27.12.2019
Коли ви тільки задумуєтесь про будівництво елеватора, запитань багато. Аби визначитися, що саме вам потрібно, пропонуємо так званий елеваторний опитувальник. Він задасть потрібні орієнтири, щоб ви могли впевнено рухатися в напрямку побудови власного елеватора. Який елеватор вам потрібен?
Які фактори потрібно враховувати при виборі місця під майбутній елеватор?
Якщо це фермерський елеватор, то місце будівництва потрібно обирати неподалік від орендованих земель. Якщо комерційний – звернути увагу на наявність конкурентів в плечі 20–50 км. Важливими факторами є також наявність під’їзних автодоріг, залізничної дороги. Перед тим як оформити земельну ділянку для будівництва зерносховища, обов’язково проведіть геологічні вишукування. Це потрібно щоб визначити наявність і віддаленість комунікацій (газ, вода, каналізація, електрика), а головне – особливості ґрунту. Без «геології», на якій часто намагаються зекономити, на вигляд приваблива ділянка може піднести сюрприз у вигляді, наприклад, пучинистих ґрунтів і в майбутньому звести нанівець всі будівництво або призвести до проектування і будівництва недостатньо міцного фундаменту – потенційної причини руйнування силосів.
Яким чином мають бути обладнані під’їздні шляхи, шляхи вивантаження/завантаження?
Автомобільна під’їзна дорога має бути із твердою поверхнею, щоб зерновози не застрягали перед елеватором. У місці вивантаження має бути достатньо території для маневрів зерновозом. Після точки завантаження має бути кільце для розвороту транспорту і виїзду його з території елеватору.
Яким чином розрахувати потужність об’єкту?
За об’ємом зберігання відповідно до кількості урожаю за один сезон. За потужністю транспортних ліній і зерносушарок відповідно до потужності та кількості комбайнів, а також вологості зернових.
Як правильно розрахувати необхідну потужність зерносушарки для господарства?
Виходячи з парку комбайнів замовників і об’єму зерна, що надходить на об’єкт. Тобто якщо протягом доби ви отримуєте 1 тис. тонн зерна, то всю цю тисячу ваша зерносушарка має переробити за день, максимум – за два. Далі, через вологість, є ризик самозігрівання продукції.
Другий варіант – розраховувати за тоннами на годину по певній культурі (наприклад, вам потрібно сушити 100 тонн кукурудзи за годину при зниженні 10% вологості). Далі множимо на 20 годин – отримуємо показник в тоннах за добу (саме на 20, а не на 24, зважаючи на необхідність проводити технологічні зупинки зерносушарки).
Як правило, невеликі фермерські господарства розраховують необхідну потужність зерносушарки в тоннах на добу, великі елеватори – тоннах на годину.
Скільки потрібно часу для спорудження елеватора? На що потрібно звертати увагу при його проектуванні?
Щоб встигнути до нового урожаю, потрібно починати будівництво мінімум за півроку, а планувати – за дев’ять місяців. При виборі проектної організації обов’язково звертайте увагу на кількість успішно завершених проектів, на репутацію компанії, а також на вартість проекту. Якщо ціна за проект нижча за ринкову удвічі, це означає, що будуть відсутні більше половини необхідних креслень. Стосовно монтажу найкращим рішенням буде замовити його «під ключ» від виробника, тому що він найкраще знає свій продукт та має великий досвід у цій справі. Сторонні недосвідчені монтажники ж обов’язково припустяться помилок.
На які ще параметри потрібно звертати увагу при виборі силосів?
Обов’язково слід звертати увагу на метал, із якого виготовляється силос. Чи розроблений він згідно ДБН (а не згідно заборонених в Україні менш «металоємних» стандартів), на снігове і вітрове навантаження, а також на наявність системи вентиляції та термометрії.
Перевірте також, чи естакада відповідає нормам охорони праці по ширині проходів, чи оснащена вона обхідними майданчиками, чи має люк обслуговування зачисного шнека, дахові сходи тощо. Зважайте також на ремонтопридатність обладнання та гарантійний строк, який забезпечує виробник.
Заздалегідь повідомте виробнику про те, із якими продуктами збираєтеся працювати, – аби правильно підібрати силос. Не забувайте, що продукти із високою насипною щільністю (так звані трудносипучі продукти). Вони мають схильність до налипання і зависання. Наприклад, свіжий гранульований шрот соняшнику може зависнути по всій висоті нагрітої від сонця стіни силосу, а на протилежній (ненагрітій) стороні він буде безперешкодно зсипатися. У результаті створиться нерівномірний розподіл продукту у воронці, що може призвести до кососиметричному деформуванню оболонки силосу. Тому якщо ви плануєте працювати з комбікормами, лушпинням, макухою або шротом, вибирайте тільки силос на конусному днищі з великим кутом нахилу днища – 62° або 65°, обов’язковим посиленим корпусом із розрахунком необхідного перетину деталей і конструкції вузлів для уникнення налипання.
Автор – Руслан Демчук, регіональний менеджер зі збуту KMZ Industries (Facebook, Linkedin)
+38 (05346) 221 38
39500, Україна, Полтавська обл.,
м. Карлівка, вул. Сергія Нігояна, 2
+38 (050) 435 76 97
sales@kmzindustries.ua ,
02002, Україна, м. Київ,
вул. Микільсько-Слобідська, 2В