибів. Тож не зволікайте: якщо не вдається сформувати велику партію – сушіть порційно.
2. Приділяйте належну увагу очищенню.
Очищення насіння ріпаку від домішок зазвичай здійснюють у два етапи. Під час першого відділяють великі та легкі домішки, а за другим – решту домішок, а також надто дрібне насіння (діаметром менше 1 мм). Найкраще для цих цілей підійде очисна машина, що комбінує механічне просівання та очищення повітряним потоком. Наприклад, сепаратор КБС з аспірацією.
3. Не перевищуйте допустиму температуру сушіння.
4. Охолоджуйте.
Після сушіння ріпак потрібно обов’язково охолодити – до температури 15–20 °С. Так Ви збережете якість насіння.
5. Зверніть увагу на комплектацію зерносушарки.
Система вентиляції зерносушарки повинна бути обладнана актуаторами (заслонками) для регулювання ступеню розрідження повітря. Насіння ріпаку має невелику вагу і за потужної вентиляції просто видуватиметься на вулицю.
6. Обирайте потужну вентиляцію для силосів.
Ріпак має низьку скважність, тож потрібен більший потік повітря, щоб провентилювати. Наприклад, якщо порівняти одні й ті самі вентилятори, то вони можуть продути шар рапсу, в 4 рази менший за шар кукурудзи.
7. Встановіть дрібні секції аероднища.
Для зберігання ріпаку в силосах потрібні спеціальні аероднища – решітки з діаметром отворів 1,5 мм. Базові секції аероднища мають отвори досить великого розміру, тож без спеціальної дрібної решітки будуть певні втрати за рахунок потрапляння продукту в аероканали.
8. Враховуйте ризики.
Протягом зберігання насіння ріпаку є більш чутливим до зараження, аніж зерно злакових культур. Це спричиняє високий вміст олії, яка за вологих умов та в пошкоджених насінинах легко деградує під дією ферментів і кисню з повітря. У результаті утворюються вільні жирні кислоти, зростає кислотність, а підвищення температури під час зберігання підсилює окислювальні процеси.
Інтенсивність біологічних і хімічних процесів, що відбуваються у насінні, залежить від умов зберігання, а також від їх стану перед закладанням у сховища. Наявність пошкоджених і недостиглих насінин призводить до швидкого розвитку бактерій і грибків, які істотно впливають на якість закладеного матеріалу.
Тож, аби не понести втрати, обов’язково врахуйте попередні поради щодо обробки та зберігання цієї культури!
Автор – Костянтин Дяченко, регіональний менеджер зі збуту KMZ Industries (Linkedin)
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В