Articles and reviews
Articles and reviews

Як побудувати елеватор вчасно та без додаткових витрат – поради від фахівців

27.03.2025

Чи можливо побудувати елеватор швидко, якісно та без зайвих фінансових витрат? Безумовно, якщо заздалегідь врахувати всі можливі ризики та уникнути типових помилок, яких часто припускаються інвестори, пише «ПроАгро Груп».

Фахівці KMZ Industriеs, котрі мають чималий досвід роботи з аграрними підприємствами різних масштабів, виокремили найпоширеніші хибні рішення замовників, які і призводять до невиправданих витрат, затримок у реалізації проєкту та технічних недоліків.

Нехтування плануванням

Нерідко трапляється так, що фермери ухвалюють рішення про будівництво елеватора на початку літа, сподіваючись, що вже восени зможуть зберігати зібраний врожай у власних силосах. Проте надто стислі терміни втілення проєкту майже завжди стають причиною низької якості монтажних робіт, значного подорожчання матеріалів і послуг, а також організаційних труднощів.

Щоб уникнути подібних неприємних ситуацій надзвичайно важливо відвести на процес будівництва елеватора як мінімум 9-12 місяців до запланованого введення його в експлуатацію. Такий підхід дозволить не лише ефективно розподілити бюджет, а й забезпечити якісне виконання всіх етапів будівництва.

Стартувати без проєкту

У прагненні скоротити витрати деякі замовники вирішують відмовитися від проєкту будівництва, вважаючи його необов’язковим. Однак така економія у майбутньому часто обертається додатковими витратами, адже відсутність чіткої технічної документації неминуче призводить до помилок у розрахунках чи виборі обладнання та матеріалів.

Тож в KMZ Industriеs рекомендують завжди починати будівництво лише на основі детального проєкту, який враховує всі технологічні нюанси.

Некваліфікований проєктувальник

Часто замовники, прагнучи заощадити, звертаються до «найдешевших» спеціалістів, які не мають достатнього досвіду в проєктуванні елеваторних комплексів. Проте такі проєктувальники зазвичай, щоб перестрахуватися, закладають у розрахунки зайву кількість будівельних матеріалів (бетон, металоконструкції тощо), що суттєво збільшує кошторис.

Варто віддавати перевагу фахівцям із перевіреною репутацією та досвідом у галузі зернової логістики, а не керуватися лише дешевизною послуг.

100500 постачальників 

Іноді інвестори вважають, що можна заощадити, якщо купувати обладнання та послуги у різних постачальників, скільки б їх не було. Проте, коли кількість контрагентів занадто велика, збільшується ризик несумісності їх обладнання, виникають складнощі у логістиці та координації монтажних робіт. Крім того, у разі якихось технічних збоїв постачальники нерідко звинувачують один одного, і знайти винного стає практично неможливо.

Оптимальний варіант — співпраця з 3-5 надійними постачальниками, які забезпечать злагодженість усіх технологічних процесів.

Орієнтація лише на низьку ціну

Популярна приказка «скупий платить двічі» підходить і до будівництва елеватора. Обираючи найдешевших підрядників, інвестор ризикує зіткнутися і з низькою якістю робіт, затримками та прихованими витратами. Крім того, такі підрядники рідко надають гарантії, що ускладнює подальше обслуговування.

Найкраще обирати підрядників середнього цінового сегмента, оцінюючи їхній досвід та відгуки попередніх клієнтів.

Відсутність контролю

Деякі фермери переконані, що підрядники – проєктувальники, постачальники обладнання, монтажні бригади – виконають усю роботу «під ключ», тому не квапляться самостійно контролювати процес будівництва. Однак це може призвести до численних помилок і невідповідностей між планом і кінцевим результатом.

Інвесторам варто брати активну участь у всіх етапах будівництва або ж наймати професійного проєктного менеджера для контролю виконання робіт.

Фундаменти тільки під першу чергу

Плануєте будувати елеватор у декілька черг? В KMZ Industriеs радять відразу зробити фундаменти під всі силоси. По-перше, витратні матеріали з кожним роком стають все дорожчими, як і вартість виконання будівельних робіт. Тому закладайте бетон і металоконструкції одразу під всі майбутні ємності, а обладнання докуповуйте та монтуйте згодом. По-друге, постачальники зазвичай надають цікавіші знижки на більші обсяги матеріалів та здійснення робіт.

 Відмова від шефмонтажу

Багато замовників відмовляються від таких додаткових послуг, як шефмонтаж або монтаж елеваторного обладнання від постачальника. Найбанальніше – відсутність належного контролю на об’єкті, включно з відстеженням руху матеріалів, часто спричиняє їх нестачу. Проте це може призвести і до справді серйозних проблем: неправильного монтажу, зниження продуктивності дороговартісного обладнання або навіть повної непрацездатності комплексу. Крім того, якщо під час будівництва немає фахівця від постачальника, розраховувати на довгострокові гарантії не варто. 

Якщо послуги монтажу від постачальника здаються занадто дорогими, можна залучити досвідчену монтажну організацію, якій ви довіряєте, та забезпечити додатковий контроль з боку представника компанії-постачальника елеваторного обладнання.

Недооцінювати переваги автоматизації

Часто замовники під час будівництва сучасного елеваторного комплексу прагнуть зекономити на автоматизації і замовляють компактну шафу керування технологічними процесами без комп’ютера. Такий підхід на перший погляд справді здешевлює автоматизацію, але водночас вимагає більшої кількості персоналу. Крім того, відсутність повноцінної автоматизації ускладнює контроль за роботою сушарки, очисної машини та енергоносіїв, що може призвести до частих несправностей і простоїв.

Інвестуючи в автоматизацію від початку, ви не лише мінімізуєте ризики, а й у майбутньому зекономите на витратах на персонал та ремонтах обладнання.

Ігнорувати програму держкомпенсації 

Фермери активно користуються державною програмою часткової компенсації вартості сільгосптехніки та обладнання українського виробництва. Ця програма діє в Україні з 2017 року і вже допомогла десяткам тисяч фермерів здешевити будівництво елеваторних комплексів. Отримати компенсацію у розмірі 25% вартості елеваторного обладнання — це суттєва фінансова підтримка, яку можна спрямувати на подальший розвиток господарства. 

Якщо маєте можливість скористатися державною чи іншою програмою економії будівництва — не втрачайте її! А якщо не знаєте, як це зробити, звертайтеся до фахівців KMZ Industriеs, які обов’язково допоможуть знайти найвигідніші умови.

Будівництво елеватора – непростий процес, який вимагає уважного підходу, грамотного планування та контролю на кожному етапі. Помилки можуть призвести до перевитрат, затримок чи низької продуктивності об’єкта. Щоб уникнути цих та інших ризиків, слід довіряти справу професіоналам.

«ПроАгро Груп»

POPULAR

We are constructing a new high-capacity grain storage facility for a processing agribusiness in the Cherkasy region

The site is equipped with two SMVU silos and two hoppers with a total storage capacity of 21,000 tons, as well as a Brice-Baker dryer More

KMZ Industries' Construction and Installation Division Completes 100 Projects

These projects spanned various scales and complexities across all regions of Ukraine, from small farmer grain storage facilities to large port transshipment terminals. More

Results of the KMZ Industries assembly department for 2023

The results of the KMZ Industries assembly department in 2023 are almost the same as in 2022. More

KMZ Industries Becomes Infrastructure Partner of the 4 Borders Agricultural Tour

In real time, journalists explore the border infrastructure and transshipment capacities on the borders with Poland, Hungary, Slovakia and Romania. More

The share of grain drying plants using alternative fuels is growing in Ukraine

Every second request that KMZ Industries receives is for a grain dryer with a heat generator, or for simultaneous connection to both gas and alternative fuels. More

KMZ Industries presented elevator equipment at the International Exhibition Ką pasėsi 2024 in Lithuania

The Baltic market is already familiar to our company, as we have been working with customers from this region, including Lithuania, since the early 2000s More

Your grain will have a home

Your grain will have a home.
Inspire with our new video about the greatness of grain storage complex birth! More

We returned to the customer in Mykolaiv region: we are installing the second stage of the elevator complex

Farm's grain storage capacity will be expanded with two silos with a total capacity of almost 10 thousand tons More
СВІТОВИЙ ВИРОБНИК

ПОНАД 5000 ПРОЄКТІВ
ВТІЛЕНО В СВІТІ

Share:
Send link
on this page: