01.05.2023
Помилково вважати, що якість зерна при такій зимівлі кукурудзи не втрачається. По-перше, зерно втрачається фізично. По-друге, суттєвих втрат завдає пліснява.
Пліснява, цвіль – це гриби, які виробляють токсичні сполуки. Гриби розповсюджені всюди і уражують рослини протягом усього періоду розвитку. Багато видів грибів продовжують розвиватись і після збирання зерна. Грибниці зимують в землі і на рослинних рештках. Ця хвороба поширюється конідіями, спорами, тобто може мігрувати від поля до поля.
Оглядаючи зимуюче поле кукурудзи, чув таку думку: «Воно нормальне, тільки з кінчику трохи зіпсоване. В комбайні провіється – і буде чистим». Але помилково вважати, що качан є частково ураженим, якщо наліт є тільки на початку. Адже відсутність видимих ознак зараження не свідчить, що зерно чисте та здорове.
Вживання хворого, ураженого зерна, забрудненого токсинами, може викликати хвороби у тварин, птиці та людей. Позбутись токсинів у зерні у більшості випадків неможливо, тому що при його сушінні не використовують температури, які здатні розплавити токсини. Але за рахунок своєчасної обробки, чищення і сушіння зерна розвиток грибів можна припинити, що вочевидь не збільшить кількість токсинів у продукті.
Для фермера слід, ще до збирання врожаю, з’ясувати фактори якості, які будуть прийнятні для його продукту. Це залежить від подальшого використання зерна в кожному окремому випадку.
Також слід враховувати, що час грає проти фермера. Проба зерна, що була взята для оцінки показників якості, через певний час стане нерепрезентативною, особливо за несприятливих погодних умов. Адже волога, тепло та наявність пошкоджень в зерні сприяють розвитку грибів.
Час до процесу переробки зерна, витрачений на очищення, сепарування та сушіння, має бути мінімально можливим. Тому що в пошкодженому зерні кількість шкідників більша, а умови для розвитку плісняви сприятливіші. Через це потрібно якнайшвидше прибрати з основної маси легкі та пошкоджені зерна, частки зернин, рослинні рештки тощо.
Зберігайте зерно різної якості окремо одне від одного, в насипах або силосах. Якщо так сталось, що у вас зерно змішаної якості та ще і з наявністю ураженого, то керуйтеся для збереження зерна регламентом для найгіршого зразка в масі. Відповідно до стану зерна приймайте рішення чи досушувати його, чи провести вентилювання тощо.
Увагу слід звернути на температуру точки роси повітря, добові перепади температури та особливо на сонячну активність, якщо зберігання відбувається в металевих силосах. Особливості збереження зерна в металевих силосах були докладно розглянути у цій публікації.
Якщо на підприємстві, де відбувається збереження зерна, немає окремого регламенту чи інструкції щодо збереження різних класів якості зерна та «хворого» зерна, тоді будуть доречними такі поради.
Простий приклад перевірки зерна: при вентилюванні перший потік повітря, яке проходить через зерно, може дати сторонні запахи (затхлий або кислий), що надає підстави для подальших дій із зерном. Час проходження повітря скрізь шар зерна залежить від аеродинамічних характеристик вентилятора та висоти насипу зерна, його аеродинамічного супротиву.
До речі, для рівномірності аеродинамічного супротиву по площині краще забезпечити пласку поверхню маси зерна або навіть сформувати на поверхні воронку.
Для такої перевірки потрібно щонайменше дві людини: той, хто визначатиме запах, та той, хто вмикає систему вентиляції.
Цей процес можна автоматизувати за допомогою портативних або стаціонарних газоаналізаторів – приладів, які визначають концентрації газів в навколишньому повітрі. Приріст відсотка вуглекислого газу (CO2 ) буде свідчити про ранні ознаки псування зерна. Наявність чадного газу (CO) буде ознакою наявності тління, яке з якихось причин не було виявлено приладами контролю температури зерна.
2. Визначте найменший час збереження ураженого зерна.
Не намагайтесь шукати для нього «кращих часів». Його продаж або переробка має відбутися якнайшвидше.
Єдиний спосіб збільшення терміну збереження зерна низької якості – це зменшити вміст вологи на 2-3% від базисного (для кукурудзи – це 10–12%) та забезпечити температуру зберігання 5–10 оС.
3. Якщо так сталось, і визнали, що кукурудза непридатна для переробки в якості харчового продукту, то слід розглянути умови та можливості переробки зараженого зерна в якості сировини для виробництва біоетанолу та/або біометану.
Після будь-якого з цих процесів – транспортування, очищення, сушіння або збереження ураженого грибами зерна – слід провести ретельне очищення обладнання з метою запобігання розповсюдження грибів до іншого продукту.
Економічні чинники прийняття рішення для кожного фермера будуть індивідуальні. Але вочевидь «збереження» зерна в полі не додає його кількості та не покращує його якість. Тож розгалуження мережі невеликих елеваторів – зерносховищ та зерносушильних комплексів – може зменшити ризики втрати та псування врожаю і допоможе вирішити питання регулювання ринкової вартості послуг та зерна.
З порадам щодо підбору або порівняння обладнання ви можете ознайомитися в матеріалах:
Інформація у статті є довідковою і не є обов‘язковою до виконання. Чи застосовувати рекомендації? Кожен приймає власне рішення та несе за нього відповідальність.
Автор – Роман Штельмах, директор департаменту клієнтського сервісу KMZ Industries (Facebook, Linkedin)
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В