Завантаження

  UA

  Азбука елеватора
  Азбука елеватора

  Як обрати елеватор під свої задачі?

  27.12.2019

  Як обрати елеватор під свої задачі? Про це в Азбуці елеватора від KMZ Industries

  Коли ви тільки задумуєтесь про будівництво елеватора, запитань багато. Аби визначитися, що саме вам потрібно, пропонуємо так званий елеваторний опитувальник. Він задасть потрібні орієнтири, щоб ви могли впевнено рухатися в напрямку побудови власного елеватора. Який елеватор вам потрібен?

  Скільки землі ви маєте в розпорядженні?

  • 500–800 гектарів. Доцільно інвестувати як мінімум у зерносушарку невеликої продуктивності 5–10 т/годину. Інвестиція окупить себе за два-три сезони, оскільки ви заощадите на сушінні/очищенні/зберіганні/відвантаженні на стороні й не залежатимете від черг на чужих елеваторах.
  • 800–1500 гектарів. Окрім зерносушарки варто інвестувати ще й у металевий силос. Це дасть змогу зберігати зерно до нового врожаю, щоб продати його по більш високій ціні на зростаючій динаміці ринку. На відміну від підлогового складу металевий силос економить площу; має комунікації для збереження якості продукції – зокрема, контроль температури й вологості, вентиляцію; захищає зерно від птахів, гризунів і комах; відзначається високою опірністю природним стихіям.
  • 1 500–5 000 гектарів. Потрібно інвестувати в більш потужні зерносушарки та вже в декілька металевих силосів. Це в свою чергу дасть змогу сушити зернові в максимально стислі терміни, зберігати декілька культур одночасно і навіть надавати послуги зі зберігання та сушіння іншим фермерам.
  • Від 5 000 га. Слід інвестувати в повноцінний елеватор. Із двома зерносушарками та чотирма і більше (залежно від кількості землі і культур вирощування) силосами, потужним транспортним обладнанням. Це дасть вам змогу одночасно сушити декілька культур, зберігати всю групу зернових, а також швидко приймати та відвантажувати продукцію.
  Як обрати елеватор під свої задачі? Про це в Азбуці елеватора від KMZ Industries

  Де ви знаходитесь?

  • На півночі. Наприклад, елеватор у північному регіоні планує сушити 1000 тонн кукурудзи в день із вологістю від 25 до 30%. Відповідно такому елеватору потрібно дві сушарки: перша з потужністю 500 тонн на добу при знятті вологості з 30–14%, друга – 500 тонн на добу при знятті вологості 25–14%, а також дві завальних ями під ці сушарки. Меншу сушарку цей елеватор буде використовувати в сезон сушіння ранніх зернових.
  • На півдні. Елеватору в південних регіонах, де вологість зернових буває максимум 20-21%, достатньо буде і однієї сушарки та однієї завальної ями. Продуктивність зерносушарки тут рахується так, як і для північного регіону.
  • Поблизу порту. У портових елеваторах сушарки майже не використовуються, оскільки такий елеватор працює як перевантажувальний термінал. Кількість завальних ям тут може бути 2–4, а також будуються мінімум дві лінії по прийманню зерна із вагонів. Однією з особливостей портових елеваторів є й надпотужні транспортні лінії. Продуктивність норій, наприклад, може досягати 1000 т/год, тоді як на лінійних елеваторах це максимум – 250 т/год.
  Як обрати елеватор під свої задачі? Про це в Азбуці елеватора від KMZ Industries

  Який врожай маєте?

  • 2 000–2 500 тонн. Можна обійтися лише конусними силосами.
  • Від 2 500 тонн. Потрібно комбінувати конусні силоси та силоси на плоскому днищі.
  Як обрати елеватор під свої задачі? Про це в Азбуці елеватора від KMZ Industries

  Що вирощуєте?

  • Стандартна група зернових або олійних: кукурудза, соняшник, пшениця. Краще використовувати силоси на плоскому днищі. Обсяг цих культур в розрізі одного підприємства починається від 1 500 тонн, тому тут рентабельніше встановити один силос на плоскому днищі обсягом від 1 500 тонн, ніж два силоси на конусному днищі по 750 тонн.
  • Нішові культури або пшеницю на млин. Краще використовувати конусні силоси. Якщо це елеватор для млину, тут потрібно комбінувати різні класи пшениці по різних силосах із невеликим об’ємом. Також конусний силос є повністю автоматизованим у плані вивантаження зерна, тому з нього легше комбінувати різні класи пшениці при подачі на млин. Для нішових культур, таких як гірчиця, люпин тощо, обсяг яких досить невеликий в розрізі одного підприємства (500–800 тонн), використовують конусні силоси.
  Як обрати елеватор під свої задачі? Про це в Азбуці елеватора від KMZ Industries

  На що звернути увагу при будівництві та в процесі експлуатації зерносховища?

  Які фактори потрібно враховувати при виборі місця під майбутній елеватор?

  Якщо це фермерський елеватор, то місце будівництва потрібно обирати неподалік від орендованих земель. Якщо комерційний – звернути увагу на наявність конкурентів в плечі 20–50 км. Важливими факторами є також наявність під’їзних автодоріг, залізничної дороги. Перед тим як оформити земельну ділянку для будівництва зерносховища, обов’язково проведіть геологічні вишукування. Це потрібно щоб визначити наявність і віддаленість комунікацій (газ, вода, каналізація, електрика), а головне – особливості ґрунту. Без «геології», на якій часто намагаються зекономити, на вигляд приваблива ділянка може піднести сюрприз у вигляді, наприклад, пучинистих ґрунтів і в майбутньому звести нанівець всі будівництво або призвести до проектування і будівництва недостатньо міцного фундаменту – потенційної причини руйнування силосів.

  Яким чином мають бути обладнані під’їздні шляхи, шляхи вивантаження/завантаження?

  Автомобільна під’їзна дорога має бути із твердою поверхнею, щоб зерновози не застрягали перед елеватором. У місці вивантаження має бути достатньо території для маневрів зерновозом. Після точки завантаження має бути кільце для розвороту транспорту і виїзду його з території елеватору.

  Яким чином розрахувати потужність об’єкту?

  За об’ємом зберігання відповідно до кількості урожаю за один сезон. За потужністю транспортних ліній і зерносушарок відповідно до потужності та кількості комбайнів, а також вологості зернових.

  Як обрати елеватор під свої задачі? Про це в Азбуці елеватора від KMZ Industries

  Як правильно розрахувати необхідну потужність зерносушарки для господарства?

  Виходячи з парку комбайнів замовників і об’єму зерна, що надходить на об’єкт. Тобто якщо протягом доби ви отримуєте 1 тис. тонн зерна, то всю цю тисячу ваша зерносушарка має переробити за день, максимум – за два. Далі, через вологість, є ризик самозігрівання продукції.

  Другий варіант – розраховувати за тоннами на годину по певній культурі (наприклад, вам потрібно сушити 100 тонн кукурудзи за годину при зниженні 10% вологості). Далі множимо на 20 годин – отримуємо показник в тоннах за добу (саме на 20, а не на 24, зважаючи на необхідність проводити технологічні зупинки зерносушарки).

  Як правило, невеликі фермерські господарства розраховують необхідну потужність зерносушарки в тоннах на добу, великі елеватори – тоннах на годину.

  Скільки потрібно часу для спорудження елеватора? На що потрібно звертати увагу при його проектуванні?

  Щоб встигнути до нового урожаю, потрібно починати будівництво мінімум за півроку, а планувати – за дев’ять місяців. При виборі проектної організації обов’язково звертайте увагу на кількість успішно завершених проектів, на репутацію компанії, а також на вартість проекту. Якщо ціна за проект нижча за ринкову удвічі, це означає, що будуть відсутні більше половини необхідних креслень. Стосовно монтажу найкращим рішенням буде замовити його «під ключ» від виробника, тому що він найкраще знає свій продукт та має великий досвід у цій справі. Сторонні недосвідчені монтажники ж обов’язково припустяться помилок.

  На які ще параметри потрібно звертати увагу при виборі силосів?

  Обов’язково слід звертати увагу на метал, із якого виготовляється силос. Чи розроблений він згідно ДБН (а не згідно заборонених в Україні менш «металоємних» стандартів), на снігове і вітрове навантаження, а також на наявність системи вентиляції та термометрії.

  Перевірте також, чи естакада відповідає нормам охорони праці по ширині проходів, чи оснащена вона обхідними майданчиками, чи має люк обслуговування зачисного шнека, дахові сходи тощо. Зважайте також на ремонтопридатність обладнання та гарантійний строк, який забезпечує виробник.

  Заздалегідь повідомте виробнику про те, із якими продуктами збираєтеся працювати, – аби правильно підібрати силос. Не забувайте, що продукти із високою насипною щільністю (так звані трудносипучі продукти). Вони мають схильність до налипання і зависання. Наприклад, свіжий гранульований шрот соняшнику може зависнути по всій висоті нагрітої від сонця стіни силосу, а на протилежній (ненагрітій) стороні він буде безперешкодно зсипатися. У  результаті створиться нерівномірний розподіл продукту у воронці, що може призвести до кососиметричному деформуванню оболонки силосу. Тому якщо ви плануєте працювати з комбікормами, лушпинням, макухою або шротом, вибирайте тільки силос на конусному днищі з великим кутом нахилу днища – 62° або 65°, обов’язковим посиленим корпусом із розрахунком необхідного перетину деталей і конструкції вузлів для уникнення налипання.

  Потрібно більше інформації? Ми підготували детальні статті:

  1. Як побудувати найкращий елеватор для господарства (читати статтю).
  2. Як зекономити на проектуванні та монтажі елеватора? (читати статтю).
  3. Який елеватор вам потрібен? Короткий тест з відповідями (читати статтю).
  4. Обережно, зерно! Декілька корисних порад зі збереження (читати статтю).
  5. Будуємо елеватор: як вибрати оптимальну «банку» (читати статтю).
  6. Елеваторна революція: проектуємо та збираємо хатку для зерна правильно (читати статтю).
  7. Сучасний силос VS підлогове сховище: хто переможе в битві технологій зберігання зерна (читати статтю).
  8. Лайфхаки з вибору зерносушарок (читати статтю).
  9. Обираємо норії: список дієвих порад (читати статтю).
  10. Вибір норії: на що звернути увагу (читати статтю).
  11. Будуємо власний фермерський елеватор – як уникнути помилок (читати статтю).
  12. Автоматизуй або… (читати статтю).
  13. Елеватор як додатковий спосіб заробітку (читати статтю).
  14. Як зекономити на проектуванні та монтажі елеватора? (читати статтю).
  15. Монтаж елеватора: в топі послуг, на яких не можна економити (читати статтю).

  Автор – Руслан Демчук, регіональний менеджер зі збуту KMZ Industries (Facebook, Linkedin)

  ПОПУЛЯРНЕ

  Хліб-Агро

  Кожне господарство має свою унікальну історію, несхожу на інші, і за кожною обов'язково стоїть особиста історія фермера та його родини. Шлях до успіху власника ФГ «Хліб-Агро» Володимира Ткаченка був непростим і, можна сказати, відбувся скоріше «всупереч», ніж «завдяки». Докладніше

  Унікальний стрічковий транспортер для зерна

  Нещодавно KMZ Industries представив ринку ще одну свою нову розробку – унікальний стрічковий транспортер для зерна (або стрічковий конвейєр) закритого типу. Докладніше

  Аналітична довідка про зерновий ринок та стан потужностей для зберігання зерна в Україні

  Огляд включає: дані про врожай 2021-2022, експорт за період від початку повномасштабної війни, дані по держпідтримці та міжнародним інвестиціям. А також – втрати елеваторних потужностей по регіонах України, аналіз збитків та ключових наслідки російської агресії на українське довкілля. І зрештою – прогноз по відновленню та необхідному обсягу інвестицій в агросферу України. Докладніше

  ДЕПАРТАМЕНТ АВТОМАТИЗАЦІЇ KMZ INDUSTRIES УСПІШНО РЕАЛІЗУВАВ ЧЕРГОВИЙ ПРОЄКТ

  Наші спеціалісти автоматизували зерносушарку для одного із замовників в Чернігівській області. Докладніше

  ЧОМУ СИЛОСИ З ОДНАКОВОЮ ЄМНІСТЮ ВАЖАТЬ ПО-РІЗНОМУ?

  За розрахунками аналітиків KSE, морська блокада вже обійшлася українським аграріям в 11,9 млрд дол. Це найбільша стаття втрат агропромислового комплексу за період великої війни. Детальна аналітика з коментарями KMZ Industries і замовника нашого заводу. Докладніше

  САМБІРСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР

  Елеватор на Львівщині було розширено обладнанням виробництва KMZ Industries. Докладніше

  Чернігівський елеватор з Донецьким корінням

  Про зведення 60 000 елеватора «з нуля», про будівництво біогазового заводу, про втрату потужностей на тимчасово окупованих територіях та релокацію до Чернігівщини розповідає власник елеватора Євгеній Іщенко-Гіллер. Докладніше

  МАЄМО ДОПОМАГАТИ АГРАРІЯМ ОПЕРАТИВНО ВИРІШУВАТИ ПРОБЛЕМУ З НЕСТАЧЕЮ ЕЛЕВАТОРНИХ ПОТУЖНОСТЕЙ

  За розрахунками аналітиків KSE, морська блокада вже обійшлася українським аграріям в 11,9 млрд дол. Це найбільша стаття втрат агропромислового комплексу за період великої війни. Детальна аналітика з коментарями KMZ Industries і замовника нашого заводу Докладніше
  СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

  ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
  ВТІЛЕНО В СВІТІ

  Поділитися:
  Відправити посилання
  на цю сторінку: