02.08.2019
Щоб звести ризики до мінімуму, потрібно дотримуватися базових правил, як сушити соняшник. Але ж треба розуміти, на чому базуються зі правила.
Щойно зібране насіння соняшнику відрізняється дуже низькою стійкістю при зберіганні, особливо при високій вологості, температурі і засміченості. Хімічним змінам в першу чергу піддаються жири, а потім білкові речовини.
Насіння високоолеїнового соняшнику надійно зберігається, якщо його вологість не перевищує 7%, а температура знижена до 10 °С і нижче. При вологості вище критичної і температурі 20 … 25 °С, характерної для щойно сформованих партій соняшнику, в насипу насіння починається бурхливий розвиток мікроорганізмів, інтенсивно відбуваються гідролітичні та окисні процеси, що призводить до швидкого погіршення якості насіння соняшнику як олійної сировини.
Навіть кілька годин зберігання щойно зібраного насіння високоолеїнового соняшнику вологістю вище критичної призводять до масового самозігрівання і псування, що робить неможливим отримання олії преміальних сортів.
Самозігрівання соняшнику розвивається дуже швидко і призводить до повного псування насіння. Серед причин самозігрівання – засміченість (при зберіганні в одних і тих же умовах вологість сміттєвої домішки майже в 2 рази вища за вологість насіння), а також наявність мікроорганізмів в зерні.
Сушіння насіння без його попереднього очищення не допускається! Культура має обов’язково пройти сепаратор, в ідеалі – із декількома типами сит. Наприклад, в сепараторі КБС встановлено 4 сита, які обов‘язково підбираються під культуру, з якої він працюватиме.
Підвищення температури агента сушіння призводить до пошкодження (тріщин) оболонки зерна, в якому згодом прискорюватимуться несприятливі біохімічні і мікробіологічні процеси. Тож обов’язково контролюйте нагрів насіння: він не повинен перевищувати 55 °С. Крім того, краще зосередитись на сушінні більшим об’ємом повітря, ніж на температурі, за якої це відбувається.
Найкраще для сушіння насіння соняшнику підходять зерносушарки шахтного типу з можливістю рециркуляції продукту (наприклад, зерносушарка ДСП). Продукт проходить через сушарку 2-3 рази: такий тип сушіння забезпечує поступове зняття вологи, а отже – дбайливе сушіння. Крім того, постійне перемішування продукції при повторних циклах підсилює тепло- і вологообмін.
Зробити це можна за рахунок точного контролю температури зерна й повітря, який забезпечить автоматизація зерносушарки. А ще завдяки датчикам ви достеменно знатимете вологість насіння на вході, задасте точні параметри сушіння й по закінченню процесу отримаєте продукцію потрібної якості та вартості.
Автор – Владислав Переходько, керівник регіонального представництва KMZ Industries (Facebook, Linkedin)
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В